Connect with Us

Skandali me “Dosjen Çili”/ Dvorani sqaron rolin e Dvoranit

Politikë

Skandali me “Dosjen Çili”/ Dvorani sqaron rolin e Dvoranit

Publikuar

-

Ardian Dvorani pranon largimin/ Zbardhet letra për KED-në dhe Vitore Tushën

Katër ditë më parë, arrestimi i pronarit të UET, Henri Çili bëri bujë të madhe në media. Arrestimi i tij u bë në kuadër të operacionit “Mezhgorani”, i cila çoi në pranga gati 40 persona.

E gjithë vëmendja mediatike por edhe e politikës u përqëndrua tek arrestimi i Henri Çilit, fajësia apo pafajësia e tij, por u la në heshtje një tjetër detaj.

Në lidhje me këtë dosje, del dhe një zyrtar i lartë i drejtësisë, tek i cili pretendohet se Henri Çili do të ushtronte ndikimin për të liruar apo ulur dënimin e një të dënuari me burgim të përjetshëm.

As policia dhe as prokuroria nuk dhanë asnjë informacion apo të dhënë se kush është personi në fjalë, apo pse nuk u arrestua ai.

Por, sipas të gjithë hetimit dhe publikimit në media ai është Ardian Dvorani, kreu i KED dhe i vetmi person që vazhdon detyrën në Gjykatën e Lartë.

Ka pasur shumë akuza për qëndrimin e tij në detyrë dhe mënyrën sesi ai e kaloi vettingun, ndërkohë që shumë kolegë të tij në gjyqësor dhe Prokurori e “pësuan” për gjysmën e problematikave që kishte Dvorani.

Vetë Dvorani në një qëndrim për mediat, ditën e arrestimit të Henri Çilit, e pranoi se e njihte këtë të fundit, por tha se nuk kishte asnjë kontakt me të, duke “harruar” se djali i tij ka studiuar pikërisht në UET-in e Henri Çilit.

Por, ndërkohë sot ka pasur një tjetër reagim, që në media u shit se “Reagim i Gjykatës së Lartë”.

LEXO EDHE:  Gara për Inspektorin e Lartë të Drejtësisë/ KED ndërpret garën për Artur Malajn

Në një deklaratë për mediat, Gjykata e Lartë, ndërsa tenton të sqarojë opinionin në lidhje me çështjen në fjalë, shprehet se “gjykata dhe prokuroria po kryejnë dhe duhet të kryejnë detyrat e tyre deri në fund edhe në këtë drejtim, duke ripërsëritur se në mënyrë kategorike nuk ka pasur asnjë lloj kontakti, të çfarëdo natyre dhe me çfarëdo personi, të gjyqtarit Ardian Dvorani, lidhur me çfarëdo çështjeje gjyqësore, përfshirë edhe çështjen penale nr. 52105-00941-00-2019”.

Pra, vetë Dvorani shpjegon përfshirjen e Dvoranit në çështjen në fjalë.

Nëse akuzat se do të kishte një ndërhyrje për lirimin e të arrestuarit Arbjon Aliko janë të vërteta, do të thotë që ndërhyrja do bëhej në Gjykatën e Lartë, pikërisht aty ku bëhet rekursi i tij. Anëtar, dhe kryetar i vetëm i Gjykatës së Lartë, deri në këto momenti është vetëm Ardian Dvorani.

Por, sërish është po ky Dvoran, që sqaron opinionin për përfshirjen e Dvoranit në dosjen e bujshme.

Mesa duket Ardian Dvorani, e paska “pasion” të shesë veten një herë si KED, një herë si Gjykata e Lartë. Sigurisht gjithçka në varësi të interesit të momentit./ CNA.al

Operacioni ku u arrestua Henri Çili/ Gjykata e Lartë shpjegon përfshirjen e Dvoranit në këtë ngjarje

Skandali i “Dosjes Çili”/ Pse nuk arrestohet zyrtari i lartë i drejtësisë?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Humor patriotik!”/ Nga ndryshon Edi Rama nga Skënderbeu?

Publikuar

-

Nga

“Humor patriotik!”/ Nga ndryshon Edi Rama nga Skënderbeu?

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, ka zgjedhur të urojë ditën e Pavarsisë me ‘humor patriotik’.

Ndryshe nga herët e tjerë, Dasho nuk është fokusuar tek shëndeti, por largimi i shqiptarëve nga vendi.

