Connect with Us

Meta e paralajmëroi në tubim/ Manjani tregon 3 rastet kur shpërndahet parlamenti

Politikë

Meta e paralajmëroi në tubim/ Manjani tregon 3 rastet kur shpërndahet parlamenti

Publikuar

-

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka shpjeguar qartë tre rastet kur shpërndahet parlamenti.

Sipas Manjanit, parlamenti shpërndahet në këto raste:
1. Kur dështon të zgjedhë Presidentin e Republikës, sipas nenit 87. Besoj e kuptojmë se nuk jemi në këto kushte.
2. Kur pas zgjedhjeve nuk arrin të zgjedhë një Kryeministër, sipas nenit 96. As në këto kushte nuk jemi.
3. Kur Kryeministri humbet mocionin e besimit sipas nenit 104. As në këto kushte nuk jemi.

Sipas tij , këto janë rastet dhe nenet e vetme ku shkruhet togfjalëshi “Shpërndarje e Parlamentit” dhe nuk ka asnjë rresht tjetër që e shkruan apo e parashikon.

“Nga ana tjetër, për t’i dhënë përgjigje pyetjes “A ka të drejtë Presidenti ta shpërndajë Parlamentin”, duhet të lexoni nenin 92 të Kushtetutës së shkruar.
Është neni ku renditen të gjitha kompetencat e Presidentit.
Unë nuk shoh asnjë rrjesht të këtij neni që tja njohë këtë kompetencë Presidentit. Por sidoqoftë lexojeni dhe vetë. Kjo është Kushtetuta e shkruar. Pastaj, a ke ka bërë hak që ky parlament të shuhet; apo meqë nuk është numri 140, etj etj, janë cështje interpretimesh politike.
Unë vetë mund të bie dakort me çdo gjë që thuhet, por Kushtetua është kaq e ftohtë sa çfarë shkrova më lart”, shkruan Manjani./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha zbulon numrin e protestuesve në Bulevard/ I futën tmerrin në shpirt Ramës

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar foto nga protesta e djeshme e thirrur nga presidenti Ilir Met.

Berisha shprehet se populli është i vendosur të mbrojë
Kushtetutën dhe të përmbysë narkoshtetin dhe puçin e tij.
Ish kryeministri thotë se në tubim morën pjesë 500.000 qytetarë, për të cilët shpreh nderim.

“Nderim të madh 500.000 qytetarëve që i dolën zot Kushtetutës në Tiranë dhe i futën tmerrin në shpirt dhe lepurin në bark narkoshtetit dhe kreut të tij puçistit Edvin Mafise. Rama ik! Fitore”, shkruan Berisha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Marrëveshja me Fondin Kuvajtian-Denaj/ Ndërlidhim rajonet,  zhvillojmë ekonominë dhe turizmin e qëndrueshëm

Publikuar

-

Nga

Në mjediset e Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë u nënshkrua  marrëveshja shtesë e huasë,  ndërmjet Qeverisë Shqiptare dhe Fondit të Kuvajtit për Zhvillimin Ekonomik Arab,  për financimin e projektit të rehabilitimit të Rrugës së Lumit të Vlorës.

Marrëveshja u nënshkrua nga Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, znj. Anila Denaj dhe Drejtori i Menaxhimit të Projektit nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, z. Ermir Omari, në praninë e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Kuvajtit në Shqipëri, z. Fayez Mishari M. Al-Jassim, Drejtorit të Përgjithshëm të FSHZH, z. Dritan Agolli dhe Kryetarit të Bashkisë  së Vlorës, z. Dritan Leli.

Ministrja Denaj vlerësoi se projekti  mbart një komponent të rëndësishëm të ndërlidhjes lokale në zonën e jugut dhe  vendos në shërbim të 175 mijë banorëve shumën prej 22 milionë dollarësh.

“Rëndësia strategjike e projektit të Rrugës së Lumit të Vlorës lidhet  me përmirësimin e cilësisë së jetës së komuniteteve që jetojnë në këtë zone. Ky projekt lidhet ngushtësisht me rritjen e mëtejshme të aktivitetit në këtë zonë, mbi të gjitha të turizmit, si parakusht për nxitjen e aktivitetit privat, rritjen e të ardhurave për familjet vendase, dhe krijimin e vendeve të reja të punës. Objektivi i këtij projekti është lidhja e shumë fshatrave të Lumit të Vlorës me bregdetin e Shqipërisë”, tha ministrja.

Projekti parashikon punimet për rehabilitimin e infrastrukturës së kullimit, objekteve të sigurisë dhe ndriçimit, krahas trotuareve në qytezat kryesore përgjatë rrugës.

Lidhja e fshatrave të lumit të Vlorës dhe zonës së Tepelenës me zonën e bregdetit do të sjellë ndikim edhe në kontekstin e aktivitetit ekonomik, duke sjellë zhvillimi të turizmit, jo vetëm detar por edhe malor, zhvillim të agroturizmit, intensifikim të blegtorisë dhe bujqësisë.

“Investimet e mëdha infrastrukturore, përfshirë edhe Aeroportin e Vlorës, pritet t’i japin frymëmarrje të plotë bregdetit të Jugut, duke krijuar të gjitha mundësitë për një zhvillim të pandalur ekonomik dhe social”, theksoi Denaj.

LEXO EDHE:  Ish ministri zbulon shifrat “e frikshme”/ Tregon sa shqiptarë janë në burgjet e Europës

LEXO EDHE:  Maqedoni, Kuvendi miraton ministrat e rinj dhe me votat e BDI-së

Projekti do të zbatohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit dhe punimet parashikohet të përfundojnë deri në fund të vitit 2022.

Nga ana e tij, Ambasadori i Kuvajtit tha, se nënshkrimi i kësaj marrëveshje tregon edhe një herë mbështetjen e vazhdueshme ndaj qeverisë shqiptare për zhvillimin e projekteve të rëndësishme në infrastrukturë, si dhe për arritjen e standardeve.

I pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe kryetari i Bashkisë Vlorë z.Dritan Leli i cili falënderoi ministren e Financave dhe Ekonomisë për angazhimin e plotë dhe këmbënguljen për të çuar përpara këtë projekt të rëndësishëm për rajonin. Një investim, i cili tha z.Leli, do t’i jap një hov të ri zhvillimit të zonës, turizmit të qëndrueshëm, por edhe qarkullimit më të shpejt të mallrave dhe banorëve nga zonat rurale drejt atyre urbane.

Aktualisht kanë përfunduar me sukses punimet në Lotin I – Bypass i Vlorës – Peshkëpi – Gjorm me gjatësi 23.2 km, ku janë realizuar të gjitha punimet e parashikuara në kontratë. Prej Majit të vitit 2019 kanë filluar punimet në Lotin II – Ura e Gjormit – Brataj – Ura e Laskos me gjatësi 27.1 km.

Nëpërmjet marrëveshjes shtesë , do të financohen punimet e Lotit 3 për segmentin nga Ura e Laskos – Qeparo me një gjatësi prej 23.7 km. Me përfundimin e Lotit të III-të vepra do të vihet në funksionim të plotë dhe do të realizojë qëllimin për të cilin është iniciuar pikërisht,  lidhja e shumë fshatrave të lumit të Vlorës me bregdetin. Përfundimi i rrugës Gusmar-Kuç, do të bëjë të mundur krijimin e një aksesi më shpejtë të zonës së Tepelenës me zonën e bregut.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha në shesh dhe Meta në tribunë”/ Peza: Opozita sot është me dy koka

Publikuar

-

Nga

Alfred Peza, nga Partia Socialiste ka komentuar manifestimin e djeshëm të Presidentit Ilir Meta.

Peza nuk e kurseu ironinë kur tha se iu duk “shumë artistike pjesa e Presidentit të ulur në gjunjë me shqiponjë”.

“Nga momenti që Presidenti i Republikës doli nga kangjellat e institucionit, ai nuk është më as President dhe as mbi palët, pasi e ka tejkaluar të drejtën e vet kushtetuese. Presidenti duhet të jetë person që simbolizon unitetin e popullit shqiptar dhe jo unitetin e popullit opozitar. Në këto kushte, Presidenti nga dje nuk është më “de facto” President, por vetëm “de jure”. Presidenti ka dy rrugë: ose ndjek rrugën institucionale për zgjidhjen e problematikave, ose ndjek rrugën e rrugës. Po ndoqi rrugën e rrugës, duhet të futet në politikë dhe ta lërë kostumin e Kreut të Shtetit”, theksoi Peza.

Sipas tij, simbolika e dy kokave të shqiponjës lidhet me faktin që opozita sot është me dy koka.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ Ish-ministri i Ramës mbështet Bashën

LEXO EDHE:  VOA: “Shullazi” trazon parlamentin

Ai tha se Basha në shesh duke duartrokitur dhe Meta në tribunë, tregon se Meta e ka nisur ambicien e tij për të qenë lideri i opozitës.
Sipas Pezës, Presidenti nuk mund ta shpërndajë dot Parlamentin, pasi kompetencat e Kreut të Shtetit nuk ia lejojnë.

“Në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, palët politike në vend kanë pranuar Komisionin e Venecias si Gjykatë Kushtetuese. Nuk i takon Ilir Metës nëse janë apo jo gjërat kushtetuese. Në këtë ndërmarrje të çmendur, Presidenti nuk ka me vete as BE dhe as SHBA”, nënvizoi Peza në studion e Ditarit të mëngjesit në A2.

LEXO TE PLOTE