Connect with Us

Helmim masiv në gjimnazin e Fierit/ Besa Shahini të dorëhiqet, Prokuroria të vihet në lëvizje

Sociale

Helmim masiv në gjimnazin e Fierit/ Besa Shahini të dorëhiqet, Prokuroria të vihet në lëvizje

Publikuar

-

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë në Fier, ku rreth 30 nxënës i dërguan me urgjencë në spital, pasi shfaqën probleme me frymëmarrjen gjatë orës së mësimit.

Në një deklaratë për mediat, KSSH e cilëson të rëndë ngjarjen në fjalë, ndërsa kërkon që ministrja e Arsimit, Besa Shahini duhet të japë dorëheqjen.

Po ashtu, KSSH i bën apel prokurorisë të nisë menjëherë hetimet, pasi kjo është një ngjarje e përsëritur.

“Nje ngjarje e rende ne permasat e nje skandali eshte rregjistruar ne gjimnazin e Fierit “Janaq Kilica” ku rreth 30 nxenes kane perfunduar ne spital me shenja te renda helmimi.

Nje person dyshohet se ka hedhur gaz lotsjlles, duke deshmuar se siguria ne shkolla mbetet vetem ne virtualitet dhe policimi ne shkolla eshte nje projekt i deshtuar.

Pamjet e nxenesve qe transportohen ne spital te kujtojne pamjet e helmimeve masive ne shkollat e Kosoves nga autoritet serbe.

LEXO EDHE:  “Një i pashkollë kryetar bashkie”/ Ish-deputeti i PS “godet” Veliajn?

Ky incident i rende perseritet ne te njejten shkolle ne harkun kohor te pak diteve me pare konkretisht ne daten 28 shkurt.

Policia per ate ngjarje u shpreh se ka ndodhur pas nje eksperimenti ne oren e kimise, teksa KSSH e rrezoi kete piste. Skandali u riperserit kete here me pasoja me te renda. Konfederata e Sindikatave i kerkon Ministres Arsimit Besa Shahinaj te jape doreheqjen.

Prokuroria te nise hetimet urgjentisht dhe shkaktaret duhet te pergjigjen ligjerisht”-thuhet në deklaratën e KSSH./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mjeku shpjegon si të dallojmë një grip të zakonshëm nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka folur për përhapjen e koronavirusit dhe për gjëndjen në Shqipëri.

Sipas Piperos, në vendin tonë sivjet gripi ka pasur dëme të mëdha në krahasim me vitet e tjera.
Mjeku sqaron se si mund të dallojmë një grip të thjeshtë nga koronavirusi.

“Në kemi epideminë e gripit edhe është kudo në hemisferën tonë. Si vjet gripi ka pasur dëme më të mëdha në krahësim me vitet e tjera. Virusi kryesor qarkullues ka qenë A H1N1 i quajtur dikur edhe gripi i derrit dhe nga statistikat dëshmohet se dëmi që bën A H1N1 në raport me koronavirusin është disa herë më i madh. Të dyja sëmundjet qoftë ajo e shkaktuar nga A H1N1 dhe qoftë ajo e shkaktuar nga viruset e tjera gripale, qoft edhe nga koronavirusi, në fazat e para ngjajnë të gjitha me njëra tjetrën.
Kanë shenja të njejta. Që do të thotë kanë temperaturë, kanë kollën, dhimbje koke, dobësi trupore, nuk ka rrjedhje hundësh koronavirusi, por që ka gripi i zakonshëm. Dhimbje muskulare etj dhe për 2-3 ditë përmirësohet. Diferencën e gripeve të zakonshme me koronavirusin e bën vështirësia në frymëmarrje. Ne e quajmë një shenjë shumë të rëndësishme klinikisht dalluese nëse kemi të bëjmë më një grip të zakonshëm apo me një koronavirus. Nëse një person ka temperaturë, kollë, vështirësi në frymëmarrje dhe ka një histori udhëtimi, atëhere ky person ka të gjitha gjasat që të jetë pozitiv me koronavirusin”, shprehet mjeku Pipero në emisionin “Ditë e Re” në TV Ora.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shqipëria mbetet jashtë hartës së koronavirusit/ 42 raste të testuara rezultuan negative

Publikuar

-

Nga

Gjatë mbledhjes së Task-Forcës për masat kundër koronavirusit, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se vendi ynë vijon të mbetet jashtë hartës së vendeve të prekura.

Manastirliu theksoi se janë testuar 42 raste të reja, dhe nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirus në Shqipëri.

“Asnjë rast i konfirmuar me koronavirus në Shqipëri. Janë testuar 42 raste të reja të cilat kanë rezultuar negative. Po bëhet një punë voluminoze, intensive në pikat kufitare për të kontrolluar çdo udhëtar.
Mbështes punën e urgjencës kombëtare dhe bashkëpunimin me epidemiologët e kujdesit shëndetësor për punën e tyre”, deklaroi Manastirliu.

LEXO EDHE:  Ish-deputeti “masakron” Shahinin dhe Ramën/ Lëmoshë migjeniane, po talleni me fëmijët

LEXO EDHE:  Meta batuta me Veliajn para nxënësve/Ja pse nuk iu solli Lali Eri fiq

Ministrja tha se po vijojmë me të gjithë masat për të shtuar stokun ekzistues të materialeve të mbrojtjes personale. “Puna jonë e fokusuar në materialet për mbrojtjen e personelit shëndetësor është në front të parë”, u shpreh ajo.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Frika nga koronavirusi/ Përfaqësuesi i OBSH qetëson shqiptarët, mesazhi për mediat

Publikuar

-

Nga

Mëngjesin e sotëm është mbledhur sërish Task-Forca, për masat kundër koronavirusit.

I pranishëm në këtë takim ishte edhe presidenti i Zyrës së OBSH në vendin tonë, Raul Gonzales.

Në fjalën e tij, Raul Gonzales theksoi se në Shqipëri ende nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirus, ndërsa i drejtoi edhe një mesazh të fortë mediave për një informim të saktë të publikut.

“Në Shqipëri ende nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirus. Ende nuk e dimë se pse nuk ka asnjë të prekur në Shqipëri, ndërkohë që në vendin tim personat e infektuar nuk kanë pasur asnjë kontakt me Italinë, me Kinën apo me persona që vijnë nga vendet e prekura.

LEXO EDHE:  “Një i pashkollë kryetar bashkie”/ Ish-deputeti i PS “godet” Veliajn?

LEXO EDHE:  Helmohen 19 nxënës në Shkodër/ Përfundojnë në spital

Po ashtu edhe mediat kanë një rol mjaft të fortë, pasi është shumë i rëndësishëm informimi me saktësi. Nuk duhet të shpërndajmë lajme të rreme, kjo do të ishte në dëm të shëndetit por edhe të ekonomisë së vendit.

Ne po punojmë 24 orë me qeverinë shqiptare dhe do të japim çdo mbështetje për institucione e shëndetësisë në Shqipëri”-tha Raul Gonzales./ CNA.al

LEXO TE PLOTE