Në reagimin e tij në rrjetet social, Dasho shkruan se ndryshimi mes Edi Ramës dhe Skënderbeut, ësht se shqiptarët ikën nga vendi kur ky i fundit vdiq, ndërsa me Edi Ramën ikin teksa është gjallë.

“Nga ndryshon Edi Rama nga Skënderbeu?

Shqiptarët ikën nga vendi kur Skënderbeu vdiq, sot ikin me Edi Ramën gjallë…”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tre Ministrat e Jashtëm shqiptarë zotohen për projekte të përbashkëta

Publikuar

-

Nga

Tre Ministrat e Jashtëm shqiptarë zotohen për projekte të përbashkëta

Tre Ministrat e Jashtëm të rajonit, Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj – Stublla, ai i Shqipërisë, Gent Cakaj dhe ministri i Jashtëm shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, u zotuan për rritje të bashkëpunimit me rastin e shënimit të 28 Nëntorit, ditës së shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë.

Në njoftimin për media, të dërguar nga zyra e Ministres së Jashtme të Kosovës, Haradinaj – Stublla thuhet se që të tre janë pajtuar që të punojnë në forcimin e rolit të të trija vendeve në rajon.

“Në ditën e shënuar të festës kombëtare të shqiptarëve dhe 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ky takim virtual është simbol i forcimit të rolit të vendeve dhe popullit tonë në rajon. U diskutua për thellim të marrëdhënieve dhe projekteve të përbashkëta midis të tre shteteve, si pararojë e vërtetë e integrimit rajonal dhe fqinjësisë së mirë”, thuhet në njoftim.

LEXO EDHE:  Gara për Inspektorin e Lartë të Drejtësisë/ KED ndërpret garën për Artur Malajn

LEXO EDHE:  Arta Marku s'mund të hetojë Ulsi Manjan/ Zbardhet lidhja me deputetin

Të tre kryediplomatët thuhet se janë pajtuar që muajt në vijim të organizojnë një takim të përbashkët në Prishtinë./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

Iu shkatërrua shtëpia nga tërmeti/ Denoncimi i invalidit: Kam një vit e ca, pa lekë, pa bukë

Publikuar

-

Nga

Iu shkatërrua shtëpia nga tërmeti/ Denoncimi i invalidit: Kam një vit e ca, pa lekë, pa bukë

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa ka biseduar sot me një banor të njësisë 8, Shaqir Kasmi, i cili deklaroi se nuk ka përfituar nga procesi i rindërtimit, megjithëse shtëpia e tij është dëmtuar plotësisht.

Sipas Shaqiri shtëpia e tij pësoi dëmtime që në shtatorin e kaluar.

“Shtëpinë e pa inxhiniere Alma Zorba e njësisë 8. Ajo erdhi, e fotografoi me celular dhe se shtëpia ishte në gjendjen më të keqe nga të gjithë në lagje”, -tregon Shyqyriu, i cili ka një fatkeqësi të dyfishtë.

Tërmeti i dytë e gjeti në spital, ku për shkak të diabetit, i prenë njërën këmbë. Mes të tjerash ai pohoi se një tjetër fatkeqësi për të ishte fakti se nga bashkia i ka ardhur dokument se nuk ka dëme në shtëpi, megjithëse realiteti është krejt i kundërt.

“Kryeplaku më dha një dokument të firmosur, jo me firmën time, por me firmen e kryeplakut të lagjes, ku thuhet se në shtëpi nuk ka dëme. Por dëmet ja ku janë. Unë jam pa lekë kam një vit e ca, pa lekë, pa bukë”– thotë Shaqiri, i cili tregon se nuk ka marrë as bonus, asgjë nga bashkia.

LEXO EDHE:  Henri Çili “lëpihet” pas Veliajt

LEXO EDHE:  Arta Marku s'mund të hetojë Ulsi Manjan/ Zbardhet lidhja me deputetin

“Shaqir Kasmi: Asnjë gjë send nuk kam marrë. Unë u kam thënë atyre, “dua vetëm që të ma rregullojnë se leket nuk i dua

Ina Zhupa: Ti do që të rregullosh shtëpinë, që të fusesh kokën.

Qytetari: Unë dua të rregulloj shtëpinë që të rri tamam si të gjithë njerëzit.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE