Connect with Us

Si dështoi Lulzim Basha t’i prishte protestën Ilir Metës

Politikë

Si dështoi Lulzim Basha t’i prishte protestën Ilir Metës

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta kishte paralajmëruar që në muajin nëntor të vitit të shkuar, se në 8 dhjetor do të dilte në një protestë në sheshin “Demokracia” në Qytetin Studenti. Protestë e cila u shty për shkak të tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Por, Ilir Meta nuk harroi. Ai e riktheu dje tubimin e tij, protestën në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, me një pjesëmarrje që në fakt ishte surprizuese, po të shikosh rrethanat.

Ilir Meta mundi që i vetëm, me një fjalim të fortë të mblidhte shumë njerëz, ti elektrizonte ata dhe të tregonte se ishte një faktor politik për t’u marrë parasysh, dhe jo një president në periferi, apo i pavlerë siç konsiderohet rëndom.

Përtej çdo qëndrimi apo gjykimi politik, Ilir Meta dje mund të thuhet se e fitoi betejën e tij, megjithëse i tradhëtuar.

Së pari, Ilir Meta dje ishte i tradhëtuar nga Lulzim Basha. Nuk ka pasur asnjë organizim nga degët kryesore të Partisë Demokratike, në lidhje me pjesëmarrjen në protestë. Megjithëse kreu i Republikës së re bëri thirrje për dalje në protestë, ai tha gjithmonë do dal si qytetar, duke shmangur rolin e tij dhe u kthye në një nga mijëra qytetarët që ishin atje në protestë.

Lulzim Basha justifikoi praninë e tij jo si lider i opozitës, por si qytetar që rrinte përballë presidentit. Sepse si kryetar i Republikës së re apo i PD-së do të ishte turp që ai të shkonte përpara ish-it të LSI-së, njeriut që e kishte çuar PD-në në opozitë dhe kishte sjellë Rilindjen në pushtet dhe më pas bëri marëveshjen për ta shkatërruar politikisht në 2017-ën, por dështoi.

Burime zyrtare i thanë CNA.al se Partia Demokratike nuk ka pasë asnjë organizim zyrtar në degë për të ardhur njerëz. Ka qënë vetëm LSI-ja, e cila ka sjellë disa autobusa. Kështu ka ndodhur në Korçë, Pogradec, Vlorë, apo Fier, Shkodër etj.

Në zonat më të largëta njerëzit janë porositur që sipas mundësisë së tyre të ishin pjesëmarrës në protestë nga Lulzim Basha, pa u shtrënguar. Ç’ka tregon se megjithëse shumica e njerëzve në shesh mund të quhen opozitarë përballë Edi Ramës, ata nuk i kishte thirrur Lulzim Basha me organizim, por i ishin përgjigjur thirrjes së Ilir Metës.

LEXO EDHE:  Zbulohet i besuari i Ilir Metës/Kush do të jetë Sekretari i Përgjithshëm në Presidencë?

Kjo tregon se sa shumë forcë anti-Rama ka në opinionin publik shqiptar dhe se sa i pabesueshëm është Lulzim Basha. Sepse kushdo mund të dalë, qoftë edhe presidenti, me një kauzë, siç është ajo e Kushtetutës, apo faktorë të tjerë politikë, të thërrasin lëvizjen kundër Ramës, ta dalin në shesh me dhe qindra dhe mijëra njerëz të mblidhen atje për të protestuar kundër kryeministrit edhe pse në krye të tyre nuk është Lulzim Basha.

Dje, Lulzim Basha tentoi të shkatërrojë protestën e Ilir Metës, nuk e donte aq madhështore. Nuk e donte aq të fortë.  Ndoshta donte që të ishte më e vogël, ndoshta një grusht njerëzish që mblidhen para Presidencës, dhe kështu gjithçka justifikohej.

Por, demokratët si duket nuk është se iu bindën shumë urdhërit të Lulzim Bashës, që të vinin sipas qejfit. Në Tiranë apo në zonat përreth, njerëzit kanë shkruar në protestë sepse kanë urrejtje ndaj kreut të qeverisë dhe do të shkonin edhe në çdo protestë tjetër. Dhe kur i përgjigjen Ilir Metës, njeriut që i çoi në opozitë, njeriut që i ka “masakruar” ata, lehtësisht kuptohet se në çfarë situate ndodhen demokratët opozitarë, të cilët shpresën e shohin tek Meta, pasi Lulzim Basha me piruetat e tij, me marrëveshjet e tij, me skandalet e tij politike, duket se iu ka vrarë gjithçka. Iu ka vrarë ëndrrën apo shpresën e vetme për t’u rikthyer në pushtet. Sepse edhe dje Luli lëvizi në drejtim të shkatërrimit të protestës së Ilir Metës, por mesa duket dështoi me sukses./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. ben

    3 Mars, 2020 at 1:44 pm

    Te dhjefsha protesten karagjoze qe u be.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Po e gënjejnë apo po na gënjen Presidenti?

Publikuar

-

Nga

Dje Presidenti nuk na zhgenjeu!

Të mbledhur në sheshin përpara presidences, në një miting të thirrur prej tij, ishin përveç Lulzim Bashës edhe rreth 3.000 militantë të tjerë të PD, që megjithë paralajmerimet e CNA.al për llojin e dekretit që do firmoste Metaj, kishin dalë gjithsesi që t’i jepnin kurajon e mjaftueshme Ilir Metës që të firmoste dekretin e premtuar.

Prej Nentorit, Ilir Metaj nuk ka humbur asnjë rast pa i bërë ata 3.000 vetë që besojnë tek sinqeriteti i Presidentit, që të shpresojn edhe tek firma e tij. Me lojera fjalësh, prej një muaji Metaj flet për një dekret, pa sqaruar se për cilin bëhej fjalë, që të gjithë të besonin se do firmoste shpërndarjen e Kuvendi.

Ata që besuan dhe ata që nuk rrinin dot pa u dukur në miting, dje shkuan duke shpresuar që më në fund Presidenti ta firmoste atë të uruar dekret. Dhe dje të gjithë pamë një skenografi teatri të realizmit socialist, ndërsa dëgjonim në sfond këngën “Për ty Atdhe”, të cilën këngëtarët e këndonin duke i hequr vargjet për Atdheun, duke bërë që ai që e degjonte për herë të parë të besonte se kënga ishte shkruar për Ilir Metajn. Dhe ndërsa në sfond degjohej kënga “Për ty Atdhe” në versionin “Për ty Metaj”, Ilir Metaj i zhgënjeu të gjithë. Presidenti firmosi një dekret të zakonshme për kthimin për rishqyrtim të një ligji. Sepse Presidenti nuk e shpënrdan dot Kuvendin.

Nuk ka asnjë dispozitë të vetme të Kushtetutës, asnjë paragraf që autorizon Ilir Metaj të shpërndajë Kuvendin kur në detyrë është një Kryeministër që ka të garantuara votat në Kuvend. Që Ilir Metaj të shpërndajë Kuvendin, duhet që të gjejë një Kryeministër që të kërkojë votëbesimin në Kuvend, duke ja hequr votat kryeministrit ekzistues. Për aq sa shkruan Kushtetuta, Ilir Metaj mundet që më kollaj e ka të kandidojë vetë për Kryeministër, sesa të gjejë ndonjë dispozitë të Kushtetutës që i jep të drejtën të nxjerrë dekretin që ka një muaj që e premton e që dje e shtyu për në datën 15. Opsionet janë vetëm dy!

LEXO EDHE:  Opozita e Bashkuar në krizë?/ Bie maska e Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Shoqërimi i protestuesve/ Basha: Nëse BE nuk do të çelë negociatat, ky është shkaku

Ose Ilir Metajn po e gënjejnë këshilltarët e vet dhe për këtë bën mirë që mos lexojnë vetëm ato që i shkruajnë por të hapë një herë atë librin format A4 të Kushtetutës. Të përpiqet të lexojë një herë vetë e mos ua lerë veten në dorë të tjerëve. Ose Ilir Metaj po gënjen prej një muaji dhe gënjeu prap dje ose ata 3.000 militantë të PD mbase po vazhdojnë ta besojnë e po presin datën 15 Mars.

Atë ditë i lutemi Metajt që ta verë në origjinal këngën “Për ty Atdhe”. Që shqiptarët të kuptojnë që ai shkëmbi i granitit për të cilin flet kënga, nuk është Metaj, por ky Atdheu ynë hallemadh, që vazhdon të mos përkulet megjithë sërën e bijve të vet plangprishës, si Ilir Metaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rudina Hajdari nuk heq dorë nga ndryshimi i sistemit/ Mesazhi i fortë për Metën

Publikuar

-

Nga

Tryeza për Reformën Zgjedhore ka vendosur sot që në takimin e datës 6 mars, të diskutohet në lidhje me ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe çështjen e listave të hapura.

Në një prononcim për mediat, deputetja demokrate Rudina Hajdari u shpreh qartë se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga çështja e ndryshimit të sisitemit, ndërsa shtoi se opozita parlamentare do të shkojë në tryezë me propozime konkrete.

