Connect with Us

“STOP” sjell odisenë sfilitëse / Shkon në Gjendjen Civile të korrigjojë mbiemrin, i ndryshojnë edhe emrin!

Denoncim

“STOP” sjell odisenë sfilitëse / Shkon në Gjendjen Civile të korrigjojë mbiemrin, i ndryshojnë edhe emrin!

Publikuar

-

Problematika e rradhës na ka sjellë në Kamëz. Muharrem Tocilla është drejtuar në “Stop”, pasi në vitin 2018 për efekt dokumentash, ka kërkuar ndryshimin e mbiemrit të vajzërisë së gruas, pasi ishte gabim dhe përvec mbiemrit iu ndryshua edhe emri.

Që prej vitit 2018 nuk po gjen një zgjidhje.Mbiemri i vajzërisë së gruas figuronte gabim nga Basha në Boko. Gjendja civile, duke kërkuar dokumenta të vjetra, kishte regjistruar emrin Zatije, ndërkohë që vite me rradhë ajo ë kishte emrin Zotije në të gjitha dokumentat, që kur ishin vendosur në Kamëz. Muharremi tregon, se me emrin Zotije kishte bërë dokumentat italiane. Për efekt pensioni zhvilluan një gjyq, ku u sanksionua emri Zotije. Ndërkohë tani gjendja civile i ka kthyer emrin Zatije, pra emrin, që ka patur që nga lindja, duke i krijuar kështu problem në dokumentat italiane. Në gjendjen civile të Kamzës na thuhet, se sipas ligjit nuk ndryshohet emri, pasi është kërkuar në dokumenta fillestare, edhe pse gabimi është bërë nga ish-punonjës të gjendjes civile.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtëme:

LEXO EDHE:  Moderatorët e “Stop” tallen me Bashën/ Mos ki frikë o Luli se edhe Fatos Nano bëri burg

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Denoncon “Fisk Fare”/ Ish punonjësja nuk arkëton kontributet, qytetarët rrezikojnë pensionin

Publikuar

-

Nga

Ish punonjësja e postës Kote në Vlorë, nuk ka bërë derdhjen e parave për pagesën e viteve të punës të zonjës Sose Besimaj, duke bërë që qytetarja të rrezikojë daljen në pension.

Por përveç këtij rasti që u ankua në emisionin investigativ “Fiks Fare”, gazetarët e të cilit gjatë investigimit arritën të mësonin se kishte dhe shumë raste të tjera me këtë lloj problematike me të njëjtën ish punonjëse poste.

“Fiks Fare” solli rastin e zonjës Sose Besimaj nga Kota e Vlorës e cila në vitin 2005 ka bërë derdhjen e kontributeve për 11 vite punë, nga 1994-2005. Por që ka kuptuar në momentin që duhet të dilte në pension se këto vite mungonin në Sistemin e Sigurimeve Shoqërore, duke bërë kështu që zonja të mos përfitonte pension.  “Unë shkova të interesohem që në gusht më thanë se dal në dhjetor, pastaj erdha në dhjetor dhe më thanë se të mungojnë vitet, unë ja ku e kam mandatin që i kam derdhur, kam derdhur 386 mijë lekë” thotë zj. Sose. Sipas saj problemi është tek ish punonjësja e postës Kote e cila tani nuk është më atje, por punon diku tjetër. “Sa herë e takoj  Mirela Danajn , ish punonjëse e Kotës më thotë nuk është faji im, fajin e kanë sigurimet. Shkoj tek sigurimet thonë nuk i ka derdhur Mirela, nuk di ku të drejtohem” thotë zj.Besimaj.

Bashkëpunëtorët e Fiksit shoqëruan zonjën në takimin me ish punonjësen e postës po ashtu edhe me shefen e financës së Sigurimeve Shoqërore Vlorë.

Mirela Danaj, ish punonjësja i thotë qytetares se nuk e ka ajo fajin , por e kanë ato të sigurimeve që të gjithë gënjejnë dhe se kontributet e Soses i’a kanë kaluar dikujt tjetër dhe i kanë bërë lëmsh.  Ajo shpjegon se  ka bërë një derdhje dhe për shtetas të tjerë, por që nuk figurojnë sipas sigurimeve. Madje ajo i kërkon qytetares të mos shkojë tek ajo, por të shkojë direkt tek sigurimet . Madje i thotë se me mandat pagesën të  hedh në gjyq sigurimet.

Por tjetër gjë i thotë qytetares shefja e financës tek sigurimet shoqërore, duke i rishpjeguar se nuk duhet të shkojë më tek ajo por te Mirela. Sipas saj Mirela duhet të nxjerrë lekët ku i ka , pasi ka mangësi edhe për persona të tjerë. ” Nuk je rasti i parë që nuk i janë hedhur kontributet në harkun kohor që punonjëse ka qenë Mirela. Shko tek ajo dhe  t’i gjej ajo lekët se ku i ka hedhur nëse i ka hedhur” shprehet shefja e financës.

LEXO EDHE:  Drejtori Thimjo vodhi 6.5 milion lekë/ Sot Inspektoriati i drejtuar prej tij pezullon punonjësit për motive personale

LEXO EDHE:  Skandali/Lufta Tahiri –Llalla, videon e prokurorit tek STOP e filmoi policia

Pas këtyre gazetarët e Fiksit kërkojnë ish punonjësen e postës, e cila u thotë se një ditë më parë e ka zgjidhur problemin me sigurimet shoqërore, pikërisht me shefen e financës. Sipas saj ishte një mosrakordim midis bankës dhe sigurimeve, por që më në fund u zgjidh.

Por që në sigurime rezultoi e kundërta e kësaj, drejtoresha dhe shefja e financës së këtij institucioni treguan se asgjë nuk është zgjidhur me Mirelën, por për zonjën do përdorin fondin e kreditorit dhe do e zgjidhin situatë siç kanë bërë dhe me raste të tjera. Pyetjes së gazetares se çfarë do bëni kur t’ju mbarojë fondi i kreditorit dhe të keni akoma individë me mandate? Ato thanë të hedhin në gjyq postën dhe  ish punonjësen Mirela Danaj, pasi qytetarët i kanë humbur kontributet pikërisht në kohën kur Danaj ishte punonjëse e postës.

Emisioni investigativ solli edhe përgjigjen nga drejtoria e postës për rastin në fjalë, ku ajo thotë se nuk kemi të dokumentuar asnjë arkëtim të kësaj periudhe.

Znj.Sose Besimaj, falenderoi Fiksin për zgjidhjen e problemit, pasi siç u shpreh ajo ” e vetme nuk do e zgjidhja kurrë”. / Top Channel

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Turp o faqezi!”/ Berisha publikon foton: Si mashtron dhe tallet me qytetarët, Erion Veliaj

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me një lajm të publikuar në media, sipas të cilit kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka mashtruar në lidhje me projektin e kampusit të ri Universitar.

Ndërsa Veliaj shkruan se ka shkruar se nis puna për kampusin e ri Universitar, në media thuhet se fotoja e publikuar nga kryebashkiaku është e Institutit të Artit Bashkëkohor në Boston.

“Shikoni si mashtron dhe tallet me qytetaret e Tiranes Lal Plehu! Turp o faqezi! sb

LEXO EDHE:  Drejtori Thimjo vodhi 6.5 milion lekë/ Sot Inspektoriati i drejtuar prej tij pezullon punonjësit për motive personale

LEXO EDHE:  Drejtori Thimjo vodhi 6.5 milion lekë/ Sot Inspektoriati i drejtuar prej tij pezullon punonjësit për motive personale

Exit.al- Kryebashkiaku i Tiranës Veliaj ka postuar në Facebook një foto të Institutit të Artit Bashkëkohor në Boston duke e shitur si foton e projektit të kampusit të ri Universitar. Për më tepër, Veliaj ka shkruar se nis puna për kampusin e ri Universitar, pavarësisht se nuk ka asgjë publike për projektin, arkitektët dhe tenderat. Duket se i gjithë postimi është një gënjeshtër. Më poshtë fotot.”-shkruan Berisha në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“6000 euro, ose të nxorra lajmin”/ Arrestohet gazetari i rremë që zhantazhoi mjekun

Publikuar

-

Nga

Një doktor në Tiranë, me 12 copë eurosh të prerjes 500-she u kthye në “grackën” e një “gazetari” të rremë, i cili po e priste prenë e tij t’i merrte 6 mijë euro, në shkëmbim të mosbotimit të një artikulli.

Historia nis në muajin nëntor 2019, kur mjekut të njohur Besim Boçi në “Facebook” i postohet një mesazh së bashku me fotografinë e një femre që ai nuk e njihte. Së bashku me fotografinë, nga profili i rremë me emrin Gentian Tahiri, që prezantohej si Ceo i portalit Blitz, mjeku paralajmërohet se do të nxirrej për botim shkrimi me titull “Kapet mat shefi i ORL në QSUT”.

Gazetari i rremë flet me një fjalor të përzgjedhur dhe shfaqet i edukuar. Madje edhe i shqetësuar për reputacionin e doktorit. Ai madje ia qan hallin se artikulli do bëhej viral dhe se doktori do dëmtohej, pasi ishte person publik.

Doktori Boçi pas bisedës në “Facebook” ku gazetari i rremë i kërkon 6 mijë euro, i drejtohet policisë, e cila e përfshin në aksion për kapjen e kërcënuesit. Gjatë  dorëzimit të parave që policia i printoi nga ‘google’, rezultoi se gazetari i rremë ishte Mario Kodra, një 22-vjecar nga Pogradeci, i cili deklaroi menjëherë pasi i hodhën prangat se kishte sajuar gjithçka për shkak të vështirësisë ekonomike.

Gazeta “Si” po zbardh pjesë nga dosja e bisedës mes “gazetarit” dhe mjekut, referuar këqyrjes në internet në adresat e “Facebook” të kryer nga laboratori i kriminalistikës. Aty jepet i plotë kërcënimi i gazetarit nga njëra anë dhe shuma që ai kërkon, në shkëmbim të mos shpërndarjes së fotografive që ai i kishte montuar.

Gentian Tahiri: Përshëndetje. Zoti Boci, jam gazetar i portalit Blitz si dhe gazetar në disa portale të tjera. Nëse keni pak kohë ju lutem

Besim Boçi: Përshëndetje

Gentian Tahiri: Nëse keni pak privatësi, pasi mund t’ju rëndoj pak, ditën e nesërme është në plan të botohet një artikull shumë shqetësues për ju.

Besim Boci: Për çfarë bëhet fjalë? Në gazetë? Portal?

Gentian Tahiri: Janë disa informacione që kanë mbërritur dhe pritet të bëhen 2 apo tri publikime në vijim. Më lejoni t’ju çoj një demo të artikullit, ju lutem

Besim Boçi: Informacione për çfarë?

Gentian Tahiri: Një moment ju lutem

Prokuroria thotë referuar materialit të policisë se në këtë çast gazetari i rremë i poston një fotografi të një shtetaseje, të cilën mjeku e njeh vetëm si pjesë e personelit mjekësor, por që nuk ka asnjë kontakt apo njohje me të. Gazetari paralajmëron se titulli i shkrimit do ishte “kapet mat shefi i ORL”

Gentian Tahiri: Artikulli nuk është botuar akoma

Besim Boçi: Kush portal e boton?

Gentian Tahiri: Blitz.al dhe më pas edhe disa të tjera. Meqë është çështje shumë e prekshme, më duhet t’ju njoftoj se ka shumë mundësi edhe për të mos u botuar, pasi ju jeni edhe njeri publik dhe e dini sa shpejt hapet lajmi. Dhe besoj mund ta kuptoni vetë.

Besim Boçi: Takohemi nesër

Gentian Tahiri: Nuk mund të bëjmë asnjë lloj takimi apo telefonate. Çështja rregullohet vetëm nëpërmjet një shume. Të konsiderueshme, pasi e kuptoni, nuk është punë vetëm e një personi.

Besim Boçi: Flasim nesër, takohemi

LEXO EDHE:  Skandali/Lufta Tahiri –Llalla, videon e prokurorit tek STOP e filmoi policia

LEXO EDHE:  Historia shokuese/ Burgosën dhe dhunuan koleksionistin e njohur

Gentian Tahiri: Më vjen keq, nuk mund të takohemi. E lëmë me kaq bisedën nëse dëshironi

Besim Boçi: Po kush e do këtë shumë?

Gentian Tahiri: Tani flasim pa doreza sepse edhe unë duhet të jap një njoftim për vete. Nëse do biem dakord, anulohet publikimi i nesërm. Ndoshta është shumë e papërshtatshme për ju dhe kjo lloj manovre nuk bëhet për këdo. Por ju jeni personalitet dhe nuk është në interes të askujt prishja e imazhit. Fillimisht duhet të biem dakord dhe më pas ju shpjegoj detajet. Më falni se nuk kam edhe shumë kohë.

Besim Boçi: Po për çfarë të biem dakord me sms

Gentian Tahiri: Atëherë, shuma duhet të jetë 6 mijë euro. Nëse bini dakord mund të presim gjer të enjten dhe më pas do bëhet një shkëmbim me dikë. Informacionet nuk janë askund tjetër dhe më pas fotografitë do fshihen.

Besim Boçi: Takohemi nesër dhe flasim

Gentian Tahiri: Zoti Boçi më duket se nuk po e kuptoni. Nuk mund të takoj askënd

Besim Boçi: Po nëse nuk takoj askënd, kush do ta marrë shumën?

Gentian Tahiri: Do i flasim këtu detajet nëse bini dakord, ma bëni të qartë tani se ju thashë duhet të bëj edhe unë njoftimin tim.

Besim Boçi: Parimisht jam dakord

Gentian Tahiri: Atëherë nuk do botohet artikulli nesër, maksimumi ju thashë do pritet deri të enjten, por nëse e siguroni shumën mund ta mbyllim edhe nesër dhe ju them për detajet.

Besim Boçi: OK

Gentian Tahiri: Do bëni një takim disasekondësh me dikë vetëm për dorëzimin nëse më kuptoni. Ta lëmë për të enjten apo nesër?

Besim Boçi: Të enjten, nuk jam gati nesër

Gentian Tahiri: Shuma do jetë në dorë, besoj e kuptoni , ju kontaktoj të enjten atëherë. Do ju sugjeroja mos të bëni shumë lëvizje, pasi janë disa që ju janë vënë mbrapa. Pasi të mbyllim punën do ju jap më shumë informacion. Ju kërkoj shumë falje për shqetësimin dhe pres mirëkuptimin tuaj maksimal.

Besim Boçi: Faleminderit

Pas këtij komunikimi thonë burimet e Gazetës “Si”, mjeku i njohur nuk ka hezituar aspak t’i drejtohet policisë dhe t’i dorëzojë komunikimin. Njëkohësisht policia e ka inkurajuar mjekun të vazhdojë bisedën për të caktuar takimin e radhës me gjobëvënësin, i cili i ka thënë se dorëzimi do kryhej në afërsi të Librit Universitar. Pikërisht aty, teksa mjeku kallëzues po i jepte një shumë letrash të printuara që ngjanin si euro, ka ndërhyrë grupi i agjentëve të krimeve dhe kanë kryer arrestimin. 22 vjeçari tashmë do të përballet me Gjykatën për akuzën e shtrëngimit për dhënie pasurie me anë të kanosjes , raporton gazeta t“Si”.

LEXO TE PLOTE