Connect with Us

“Diktaturat që nuk ikin, përmbysen nga sovrani”/ Berisha mesazh para manifestit të thirrur nga Meta

Politikë

“Diktaturat që nuk ikin, përmbysen nga sovrani”/ Berisha mesazh para manifestit të thirrur nga Meta

Publikuar

-

Pak orë para nisjes së manifestit të thirrur nga presidenti Ilir Meta në mbrojtje të Kushtetutës, ish kryeministri Sali Bereisha ka publikuar një mesazh.

Berisha shkruan se vetëm diktaturat vendosen duke dhunuar ligjet dhe Kushtetutën.

“Diktaturat vendosen duke dhunuar ligje dhe kushtetutat! Ato nuk ikin por vetëm përmbysen nga sovrani! Mësimi i pandryshueshëm i historisë! Sb”, shkruan Berisha në mesazhin e tij të shoqëruar me një video nga momentet më pikante që ka kaluar vendi ynë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Skandali me “Dosjen Çili”/ Dvorani sqaron rolin e Dvoranit

Publikuar

-

Nga

Katër ditë më parë, arrestimi i pronarit të UET, Henri Çili bëri bujë të madhe në media. Arrestimi i tij u bë në kuadër të operacionit “Mezhgorani”, i cila çoi në pranga gati 40 persona.

E gjithë vëmendja mediatike por edhe e politikës u përqëndrua tek arrestimi i Henri Çilit, fajësia apo pafajësia e tij, por u la në heshtje një tjetër detaj.

Në lidhje me këtë dosje, del dhe një zyrtar i lartë i drejtësisë, tek i cili pretendohet se Henri Çili do të ushtronte ndikimin për të liruar apo ulur dënimin e një të dënuari me burgim të përjetshëm.

As policia dhe as prokuroria nuk dhanë asnjë informacion apo të dhënë se kush është personi në fjalë, apo pse nuk u arrestua ai.

Por, sipas të gjithë hetimit dhe publikimit në media ai është Ardian Dvorani, kreu i KED dhe i vetmi person që vazhdon detyrën në Gjykatën e Lartë.

Ka pasur shumë akuza për qëndrimin e tij në detyrë dhe mënyrën sesi ai e kaloi vettingun, ndërkohë që shumë kolegë të tij në gjyqësor dhe Prokurori e “pësuan” për gjysmën e problematikave që kishte Dvorani.

Vetë Dvorani në një qëndrim për mediat, ditën e arrestimit të Henri Çilit, e pranoi se e njihte këtë të fundit, por tha se nuk kishte asnjë kontakt me të, duke “harruar” se djali i tij ka studiuar pikërisht në UET-in e Henri Çilit.

Por, ndërkohë sot ka pasur një tjetër reagim, që në media u shit se “Reagim i Gjykatës së Lartë”.

LEXO EDHE:  Tahiri në “Zonë e Lirë”/ Ironizon ish-kryeministrin me video live

LEXO EDHE:  Tahiri në "Zonë e Lirë"/ Ironizon ish-kryeministrin me video live

Në një deklaratë për mediat, Gjykata e Lartë, ndërsa tenton të sqarojë opinionin në lidhje me çështjen në fjalë, shprehet se “gjykata dhe prokuroria po kryejnë dhe duhet të kryejnë detyrat e tyre deri në fund edhe në këtë drejtim, duke ripërsëritur se në mënyrë kategorike nuk ka pasur asnjë lloj kontakti, të çfarëdo natyre dhe me çfarëdo personi, të gjyqtarit Ardian Dvorani, lidhur me çfarëdo çështjeje gjyqësore, përfshirë edhe çështjen penale nr. 52105-00941-00-2019”.

Pra, vetë Dvorani shpjegon përfshirjen e Dvoranit në çështjen në fjalë.

Nëse akuzat se do të kishte një ndërhyrje për lirimin e të arrestuarit Arbjon Aliko janë të vërteta, do të thotë që ndërhyrja do bëhej në Gjykatën e Lartë, pikërisht aty ku bëhet rekursi i tij. Anëtar, dhe kryetar i vetëm i Gjykatës së Lartë, deri në këto momenti është vetëm Ardian Dvorani.

Por, sërish është po ky Dvoran, që sqaron opinionin për përfshirjen e Dvoranit në dosjen e bujshme.

Mesa duket Ardian Dvorani, e paska “pasion” të shesë veten një herë si KED, një herë si Gjykata e Lartë. Sigurisht gjithçka në varësi të interesit të momentit./ CNA.al

Operacioni ku u arrestua Henri Çili/ Gjykata e Lartë shpjegon përfshirjen e Dvoranit në këtë ngjarje

Skandali i “Dosjes Çili”/ Pse nuk arrestohet zyrtari i lartë i drejtësisë?

LEXO TE PLOTE

Politikë

Unaza e Re/ Gjykata kalon për gjykim dosjen ndaj Balliut dhe banorëve të Astirit

Publikuar

-

Nga

Gjykata ka kaluar për gjykim dosjen penale ndaj Klevis Balliu dhe banorëve të Unazës së Re të cilët akuzohen për kundërshtim të forcave të policisë dhe tubim të paligjshëm.

Pas përfundimit të seancës, Balliu tha se nuk ka asnjë provë që ai i ka thyer krahun policit, për të cilin akuzohen.

“Ne do vijojmë të përballemi me padrejtësinë. Unë kam kërkuar se ku është një provë për policin që thonë se unë i kam ushtruar dhunë. Ku janë provat që polici ka thyer krahun? Ku është prova? Pushojnë çështjen e Unazës së Re, ku vidhen 12 mln euro dhe nuk pushojnë çështjen ku jam unë. Këtu nuk ka lidhje ligji.
Banorët e unazës së Re po përballen me padrejtësinë. Atje është shkelje e Kushtetutës, aty bëhet për të vjedhur pronat”, u shpreh ish-deputeti.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“OFL-ja nuk ka prekur asnjë pasuri reale të krimit/ Bardhi: Rama është i pafuqishëm

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi thotë se kryeministri Rama është i pafuqishëm për të goditur pasuritë e krimit.

Sipas tij, “asnjë pasuri reale e krimit nuk është prekur dhe as nuk do të preket nga OFL-ja, sepse shumë nga këto pasuri janë shpërblim për kriminelët që kanë blerë vota për pushtetin e Edi Ramës”.

“Kur bëhet fjalë për të goditur krimin, Edi Rama ka vetëm fjalë dhe propagandë. Krimi ndërton dhe pastron para në mes të Tiranës dhe Edi Rama nuk e prek dot. Krimi merr tendera publikë nga qeveria e Edi Ramës. Krimi ka leje ekskluzive mbi pasuritë natyrore të vendit dhe Edi Rama vazhdon të punojë për ta. Krimi e ka folenë në zyrën e Edi Ramës”, shkruan në një postim në rrjetet sociale Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE