Connect with Us

Forcohen masat për koronavirusin/ Mbyllen 28 shkolla në Greqi

Bota

Forcohen masat për koronavirusin/ Mbyllen 28 shkolla në Greqi

Publikuar

-

Pas regjistrimit të disa rasteve të personave të prekur nga koronavirusi, autoritetet greke kanë ndërmarrë masa kundr përhapjes së mëtejshme të këtij virusi.

Sipas mediave greke, janë mbyllur përkohësisht 28 shkolla, të cilat do të dezinfektohen.

Kjo për faktin se disa prej fëmijëve të këtyre institucioneve kanë pasur kontakte me 7 të prekurit që janë aktualisht me koronavirus. Mësohet se këto shkolla do të qëndrojnë të mbyllura për 1 javë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Pesë shtetet ku është përqendruar koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se koronavirusi i ri, edhe pse është përhapur në 62 vende të botës, ai mbetet i përqendruar vetëm në pesë vende.

Rrjedhimisht, shtoi ai, ka ende mundësi që të shmanget përhapja globale.

Koronavirusi COVID-19 e ka origjinën në Kinë.

Nga mbi 88,900 rastet globale, 90 për qind janë raportuar në Kinë, ndërsa shumica e tyre në epiqendrën e shpërthimit – provincën Hubei.

Jashtë Kinës, mbi 8,700 raste janë raportuar në Organizatën Botërore të Shëndetësisë në Gjenevë, ndërsa 81 për qind e tyre ndodhen në katër vende, tha Ghebreyesus.

Sipas tij, këto vende përfshijnë: Korenë e Jugut, Italinë, Iranin dhe Japoninë.

LEXO EDHE:  Shqiptarët në qendër të vëmendjes mediatike/ Sërish arratisje nga burgu

LEXO EDHE:  Skafisti rehabiliton Balilin/ “Më kërcënuan në Greqi”

“Kjo nuk është rrugë me një drejtim. Ne mund ta shtyjmë këtë virus prapa”, tha Ghebreyesus, duke iu bërë thirrje vendeve që të ndërmarrin hapat e duhur për frenimin e tij.

Rastet e para të koronavirusit në Kinë janë shfaqur në dhjetor të vitit të kaluar.

Që atëherë, mbi 3,000 njerëz – shumica në Kinë – kanë humbur jetën.

Shenjat kryesore të infektimit janë temperatura e lartë, kolla dhe vështirësitë në frymëmarrje.

LEXO TE PLOTE

Bota

Frika nga koronavirusi/ Kompanitë ajrore britanike ndërpresin fluturimet me Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

British Airways dhe Ryanair kanë anuluar qindra fluturime midis Britanisë së Madhe dhe pjesë të Evropës dhe SH.B.A. si masë parandaluese për përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Anulimet e British Airways përfshijnë udhëtimet mes Heathrow dhe Italisë, Francës, Austrisë, Belgjikës, Gjermanisë, Irlandës dhe Zvicrës, plus JFK të Nju Jorkut.

Linja ajrore gjithashtu ka anuluar fluturimet midis Gatwick dhe Italisë, Francës dhe Shqipërisë, dhe fluturimeve të Londrës në Londër për në dhe nga Italia dhe Gjermania, shkruan News Sky.

Ajo që bie në sy është se kompania ajrore britanike ka vendosur të anulojë fluturimin nga aeroporti “Gatwick” drejt Shqipërisë edhe pse vendi ynë deri në këto momente nuk regjistron asnjë rast të prekur nga virusi me origjinë nga Kina, Covid-19.

LEXO EDHE:  Lajm i mirë nga Kina/ Bie numri i rasteve të reja me koronavirus

LEXO EDHE:  Skafisti rehabiliton Balilin/ “Më kërcënuan në Greqi”

Përmes një njoftimi, “British Airways” shprehet se kjo masë mund të jetë e ndryshueshme dhe ajo parashikohet të zgjasë nga 16 marsi në 28 mars.

Me vone reagoi vete kompani British e cila mohoi anullimin e fluturimeve.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Presidentët Thaçi dhe Vuçiç takim në Shtëpinë e Bardhë

Publikuar

-

Nga

Radioja “Zëri i Amerikës” mëson se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, po takohen të hënën në Shtëpinë e Bardhë.

Tani për tani nuk është e qartë se në çfarë formati po takohen ata, por më herët ishte paralajmëruar që presidenti serb do të pritej nga këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien.

Të dy presidentët ndodhen në Shtetet e Bashkuara në vizita të ndara gjatë të cilave zyrtarët amerikanë kanë kërkuar që të dyja palët të ndërmarrin veprime që sigurojnë rifillimin e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

Zyrtarët amerikanë po i kërkojnë Kosovës që të heqë tarifat e vendosura në nëntor të vitit 2018 ndaj mallrave serbe, ndërsa Beogradit i kanë kërkuar t’i jap fund fushatës për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës.

LEXO EDHE:  Çështja e Teatrit Kombëtar/ Ndrenika mesazh Veliajt

LEXO EDHE:  Çështja e Teatrit Kombëtar/ Ndrenika mesazh Veliajt

Brenda më pak se një muaji Shtetet e Bashkuara siguruan dy marrëveshje ndërmjet palëve për vendosjen e linjës ajrore, asaj hekurudhore dhe ndërtimin e autostradave ndërmjet të dyja vendeve.

LEXO TE PLOTE