Connect with Us

Foto-Albin Kurtit i vendosin një arkivol para zyrës

Kosova & Rajoni

Foto-Albin Kurtit i vendosin një arkivol para zyrës

Publikuar

-

Marrëveshja në SHBA/ Albin Kurti mesazh Avdullah Hotit, paralajmëron arrestime

Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i është vendosur një arkivol para zyrës së Qeverisë.

Sipër arkivolit gjenden letra në të cilat është shkruar “reciprocitet”, ç’ka do të thotë se ndaj tij po protestohet me fjalët që ka përdorur më parë në lidhje me raportin me Kosovën.

Kjo formë e protestës u ba pak minuta para se të fillonte seanca në Kuvendin e Kosovës e thirrur nga AAK-ja ku do të diskutohet për taksën 100% të vendosur ndaj mallrave serbe./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Dy viktima në 24 orë/ Bie numri i të infektuarve në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Dy viktima në 24 orë/ Bie numri i të infektuarve në Kosovë

Në Kosovë janë shënuar në 24 orët e fundit edhe dy viktima nga koronavirusi.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 596 prej të cilëve rezultojnë 79 raste pozitive. Po ashtu, në 24 orë, betejën me Covid-19 në Kosovë e humbën 2 persona. Bëhet fjalë për 1 rast nga Klinika e Pulmologjisë, QKUK dhe 1 rast nga Spitali rajonal Pejë.Numri total i rasteve pozitive është 15,142 nga 62.607 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe ndërsa, bilanci i vdekjeve është 615./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Richard Grenell me zyrtarë të lartë amerikanë vizitojnë Kosovën e Serbinë

Publikuar

-

Nga

Delegacioni amerikan, pjesë e të cilit janë edhe zyrtarë të lartë të Koorporatës Ndërkombëtare të Financave të SHBA-së synon jetësimin e marrëveshjes ekonomike Kosovë-Serbi të nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë.

I ngarkuari amerikan në dialogun Kosovë-Serbi Richard Grenell, i shoqëruar nga 10 zyrtarë të lartë amerikanë të hënën në mbrëmje qëndron në Kosovë për të filluar siç thuhet “jetësimin e marrëveshjes për normalizimin ekonomik Kosovë-Serbi”, e nënshkruar më 04.09 në Shtëpinë e Bardhë në Uashington. Delegacioni i lartë i SHBA-së, deri më 25 shtator udhëton edhe në Beograd, Athinë dhe Izrael, ka bërë të ditur ambasada amerikane në Kosovë. Ky delegacion kryesohet nga Adam Boehler, drejtor ekzekutiv i Koorporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA (DFC). Pjesë e delegacionit është edhe shefja e Bankës për Eksport-Import, Kimberly Reed dhe zyrtarë të tjerë të lartë nga Departamenti i Energjisë dhe Biznesit, të cilët do të zhvillojnë takime me zyrtarë të lartë të qeverisë së Kosovës  dhe udhëheqës të sektorit privat.

Marrëveshja u nënshkrua në Shtëpinë e Bardhë më 4 shtator

Korporata Ndërkombëtare e Shteteve të Bashkuara për Zhvillimin Financiar, njofton se do të hapë zyrën e saj të parë në rajon duke vendosur një prani të përhershme në Beograd që “do të lehtësojë zbatimin e projekteve me përparësi si Autostrada e Paqes, që do të mbështesin hapjen e vendeve të punës dhe zhvillimin ekonomik në rajon”. “Çështjet të cilat do të diskutohen kryesisht kanë të bëjnë me bashkëpunimin ekonomik dhe stabilitetin rajonal si dhe në Lindje të Mesme”, thuhet në një njoftim të DFC-së. Gjatë javës kjo korporatë dhe Banka për Eksport-Import, nënshkruan letrat e interesit me Kosovën dhe Serbinë, për të ndihmuar financimin e Autostradës së Paqes, Nishë-Merdare, Kosovë-Serbi.Përparësi zbatimi i marrëveshjes

LEXO EDHE:  Lleshaj thirrje qytetarëve nga Saranda/ “Respektoni rregullat kur aplikoni për dokumente biometrike”

LEXO EDHE:  Qasja e Kurtit për bizneset/ Kadia: Kosova e dështuar nëse implementohen idetë e tij

I ngarkuari amerikan në dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell shkroi në twitter se “zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi është përparësi e administratës Trump”. Vizita e zyrtarëve të lartë amerikanë ndodh vetëm pak ditë pas nënshkrimit të marrëveshjes për normalizimin ekonomik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Shtëpine e Bardhë në Uashington, në prani të presidentit të SHBA-së, Donald Trump. Në marrëveshjen e nënshkruar më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë, u arrit dakordimi që Kosova dhe Serbia, do të punojnë me Koorporatën Ndërkombëtare të SHBA-së për Zhvillim Financiar dhe EXIM, në memorandumet e mirëkuptimit, për të operacionalizuar autostradën e paqes, lidhjen hekurudhore Prishtinë-Merdare, lidhjen hekurudhore Nish-Prishtinë, sigurimin e financave për mbështetjen e kredive që kërkohen për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, projekte shtesë dypalëshe dhe prani e plotë ndërkombëtare në Beograd, e DFC-së.

Në këto investime të premtuara Adam Boehler, drejtori ekzekutiv i Koorporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA (DFC), kishte përmendur me theks të veçantë “autostradën e paqes”, duke thënë se “Autostrada e Paqes do të nxisë zhvillim ekonomik dhe integrim rajonal, duke lidhur Nishin me Prishtinën. Kjo autostradë po ashtu, do të shërbejë si simbol i fuqishëm i marrëdhënies së re dhe transformuese të këtyre dy vendeve fqinje”, ka thënë Adam Boelher. Nga Prishtina, delegacioni amerikan pritet të udhëtojë në Beograd./ DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Pandemia në Ballkan/ Covid-19 mban të mbërthyer Rumaninë, 808 të infektuar

Publikuar

-

Nga

Covid-19 mban të mbërthyer Rumaninë

Covid-19 mban të mbërthyer Rumaninë, ku gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 808 raste të reja të prekur nga Covid, dhe 23 viktima. Ndërsa numri i përgjithshëm i atyre që kanë humbur jetën prej fillimit të pandemisë është rritur në 4458, kurse totali i infeksioneve ka shkuar në 113 589.

Kroacia nga ana tjetër ka raportuar rreth 70 raste të reja infeksioni dhe 5 viktima nga koronavirusi.

LEXO EDHE:  Dy ftesa brenda ditës/ Thaçi fton sërish Albin Kurtin në takim

LEXO EDHE:  Paralajmëron Albin Kurti/ Nuk e respektoj marrëveshjen nëse marr sërish qeverisjen

Mali Zi raportoi dje për 714 raste pozitive dhe 2 viktima Covid, për një total prej 8612 të prekurish nga infeksioni dhe 136 vdekje që prej fillimit të pandemisë.Sllovenia ka raportuar sot për 80 raste të reja infeksioni dhe 0 viktima. Totali i të prekurve është rritur në 4470 kurse vdekjet raportohet të jenë 142.

 

LEXO TE PLOTE