Connect with Us

Operacioni ndërkombëtar godet grupin kriminal/ Arrestohet një 33-vjeçar në Peqin

Kronika

Operacioni ndërkombëtar godet grupin kriminal/ Arrestohet një 33-vjeçar në Peqin

Publikuar

-

Sot është finalizuar operacioni i përbashkët mes policive të Italisë, Belgjikës, Shqipërisë, Gjermanisë dhe Spanjës, i koduar “Kitchen”, në sajë të të cilit janë vënë në pranga 27 persona.

Mësohet se në vendin tonë është arrestuar shtetasi me iniciale P.H., 33 vjeç, banues në Kodras, Peqin, ndërsa shtetasi J.S. është shpallur në kërkim. Për të riun, më datë 26.02.2020 Gjykata e Brescias/Itali ka caktuar masën e sigurimit personal “Arrest në burg”, për kryerjen e veprës penale ”Trafikimi i lëndëve narkotike”, si pjesë e grupit kriminal.

Gjatë operacionit janë ekzekutuar gjithsej 35 urdhra arresti të lëshuara nga autoriteti gjyqësor i Brescias, Itali, nga këta 27 janë arrestuar, ndërsa 8 janë shpallur në kërkim.

Akuza ndaj këtij grupi kriminal është ajo e trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike në bashkëpunim, mbajtje dhe shpërndarje të lëndëve narkotike, grabitje, mbajtje dhe dhënie të armëve luftarake.

Hetimi ka filluar ndaj një grupi të strukturuar marokenësh dhe italianësh që trafikonin hashash nga Maroku, e më pas janë zbuluar edhe elementë të një grupi kriminal me origjinë shqiptare që trafikonin kokainë nga Holanda, duke furnizuar tregun në Italinë e Veriut e saktësisht në zonën e Brescias.

LEXO EDHE:  FOTOT/ Babë e bir fshihnin në kasolle 23 kg kanabis, godet policin kur e arrestojnë

Hetimi ka zbuluar 4 shtetas me origjinë shqiptare dhe një shtetase rumune që i përkisnin të njëjtit grup kriminal.

Hetimi ka filluar në muajin tetor të vitit 2017 dhe ka vijuar me intensitet duke sjellë arrestime dhe goditje gjatë vitit 2018, kur janë bërë edhe sekuestrimet dhe arrestimet më të shumta.  Ndërkohë që ditën e sotme janë ekzekutuar në të njëjtën kohë urdhër arrestet e lëshuara nga prokuroria e Brescias./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Një ditë pas lirimit të Çilit/ Gjykata jep masën e sigurisë për administratorin e UET

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Përmetit ka vendosur masën “arrest shtëpie” për administratorin e UET, Betim Shkupi.

Masa për administratorin e UET është dhënë nga gjyqtari Pëllumb Vehbiu.
Kujtojmë se Shkupi u arrestua në operacionin “Mezhgorani” ku u arrestua edhe pronari i UET, Henri Çili.

Shkupi mban postin e administratorit të “European Education Initiative Holding” dhe ka pasur kontroll 100% mbi aksionet e Universitetit Europian të Tiranës, ku Çili është pronar.

LEXO EDHE:  I dyshuar për vrasje/ Arrestohet një shtetas malazez

LEXO EDHE:  Sherr me sëpatë/ Arrestohet 44-vjeçari

Një ditë më parë Gjykata liroi nga burgu Çilin për të cilin vendosi masën “detyrim paraqitje”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Gjendet i pajetë një i dënuar në burgun e Peqinit

Publikuar

-

Nga

Një i dënuar përjetë është gjetur i pajetë sot në burgun e Peqinit.

Sipas informacioneve paraprake shtetasi V.F., 40 vjeç ka varur veten. 40 vjeçari është gjetur i pajetë nga gardianët e burgut.

“Rreth orës 14:00, në ambjentet e IEVP Peqin, shtetasi Fatmir Veliaj 40 vjeç, banues në Mallakastër, dyshohet se ka varur veten, i cili ka qënë i dënur me burgim të përjetshëm.Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes”, thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Autorët “shqyejnë” qepenin/ Vidhet dyqani i celularëve në Urën Vajgurore

Publikuar

-

Nga

Një dyqan celularësh është vjedhur në zonën e Urës Vajgurore në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Mësohet se autorët e grabitjes, kanë shqyer qepenin e dyqanit, kanë thyer xhamin dhe më pas kanë vjedhur disa telefona celularë.

Janë sekuestruar kamerat e sigurisë në bizneset përreth si dhe po merren në pyetje disa dëshmitarë, për të bërë të mundur identifikimin e autorëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE