Connect with Us

Helmohen në shkollë/ Nxënësit nisen me urgjencë drejt spitalit

Kronika

Helmohen në shkollë/ Nxënësit nisen me urgjencë drejt spitalit

Publikuar

-

Gjendet i pajetë një i moshuar në Elbasan

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në shkollën “Janaq Kilica”, në Fier, ku disa nxënës mendohet se janë helmuar.

Burimet bëjnë të ditur se rreth 10 nxënës kanë shfaqur probleme me frymëmarrjen gjatë orës së mësimit dhe janë nisur me urgjencë drejt spitalit.

Kujtojmë këtu se rreth një javë më parë, në të njëjtën shkollë, gjashtë nxënës shfaqen probleme gjatë orës së mësimit dhe u dërguan në spital me shenja helmimi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

I vendosën tritol makinës së biznesmenit/ Arrestohen tre persona

Publikuar

-

Nga

I vendosën tritol makinës së biznesmenit/ Arrestohen tre persona

Policia e Tiranës ka finalizuar me sukses operacionin “Sateliti”, ku kanë përfunduar në pranga tre persona, të cilët dyshohen se i kanë vendosur eksploziv makinës së biznesmenit Gjon Mema në datën 9 shkurt, ku si pasojë mbeti i gjymtuar.

Përmes një njoftimi, polica bën me dije se në pranga kanë rënë shtetasit me iniciale GJ.C 42 vjeç, E.J 33 vjeç dhe E.J 24 vjeç, të tre banues në Tiranë.

“Pas një pune policore dhe proceduriale të pandërprerë të bërë nga strukturat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë   është bërë e mundur zbardhja dhe dokumentimi i plotë ligjor i ngjarjes së ndodhur në datë 09.02.2021, ku në rrugën “Silvio Berluskoni”, Kamëz, Tiranë, është tentuar të vritet me ekspoloziv të telekomanduar, shtetasi Gj.M,, i cili si pasojë e shpërthimit ka ngelur i dëmtuar në gjymtyrë dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Bazuar në provat ligjore të  sigururara nga puna hetimore dhe  veprimeve të shpejta hetimore proçeduriale  si dhe  informacioneve të siguruara në rrugë operative  në lidhje me këtë ngjarje,   nga Sektori Krimeve të Rënda Ndaj Jetës dhe Pronës në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, Sektori Forcës së Posaçme Operacionale në D.V.P Tiranë në bashkëpunim me Komisariatet e Policisë Nr.5, Nr.2 dhe Nr.4, Tiranë, Sektori Forcës Posaçme Operacionale dhe Sektori Forcës Posaçme Operacionale për mbështetjen hetimore/kërkimin në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, u finalizua me sukses   OPERACIONI  POLICOR  “SATELITI”.

Në përfundim të veprimeve të para  nga ana e specialistëve të Seksionit Hetimit të Krimeve Ndaj Jetës, në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, u bë arrestimi në flagrancë i autorëve të dyshuar të kësaj ngjarje:

LEXO EDHE:  Ç’do të ndodhë me nxënësit?/ PD: Qeveria të publikojë strategjinë për shkollat

LEXO EDHE:  Gramsh/ Aksident i rëndë, autobusi përplaset me makinën

Gj.C, 42 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprat penale të ‘Rëmbim personi’ ‘Vrasje me paramendim’, ‘Prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike’ dhe ‘Mbajtjes pa leje të armëve dhe municioneve luftarake’.

E.J, 33 vjec, dhe E. J, 24 vjec, lindur dhe banues në Tiranë”, thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Po digjnin mbeturinat/ Shkumbohen nga flakët 80 rrënjë ullinj e qif në Berat

Publikuar

-

Nga

Po digjnin mbeturinat/ Shkumbohen nga flakët 80 rrënjë ullinj e qif në Berat

Një zjarr masiv ka rënë mesditën e sotme në lagjen “Uznovë” në qytetin e Beratit.

Pronarët e tokave kanë qenë duke djegur mbeturinat, por zjarri u ka dalë nga kontrolli për shkak të erës duke u përhapur me shpejtësi.

Si pasojë e zjarrit të rënë janë djegur 1 ha tokë e mbjellë me 40 rrënjë fiq dhe 40 pemë ulliri të dy banorëve të lagjes “Uznovë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Një ngjarje që na tregon si funksionon mafia në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Mafia nuk është një koncept i panjohur për Shqipërinë apo vetëm i dëgjuar nga filmat e Holliwood-it, ato italianë apo të Komisar Katanit të viteve 90.

Në fakt çdo ditë e më shumë që kalon, ngjarje të shumta tregojnë se një strukturë e tillë ekizston në Shqipëri që funksionon që nga maja e shtetit deri në pikën e fundit.

Le të shohim një ngjarje të ndodhur në datën 17 tetor të vitit 2020. Sot është raportuar në media se kjo çështje është mbyllur nga prokuroria nga prokurori Leonard Filopati. Një qytetar i cili quhet Andon Dhima që lidhet politikën dhe krijon biznese, shet prona me çmime të ulëta apo bën ortakëri me një politikan i cili pasuritë i vendos në emër të vjehrrit, bën kontrata shit-blerej në emër të fëmijëve pa qenë ata prezent, falsifime noteriale, fshehje të pasurisë, prona, gjyqe dhe konflikte pafund.

Sistemi i drejtësisë është i kapur, probleme që zgjasin pafund, çështje pronësie të zgjidhur me kontrata tepër korrekte marrin drejtim të ndryshme në favor të dikujt tjetër. Institucionet shtetërore nuk funksionojnë, nuk përgjigjen, janë të korruptuar duke nxitur një konflikt dhe më pas nëj atentat.
Një atentat i ndodhur ndaj biznesmenit Andon Dhima i cili tregoi gishtin e akuzës diku duke u treguar i kujdesshëm duke pritur që drejtësia të zbardhë të të vërtetën, pasi policia kishte bërë një punë të lavdërueshme dhe kishte arritur të arrestojë autorët e ngjarjes kriminale të dates 17tetor, ku dy persona me armë tentuan ta ekzekutonin në hyrje të apartamentit të tij.

Më pas prokuroria mbyll çështjen, mbyll hetimet liron personat e dyshuar dhe mban vetëm një person në burg për armëmbajtje pa leje. Beson në albibinë e atyre që ishin akuzuar dhe arrestura nga policia dhe çështja Andon Dhima nuk ekziston më, megjithëse vazhdojnë përplasjet me drejtësinë, letra drejtuar ambasadave, institucionet në korrupsion. Çfarë është mafia më shumë sesa kaq?

Kur kap shtetin nëpërmjet hipotekave, kur kap shtetin nëpërmjet gjykatave, kur kap shtetin nëpërmjet prokurorive e kur i përdor grupet kriminale për atentat. A nuk është bashkimi i këtyre të gjithave, mafia e vërtetë?Pra kapja e shtetit nga individtë të caktuar për interesa korrupsioni, kriminale dhe pasuri, a nuk është kjo mafia? Ku ndryshon mafia nga ngjarja Andon Dhima?

LEXO EDHE:  Vendimi i qeverisë/ Libra falas për nxënësit

LEXO EDHE:  Gramsh/ Aksident i rëndë, autobusi përplaset me makinën

Nga një rast i filluar me prona, konflikte, përplasje brenda sistemt të drejtësisë, kërcënime, shantazhe, gjoba dhe borxhe e deri tek një atentat që për pak sekonda mund t’i merrte jetën. Kjo është mafia në Shqipëri, një rast i treguar dhe i jetuar nga një personazh. Të gjithë e dinë e prekin dhe e shohin se çfarë ndodh deri ku ka shkuar korrupsioni, kapja e shtetit, por askush nuk reagon.

Pas një atentati të dështuar mediat e mafias e mohojnë ngjarjen duke thënë se është e stisur. Policia heton autorët, ndërkohë nga ana tjetër, Prokuroria i bën shërbim mafias dhe shkon përtej versionit të medias shërbëtore. Mafia është vërtetë fortë, kështu vepron dhe ka vepruar kur u vinte gjoba bizneseve, u merrte para, prona pasuri. Më pas bënte atentate, kërcënime dhe autorët i nxirrte të pafajshëm nëpërmjet sistemit të drejtësisë. E pra kjo është mafia nuk ka asnjë ndryshim të madh me rastin Andon Dhima.

Mesazhi që na jep prokuroria është mjaft i qartë, që në Shqipëri ka prokurorë skandalozë të cilët janë të gatshëm të bëjnë edhe akte si ky i fundit nga prokurori i Tiranës, që gjithnjë e më shumë janë provë se mafia në Shqipëri ekziston dhe aleatë ka prokurorët skandalozë të cilët janë të gatshëm të bëjnë edhe aktë si ky i fundit nga prokurori i Tiranës, që janë provë që tregojnë se masia në Shqipëri eksizon./CNA.al


Skandali/ Prokurori i Tiranës liron atentatorët e Andon Dhimës

 

Tentuan të vrasin biznesmenin Andon Dhima/ Zbardhen emrat e autorëve dhe bashkëpunëtorëve të arrestuar

 

Fotot/ Kush janë dy autorët që tentuan të vrisnin Andon Dhimën

 

Tentuan të vrasin biznesmenin Andon Dhima/ Zbardhen emrat e autorëve dhe bashkëpunëtorëve të arrestuar

Denoncoi Ben Blushin/ Policia njoftim zyrtar për atentatin e dështuar ndaj biznesmenit, kush janë të arrestuarit

Sulmi ndaj biznesmenit që denoncoi Ben Blushin/ Zbardhen të tjera detaje, çfarë deklaruan autorët

Reagon Andon Dhima/ Falenderoj policinë, të zbulohet urdhëruesi!

\

 

 

LEXO TE PLOTE