Connect with Us

Nis grumbullimi në Bulevard/ Blindohet Kryeministria

Politikë

Nis grumbullimi në Bulevard/ Blindohet Kryeministria

Publikuar

-

Teksa na ndajnë vetëm pak minuta nga nisja e tubimit të thirrur nga presidenti Meta, në Bulevard ka nisur dhe grumbullimi i qytetarëve.

Ndërkaq, Garda e Republikës ka blinduar Kryeministrinë. Fotot e LSA tregojnë qarte forcimin e masave, ndonëse pritet të jetë një protestë paqsore.

Drejt Bulevardit janë nisur edhe banorët e Unazës së Re të veshur me jelekët e tyre identifikues dhe me flamuj kuqezi në duar, të cilët po bëhen gati për marshimin e madh drejt Kryeministrisë ku do të mbahet edhe manifestimi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Takimi i bujshëm me Çilin dhe konflikti i ashpër me presidentin/ Pse nuk po hesht Dvorani?!

Publikuar

-

Nga

Neim (Henri) Çili, është në shtëpi! Pas 6 muaj hetimesh u arrestua vetëm për 24 orë dhe më pas u përcoll në shtëpi.

6 muaj hetime duke përdorur edhe mjetet proceduriale të posaçme, duket i mjaftuan prokurorit të Përmetit që të bindej që Çili i kishte futur në zotërim të gjitha sa i duheshin. Në periudhen dhjetor-janar, Çili mbylli të gjitha transaksionet e nevojshme që i takonin për ndërmjetësimin që kish marrë përsiper të kryente.

Pas 6 muajsh, prokurori i Përmetit e mësoi me siguri që Çili arriti te shtjerë në dorë një pasuri, në Cash dhe prona të paluajtshme në vlerën 750.000 euro.
Kaq është ajo për të cilën Prokurori u bind dhe kaq ju tha edhe opinionit publik.
Por ne na duhet të arsyetojmë pak për këtë pjesë!
Në momentet e para të shpërndarjes se lajmit u tha që në Shkurt u zhvillua një takim i Çilit me një gjyqtar të nivelit të lartë, takim në të cilin Çilit i ishte garantuar që hallet e të ndërmjetësuarve prej tij do trajtoheshin në 50 çështjet e para sapo Gjykata e Lartë të bëhej funksionale.

Menjëhere media, përfshirë Zërin e Amerikës hodhi dyshimin dhe shfaqi habinë se si ish e mundur që në një “veprimtari ndërmjetësimi” (sipas konceptit liberal të Çilit për ndërmjetesimin), arrestohet ai që ka ushtruar ndikimin e paligjshem por jo personi që është ndikuar në mënyrë të paligjshme!?
Hipoteza e parë në këtë rast do ishte që i vetmi rast kur arrestohet vetëm personi që ushtron ndikimin e paligjshëm, është rasti kur vetë zyrtari bën denoncimin për ndikimin e ushtruar.

Në të njëjten ditë kur arrestohej për ndikim të paligjshëm Çili, Komisioni i Ligjeve u vu në dispozicion të podiumit që i duhet po atë ditë Dvoranit.
Askush nuk kuptoi se ç’dreqin desh Dvorani në një Komision Hetimor për Presidentin, por të gjithë kuptuan që të gjithë gazetarët kishin identifikuar vetëm Dvoranin si gjyqtarin e vetëm të lartë që mund të ish ndikuar në mënyrë të paligjshme nga Çili. Dhe kjo jo për faj të tyre! Por për shkak se realisht askush tjetër veç Dvoranit, në harkun e 6 muajve që paskeshin zgjatur hetimet për Çilin, nuk premtonte dot për 50 dosjet që do futeshin me precedencë për shqyrtim.

Dvorani i përgatitur për atë pyetje tha që kishte muaj pa e takuar Çilin. Pra nuk mund të ishte ai i takuari dhe eventualisht i ndikuari prej Çilit në mes të Shkurtit.
Por sa gjasa ka që premtimi për ato 50 dosje të uruara të jetë dhënë në Shkurt?
Transaksionet për 750.000 euro kanë nisur në Dhjetor dhe janë përfunduar në Janar.
Ndaj angazhimet për ato transaksione mund të jenë marrë vetëm përpara Dhjetorit. Çili si ndërmjetës profesionist nuk mund të kishte pranuar dhe marrë një pagesë në vlere totale prej 750.000 euro, pa marrë më parë garancitë nga zyrtari tek i cili duhet të “ndërmjetësonte”. E kunderta nuk ka gjasë të ndodhë.

Hetimi ka zgjatur nga shtatori 2019 deri në shkurt 2020. Duke patur parasysh që në Janar, Henri alias Neim Çili, ka përmbyllur të gjitha transaksionet me pronat dhe pazarin për shifrën në euro, duhet të besojmë që ka një pasaktësi në atë që përhapi policia ditën e parë kur tha që takimi me zyrtarin e lartë të Drejtesise është bërë në fund.
Takimi me zyrtarin e lartë duhet të jetë bërë përpara transaksioneve, sepse premtimi për zgjidhjen duhet të jetë dhënë përpara se Henri të fillonte të arkëtonte.
Dje Top Channel (dmth Blushi) ndjeu detyrimin të hidhej në aksion e të sqaronte gabimin e deklaratës së polcisë. Në 15 Shkurt nuk kishte pasur takim midis Çilit dhe zyrtarit të lartë, por Çili na i kishte sqaruar në telefon se kunatit që kishte mbyllur një “ndermjetësim” për vendim gjyqësor me një gjyqtar të nivelit të lartë.

LEXO EDHE:  Shtypi në “prangat” e Ilir Metës/ Sulme frontale kundër Edi Ramës

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Kryemadhit/ Nesër e gjithë Tirana do të jetë në protestë

Për të “mbyllur ndërmjetësimin” në fakt koha e duhur mund të ishte vetëm në Shkurt, pasi në Janar, Çili mori sa i duheshin. Ndaj vetëm në Shkurt mund të përcillte sa duhej atje ku duhet.

Por kthehemi pak përsëri në Nëntor me analizën tonë!

Konflikti publik midis presidentit Meta dhe Dvoranit u shpall në Nëntor.
Në daljen e tij të parë në Nentor, Presidenti deklaroi se kishte një video përvëluese dhe askush nuk e di se si subjekti i videos u spostua drejt ambasadorit të BE, sa kohë që qendra e konfliktit ishte Dvorani.

Për pak ditë në tavolina u aludua për Dvoranin por, pasi hipotezat u veshën me ngjyrë rozë, të gjithë buzëqeshën dhe e anuluan versionin “Dvorani” (urojmë që Dvorani tani mos ndjehet i fyer në sedrën burrërore për këtë).
Një ndërmjetësim i nisur në Shtator dhe pagesa të mbyllura në dhjetor, flet me siguri për takim të Çilit përpara Dhjetorit me gjyqtarin që kishte në dorë 35.000 dosjet e gjykatës së lartë.
Një betejë e Presidentit e shpallur në Nëntor, shoqëruar me premtimin e daljes së videove për KED dhe Dvoranin, mund të ketë patur si protagonis vetëm Dvoranin.

Por meqë edhe skraparllinjve po qëllon shpesh kohët e fundit që u modifikohet inati, më pas Blushi i Presidentit nxorri një film multiplikativ që e quajti video, dhe prokurori i Përmetit arrestoi vetëm Çilin për ndikim të paligjshëm.
Pastaj doli Blushi i Top-it që sqaroi që nuk kishte pasur fare takim, por kemi të bëjmë thjesht me një gënjeshtër të mundshme të Çilit për kunatin trafikant. Epo në fund të fundit një trafikant gënjeu! Për kaq nuk quhet burri gënjeshtar!
Ndërkohë me rradhë shpura e analistëve u hodhën në sulm në mbrojtje të Çilit e për ta mbrojtur, herë e benin me diabet herë si viktima e naivitetit të vet.

Askush nuk merret sot me vlerën prej 750.000 euro të kaluar per ndërmjetësimin. Askush nuk trajton marrëveshjet e bëra haptazi në mashtrim të ligjit. Sojit të analistëve që duan Shqipëri pa trafiqe, nuk i interesoi për çfarë dhe me kë mori përsipër të ndërmjetësojë Çili “i shkretë”, por fakti që Çili nuk merrte rrogë në shtet.
Sot Çili është në shtëpi! Me detyrim paraqitje do paraqitet rregullisht derisa të harxhojë çdo qindarkë që ka dalë në përgjimet 6 mujore të prokurorit të Përmetit.
Të atij prokurori që në rastin më të mirë është i paaftë sepse ka ndërprerë hetimin duke ngritur akuzën pa mbledhur provat për atë akuzë që ka formuluar vetë.

Po Dvorani!?

A ka ndonjë që na shpjegon, pse nuk po rri dot pa folur Dvorani?!
Në prononcimin për gazetaret tha: Nuk jam unë relatori i atyre 50 dosjeve. Jam relator i 35.000 dosjeve, (epo po mos ishin kaq shumë nuk do vlente 750.000 euro ndërmjetësimi për secilen prej tyre!!!).
Në prononcimin për gazetarët tha: Nuk kam autorizuar asnjë dosje (pra nuk jam ndikuar në mënyrë të paligjshme se nuk firmosa asgjë).
Në prononcimin për gazetarët tha: Kam muaj pa u takuar më Çilin, (Presidenti na kishte folur që në Nëntor për video me Dvoranin protagonist).

Në prononcimin me gazetarët tha: Unë jam thjesht i vetmi që kam mbetur gjallë në Gjykaten e Lartë.

Po sot???
Pse sot shkruajti dhe u personifikua me Gjykatën e Lartë? Se si i vetmi i gjallë i mbetur atje brenda, është i vetmi që mund të shkruajë!
Dhe ne këtë e dinim edhe pa dalë ky sqarimi i fundit nga Gjykata e Lartë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tubimi/ Zbulohet se kush do i çelë manifestimet në Bulevard

Publikuar

-

Nga

Teksa na ndajnë vetëm pak minuta nga nisja e tubimit të thirrur nga presidenti Ilir Meta, mësohet se kush do të jetë i pari që do të çelë manifestimet në Bulevard.

I pari që do të flasë do të jetë Ledio Bianko, personalitet i njohur i së drejtës ndërkombetare dhe ish anetar i Gjykates se Strasburgut, ndërsa do të pasohet edhe nga disa personalitete të shquara.

LEXO EDHE:  “15 vite vjedhje, shporru o fundërrinë”/ Qytetarët “masakrojnë” Kryemadhin

LEXO EDHE:  “15 vite vjedhje, shporru o fundërrinë”/ Qytetarët “masakrojnë” Kryemadhin

Në  fund të tyre do të mbajë fjalën dhe Presidenti Ilir Meta.

Ndërkohë  që qytetarët do të jenë në bulevard me flamuj kuq e zi dhe mimoza, siç ka qenë apeli i Presidentit./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta nuk zbret i vetëm në Bulevard/ Çfarë do ndodhë në protestë

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta nuk do të zbresë vetëm në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

Mësohet se Kreu i Shtetit do të shoqërohet nga bashkëshortja e tij, njëherazi kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, nga kryetari i PD-së Lulzim Basha dhe nga militant opozitarë.

Pritet që ata të nisen nga selitë e tyre vetëm pas disa minutash dhe do të ndalojnë në shesh ku do të mbahen disa fjalime.

Para presidencës është vënë një podium, ku pritet të flasë ish-anëtari i Komisionit të Venecias Ledi Bianku dhe pas tij do të flasë Meta.

LEXO EDHE:  “15 vite vjedhje, shporru o fundërrinë”/ Qytetarët “masakrojnë” Kryemadhin

LEXO EDHE:  Meta pret në presidencë djalin e Soros/ "Shpërthen" Altin Goxhaj: Kjo klasë politike është një batak kompromisesh

Ndërkohë në Bulevard janë mbledhur disa qytetarë. Meta ka lajmëruar se manifestimi do të jetë i qetë dhe i ka bërë thirrje qytetarëve të marin fjamuj kombëtarë dhe lule mimoza./ CNA.al

LEXO TE PLOTE