Connect with Us

Reforma zgjedhore/ Zbulohen propozimet e PD-së, çfarë thuhet në draft

Politikë

Reforma zgjedhore/ Zbulohen propozimet e PD-së, çfarë thuhet në draft

Publikuar

-

Tryeza e Reformës zgjedhore mbidhet sërish këtë të martë në kuadër të takimeve për diskutimin e planit të punës. Në këtë takim Partia Demokratike ka paraqitur projekt ligjin për financimin e partive politike në një fushatë zgjedhore.

Sipas ABC News në draft propozimin e Partisë Demokratike për këtë  ligj theksohen rregullat, mënyra dhe kushtet e financimit, administrimin, verifikimin, mbikëqyrjen, transparencën dhe raportimin për financimin e subjekteve zgjedhore për fushatën zgjedhore dhe partive politike për vitin kalendarik në Republikën e Shqipërisë.

“Shpenzime të fushatës zgjedhore” janë shpenzime të bëra nga ose në emër të një partie politike të regjistruar si subjekt zgjedhor, përfshirë kandidatët dhe/ose degët e saj, ose nga një kandidat i pavarur, për të promovuar një parti, kandidatët e saj ose një kandidat të pavarur në zgjedhje, ose përpjekjen për të dëmtuar perspektivën e një partie tjetër, kandidatëve të partisë tjetër ose një kandidati të pavarur. Periudha e raportimit financiar të fushatës” është periudha shtatë muaj para datës së zgjedhjeve. Periudha e fushatës zgjedhore” është periudha nga 30 ditë para datës së zgjedhjeve deri 24 orë para datës së zgjedhjeve.”, thuhet në draft.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-“Hodhëm hapin e parë të misionit”/ Meta mesazh pas manifestimit të djeshëm

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka falenderuar qytetarët të cilët morën pjesë në manifestimin e djeshëm, sipas tij në mbrojtje të Kushtetutës dhe kundër atij që ai e cilëson si grusht shteti.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta drejton edhe një tjetër mesazh, ndërsa manifestimin e djeshëm e cilëson vetëm si hapin e parë të misionit.

“Një falenderim të përzemërt të gjithë motrave dhe vëllezërve shqiptarë, të cilë iu përgjigjen thirrjes së Presidentit të Republikës në mbrojtje të Kushtetutës dhe kundër grushtit të shtetit që synon rrëmbimin mafioz të Gjykatës Kushtetuese. Dje hodhëm hapin e parë në përmbushjen e misionit tonë për rivendosjen e sovranitetit të plotë të popullit shqiptar ndaj të gjitha institucioneve.”-shkruan Meta.

LEXO EDHE:  Artan Fuga: Pse refuzova të jem pjesë e listës së Bashës për zgjedhjet e 25 qershorit

LEXO EDHE:  Nga BLENDI FEVZIU/Lulzim Basha dhe PD pa të rinj!

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mirëmëngjes tradhëtar”/ Vasili: Shqiptarët përshëndesin Ramën

Publikuar

-

Nga

klreu i grupit parlamentar i lsi, petrit vasili dhe kryeministri edi rama

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili akuzon kryeministrin si tradhëtar, dhe sipas tij kurrë Shqipëria nuk ka pasur një politikan anti-Kosovë, sa Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili thekson se tashmë të gjithë shqiptarët e dinë se kush është Rama, dhe “Mirëmëngjes tradhëtar”, është mënyra si e përshëndesin qytetarët.

“Miremengjes tradhetar!

Shqiperia nuk ka pasur kurre nje idiot më te rendomte AntiKosove se Rama.

Rama thote per Ramushin genjeshtar dhe e hedh ne gjyq.

Rama thote per Isa Mustafen politikan tinzar.

Rama thote per Albinin lider folklorik se kerkoi te hiqet taksa e rruges se Kombit.

LEXO EDHE:  Berisha braktis hipokrizinë e Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Nga BLENDI FEVZIU/Lulzim Basha dhe PD pa të rinj!

Kurse te gjithe bashke Ramush, Isë dhe Albin thone ne kor se bashku me te gjithe Kosoven se Rama eshte nje kokerr tradhetari qe s’ka te dyte.

P.S. Por ky mire qe eshte tradhetar, por eshte edhe idiot, se e ben kaq trashe tradhetine sa qe s’ka pse lodhet askush ne Kosove e Shqiperi per ta kuptuar.

Te gjithe shqiptaret andej e kendej kufirit kane kohe qe e pershendesin kur lind dita dhe i thone: Miremengjes tradhetar!”-shkruan Vasili./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të mori Meta nga gjimnazi dhe të bëri deputete”/ Spahiu debaton ashpër me Mehmetajn

Publikuar

-

Nga

Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi Kreshnik Spahiu është përplasur me ish-deputeten e LSI-së Kejdi Mehmetajn teksa ishin duke folur për deklaratat e presidentit Ilir Meta.

Spahiu komentoi reagimin e ambasadores së SHBA Yuri Kim në emisonin “Open”, e cila tha se nuk e mbështet manifestimin e Metës, ndërsa ish-deputetja e ndërpreu.

Politikani iu kthye Mehmetajt duke i thënë se Presidenti e mori nga gjimnazi dhe e bëri deputete, ndërsa kjo e fundit iu përgjigj ashpër.

Spahiu: Ilir Meta nuk ka mbështetjen e ambasadës amerikane. Nuk një luftë mes Bashës dhe Metës. Opozita po vazhdon rrugën e saj me dy lidera e vërtete. Liderat e opoztës janë Meta dhe Sali Berisha, ndërsa kukullat janë Basha dhe Kryemadhi.

LEXO EDHE:  Deputeti i PD “shpërthen” ndaj ambasadores së BE

LEXO EDHE:  Anëtarja e Këshillit Kombëtar të PD thirrje Bashës: Bëj transparencë për transaksionet për lobim

Mehmetaj: Nuk e di se pse i jepni kohë kaq të rëndësishme një njeriu me problem.

Spahiu: Ktheji përgjigje ambasadores.

Mehmetaj: Nuk debatoj me një njeri që ska argumta por ka probleme.

Spahiu: Moj vajzë, ty të mori Ilir Meta nga gjimnazi dhe të bëri deputete.

Mehmetaj: Kujdes, se mund të kthehehem edhe unë në një gjuhë tjetër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE