Connect with Us

Fahri Balliu mohon PD, Berishën dhe Bashën/ Mitingu i Metës më i madhi në histori

Politikë

Fahri Balliu mohon PD, Berishën dhe Bashën/ Mitingu i Metës më i madhi në histori

Publikuar

-

Botuesi, Fahri Balliu, njëherësh dhe këshilltar “vullnetar” i presidentit Meta, i ftuar në emisionin  “Real Story” ka komentuar mbarëvajtjen e mitingut të iniciuar nga ky i fundit mbremjen e sotme.

Sipas Balliut kjo nismë e sotme solli zhdukjen e luftës së klasave, që solli Rama për natyrë të konfliktualitetit, ndërsa e vuri theksin tek pjesëmarrja e madhe e qytetarëve.

“Unë e konsideroj emancipim të çdo intelektuali që të përcaktojë dhe deklarojë qëndrimet. Jam shumë i impresionuar nga mitingu, unë jam një mitingash i vjetër që nga dhjetori i ’91, si dhe opozitën e gjatë me PD 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, ishte më i madhi. Ky miting më bëri të jem me demokratët, socialistët, legalistët, republikanët. Çfarë është Agim Nesho?

Ky miting zhduku luftën e klasave që solli Rama. Për natyrë të konfliktualitetit ai ka sjellë luftën e klasave. Meta ka sjellë një element paqëtues për t’u marrë populli me problemin themelor që nuk është problem i një partie por i një populli që është uzurpimi i një shteti. Ka mbetur vetëm Presidenca dhe ky do që të bëjë një ligj për gjyqtarët që të betoheshin tek ura e Lanës, se kryeministri është mësuar me urat. Unë nuk e kam menduar që ky i qëndis dhe pas tij qëndrojnë njerëz që ja qëndisin marrjen e pushteteve. Shpik roja ilire që kjo të varet nga Ministria e Brendshme, kjo të jetë shtetërore dhe kjo të marrë kompanitë shtetërore.

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron Ramën/Thirri mendjes, koha është sot se nesër...

Ky e shpik këtë dhe merr të gjitha dhe privatët shkojnë tek ky dhe lekët i paguan shteti. I do për vota, do t’ia japi për koncesion, njërin do e çojë në PPP. Të njëjtën gjë ka bërë me ministren e Drejtësisë, marifetin me Dvoranin, të gjitha t’i qepi që të dalë me një Gjykatë Kushtetuese të kapur. Ligji për dividentin është një shkelje spektakolare Ky e miraton me ato konkubinat, njëri merr një peshk Divjakë, tjetri këtë shtetëzimin e basteve.

Është bërë një katrahurë që arrestohet tjetri me 6 akuza, që s’del për 100 vjet. Gjithë kjo tabllo që është shprishje. Populli doli në një përmasë të paparashikueshme përfshi dhe optimistët e protestave”, tha Balliu.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Sulmi me armë në Pogradec/ Gjykata e Korçës vendos “fatin” e Anterio Kaloshit

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Korçës ka dhënë masën “arrest me burg” për Anterio Kaloshin një ndër personat e përfshirë në atentatin me armë të ndodhur disa ditë më parë në një hotel në Tushemisht.

Ka qenë pikërisht Anterio Kaloshi, i cili mbrëmjen e 8 gushtit,  qëlloi me 100 plumba në drejtim të dhomës së djalit pronarit, Jetmir Muçollari. Kaloshi ishte shpalluar në kërkim që prej disa muajsh pasi akuzohet për masakrën e Lushnjes, ku mbetën të vrarë dy persona.LEXO EDHE:  "Tërbimi' i Bashës/ PS kërkon të përjashtohet nga Kuvendi

Policia e Shtetit publikoi momentet e arrestimit të bujshëm në zonën e Freskut ku u kapën Anterio Kaloshi dhe Mardi Berberi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vdekja e 10 vjeçarit në Kakavijë/ PD: Alarm tragjik! Qeveria ka braktisur qytetarët

Publikuar

-

Nga

Vdekja e 10 vjeçarit në Kakavijë/ PD: Alarm tragjik! Qeveria ka braktisur qytetarët

Partia Demokratika ka reaguar për aksidentin tragjik që i mori jetën 10-vjeçarit sot në Kakavijë, pasi u përplas nga ambulanca teksa priste radhën për të kaluar kufirin grek.

PD thotë se kjo ngjarje e rëndë është një tjetër alarm tragjik për braktisjen e qytetarëve nga qeveria.

“Mendimet dhe lutjet tona janë sot me prindërit dhe familjarët e fëmijës që humbi sot jetën në aksidentin tragjik, në mesin e krizës humanitare të krijuar prej 4 ditësh në pikën kufitare të Kakavijës. Zoti ju dhëntë forcë për ta përballuar dhimbjen dhe këtë humbje të rëndë.

Kjo ngjarje e rëndë është një tjetër alarm tragjik për braktisjen e qytetarëve nga qeveria. Është e pafalshme që qeveria lejoi krijimin e radhëve të gjata, dhe nuk informoi qytetarët në kohë.

LEXO EDHE:  Thirrja për revolucion e Berishës dhe heshtja e Bashës/ Çfarë pritet të ndodhë në shtatorËshtë në përgjegjësinë e qeverisë që Shqipëria u shndërrua në zonë të kuqe COVID, pasojë e të cilës është edhe kjo krizë humanitare në kufi.

LEXO EDHE:  Meta merr në mbrojtje gjyqtarin, mbi të cilin rëndon një vrasje?

Kjo krizë nuk zgjidhet me propagandë në rrjetet sociale. Nuk zgjidhet me postime virtuale nga rezidencat luksoze qeveritare ku pushon kryeministri, dhe as me xhiro me helikopter dhe rikthim në hotele me 5 yje ku pushojnë anëtarët e kabinetit të tij qeveritar.

Zgjidhja e krizës humanitare kërkon angazhimin në nivelet më të larta të qeverisë dhe komunikim të vazhdueshëm me qytetarët shqiptarë. Njerëzit meritojnë të trajtohen me dinjitet nga shteti.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skandali tek Sanatoriumi/ Balla thirrje urgjente autoriteteve: “Kjo ‘kasandër’ ka publikuar video-montazh. Të hetohet menjëherë!

Publikuar

-

Nga

Skandali tek Sanatoriumi/ Balla thirrje urgjente autoriteteve: “Kjo 'kasandër' ka publikuar një video-montazh. Të hetohet menjëherë!

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, ka reaguar pas videos të publikuar nga ish-deputetja e PD, Oriola Pampuri, sipas të cilës shqiptarët blejnë vetë nga ushqimi deri tek respiratorët në spitale.

Në reagimin e tij, Balla thekson se gjatë këtyre 6 muajve në Shqipëri përveç luftës me armikun e padukshëm, ka edhe një betejë me shpifjet, baltën dhe panikun që përhapin politikanë tipikë të së keqes.

Duke iu referuar Pampurit si “kasandër” Balla shton se opozita ka nisur një betejë të re, atë të përhapjes së panikut ekonomik dhe social duke përdorur baltën dhe mashtrimin.

Ndërsa I bën thirrje organeve ligjzbaruese të nisin hetimet menjëherë.

“Gjatë këtyre 6 muajve në Shqipëri përveç luftës me armikun e padukshëm, ka edhe një betejë me shpifjet, baltën dhe panikun që përhapin politikanë tipikë të së keqes:

❌në fillim kundërshtonin përdorimin e mjeteve të komunikimit në apelin për të qëndruar në shtëpi e ruajtur higjienën. Konferenca për shtyp nga divani e postime pafund pse Kryeministri u kërkon njërëzve qëndroni në shtëpi e pse u thotë lani duart;

❌më pas filloi histeria e testeve masive, e që u rrëzua nga OBSH;

❌vetëasgjesimi i çdo norme njerëzore brenda opozitës rrugore vijoi me akuza për “fshehjen” e vdekjeve dhe pasojave të epidemisë;

LEXO EDHE:  Meta në Kishën e Shën Mëhillit/ Falenderime për strehimin e banorëve❌ kur Qeveria filloi lehtësimin e masave shtërnguese por me kujdesin e domosdoshëmpak nga pak, nga opozita vinin klithmat pse vazhdon gjendja e jashtëzakonshme.

LEXO EDHE:  Protesta e “Astirit” vlen sa çuni i Faros

Një betejë e palogjikshme dhe pa asnjë argument, por vetëm si një politikë inati. Inat me kë? Me njerëzit, apo stafet mjekësore?

Tani mesa duket, vetë kasandrat e opozitës kanë nisur një betejë të re, atë të përhapjes së panikut ekonomik dhe social duke përdorur atë që njohin më mirë baltën dhe mashtrimin.

Eshtë një ish-deputete e Partisë Demokratike që është bërë e njohur në pubik vetëm si “kasandër”.

E ka nisur tek Unaza e Re, kur shpikte të vdekur njerëz me shëndet të plotë, ka vazhduar në Durrës me tërmetin dhe është shfaqur rregullisht gjatë epidemisë, si lajmëtare vdekjesh dhe vuajtjesh të mëdha.

Kjo “kasandër” ka publikuar sot një video-montazh, përmbajtja e së cilës duhet hetuar menjëherë nga organet ligjzbatuese, sepse në të shfaqen veprime të paligjshme. Hetimi duhet të jetë i shpejtë.”/CAN.al

Askush nuk duhet ta përdorë këtë flamë të paparë si koronavirusi, për të shpërndarë panik, nxitur ankth, kërkuar rrëmujë, apo demoralizuar mjekët, infermieret dhe stafet e tjera shëndetësore.

 

LEXO TE PLOTE