Connect with Us

Analisti kritika Bashës/ “Nuk duhet të dilte në tubim pa marrë këto përgjigje nga Meta”

Politikë

Analisti kritika Bashës/ “Nuk duhet të dilte në tubim pa marrë këto përgjigje nga Meta”

Publikuar

-

Studiuesi dhe analisti Redi Shehu, është shprehur kritik ndaj liderit të opozitës, Lulzim Basha, i cili iu bashkua mbrëmë tubimit të thirrur nga presidenti Meta.

I ftuar në emisionin “Opinion”, Shehu tha se Basha para se të shkonte në manifestimin e organizuar nga presidenti Ilir Meta, duhet të kishte marrë disa përgjigje nga ky i fundit.

“Unë mendoj se duhet të ishte në formatin e një partie politike të mirëfilltë, nëse duhet të vinte në formatin që erdhi si qytetar i thjeshtë.

Ai nuk duhet të vinte përsa kohë që duhet të merrte disa përgjigje pyetjeve që duhet ti bënte kreut të shtetit.

LEXO EDHE:  A po tenton Ilir Meta krijimin e një federate të majtë për ta drejtuar vetë?

E para duhet të dinte se kush është organizata mafioze ndërkombëtare që ka marrë peng sovranitetin e vendit.

E dyte duhet të përcaktonte pozicionin, duhet të qëndronte si pozicion tampon mes presidentit dhe ndërkombëtarëve.

Gjërat më të rëndësishme në politikë bëhen nga ndërkombëtarët duam apo nuk duam ne. Faktori ndërkombëtarë nuk mund të lihet jashtë kësaj analize. Prandaj, Basha do të duhet të sqaronte këtë element, kush është kjo organizatë”./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ylli Rakipi “bën për ujë të ftohtë” Bashën/ “Nuk fitohet me Ramën duke ngrënë paçe koke”

Publikuar

-

Nga

Gazetari Ylli Rakipi, ka shpërthyer në akuza ndaj kryedemokratit Lulzim Basha, ndërsa u shpreh se në gjendjen aktuale, opozita nuk i fiton zgjedhjet përball kryeministrit Rama.

Duke iu referuar dhe aktiviteteve të fundit të kreut të PD,  Rakipi thotë se Rama është i paimitueshëm.

Me këtë luftë që ka nisur opozita shqiptare nuk i fiton zgjedhjet me Edi Ramën, nuk fitohet kështu me këtë regjim. Duke pirë kafe me dy kohë, duke ngrënë paçe koke, duke takuar njerëz duke veshur kostum të trash dhe kapuç  të trash në temperaturën 20 gradë për të imituar Edi Ramën.

LEXO EDHE:  Sot Shqipëria mban zgjedhjet vendore/ Çfarë pritet të ndodhë

LEXO EDHE:  "Një pyetje për presidentin"/ Artan Hoxha “kryqëzon” Metën 

Edi Rama është i paimitueshëm në botë. Edi Rama ka vetëm një gjë, njeriu më i zoti në botë për të bërë atë atë që bën. Atë fasadën e jashtëzakonshme ato poturet që vesh. Po fillove të vishesh dhe ti të krijosh veshje, pra nëse do e imitosh këtë njeri ai të lë miliona kilometra mbrapa”, u shpreh Rakipi në “Opinion”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rudina Hajdari sfidon Metën/ “Të bëjë vepra, jo vetëm fjalë”

Publikuar

-

Nga

Deputetja dhe anëtarja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, Rudina Hajdari ka sfiduar presidentin Ilir Meta, teksa foli për manifestimin që organizoi dje Kreu i Shtetit.

“Çdo manifestim që është paqësor është i mirëpritur, por ajo që ajo që dua të merrem është, se unë e sfidoj Presidentin që të mbështesë listat e hapura dhe të mbështesë ndryshimin e sistemit. Sepse ky sistemi që kemi sot, dhunon Kushtetutën e Shqipërisë pasi dhunon zgjedhësit. Ta bëjë me vepra dhe jo vetëm me fjalë. Ai ndryshim që ka ndodhur në 2008 nuk është bërë me referendum por nga një marrëveshje politike. Dhe ligji i referendumeve duhet përmirësuar sepse sot nuk kemi mundësi që të bëjmë referendume”, deklaroi deputetja në studion e Euro News.

Më tej, Hajdari tregoi se më më 6 mars do të paraqesë propozimet për ndryshimin e sistemit elektoral.

LEXO EDHE:  Dialogu me Serbinë/ Meta pret delegacionin nga Kosova

LEXO EDHE:  Meta pret Haradinaj/ Dialogu me Serbinë, në funksion të paqes së rajonit

“Do të shikojmë vullnetin e palëve më datë 6 mars kur do të propozoj sistemin e ri. Kemi tre propozime; sistem proporcional kombëtar me lista të hapura, proporcional rajonal me lista të hapur me korrektim kombëtar dhe sistemin aktual me grupime rajonesh dhe lista të hapura”, nënvizoi ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Hajdari zbulon traumën që ka kaluar pas vdekjes së të atit/ “Kam rënë pre e dhunës”

Publikuar

-

Nga

Deputetja Rudina Hajdari, kërkoi ditën e djeshme në Parlament që të shpallet emergjenca kombëtare për dhunën ndaj grave, duke marrë shtysë nga e kaluara e saj.

Hajdari ka zbuluar se pas vdekjes së babait të saj Azem Hajdarit ka rënë pre e dhunës dhe tregoi se kjo ishte një nga arsyet pse u largua nga Shqipëria.

“Është një fakt që s’e fsheh dot, kam kaluar një jetë shumë të vështirë, pak njerëz e njohin jetën time personale. Humba babanë në një moshë shumë delikate dhe kjo të bën të ekspozohesh ndaj gjërave që të rrisin para kohe. Ka qenë viti ’98, një vit shumë i vështirë për Shqipërinë, po ashtu ne kemi pasur kërcënime të ndryshme nga njerëz të ndryshëm.

Patjetër, ka qenë një dhunë nga të gjitha anët. Unë isha fëmijë dhe nuk kisha mbështetje për atë traumë që po përjetoja në ato momente. Dhe nuk kisha mbështetje, sepse kisha një nënë e cila ishte shtatzënë dhe vazhdonte jetën e saj dhe po mundohej të mbahej fort për fëmijët e saj. Kisha një vëlla, i cili ishte më i madh se unë edhe ai po ashtu dhe ai po përjetonte një dramë. Dhe absolutisht asnjë njëri nuk ishte në gjendje të na mbështeste në këtë traumë. Dhe kjo është një dhunë që patjetër fëmija ndjen. Unë isha 11-vjeçare, isha tepër e re dhe shumë shpejt m’u desh të largohesha nga Shqipëria”, rrëfeu deputetja.

Hajdari tha në studion e TV “Euro News” se rasti i saj është ai me të cilin mund të identifikohen shumë vajza të reja.

LEXO EDHE:  Dialogu me Serbinë/ Meta pret delegacionin nga Kosova

LEXO EDHE:  Meta e përcjell Berishën tek dera/ Nuk kursen batutat: Sipas traditës së malësorëve

“Kjo është një histori personale dhe shpesh herë dua të identifikohem me shumë vajza dhe gra. Sot vajzat e reja mund ta përjetojnë dhunën që në djep, kur lind dhe nuk është e padëshiruar dhe varfëria, po nuk është vetëm ajo, është kultura shqiptare që  e dhunon femrën që në momentin që ajo lind. Unë kam jetuar në këtë realitet. Kam qenë në një familje që po përjetonte një gjë shumë të madhe dhe dhuna është ndjerë në qenien time si një fëmijë që nuk kisha mbështetje. Dhe unë e di se shumë vajza mund të identifikohen me mua, se familjet shqiptare kanë aq shumë probleme dhe halle në jetën e përditshme sa e kanë të pamundur të merrem me një fëmijë”, tha ajo, ndërsa tregoi se për këtë gjë ka folur shpesh me nënën e saj, e cila e ka mbështetur, ndonëse ka qenë në një moment delikat.

“Ajo ka qenë një periudhë e vështirë dhe si çdo familje kemi pasur atë momentin tonë të reflektim. Me nënën kam folur shpesh për atë periudhë, sa e vështirë ka qenë për mua. Dhe ajo si nënë, që ishte edhe shtatzënë. Ajo nuk ishte në gjendje që të kujdesej për familjen e saj në ato momente, por bëri çmos që fëmijët të ecin përpara dhe unë ja kam dalë, por jo çdokush mund t’ia dalë në ato momente”, vijoi më tej ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE