Connect with Us

Pjesëmarrja e Gjonajt në konferencën e kryeprokurorit/ Presidenca: Turp! Shame on you

Politikë

Pjesëmarrja e Gjonajt në konferencën e kryeprokurorit/ Presidenca: Turp! Shame on you

Publikuar

-

Presidenca ka komentuar pjesëmarrjen e ministes së Drejtësisë, Etilda Gjonaj në konferencën për “Sfidat e Prokurorisë së Përgjithshme në Dritën e Reformës në Drejtësi”.

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi thotë se tallja me Reformën në Drejtësi dhe bërja e ligjeve puçiste anti-kushtetuese pati meritë të madhe për të mbledhur kaq shumë shqiptarë kundër grushtit të shtetit, ku Ministrja e Drejtësisë, siç është provuar nga shkresat zyrtare, akuzohet për 4 vepra penale.

Sipas Blushit, ndërsa të gjithë prisnin që Prokuroria të vepronte ndaj saj, sot e shohin si pjesë të frontit të Ramaformës në konferencën e Prokurorisë duke qenë edhe krenare! Pandëshkueshmëria, Padrejtësia dhe Pafytyrësia kanë arritur majat!

LEXO EDHE:  Kreu i NATO-s “shuplakë” Bashës/ E papranueshme dhuna, uluni në dialog

“Herën tjetër do mblidhen shumë herë më shumë se dje, shqiptarë të ndershëm dhe me dinjitet, që s’mund të pranojnë këtë Kryemaskaradë! TURP! SHAME ON YOU”, shkruan Blushi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Reagimi i SHBA për tubimin e Metës/ Ironizon Bushati: Vazhdoni besoni tek arbitri i pavarur

Publikuar

-

Nga

analisti dhe gazetari andi bushati

Analisti Andi Bushati ka komentuar deklaratën e djeshme të ambasadores amerikane, Yuri Kim, e cila u distancua nga manifestimi i presidentit Ilir Meta kur pa se flamuri i SHBA-ve u valëvit nga protestuesit.

Bushati shprehet se ambasada shqetësohet kur një palë manifeston duke valëvitur flamurin amerikan, por jo kur kryeministri Edi Rama flet në emër të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Shqetësohen se njëra palë manifeston me flamurin amerikan dhe nuk shqetësohen kur kryeministri flet në emër të SHBA-së, se ata që i prishin zgjedhjet monopartiake, do i ndalohet hyrja në Amerikë… vazhdoni besoni tek arbitri i pavarur”, shkruan Bushati.

Kujtojmë se dhe ambasadorja e SHBA tha se u befasua kur e pa
flamurin amerikan në manifestim.

LEXO EDHE:  Çfarë do ndodhë sot?!/Rama në konferencë urgjente një ditë pas takimit me Bashën

LEXO EDHE:  Pronat në bregdet/ Gjonaj sqaron vendimin e Qeverisë

“Për të shmangur çdo konfuzion, dëshirojmë të sqarojmë se ndërsa SHBA-të mbështesin të drejtën e protestës paqësore, ne nuk kemi asnjë lidhje me “manifestimin” e sotëm”, shkruajti ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Si dështoi Lulzim Basha t’i prishte protestën Ilir Metës

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta kishte paralajmëruar që në muajin nëntor të vitit të shkuar, se në 8 dhjetor do të dilte në një protestë në sheshin “Demokracia” në Qytetin Studenti. Protestë e cila u shty për shkak të tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Por, Ilir Meta nuk harroi. Ai e riktheu dje tubimin e tij, protestën në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, me një pjesëmarrje që në fakt ishte surprizuese, po të shikosh rrethanat.

Ilir Meta mundi që i vetëm, me një fjalim të fortë të mblidhte shumë njerëz, ti elektrizonte ata dhe të tregonte se ishte një faktor politik për t’u marrë parasysh, dhe jo një president në periferi, apo i pavlerë siç konsiderohet rëndom.

Përtej çdo qëndrimi apo gjykimi politik, Ilir Meta dje mund të thuhet se e fitoi betejën e tij, megjithëse i tradhëtuar.

Së pari, Ilir Meta dje ishte i tradhëtuar nga Lulzim Basha. Nuk ka pasur asnjë organizim nga degët kryesore të Partisë Demokratike, në lidhje me pjesëmarrjen në protestë. Megjithëse kreu i Republikës së re bëri thirrje për dalje në protestë, ai tha gjithmonë do dal si qytetar, duke shmangur rolin e tij dhe u kthye në një nga mijëra qytetarët që ishin atje në protestë.

Lulzim Basha justifikoi praninë e tij jo si lider i opozitës, por si qytetar që rrinte përballë presidentit. Sepse si kryetar i Republikës së re apo i PD-së do të ishte turp që ai të shkonte përpara ish-it të LSI-së, njeriut që e kishte çuar PD-në në opozitë dhe kishte sjellë Rilindjen në pushtet dhe më pas bëri marëveshjen për ta shkatërruar politikisht në 2017-ën, por dështoi.

Burime zyrtare i thanë CNA.al se Partia Demokratike nuk ka pasë asnjë organizim zyrtar në degë për të ardhur njerëz. Ka qënë vetëm LSI-ja, e cila ka sjellë disa autobusa. Kështu ka ndodhur në Korçë, Pogradec, Vlorë, apo Fier, Shkodër etj.

Në zonat më të largëta njerëzit janë porositur që sipas mundësisë së tyre të ishin pjesëmarrës në protestë nga Lulzim Basha, pa u shtrënguar. Ç’ka tregon se megjithëse shumica e njerëzve në shesh mund të quhen opozitarë përballë Edi Ramës, ata nuk i kishte thirrur Lulzim Basha me organizim, por i ishin përgjigjur thirrjes së Ilir Metës.

LEXO EDHE:  Mimi Kodheli, Presidente apo jo?

LEXO EDHE:  Gjonaj pranon shpenzimet e luksit/ Janë konform procedurave dhe ligjit

Kjo tregon se sa shumë forcë anti-Rama ka në opinionin publik shqiptar dhe se sa i pabesueshëm është Lulzim Basha. Sepse kushdo mund të dalë, qoftë edhe presidenti, me një kauzë, siç është ajo e Kushtetutës, apo faktorë të tjerë politikë, të thërrasin lëvizjen kundër Ramës, ta dalin në shesh me dhe qindra dhe mijëra njerëz të mblidhen atje për të protestuar kundër kryeministrit edhe pse në krye të tyre nuk është Lulzim Basha.

Dje, Lulzim Basha tentoi të shkatërrojë protestën e Ilir Metës, nuk e donte aq madhështore. Nuk e donte aq të fortë.  Ndoshta donte që të ishte më e vogël, ndoshta një grusht njerëzish që mblidhen para Presidencës, dhe kështu gjithçka justifikohej.

Por, demokratët si duket nuk është se iu bindën shumë urdhërit të Lulzim Bashës, që të vinin sipas qejfit. Në Tiranë apo në zonat përreth, njerëzit kanë shkruar në protestë sepse kanë urrejtje ndaj kreut të qeverisë dhe do të shkonin edhe në çdo protestë tjetër. Dhe kur i përgjigjen Ilir Metës, njeriut që i çoi në opozitë, njeriut që i ka “masakruar” ata, lehtësisht kuptohet se në çfarë situate ndodhen demokratët opozitarë, të cilët shpresën e shohin tek Meta, pasi Lulzim Basha me piruetat e tij, me marrëveshjet e tij, me skandalet e tij politike, duket se iu ka vrarë gjithçka. Iu ka vrarë ëndrrën apo shpresën e vetme për t’u rikthyer në pushtet. Sepse edhe dje Luli lëvizi në drejtim të shkatërrimit të protestës së Ilir Metës, por mesa duket dështoi me sukses./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Tubimi nuk mund të mbarojë me një dekret”/ Manjani tregon hapat që duhen ndërmarrë

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka komentuar tubimin e djeshëm të thirrur nga presidenti Ilir Meta.

Sipas Manjanit, tubimi nuk mund të mbarojë me një dekret, as me një premtim përt dekret tjetër

Manjani thekson se ai tubim kërkon mendim të pjekur se si do të vendoset sundimi i Kushtetutës dhe ligjit në vend.

“Tubimi tregoi se sa nevojë ulëritëse kanë njerëzit për lëvizje politike përbashkuese. Përballë është vetëm një individ që bën si cub dhe, që ua shpifi njerëzve me ato që bën e flet.
Nëse ai tubim nuk pasohet nga lëvizje politike të mirfillta, sipas një plani të mirkoordinuar dhe që bashkon politikën dhe shqiptarët, nuk kemi që në terezi.
Është e qartë, tashmë edhe analistët e qeverisë e pranojnë, që Kushtetuta është shkelur e përdhosur”, shkruan Manjani.
Ai thotë se detyra e politikës është që të rikthejë normalitetin kushtetues.

LEXO EDHE:  Çfarë do ndodhë sot?!/Rama në konferencë urgjente një ditë pas takimit me Bashën

LEXO EDHE:  Hajdutët e Rilindjes/ Si vjedhin hapur ministrat e Ramës

“Populli në rrugë nuk kthen normalitet. Maksimumi bën revolucion. Është politika që duhet ta bëjë.
Që politika të fillojë të funksionojë, duhet si fillim dialogu, në vijim rivendosja e pluralizmit politik në përfaqësim, pra duhen lejuar zgjedhjet e lira e të ndershme.
Pa parlament pluralist nuk ka as institucione të besueshme e as garanci që sundon Kushtetuta.
Sigurisht, ka shuuuuumë gjëra të tjera për t’u bërë, por këto janë vetëm fillimi i zgjidhjes së problemit.
Pa dyshim është edhe opsioni që populli bën revolucion, por personalisht nuk e uroj! Askush ska pa hajër nga lëvizjet revolucionare. Maksimumi që bëjnë revolucionet është:heqin një rregjim dhe sjellin një tjetër të ngjashëm ose më të egër se ai që hiqet.
Prandaj është koha për politikë, ky kryefjala është dialogu dhe zgjedhjet”, shkruan Manjani në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE