Connect with Us

Ish anëtari i Gjykatës së Strasburgut e thotë troç/ “Manifestimin po e bëjmë për pushtet”

Politikë

Ish anëtari i Gjykatës së Strasburgut e thotë troç/ “Manifestimin po e bëjmë për pushtet”

Publikuar

-

Ish anëtari i Gjykatës së Strasburgut, Ledi Bianku, ka qenë i pari që ka mbajtur një fjalim në manifestimin që ka organizuar presidenti Ilir Meta.

Bianku deklaroi se janë 4 arsye që e bënë të vinte sot në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Më kryesoren ai cilësoi mbrojtjen e Kushtetutës.

“Kur mora këtë ftesë pyetja e parë që i bëra vetes ishte se çfarë arsyesh më bënin që të vija. Janë 4 arsye. E para është rëndësia e këtij tubimi, mbrojtja e Kushtetutës. Më lejoni të them se nuk kam ardhur që të vendos se në debatin mes Presidentit dhe mazhorancës vendos njëri apo tjetri”, u shpreh ai.

Sipas tij, aryesja e dytë që e solli në manifestim ishte kufizimi i të drejtave të Presidentit, ndërsa theksoi se qëllimi i këtij tubimi është për pushtet kushtetues.

“Në një vend që Presidenti nuk ka as mundësi që një ankesë t’ia dërgojë një organi të paravur mendoni çfarë  mundësie ka qytetari i thjeshtë. Ka nga ata që thonë se qëllimi i tubimit është për pushtet, unë kam ardhur këtu dhe po ju them se po, qëllimi ka ardhur për pushtet, por për pushtet kushtetues”, nënvizoi Bianku.

“Arsyeja e tretë, çfarë emri i vihet kësaj situate? Nënkryetari i Gjykatës së Strasburgut u shpreh se “Pushteti i pakontrolluar i shumicës që nuk merr parasysh kërkesat e pakicës, rrezikon të bjerë…”.
Në Shqipëri ka mbi dy vite që aktet e qeverisë dhe Parlamentit nuk kontrollohen nga askush. A mund të themi se kemi shtet të së drejtës në Shqipëri, në këto situata?

LEXO EDHE:  Bllokojnë rrugën dhe hedhin bomba molotov/ Nuk përmbahet Klevis Balliu: “Është lufta jonë”

Arsyeja e katërt është pyetja që i bëra vetes. Në këtë situatë absurdi, ku nuk ka gjykata që të kontrollojë ligjin, pyesja veten si do reagojnë bashkëkombasit e mi. Më kujtohej një shprehje e një juristi të shquar “Një popull që fle në demokraci, ka rrezik të zgjohet në diktaturë”.

Vlerat e këtij kombi për liri, demokraci, nuk kanë vdekur. Sot kur ju shoh kuptoj se ka dhe një arsye tjetër që kam ardhur dhe kjo arsye jeni ju, thirrjet tuaja për gjykata që t’iu mbrojnë të drejtën. Unë mund t’ju uroj duke iu thënë “Zoti iu bekoftë”, por kjo është në dorë të Zotit, por nëse ju them se liria qoftë me ju, drejtësia qoftë me ju, kjo është në dorën tuaj”. vijoi më tej Bianku./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Përgjimet e antimafies italiane/ Balla e kalon topin në fushën e Bashës

Publikuar

-

Nga

Përgjimet e antimafies italiane/ Balla e kalon topin në fushën e Bashës

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka folur për mediat pas përfundimit të mbledhjes me drejtuesit e qarqeve, ku foli edhe për përgjimet e antimafias italiane për ndërtimet në Shqipëri.

Ndonëse në këto përgjime u lakua edhe emri i kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj dhe komponentëve të tjerë të politikës, Balla e kaloj “topin” në fushën e kreut të Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Sipas Ballës eurodeputeti që ka dalë në përgjime është mik i ngushtë me Bashën dhe për këtë ai tha kryeopozitari mund të përgjigjet më mirë për këtë gjë.

“Unë jam kryetari i delegacionit shqiptar në Parlamentin Europian dhe jam i bindur që eurodeputeti që përmendet është miku i ngushtë i Lulzim Bashës, madje e ka pritur edhe në zyrë. Shko pyeteni Bashën sepse e di mirë. Si politikan shqiptar, meqë është përmendur një politikan

LEXO EDHE:  Bllokojnë rrugën dhe hedhin bomba molotov/ Nuk përmbahet Klevis Balliu: “Është lufta jonë”

LEXO EDHE:  Prishtine, serish protesta. Haradinaj: Nuk kam frike nga ekstradimi ne Serbi

Ata që janë përmendur i keni në presidencë dhe miq të kreut të opozitës. SPAK do të bëj verifikimet përkatëse dhe do I shkoj deri në fund kësaj çështje. Kjo çështje po hetohet nga drejtësia e vendit fqinj.

Ora News e ka një çështje të hapur për këtë gjë e nuk duhet të hyj më thellë”, tha Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mbledhja me drejtuesit e qarqeve/ Balla zbardh takimin, çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

Sekretari i përgjithshëm i PS, Taulant Balla ka dhënë detaje lidhur me mbledhjen e sotme ku kryeministri Rama mblodhi të gjithë drejtuesit politik të qarqeve.

Balla bëri me dije se gjatë mbledhjes është bërë një raportim i 12 drejtuesve të qarqeve mbi detyrat specifike.

“Shtabi elektoral ka qenë në kontakt të vazhdueshëm për ecurinë e fushatës zgjedhore. Ka qenë një raportim i 12 drejtuesve të qarqeve mbi detyrat specifike. Ëshët e rëndësishme që zgjedhjet janë zgjedhje me standarde demokratike. Bien të gjithë dakord që PS ka filluar një proces shumë të paanshëm për vlerësimin dhe përcaktimin e kandidaturave. I kemi dhenë mundësinë shumë të rinjve të konkurojnë dhe tashmë kemi arritur në një grup përfaqësuesish shumë të mirë. Kjo cështje ka qenë një prej diskutimeve të sotme me gjithë drejtuesit e qarqeve”, u shpreh Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Prezantohet programi i LSI/ Kryemadhi: Synimi ynë punësimi me paga të larta!

Publikuar

-

Nga

Lëvizja Socialiste për Integrim ka prezantuar sot programin e saj politik, teksa na ndajnë tre muaj nga zgjedgjet e 25 prillit.

Kryetarja Monika Kryemadhi tha se ky program ka synim punësimin me paga të larta. Ajo u shpreh se ka rënë dakord me aleatët opozitarë të PD-së për taksën e sheshtë me 9%.

“Në këto 4 vite, shqiptarët jetojnë më keq se më parë. Të rinjtë kanë humbur shpresën ndaj sot lind nevoja për besim dhe ngjallje të shpresës. Kjo mund të arrihet vetëm me një program të qartë. Kemi një program që ka në synim punësim me paga të larta. Është koha për ndryshim. Ne prezantojmë prioritetet tona. LSI ka hartuar politika specifike për të ulur koston e jetesës dhe për të rritur standartin. Politikat e LSI janë të drejtëpërdrejta. Punësimi dhe ekonomia është prioritet i panegociuseshëm për ne. Të gjithë e mbajnë mend premtimin për hapjen e 300 mijë vendeve të punës (premtim i PS). Ne synojmë punësimin e të rinjve dhe profesionistëve. Kemi rënë dakord me taksën e sheshtë 9% me PD-në. E kemi parë formalizimin e ekonomisë si një bashkëpunim me biznesit dhe shtetit” – tha Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE