Connect with Us

“Duhet t’i jepni fund korrupsionit!”/ Ambasadorja e SHBA: Shqipëria duhet të ecë përpara në sundimin e ligjit

Politikë

“Duhet t’i jepni fund korrupsionit!”/ Ambasadorja e SHBA: Shqipëria duhet të ecë përpara në sundimin e ligjit

Publikuar

-

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka mbajtur fjalën e saj në Konferencën
mbi “Sfidat e Prokurorisë së Përgjithshme në Dritën e Reformës në Drejtësi”.

Ambasadorja e SHBA u shpreh se 2020 është një vit i madh për rrugën e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian.

Sipas saj, reformat që po bën Shqipëria janë shumë të rëndësishme, por edhe shumë të vështira dhe në kohë të tilla është nevojë për miqtë që të jenë më prezentë.

Ambasadorja Kim theksoi se “Shqipëria duhet të ecë përpara në sundimin e ligjit, kjo nuk është zgjedhje, por kërkesë, duhet t’i jepet fund korrupsionit, kjo po e ndalon Shqipërinë të jetë magnet për investimet.

“Është një kënaqësi të jem këtu, i vlerësoj shumë komentet. Dua të them se Luigi ka të drejtë, 2020 është një vit i madh për rrugën e Shqipërisë drejt BE-së, jemi të emocionuar dhe është nder për ne që qëndrojmë pranë Shqipërisë. Reforma që po bën Shqipëria janë shumë të rëndësishme, por edhe shumë të vështira dhe në kohë të tilla është nevojë për miqtë që të jenë më prezentë. Reforma në drejtësi ka sjellë ndryshime dhe është koha të fitohet besimi i publikut, duhet të sigurojmë suksesin. Muajt e kaluar kanë treguar se ka disa individë që kanë qenë gati ti bashkohen punës në funksion të sistemit të drejtësisë. Jemi mirënjohës për dedikimin dhe kurajon që keni marrë për këto detyra. Zyra e prokurorisë do të përmend SPAK-un që do të ketë një rol të rëndësishëm për të luftuar krimin dhe korrupsionin.
Shqipëria duhet të ecë përpara në sundimin e ligjit, kjo nuk është zgjedhje, por kërkesë, duhet ti jepet fund korrupsionit, kjo po e ndalon Shqipërinë të jetë magnet për investimet. Në 2019 zyra e prokurorit të përgjithshëm punësoi një numër koordinatorësh, fakti që shumë individë kanë pranuar që të bëhen pjesë e kësaj është vërtetim i reformës në drejtësi. Kjo do të sjellë ndryshim në Shqipëri. Dua të vendos në dukje edhe rëndësinë e koordinimit, është i rëndësishëm për zbatimin e reformës në drejtësi. Drejtësia duhet të cohet përpara nga kjo skuadër, që është e gatshme për të ndihmuar Shqipërinë për të ecur përpara për të luftuar krimin. Dua tu them dicka, prokurori është shërbëtor i ligjit, fajtori nuk duhet të shpëtojë dhe i pafajshmi nuk duhet të vuajë. Përdorni cdo metodë të ligjshme për të sjellë drejtësi. Duhet të përmbushen nevojat e popullit që i shërbeni, mos i lejoni fajtorët të shpëtojnë” tha ambasadorja Kim./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Televizioni i sekuestruar nxjerr sondazhin/ Sa të rëndësishme janë zgjedhjet e 25 prillit

Publikuar

-

Nga

Dy dosjet e drogës të Ylli Ndroqit/ Si i ka shpëtuar drejtësisë

Televizioni i sekuestruar i trafikantit të drogës Xhemail Pasmaçiu, ose siç njihet ndryshe Ylli Ndroqi, ka zhvilluar disa sondazhe që lidhen me zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Rtv Ora në bashkëpunim me “Notto Sondaggi”, kanë nxjerrë një sondazh ku tregojnë se sat ë rëndësishme zgjedhjet e 25 prillit për të ardhmen e Shqipërisë.

Sipas televizionit të Pasmaçiut, 85.4% e shqiptarëve i cilësojnë të rëndësishme këto zgjedhje, 8.7% e tyre thonë se nuk janë të rëndësishme dhe 5.9% nuk e dinë.

LEXO EDHE:  Shqipëri-SHBA firmosin sot marrëveshje të re ekstradimi/ Përfshin krime korrupsioni, financiare, mjedisore e kompjuterike

LEXO EDHE:  Deklaratat e Yuri Kim/ Basha: Çdo zvarritje në emërimin e gjyqtarëve të GJK mban mbyllur dyert e BE

Pretendohet se nga personat që i kanë cilësuar zgjedhjet të rëndësishme, 84% e tyre janë të punësuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush i fiton zgjedhjet?/ Ish-ministrja e Integrimit paralajmëron surpriza: Po punojmë pafund me zonën gri

Publikuar

-

Nga

Kush i fiton zgjedhjet?/ Ish-ministrja e Integrimit paralajmëron surpriza: Po punojmë pafund me zonën gri

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, ka paralajmëruar se në zgjedhjet e 25 prillit do të ketë surpriza.

E ftuar në Real Story, teksa foli për programin e opozitës, Gjosha theksoi se më 26 prill do të kemi një tablo ndryshe, për faktin se, sipas saj, ka shumë të rinj që i bashkohen LSI.

“Ne punojmë pafund me zonën gri, sepse fituesit e zgjedhjeve këtë radhë do të jenë ata që do të bëjnë të besojnë qytetarët shqiptarë që nuk kanë votuar kurrë.

Opozita e ka programin e saj, edhe ekonomik, edhe të të gjitha fushave, sepse nuk mund të vihet pa një program. Kjo që po ndodh sot mes opozitës është se opozita diskuton programin paraprakisht, sepse ne do duhet të biem dakord për shumë pika të qeverisjes së ardhshme.

Ne kemi qenë edhe më parë në këtë presion, nuk na tremb dhe as na sfidon kjo pjesë. Historia ka treguar se edhe pse ndryshimet taktike, të bëra në momentet e fundit, vetëm për të zhdukur LSI, nuk kanë funksionuar, përkundrazi e kanë bërë atë më të fortë.

LEXO EDHE:  Olsian Çela pret sot në prokurori ambasadoren e re të SHBA, Yuri Kim

LEXO EDHE:  Ambasadorja Yuri Kim në Dhërmi/ Muhabet, gliko dhe liker me gratë e fshatit

Do të kemi surpriza, për faktin se sa shumë të rinj bashkohen me LSI. Është sfidë e madhe t’i bindësh qytetarët se vota sot është detyrë qytetare. Ne nuk jemi mësuar t’i vëmë përballë politikanët tanë dhe t’iu kërkojmë llogari. Llogaria kërkohet me votë. Qytetari ka një zë dhe e ka shumë të fortë. Dhe besoj se këtë radhë, ajo që duhet të arrijmë ne, është një lëvizje qytetare e rëndësishme. Ne punojmë pafund me zonën gri, sepse fituesit e zgjedhjeve këtë radhë do të jenë ata që do të bëjnë të besojnë qytetarët shqiptarë që nuk kanë votuar kurrë. Votat që janë të LSI, janë aty. Është një strukturë shumë solide.”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vrasja e Klodian Rashës/ Çuçi: Një hetim model, dosja është gati për në gjykatë

Publikuar

-

Nga

Vrasja e Klodian Rashës/ Çuçi: Një hetim model, dosja është gati për në gjykatë

Hetimet për vrasjen e 25 vjeçarit Klodian Rasha nga një oficer policie ende nuk janë mbyllur.

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi, sqaroi në emisionin “Përballë” se hetimet e SHÇBA-së lidhur me sjelljen e policit vijojnë, ndërkohë që dosja e ngjarjes është gati për në gjykatë.

Çështja është në hetim. Një rast lidhet me marrëdhëniet drejtëpërdrejt dhe me ngjarjen me faktin me humbjen e jetës së Klodianit. Dhe kjo është mbyllur me prova të plota. I ka prokurori, i ka gati dhe do t’i çojë shumë shpejt në gjykatë.

Është një nga hetimet model. Dhe ka një çështje tjetër që lidhet me sjelljen e policisë. Pra janë dy të ndryshme. Për të parën kemi ecur me shpjetësi. Për të dytën vazhdon hetimi. Se nuk është thjesht për tu bërë”, tha Çuçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE