Connect with Us

Përfituan nga amnistia/ Sot hapen dyert e burgjeve për 175 të dënuar

Sociale

Përfituan nga amnistia/ Sot hapen dyert e burgjeve për 175 të dënuar

Publikuar

-

Rreth 175 të dënuarit që përfituan nga amnistia do të lënë sot çelitë e burgut.

Kujtojmë këtu se  ligji për amnistinë u miratua në fillim të këtij viti, ndërsa presidenti Meta e dekretoi në datën 14 shkurt 2020.

Nga amnistia përfitojnë përfitojnë burrat të dënuar deri në 2 vite dhe në moshën mbi 60 vjeç, që llogaritet se janë 150 në total, 23 gra dhe 2 të mitur, ndërsa 29 gra përfitojnë 1/3 e uljes së dënimit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shqiptarët nuk tremben nga koronavirusi/ Shitjet e ushqimeve bazë, tashmë në normalitet

Publikuar

-

Nga

Skena të njerëzve që dynden në supermarkete nga frika e përhapjes së koronavirusit ishin të dukshme në shumë qytete të botës, duke filluar nga Milano, e se fundmi edhe në Nju Jork, ku u konfirmua rasti i parë. Duke iu trembur një qëndrimi të detyrueshëm në shtëpi, individët nxituan të furnizoheshin me ushqimet bazë.

Po në Shqipëri?  

Ashtu si në shtetin fqinj Italinë qytetarët nga paniku i përhapjes së koronavirusit iu drejtuan supermarketeve për blerjen e rezervave ushqimore në fillim të javës së kaluar.

Përfaqësuesi i rrjetit të supermarketeve më të mëdhenj në vend, “Big Market”, konfirmoi për “Monitor” se shitjet pësuan rritje 10 për qind në fillim të javës së kaluar. “Dy-tre ditët e para të javës së kaluar shitjet u rritën me 10 për qind. Kërkesat më të larta ishin për produktet bazike ushqimore. Nga fundi i javës shitjet iu kthyen shifrave normale”, u shpreh përfaqësuesi i “Big Market”.

Burime zyrtare nga grupi më i madh i pakicës në vend, Balfin, thanë se në ditët e para, pas përhapjes së virusit në Itali, kishte një kërkesë të shtuar në supermarkete për detergjentë, higjienizues dhe ushqime.  Tashmë kërkesa për ushqime është kthyer drejt normalitetit, ndërsa vijon të jetë e lartë ajo për produkte higjienizuese.

Nga Grupi Balfin thonë se frekuentimi në qendrat tregtare nuk ka shënuar rënie, edhe për faktin se gjatë fundjavës ka pasur shumë oferta.

Pozitivisht ka ndikuar dhe fakti se në Shqipëri nuk është deklaruar deri tani asnjë rast zyrtar me koronavirus.

Maskat dhe higjienizuesit e duarve kanë qenë dhe produkti më i situr në farmaci, duke çuar në mbarimin e produktit dhe të stokut brenda pak ditësh. Kërkesa e lartë çoi dhe në shtrenjtim të çmimeve të maskave, duke detyruar tatimet që të bëjnë kontrolle blic në biznesin farmaceutik.

LEXO EDHE:  “Ka ardhur momenti për një vit 0”/ Ish-ministri i Ramës kërkon amnisti financiare  

LEXO EDHE:  Në kërkim për vrasje/ Publikohen fotot dhe emrat e treshes së rrezikshme

Koronavirusi në botë

Italia është shteti europian më i prekur nga koronavirusi. Në Itali pas shfaqjes së rasteve të para me koronavirus, qytetarët u dyndën në supermarkete për të blerë produkte ushqimore, në rast se do të vetë izoloheshin në shtëpi.

Pas kësaj situate kryebashkiaku i Milanos, Giuseppe Sala i drejtua qytetarëve në rrjetet sociale me mesazhin sensibilizues. “Në vend që të mendoni për të shkuar me nxitim në supermarkete për të rrëmbyer ushqime, përpiquni të harxhoni kohë duke u kujdesur për ata që janë më të dobët, të moshuarit tanë në veçanti që janë subjekt i rrezikut. Në këto situata kështu sillet një shoqëri e ndjeshme dhe e pjekur.”

Në vendet e prekura, tregtia me pakicë ka qenë më e goditura. Në Kinë, nga ku lindi ky virus i panjohur, tregtia me pakicë dhe e-tregtia kanë shënuar dëme të mëdha. Shitësit me pakicë të mëdhenj si Starbucks, Uniqlo, Nike dhe Apple kanë mbyllur përkohësisht dyqanet e tyre, ndërsa shitësit me pakicë të mesëm dhe të vegjël po goditen veçanërisht fort pasi lëvizja e kalimtarëve është zvogëluar.

Edhe në Itali, tregtia dhe tuizmi shihen si sektorët më të prekur. Deri në datën 2 mars, Italia numëronte rreth 1700 të infektuar dhe 41 jetë të humbura./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kapriçot e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Publikuar

-

Nga

Moti në vendin tonë vijon të jetë në kushte të paqëndrusehme. Reshjet e shiut do të prekin vendin përkohësisht deri pasditen e sotme. Ndërkohë, në mbrëmje e në mesnatë vendi pritet të përfshihet nga reshje intensive, në formën e rrebesheve me rrufe.

Sipas SHMU, më tej, reshjet e shiut do të rikthehen herëpashere deri ditën e premte.

Përsëri në mesditën e të premtes, reshjet do të rikthehen me intensitet, kësaj here në jugperëndim të vendit. Me rënien e temperaturave sipas tabelës, në lartësitë mbi 800 m në të gjitha zonat malore, reshjet do të jenë kryesisht dëbore.

LEXO EDHE:  Lirimi i të “fortëve” nga burgu/ Gjonaj: Të përkushtuar në kriteret e amnistisë

LEXO EDHE:  Amnistia/ Të dënuarit në Burrel, letër Ministrisë së Drejtësisë

Hera herës gjatë kësaj jave, parashikohet përveç erës së vrullshme dhe shtim i dallgëzimit.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 3 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Dita e sotme do jete shume e bukur për ju qe keni një lidhje. Do e shijoni pafundësisht praninë e partnerit dhe emocionet do jene me te forta. Beqaret do jene gati për te bere ndryshime ne jetën e tyre dhe do shfrytëzojnë çdo mundësi qe do iu jepet. Për financat do kujdeseni me tepër. Ju do keni besim te plote tek vetja se mund ta menaxhoni situatën ne mënyrën me te mire te mundshme.

DEMI 21. prill – 21. maj

Ju çiftet do hyni ne një periudhe shume te te begate sot. Optimizmi do iu shoqërojë gjate gjithë kohës dhe nuk do keni me debate si dikur me partnerin. Beqaret do gjejnë zgjidhje për disa probleme qe kane pasur dhe do kenë me tepër kohe te lire për te kërkuar dashurinë. Ne planin financiar do bëni me shume përpjekje dhe do gjeni zgjidhje për disa probleme. Pasditja do jete me e qete.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Ndikimi i Merkurit do jete shume i rëndësishëm sot. Sido qe te ete situata ne lodhjen tuaj, ai do beje qe sot te merreni vesh për mrekulli. Beqaret do jene paksa te turpshëm dhe nuk do pranojnë te njohën me ata qe do i ftojnë. Ne këtë mënyrë ata kane për te humbur mundësi te jashtëzakonshme. Buxheti nuk do jete i keq, megjithatë po nuk i bëtë me plan shpenzimet mundet edhe te keni probleme me vone.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Gjate kësaj dite do e keni te vështirë t’i qëndroni besnike partnerit tuaj. Disa persona shume joshës do mundohen t’iu bëjnë sa me shume për vete dhe ju nuk do iu rezistoni dot. Beqareve do iu duhet te marrin disa vendime shume te rëndësishme qe mund t’iu ndryshojnë edhe jetën. Konfigurimi i yjeve do jete i mire për financat. Vazhdoni njësoj me menaxhimin dhe nuk do keni probleme.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Sot do jeni dinamike dhe plot gjallëri ju te dashuruarit. Shume nga momentet qe ju i keni ëndërruar do iu bëhen realitet. Beqaret nuk do iu rezistojnë dot personave qe do i joshin dhe mundet te fillojnë lidhje. Ecuria do varet nga sjellja e te dyja palëve. Financat do jene te mira, kështu qe nëse keni menduar te kryeni ndonjë investim bëjeni gjate kësaj dite.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Jeta juaj ne çift nuk do kaloje momente shume te bukura sot. Mes jush dhe partnerit do ketë goxha momente te tensionuara kur nuk do keni çfarë te bëni. Beqaret do e kenë te vështirë te lidhin kontakte me dike sepse do kenë goxha pretendime. Ne plani financiar nuk do keni vështirësi shume te mëdha, megjithatë nuk do jete momenti për investime gjigande.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Nëse kohët e fundit jeta juaj në çift ka pasur disa probleme, sot çdo gjë do normalizohet dhe do arrini të mirëkuptoheni me partnerin. Beqarët do fillojnë më në fund një lidhje me personin që ka kohë që i josh. Në fakt edhe ata kishin filluar të ndienin, por nuk shpreheshin nga frika e ndonjë zhgënjimi. Në planin financiar do dini gjithmonë si të veproni dhe situata do mbetet e stabilizuar.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Venusi do ketë ndikim shumë pozitiv tek jeta juaj në çift gjatë kësaj dite dhe do ua përmirësojë marrëdhënien me partnerin. Do ndiheni më të qetë për të folur hapur me të. Beqarët do ndihen mirë edhe ashtu si janë kështu që nuk do bëjnë asgjë që ta ndryshojnë statusin e tyre. Ekuilibri financiar do ketë tronditje të njëpasnjëshme dhe vetëm me ndihmën e të afërmve do mund t’ia dilni mbanë.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Çështjet financiare ka rrezik të krijojnë konflikte mes jush dhe partnerit gjatë kësaj dite. Mundohuni të flisni qetësisht dhe të mos kërkoni me inat të dalë gjithmonë e juaja. Beqarët do bëjnë disa zgjedhje sot, por që nuk do ketë plotësisht e sigurt se ato do i çojnë atje ku ata kanë dashur. Buxheti nuk do jetë i keq, megjithatë vazhdoni ende të jeni të kujdesshëm me shpenzimet.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Nëse nuk doni të keni probleme me partnerin tuaj sot shmangni me çdo kusht heshtjen, por edhe debatet e kota. Mundohuni nga ana tjetër të reflektoni para se të veproni dhe të komunikoni sa më shumë. Për beqaret të gjitha rrethanat do favorizojnë një lidhje. Edhe për financat perspektivat kanë për të qenë të mira kështu që gjendja nuk do ketë probleme serioze.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Ditë e mbushur me dashuri, alegri dhe çaste të veçanta ka për të qenë kjo e sotmja për ju të dashuruarit. As vetë nuk e kishit menduar ndonjëherë se mund të kalonit momente të tilla. Beqarët do jenë me më shumë fat në dashuri dhe sot do arrijnë të afrohen me personin më të përshtatshëm. Shpenzimet kryejini me maturi dhe duke parashikuar të ardhmen nëse nuk doni probleme.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Do i shtoni dozat e fantazisë gjatë kësaj dite kështu që marrëdhënia me partnerin ka për të qenë vërtet e veçantë. Beqarët do kenë takime vërtet interesante. Edhe sikur te mos kishin planifikuar për ndryshime të statusit, nuk do munden dot ta ndalin fatin sot. Në planin financiar do mbizotërojë gjithë kohës ekuilibri dhe nuk do gjendeni aspak në vështirësi.

LEXO TE PLOTE