Po ashtu, Hajdari i drejtoi një mesazh indirekt edhe presidentit Meta, ndërsa tha se “Nuk mjafton të dalim të ulërasim në sheshe por të hapim sistemin. Kjo gjë nuk po ndodh sot. Ne duhet të tregojmë popullit se jemi këtu për ata dhe se nesër përfaqësimi i tyre do të jetë i denjë. Uroj që javës tjetër të vijojmë misionin për hapjen e listave për një sistem të barabartë për të gjithë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Demokratët nuk mund t’ia lënë opozitën Ilir Metës

Publikuar

-

Nga

Të lodhur, por rezistentë, prej shtatë vitesh në opozitë. Të tradhëtuar, të keqpërdorur, të vuajtur, nga spektaklet dhe piruetat politike të Lulzim Bashës.

Dje demokratët dhe militantët opozitarë dhanë një sinjal shumë të fortë. Mund ta braktisin Lulzim Bashën. Mund të shkojnë pas kujtdo që i udhëheq ata kundër Edi Ramës, për të rrëzuar qeverinë. E treguan një vit më parë me protesta të pandalshme në Bulevard, dhe me përplasje me policinë. E kanë treguar në çadër dhe në çdo hap politik të gabuar të Lulzim Bashës.

Ata e treguan në fushatën e 2017-ës, e kanë treguar në fushatën e 2015-ës. Kanë dalë kudo dhe kurdo i ka thirrur Lulzim Basha. Por, dje edhe pse kryetari i Republikës së re nuk kishte bërë një organizim të mirëfilltë për pjesëmarrjen në protestë apo në tubimin e presidentit, mijëra demokratë vërshuan në Bulevard. Askush nuk mund të thotë se ata që ishin në Bulevard ishin militantë të LSI-së, pasi LSI nuk i ka aq anëtarë, nuk i ka aq shumë njerëz në Tiranë dhe nuk i sjell dot aq shumë njerëz nga Shqipëria. Pasi në tubimet e saj më të mëdha nuk ka pasur as gjysmën e njerëzve e jo atë turmë aq të madhe që pamë dje.

Dje ishin me mijëra demokratë të cilët iu përgjigjen Ilir Metës . Shkuan pas tij sepse janë të lodhur me Lulzim Bashën dhe janë gati të shkojnë pas kujtdo që hedh hapa të fortë dhe ngjall besim kundër kryeministrit. Janë të lodhur, janë të sakatuar, janë të tradhëtuar. Sërish nuk tërhiqen. Shkojnë dhe protestojnë. Janë përballë çdo kauzë që është kundër kryeministrit.

Por, dje me aktin e tyre i dhanë një leksion edhe Lulzim Bashës, të cilin kreu i Republikës së re prej vitesh nuk e mëson. Ai është një leksion i mirë për një nxënës të keq, që ndoshta nga paaftësia apo inati, bën lëvizje politike të cilat shkojnë kundër shumicës së elektoratit opozitar.

Në fakt ajo që ndodhi dje nuk ishte aspak e mirë. Sepse Lulzim Basha tentoi dhe t’ia sabotonte protestën Ilir Metës. Por, njerëzit dolen vetë. Edhe pse nuk i thirri Luli. Ndoshta sepse Berisha ishte mjaft agresiv në kërkesën e tij për të marrë pjesë shkoi dhe vetë aty. Pasi të ishte për Bashën, situata do të ishte krejt ndryshe.

Demokratët janë vërtetë të lodhur. Janë të dëshpëruar. Ata e shikojnë që e kanë të pamundur të heqin Edi Ramën me Lulzim Bashën në lrye. Por ajo që ndodhi dje tregoi një fatalizë. Nuk mund të dorëzohen kaq shpejt për t’i falur opozitën Ilir Metës.

Dje u “varros” Lulzim Basha, por Ilir Meta pa dashje i hapi rrugën daljes së një lëvizje të re politike. I pëlqen apo jo analiztëve, i pëlqen apo jo kritikëve të Ilir Metës, ky i fundit dje “vrau” së pari Lulzim Bashën dhe doli si një lider politik në krye të turmës për të thënë se unë jam këtu.

Fatkeqësisht demokratët dje me anë të një akti të tyre opozitar dhe të një qëndrimi kundër kryeministrit Rama zgjodhën të ishin në krah të “Ilir floririt”. Njeriut që është akuzuar më egër se kushdo nga Partia Demokratike, Sali Berisha dhe Lulzim Basha. Ky i fundit e ka quajtur edhe “strehën e fundit të maskarenjve”, lideri historik i PD-së, Sali Berisha e ka quajtur “trafikant, kriminel”, dhe nuk ka lënë fjalë pa i thënë Ilir Metës.

Në 2015 gjatë përplasjeve në parlament, PD kërkoi dorëheqjen e tij. Ilir Meta u përgjigj duke thënë se e kishte dhënë një herë dorëheqjen për Shkëlzenin. Por, dje asnjë nga akuzat e bëra kundër Metës dhe përplasjet, edhe pse ishte ky personi që kishte sjellë Edi Ramën dhe Rilindjen në pushtet në vitin 2013, nuk i ndali disa mijëra demokratë të shkonin në protestë për Ilir Metën. Shumë prej tyre të dëshpëruar e shikonin si shpresë.

LEXO EDHE:  Opozita “kërcënon” Ramën: Duhet të paguash!

LEXO EDHE:  Vettingu/PD gati propozimet për disa dispozita të draftit

Shumë prej tyre e justifikonin si të drejtë për Kushtetutën, a thua se po i “digjej barku” njeriu për Kushtetutën në Shqipëri. Në fakt, ajo që ndodhi dje me Ilir Metën ishte se demokratët ishin shumë të dëshpëruar. Janë të rraskapitur nga Lulzim Basha, politika e tij infantile, paaftësia dhe korrupsioni në marrëveshjet e tij të fshehta me Edi Ramën.

Kjo bëri që shumë prej tyre, dje të dilnin për Ilir Metën.

Por, në fund të fundit, nuk duhet të dorëzohen demokratët dhe militantët e Partisë Demokratike. Për një arsye të thjeshtë. Ata nuk mund tia dorëzojnë opozitën Ilir Metës. Ata nuk mund të jenë dhe nuk mund të pranojnë që lideri i tyre të jetë Ilir Meta. Tani është koha ndoshta për të parë një herë e mirë në sy njëri-tjetrin dhe për të hequr Lulzim Bashën. Pasi pa ikjen e Lulzim Bashës nuk bie Edi Rama.

Këtë demokratët e kuptuan dje, pasi e kanë kuptuar qartë kush është kryetari i Republikës së re. Ata e treguan me fakte dhe vepra konkrete. Braktisën opozitarizmin e tyre të vërtetë, Partinë Demokratike, dhe shkuan tek njeriu që i ka masakruar. Njeriu që i ka dhunuar dhe iu ka dhënë kostot më të mëdha në 30 vite të historisë së tyre politike. Jo se kanë besim dhe shpresë tek Ilir Meta, por se duan të rëzohet Edi Rama.

Dhe nuk e shikojnë as nuk e besojnë më se këtë mund ta bëjë Lulzim Basha. Prandaj më mirë sesa t’i falet opozita Ilir Metës, i cili mund të dalë me një lëvizje të re politike shumë shpejt, dhe këtë po e luan me shumë mençuri si një “ujk i vjetër” në politikë, është koha për të larguar Lulzim Bashën nga drejtimi i PD-së, për t’i dhënë opozitës formën dhe fytyrën e vërtetë, për të cilen ka nevojë.

Pra, opozitarizëm pa kompromis me kryeministrin Rama deri në rëzimin e tij dhe jo pirueta pazaresh të pista politike. Në të kundërt nuk ka për të ngelur këmbë demokrati. Dhe logoja e PD-së, do të ndodhë fatkeqësisht, ajo që nuk do të dëshironte askush. Do të kalojë e treta në radhë, pas Ilir Metës.

Në zgjedhjet e 2017-ës, Lulzim Basha i dha një kosto prej gati 270 mijë vota opozitës, mund t’i japë prap edhe më shumë. Me rreth 420 mijë vota, ai ka një diferencë prej vetëm 170 mijë votash me LSI-në, me Ilir Metën e djeshëm dhe me një aktivitet të fortë politik, Lulzim Basha rrezikon të dalë forcë e tretë. Por, kjo ndodh sepse ai ka “vrarë” vetë me dorën e tij çdo mbështetje dhe gjithçka që demokratët i kanë falur. Ndaj dhe duket sikur ata janë të gatshëm që opozitën t’ia lëshojnë Ilir Metës dhe ta zgjedhin atë si lider të tyre.

Kjo është ajo që ka ndodhur dje, e cila menjëherë ka ndezur sirenën e alarmit, se Lulzim Basha duhet larguar një orë e më parë nga drejtimi i Partisë Demokratike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE