Connect with Us

Takimi i bujshëm me Çilin dhe konflikti i ashpër me presidentin/ Pse nuk po hesht Dvorani?!

Politikë

Takimi i bujshëm me Çilin dhe konflikti i ashpër me presidentin/ Pse nuk po hesht Dvorani?!

Publikuar

-

Neim (Henri) Çili, është në shtëpi! Pas 6 muaj hetimesh u arrestua vetëm për 24 orë dhe më pas u përcoll në shtëpi.

6 muaj hetime duke përdorur edhe mjetet proceduriale të posaçme, duket i mjaftuan prokurorit të Përmetit që të bindej që Çili i kishte futur në zotërim të gjitha sa i duheshin. Në periudhen dhjetor-janar, Çili mbylli të gjitha transaksionet e nevojshme që i takonin për ndërmjetësimin që kish marrë përsiper të kryente.

Pas 6 muajsh, prokurori i Përmetit e mësoi me siguri që Çili arriti te shtjerë në dorë një pasuri, në Cash dhe prona të paluajtshme në vlerën 750.000 euro.
Kaq është ajo për të cilën Prokurori u bind dhe kaq ju tha edhe opinionit publik.
Por ne na duhet të arsyetojmë pak për këtë pjesë!
Në momentet e para të shpërndarjes se lajmit u tha që në Shkurt u zhvillua një takim i Çilit me një gjyqtar të nivelit të lartë, takim në të cilin Çilit i ishte garantuar që hallet e të ndërmjetësuarve prej tij do trajtoheshin në 50 çështjet e para sapo Gjykata e Lartë të bëhej funksionale.

Menjëhere media, përfshirë Zërin e Amerikës hodhi dyshimin dhe shfaqi habinë se si ish e mundur që në një “veprimtari ndërmjetësimi” (sipas konceptit liberal të Çilit për ndërmjetesimin), arrestohet ai që ka ushtruar ndikimin e paligjshem por jo personi që është ndikuar në mënyrë të paligjshme!?
Hipoteza e parë në këtë rast do ishte që i vetmi rast kur arrestohet vetëm personi që ushtron ndikimin e paligjshëm, është rasti kur vetë zyrtari bën denoncimin për ndikimin e ushtruar.

Në të njëjten ditë kur arrestohej për ndikim të paligjshëm Çili, Komisioni i Ligjeve u vu në dispozicion të podiumit që i duhet po atë ditë Dvoranit.
Askush nuk kuptoi se ç’dreqin desh Dvorani në një Komision Hetimor për Presidentin, por të gjithë kuptuan që të gjithë gazetarët kishin identifikuar vetëm Dvoranin si gjyqtarin e vetëm të lartë që mund të ish ndikuar në mënyrë të paligjshme nga Çili. Dhe kjo jo për faj të tyre! Por për shkak se realisht askush tjetër veç Dvoranit, në harkun e 6 muajve që paskeshin zgjatur hetimet për Çilin, nuk premtonte dot për 50 dosjet që do futeshin me precedencë për shqyrtim.

Dvorani i përgatitur për atë pyetje tha që kishte muaj pa e takuar Çilin. Pra nuk mund të ishte ai i takuari dhe eventualisht i ndikuari prej Çilit në mes të Shkurtit.
Por sa gjasa ka që premtimi për ato 50 dosje të uruara të jetë dhënë në Shkurt?
Transaksionet për 750.000 euro kanë nisur në Dhjetor dhe janë përfunduar në Janar.
Ndaj angazhimet për ato transaksione mund të jenë marrë vetëm përpara Dhjetorit. Çili si ndërmjetës profesionist nuk mund të kishte pranuar dhe marrë një pagesë në vlere totale prej 750.000 euro, pa marrë më parë garancitë nga zyrtari tek i cili duhet të “ndërmjetësonte”. E kunderta nuk ka gjasë të ndodhë.

Hetimi ka zgjatur nga shtatori 2019 deri në shkurt 2020. Duke patur parasysh që në Janar, Henri alias Neim Çili, ka përmbyllur të gjitha transaksionet me pronat dhe pazarin për shifrën në euro, duhet të besojmë që ka një pasaktësi në atë që përhapi policia ditën e parë kur tha që takimi me zyrtarin e lartë të Drejtesise është bërë në fund.
Takimi me zyrtarin e lartë duhet të jetë bërë përpara transaksioneve, sepse premtimi për zgjidhjen duhet të jetë dhënë përpara se Henri të fillonte të arkëtonte.
Dje Top Channel (dmth Blushi) ndjeu detyrimin të hidhej në aksion e të sqaronte gabimin e deklaratës së polcisë. Në 15 Shkurt nuk kishte pasur takim midis Çilit dhe zyrtarit të lartë, por Çili na i kishte sqaruar në telefon se kunatit që kishte mbyllur një “ndermjetësim” për vendim gjyqësor me një gjyqtar të nivelit të lartë.

LEXO EDHE:  "Hajduta të paparë, mashtrues"/ Qytetarët nuk përmbahen më, ndaj Ramës

Për të “mbyllur ndërmjetësimin” në fakt koha e duhur mund të ishte vetëm në Shkurt, pasi në Janar, Çili mori sa i duheshin. Ndaj vetëm në Shkurt mund të përcillte sa duhej atje ku duhet.

Por kthehemi pak përsëri në Nëntor me analizën tonë!

Konflikti publik midis presidentit Meta dhe Dvoranit u shpall në Nëntor.
Në daljen e tij të parë në Nentor, Presidenti deklaroi se kishte një video përvëluese dhe askush nuk e di se si subjekti i videos u spostua drejt ambasadorit të BE, sa kohë që qendra e konfliktit ishte Dvorani.

Për pak ditë në tavolina u aludua për Dvoranin por, pasi hipotezat u veshën me ngjyrë rozë, të gjithë buzëqeshën dhe e anuluan versionin “Dvorani” (urojmë që Dvorani tani mos ndjehet i fyer në sedrën burrërore për këtë).
Një ndërmjetësim i nisur në Shtator dhe pagesa të mbyllura në dhjetor, flet me siguri për takim të Çilit përpara Dhjetorit me gjyqtarin që kishte në dorë 35.000 dosjet e gjykatës së lartë.
Një betejë e Presidentit e shpallur në Nëntor, shoqëruar me premtimin e daljes së videove për KED dhe Dvoranin, mund të ketë patur si protagonis vetëm Dvoranin.

Por meqë edhe skraparllinjve po qëllon shpesh kohët e fundit që u modifikohet inati, më pas Blushi i Presidentit nxorri një film multiplikativ që e quajti video, dhe prokurori i Përmetit arrestoi vetëm Çilin për ndikim të paligjshëm.
Pastaj doli Blushi i Top-it që sqaroi që nuk kishte pasur fare takim, por kemi të bëjmë thjesht me një gënjeshtër të mundshme të Çilit për kunatin trafikant. Epo në fund të fundit një trafikant gënjeu! Për kaq nuk quhet burri gënjeshtar!
Ndërkohë me rradhë shpura e analistëve u hodhën në sulm në mbrojtje të Çilit e për ta mbrojtur, herë e benin me diabet herë si viktima e naivitetit të vet.

Askush nuk merret sot me vlerën prej 750.000 euro të kaluar per ndërmjetësimin. Askush nuk trajton marrëveshjet e bëra haptazi në mashtrim të ligjit. Sojit të analistëve që duan Shqipëri pa trafiqe, nuk i interesoi për çfarë dhe me kë mori përsipër të ndërmjetësojë Çili “i shkretë”, por fakti që Çili nuk merrte rrogë në shtet.
Sot Çili është në shtëpi! Me detyrim paraqitje do paraqitet rregullisht derisa të harxhojë çdo qindarkë që ka dalë në përgjimet 6 mujore të prokurorit të Përmetit.
Të atij prokurori që në rastin më të mirë është i paaftë sepse ka ndërprerë hetimin duke ngritur akuzën pa mbledhur provat për atë akuzë që ka formuluar vetë.

Po Dvorani!?

A ka ndonjë që na shpjegon, pse nuk po rri dot pa folur Dvorani?!
Në prononcimin për gazetaret tha: Nuk jam unë relatori i atyre 50 dosjeve. Jam relator i 35.000 dosjeve, (epo po mos ishin kaq shumë nuk do vlente 750.000 euro ndërmjetësimi për secilen prej tyre!!!).
Në prononcimin për gazetarët tha: Nuk kam autorizuar asnjë dosje (pra nuk jam ndikuar në mënyrë të paligjshme se nuk firmosa asgjë).
Në prononcimin për gazetarët tha: Kam muaj pa u takuar më Çilin, (Presidenti na kishte folur që në Nëntor për video me Dvoranin protagonist).

Në prononcimin me gazetarët tha: Unë jam thjesht i vetmi që kam mbetur gjallë në Gjykaten e Lartë.

Po sot???
Pse sot shkruajti dhe u personifikua me Gjykatën e Lartë? Se si i vetmi i gjallë i mbetur atje brenda, është i vetmi që mund të shkruajë!
Dhe ne këtë e dinim edhe pa dalë ky sqarimi i fundit nga Gjykata e Lartë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Reagimi i SHBA për tubimin e Metës/ Ironizon Bushati: Vazhdoni besoni tek arbitri i pavarur

Publikuar

-

Nga

analisti dhe gazetari andi bushati

Analisti Andi Bushati ka komentuar deklaratën e djeshme të ambasadores amerikane, Yuri Kim, e cila u distancua nga manifestimi i presidentit Ilir Meta kur pa se flamuri i SHBA-ve u valëvit nga protestuesit.

Bushati shprehet se ambasada shqetësohet kur një palë manifeston duke valëvitur flamurin amerikan, por jo kur kryeministri Edi Rama flet në emër të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Shqetësohen se njëra palë manifeston me flamurin amerikan dhe nuk shqetësohen kur kryeministri flet në emër të SHBA-së, se ata që i prishin zgjedhjet monopartiake, do i ndalohet hyrja në Amerikë… vazhdoni besoni tek arbitri i pavarur”, shkruan Bushati.

Kujtojmë se dhe ambasadorja e SHBA tha se u befasua kur e pa
flamurin amerikan në manifestim.

LEXO EDHE:  Lobon me paratë e taksapaguesve/ Presidenti paguan mbi 500 mijë euro për takimin me Trumpin

LEXO EDHE:  Demiraj rrëzon pretendimet e Metës për Lleshin?/ Reagon ish-ministri: Lajm i rremë

“Për të shmangur çdo konfuzion, dëshirojmë të sqarojmë se ndërsa SHBA-të mbështesin të drejtën e protestës paqësore, ne nuk kemi asnjë lidhje me “manifestimin” e sotëm”, shkruajti ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Si dështoi Lulzim Basha t’i prishte protestën Ilir Metës

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta kishte paralajmëruar që në muajin nëntor të vitit të shkuar, se në 8 dhjetor do të dilte në një protestë në sheshin “Demokracia” në Qytetin Studenti. Protestë e cila u shty për shkak të tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Por, Ilir Meta nuk harroi. Ai e riktheu dje tubimin e tij, protestën në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, me një pjesëmarrje që në fakt ishte surprizuese, po të shikosh rrethanat.

Ilir Meta mundi që i vetëm, me një fjalim të fortë të mblidhte shumë njerëz, ti elektrizonte ata dhe të tregonte se ishte një faktor politik për t’u marrë parasysh, dhe jo një president në periferi, apo i pavlerë siç konsiderohet rëndom.

Përtej çdo qëndrimi apo gjykimi politik, Ilir Meta dje mund të thuhet se e fitoi betejën e tij, megjithëse i tradhëtuar.

Së pari, Ilir Meta dje ishte i tradhëtuar nga Lulzim Basha. Nuk ka pasur asnjë organizim nga degët kryesore të Partisë Demokratike, në lidhje me pjesëmarrjen në protestë. Megjithëse kreu i Republikës së re bëri thirrje për dalje në protestë, ai tha gjithmonë do dal si qytetar, duke shmangur rolin e tij dhe u kthye në një nga mijëra qytetarët që ishin atje në protestë.

Lulzim Basha justifikoi praninë e tij jo si lider i opozitës, por si qytetar që rrinte përballë presidentit. Sepse si kryetar i Republikës së re apo i PD-së do të ishte turp që ai të shkonte përpara ish-it të LSI-së, njeriut që e kishte çuar PD-në në opozitë dhe kishte sjellë Rilindjen në pushtet dhe më pas bëri marëveshjen për ta shkatërruar politikisht në 2017-ën, por dështoi.

Burime zyrtare i thanë CNA.al se Partia Demokratike nuk ka pasë asnjë organizim zyrtar në degë për të ardhur njerëz. Ka qënë vetëm LSI-ja, e cila ka sjellë disa autobusa. Kështu ka ndodhur në Korçë, Pogradec, Vlorë, apo Fier, Shkodër etj.

Në zonat më të largëta njerëzit janë porositur që sipas mundësisë së tyre të ishin pjesëmarrës në protestë nga Lulzim Basha, pa u shtrënguar. Ç’ka tregon se megjithëse shumica e njerëzve në shesh mund të quhen opozitarë përballë Edi Ramës, ata nuk i kishte thirrur Lulzim Basha me organizim, por i ishin përgjigjur thirrjes së Ilir Metës.

LEXO EDHE:  Lobon me paratë e taksapaguesve/ Presidenti paguan mbi 500 mijë euro për takimin me Trumpin

LEXO EDHE:  Lobon me paratë e taksapaguesve/ Presidenti paguan mbi 500 mijë euro për takimin me Trumpin

Kjo tregon se sa shumë forcë anti-Rama ka në opinionin publik shqiptar dhe se sa i pabesueshëm është Lulzim Basha. Sepse kushdo mund të dalë, qoftë edhe presidenti, me një kauzë, siç është ajo e Kushtetutës, apo faktorë të tjerë politikë, të thërrasin lëvizjen kundër Ramës, ta dalin në shesh me dhe qindra dhe mijëra njerëz të mblidhen atje për të protestuar kundër kryeministrit edhe pse në krye të tyre nuk është Lulzim Basha.

Dje, Lulzim Basha tentoi të shkatërrojë protestën e Ilir Metës, nuk e donte aq madhështore. Nuk e donte aq të fortë.  Ndoshta donte që të ishte më e vogël, ndoshta një grusht njerëzish që mblidhen para Presidencës, dhe kështu gjithçka justifikohej.

Por, demokratët si duket nuk është se iu bindën shumë urdhërit të Lulzim Bashës, që të vinin sipas qejfit. Në Tiranë apo në zonat përreth, njerëzit kanë shkruar në protestë sepse kanë urrejtje ndaj kreut të qeverisë dhe do të shkonin edhe në çdo protestë tjetër. Dhe kur i përgjigjen Ilir Metës, njeriut që i çoi në opozitë, njeriut që i ka “masakruar” ata, lehtësisht kuptohet se në çfarë situate ndodhen demokratët opozitarë, të cilët shpresën e shohin tek Meta, pasi Lulzim Basha me piruetat e tij, me marrëveshjet e tij, me skandalet e tij politike, duket se iu ka vrarë gjithçka. Iu ka vrarë ëndrrën apo shpresën e vetme për t’u rikthyer në pushtet. Sepse edhe dje Luli lëvizi në drejtim të shkatërrimit të protestës së Ilir Metës, por mesa duket dështoi me sukses./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Tubimi nuk mund të mbarojë me një dekret”/ Manjani tregon hapat që duhen ndërmarrë

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka komentuar tubimin e djeshëm të thirrur nga presidenti Ilir Meta.

Sipas Manjanit, tubimi nuk mund të mbarojë me një dekret, as me një premtim përt dekret tjetër

Manjani thekson se ai tubim kërkon mendim të pjekur se si do të vendoset sundimi i Kushtetutës dhe ligjit në vend.

“Tubimi tregoi se sa nevojë ulëritëse kanë njerëzit për lëvizje politike përbashkuese. Përballë është vetëm një individ që bën si cub dhe, që ua shpifi njerëzve me ato që bën e flet.
Nëse ai tubim nuk pasohet nga lëvizje politike të mirfillta, sipas një plani të mirkoordinuar dhe që bashkon politikën dhe shqiptarët, nuk kemi që në terezi.
Është e qartë, tashmë edhe analistët e qeverisë e pranojnë, që Kushtetuta është shkelur e përdhosur”, shkruan Manjani.
Ai thotë se detyra e politikës është që të rikthejë normalitetin kushtetues.

LEXO EDHE:  Plas në Durrës/ Socialistët i vërsulen Valbona Sakos

LEXO EDHE:  Lobon me paratë e taksapaguesve/ Presidenti paguan mbi 500 mijë euro për takimin me Trumpin

“Populli në rrugë nuk kthen normalitet. Maksimumi bën revolucion. Është politika që duhet ta bëjë.
Që politika të fillojë të funksionojë, duhet si fillim dialogu, në vijim rivendosja e pluralizmit politik në përfaqësim, pra duhen lejuar zgjedhjet e lira e të ndershme.
Pa parlament pluralist nuk ka as institucione të besueshme e as garanci që sundon Kushtetuta.
Sigurisht, ka shuuuuumë gjëra të tjera për t’u bërë, por këto janë vetëm fillimi i zgjidhjes së problemit.
Pa dyshim është edhe opsioni që populli bën revolucion, por personalisht nuk e uroj! Askush ska pa hajër nga lëvizjet revolucionare. Maksimumi që bëjnë revolucionet është:heqin një rregjim dhe sjellin një tjetër të ngjashëm ose më të egër se ai që hiqet.
Prandaj është koha për politikë, ky kryefjala është dialogu dhe zgjedhjet”, shkruan Manjani në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE