Connect with Us

Çfarë prodhoi manifestimi i sotëm i Ilir Metës

Politikë

Çfarë prodhoi manifestimi i sotëm i Ilir Metës

Publikuar

-

Presidenti që në muajin nëntor paralajmëroi një protestë që do ta mbante në Qytetin Studenti në 8 dhjetor, por tërmeti tragjik i 26 nëntorit e shtyu dhe e anulloi atë.

Zgjati disa muaj, skena politike u mbars edhe më shumë dhe presidenti njoftoi për një protestë-manifestim sot më 2 mars, përpara Presidencës.

PD e LSI çuan trupat e tyre, rreth disa mijëra njerëz rreth presidentit sot i kërkonin shpërndarjen e Parlamentit. Ilir Meta në fakt firmosi kthimin e ligjit për betimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe kërcënoi hapur se nëqoftëse nuk do hidheshin hapa pas nga mazhoranca, ai do shkonte në Parlament dhe do firmoste atje dekretin për shpërndarjen e tij.

Çfarë prodhoi në fakt kjo protestë?

Përtej showt të Ilir Metës, i cili bëri një fjalim me fakte dhe argumenta të fortë, ndezi turmën, ajo prodhoi dhe një kërcënim të ri për kryeministrin , duke i thënë se përballë do të kishte një opozitar të ri dhe ai nuk do të ishte më Lulzim Basha. Kaq dhe asgjë më tepër përtej një show dhe një dekreti thuajse të papërtypshëm nga qytetarët, siç është ai i kthimit të ligjit për betimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

LEXO EDHE:  Foto-Berisha mesazh Ramës/ “Je i pashpresë”

Ilir Meta s’tha asgjë tjetër, shkëlqeu në shown e tij pa asnjë diskutim, kishte një fjalim të fortë, një fjalim politik si të ishte një lider i munguar i opozitës, por protesta nuk prodhoi asgjë më shumë se kaq. Ilir Meta show ishte mesazhi i vërtetë që në fakt të elektizonte me fjalimin e tij, nxiste dhe ndizte turmën. Ky erdhi si një mesazh për qeverinë, por edhe për kryetarët e opozitës Basha e Kryemadhi, të cilët në fakt nuk emocionojnë më akënd.

Ajo çka prodhoi në finale protesta, përtej Ilir Meta showt, ishte ai dekreti që shpesh presidenti i firmos nëpër zyrë, një rutinë dhe tani ka ngelur të presim lëvizjet e mazhorancës, të cilat janë ato që do na tregojnë se ku do shkojë më tej Ilir Meta, do të qëndrojë si një president apo do të shpërndajë parlamentin dhe vetë do tentojë ta çojë vendin në zgjedhje për të rimarrë dhe ai pozicionin e tij në spektrin politik shqiptar. Në fakt protesta e sotme përtej Ilir Meta showt, nuk prodhoi asgjë tjetër të jashtëzakonshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shënim/ Ilir Meta, lideri i munguar i opozitës

Publikuar

-

Nga

Sot u shfaq si nuk është shfaqur kurrë, me karizëm, spektakolar,  denoncues, energjik, premtues me fakte dhe çështje konkrete.

Ilir Meta u shpalos në tërësinë e tij si një lideri i vërtetë i opozitës, si njeriu  që mund të qëndrojë përballë Edi Ramës me gjithë mëkatet e tij, me gjithë përgjegjësitë e tij për të sjellë Rilindjen në pushtet, për gjithë pushtetshmërinë  e Kryeministrit aktual.

Ilir Meta sot bëri atë që nuk ka mundur ta bëjë Lulzim Basha në 7 vite si kryetar i opozitës, ndezi turmën në një mënyrë që nuk kishte ndodhur në këto 7 vite.

Atë që Lulzim Basha nuk kishte bërë kurrë, e bëri sot në gati një orë Ilir Meta, duke folur qartë dhe pastër, me një shqipe që kishte brenda kryefjalën, kundrinorin dhe kallëzuesin të përcaktuar qartë. Gjithçka e denoncuar ishte me fakte dhe çështje konkrete, duke filluar që nga konsensusi për Reformën në Drejtësi e deri tek dekreti që ai firmosi sot, pra kthimi pas i betimit të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Në finale e mbylli me një premtim, që Ilir Meta është nga ata burra që i mban. E tha copë, në rast se ky dekret do të votohet nga Parlamenti dhe me një votim do të hyjë në fuqi, ai do të shpërndajë Parlamentin në mes të tij.

Presidenti Ilir Meta ishte edhe kërcënues në qëndrimin e tij, ishte ai që kanë kërkuar demokratët të kenë, ishte lideri i opozitës, i opozitës përballë Edi Ramës, pasi Lulzim Basha sot ishte thjesht një spektator. Ai mori një leksion shumë të mirë, pa se si duhet të sillet një kryeopozitar dhe një lider i vërtetë dhe Luli në 7 vite nuk mundi dot të dilte kurrë dhe të bëhej një Ilir Metë. Ndoshta është i dyti, pas Sali Berishës, me këtë karizëm dhe me këtë stil politik.

Në fakt, me këtë akt, Ilir Meta sot vrau dhe Lulzim Bashën, e vrau atë politikisht, tregoi se do të jetë një lider i ardhshëm në politikë për opozitën në mënyrë të padiskutueshme. Ai me shumë gjasa me stilin e Ariel Sharon, pra duke dalë nga Presidenca më vonë dhe duke themeluar një parti të re, do ta detyrojë opozitën t’i shkojë pas atij, ndërkohë që PD, “Republika e Re” e Lulzim Bashës, thjeshtë dhe vetëm janë rrudhur.

LEXO EDHE:  “Korrupsioni problemi kryesor për Shqipërinë”/ Basha ia hedh të gjithë fajin qeverisë

LEXO EDHE:  Kryemadhi braktis Bashën/ Mungon në protestë

Bashën nuk e beson më askush.

Ilir Meta këtë e ka kuptuar, e di mjaft mirë, prandaj dhe sot mund të themi se shkëlqeu përpara turmës me gjithçka që ai tha, me çdo qëndrim që ai mbajti, që në fakt i ka të përsëritura dhe tregoi se ka kurajon dhe është politikani që mund të bëhet lideri i opozitës dhe zor se mund ta ndalin, këtë e di shumë mirë edhe Edi Rama edhe Lulzim Basha, të cilët kanë bërë shpesh marrëveshje politike me Ilir Metën, ashtu siç e di mjaft mirë dhe Sali Berisha.

Sot Meta tregoi se ishte një Sali Berishë i vogël, por ndoshta me largimin e këtij të fundit dhe kalimin në thjeshtë në skenë të dytë të politikës, duket se Presidenti ka vendosur të jetë zëvendësi i tij dhe për këtë nuk po pret më. Ai po konfigurohet qartë si një lider i ri i opozitës, jo vetëm me tezat dhe çështjet që sot artikuloi por edhe me stilin e politikanit që ai tregoi duke folur përpara disa mijëra vetëve në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

Për Ilir Metën kjo e sotmja mund të quhet një sukses. Shumë mund të jenë kritikë, shumë mund të akuzojnë, por sot Ilir Meta duket se i mundi të gjithë, të parin Lulzim Bashën duke kapur rolin e kryeopozitarit dhe të dytin Edi Ramën duke i treguar se nuk do ta falte në rast se ai do bënte një hap pas. Tani lideri i opozitës në aksion, marrëveshja e Edi Ramës ngelet të bëhet vetëm me të, Lulzim Basha thjeshtë do të ngrohet në diell./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

SHUPLAKA E AMBASADES TE SHBA PER FLAMURIN NE TUBIM/ Yuri Kim: Nuk kemi lidhje

Publikuar

-

Nga

Menjëherë pas mbylljes së fjalimit nga presidenti Meta nga tubimi në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ka ardhur edhe reagimi nga ambasadorja amerikane në vendin tonë Yuri Kim.

Kim thekson se Shtetet e Bashkuara të Amerikës distancohen nga tubimi i presidentit Ilir Meta.

“E surprizuar të shikoja flamurin amerikane në “manifestimin” e sotëm. Për të shmangur çdo konfuzion, ne duam të sqarojmë se teksa SHNA mbështet të drejtën për të protestuar paqësisht, ne nuk kemi asnjë lidhje me “manifestimin” e sotëm”.”, shkruan ajo përmes një postimi në Tëitter./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta i lutet protestuesve/ “Lule mimozat dhurojani policëve”

Publikuar

-

Nga

Në fund të fjalës së tij para qytetarëve, Ilir Meta bëri një lutje publike për të gjithë ata që mbanin lule mimoza në duar.

Meta i kërkoi protestuesve që mimozat të mos i hidhnin në kosha e nëpër institucione, por t’ja dhuronin punonjësve të policisë.

“Asnjë mimozë mos hidhni tek institucionet, ato dhurohen, dhurojani policëve tanë kudo që ndodhen. Në çdo institucion nis marshimi i popullit kuq e zi. Zëri i popullit, zëri i zotit. Zoti e bekoftë Shqipërinë, jemi popull i shqiponjës dhe shqiponjat fluturojnë vetëm lart. Falenderim i madh për bashkëatdhëtarët që erdhën nga gjithë Europa dhe gjithë bota”, nënvizoi Kreu i Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE