Connect with Us

Ylli Dylgjeri rrëfen historinë e padëgjuar me Fatos Nanon/ Tre “pengjet” e ish-kreut të PS

Politikë

Ylli Dylgjeri rrëfen historinë e padëgjuar me Fatos Nanon/ Tre “pengjet” e ish-kreut të PS

Publikuar

-

ps ftese per nanon

Nga Ylli Dylgjeri

“Hapni sytë katër, Zotat…”,
(pas videos ne Kongres me Dritëroin e Nanon)

Propaganda! Propaganda! Propaganda! -Rama po i mban socialistet ngulur ne karriget e Kongresit te PS
Them Prapagande dhe jo Mardhenia Publike per faktin e thjeshte se kjo e dyta eshte thare, eshte shkurtuar eshte larguar, nga Partia ne pushtet. Kerkohet me djallezi te evokohet e kaluara por eshte e kote. Memorja institucionale eshte perzene me kohe nga Partia Socialiste. E meqenese video e Rames therret: “Hapni syte kater, Zotat…” , po Ju njoh te dashur Socialiste me nje emocion tjeter te jetuar me nje nga Zotat e PS, te titulluar nga Unë : “Hapni veshet 102.4”. Duke kujtuar njeheresh edhe teksin e publicitetit te nje stacioni te njohur Radio qe trasmetonte vite te shkuara me sllogani: Syte kater, veshet 102.4!
Per mos e zgjatur ngjarja ime daton ne 3 korrik 2005.
Ora 18.30 ne Sarande, ne Shtepine e Pushimit te Qeveritareve, ku ish Kryeministri i kohes Fatos Nano priste rezultatin perfundimtar te fushates zgjedhore. Ne keto çaste ndodhesha aty, bashke me Te, per ndare informacionet e fundit, pasi Nano do te fluturonte me helikopter drej Tiranes. Ne keto çaste hyn ne salle piloti i mjetit dhe lajmeron se ne oren 19.00 duhet patjeter te niseshin nga Sarande per aresye se erresohej dhe veshtiresohej fluturimi. Duke thithur cigaren e rradhes, i merzitur, Kryeministri me ben me dije se rezultati zgjedhor nuk eshte premtues: kemi fituar Saranden por kemi humbur Shqiperine !-me thote.
E pyes: Si ka mundesi? Isha prej 3 muajsh ne Sarande nen drejtimin e shtabit elektoral te kandidatures se Kryeministrit per deputet. Njihja ne hollesi Saranden, por jo ecurine e zgjedhjeve ne vend. Nano, pasi thith serisht cigaren, me thote dhimbshem:
Po, i kemi humbur zgjedhjet, por ato çka me mbeten pishman gjate tere kesaj kohe ne Qeverisje jane tre shqetesime madhore,
e para, qeverisja ne PS ka rene,
e dyta, nuk arrita te zgjidh çeshtjen madhore te prones, dhe e treta, nuk zgjidha dot çeshtjen e Kosoves!
Keto 3 çeshtje te mbetuar pa zgjidhur nga koha e Nanos, me mbeten ne mendje per vite te tera. I verejta ato me pas, kur drejtimin ne PS e rrembeu Edi Rama. Do kalonin vite… Do kalonin 15 vite nga 2005, dhe prap sot te treja keto çeshtje jane pa zgjidhur nga qeverisja e PS, nga “Lideri ballkanik Edi Rama”.Çfare zgjidhi?
Kjo eshte historia. Ky eshte realiteti e jo Propaganda ne videon me Zotat…/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Infermierja korçare i “përplas” në fytyrë të vërtetën Ramës/ Rrogat jo vetëm që nuk janë rritur, por…

LEXO EDHE:  Infermierja korçare i “përplas” në fytyrë të vërtetën Ramës/ Rrogat jo vetëm që nuk janë rritur, por...

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  “Gruas sime ju i hani atë që s’thuhet”/ Rama kërkon falje nga Korça

LEXO EDHE:  Video e rrallë e Fatos Nanos/Doli si hero nga burgu për varrimin e nënës, e mbante nga krahu ...!

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  Video e rrallë e Fatos Nanos/Doli si hero nga burgu për varrimin e nënës, e mbante nga krahu …!

LEXO EDHE:  Berisha sulmon Ramën me “Pinokun” [Foto]

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE