Connect with Us

Video-“Legjenda apelon për mbrojtjen e Kushtetutës”/ Meta: Edhe 24 orë për t’i dhënë paralajmërimin grushtit të shtetit

Politikë

Video-“Legjenda apelon për mbrojtjen e Kushtetutës”/ Meta: Edhe 24 orë për t’i dhënë paralajmërimin grushtit të shtetit

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta ka publikuar në rrjetet sociale, një tjetër video-mesazh, në mbështetje të tubimit të 2 marsit.

Meta ka publikuar një video, ku Sabah Bizi, apelon shkodranët të vinë në Tiranë në 2 mars.

“Jam i verbër, por zemra më rreh fort për këtë vend. I ftoj qytetarët shkodranë që në dy mars ti bashkohen thirrjes së presidentit në mbrojtje të Kushtetutës”-shprehet ai në video-mesazh.

Ndërkohë, Meta bën një tjetër paralajmërim të fortë ndërsa shkruan se edhe 24 orë mbetet për t’i dhënë paralajmërimin mbarëkombëtar grushtit të shtetit.

LEXO EDHE:  “Do të digjej Kuvendi”/ Meta çon në Komision dokumentin sekret

“Nderim të veçantë për Legjendën Kuq e Zi  dhe të Vllaznisë së paharrueshme, Sabah Bizin, i cili apelon për mbrojtjen e Kushtetutës dhe Demokracisë!
Unë jam i bindur se ashtu si shkodranët vinin dikur me biçikleta në Tiranë për ta mbështetur Bizin dhe Vllazninë, sot për të mbrojtur demokracinë do të marshonin edhe në këmbë po t’u kërkohej. Edhe 24 orë për t’i dhënë paralajmërimin mbarëkombëtar grushtit të shtetit! Nesër në Tiranë! ✌ mars!”-shkruan Meta.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Kushtetuta, WC e maces së Gjirit të Lalëzit dhe koronavirusi kinez…

Publikuar

-

Nga

Nga Ilir Mborja

Fort i nderuar Z. President Ilir Meta! Më falni për shqetësimin që po Ju adresoj, por, siç do ta mësoni po të keni durimin ta lexoni deri në fund letrën time, jam besimplotë se do të më mirëkuptoni dhe do të më ndihmoni.

Shqetësimi im është ky: Para disa ditësh një zonjë, apo zonjushë (K. Miraku) që unë e njoh si lidere lokale të një partie me iniciale me tre gërma, m’u drejtua si e dërguara e Kryetares së Shoqatës së Mbrojtjes të të Drejtave të Maceve në Shqipëri. Emrin e saj (d.m.th. të kryetares) nuk po e përmend, pasi kjo do të dëmtonte etikisht tërthorazi edhe emrin Tuaj të nderuar dhe të një partie (të asaj me iniciale me tre gërma) që sot ajo drejton…

Meqenëse zonja, apo zonjusha, lidere lokale e asaj partisë me iniciale me tre gërma më njihte dhe e dinte që dikur kam kryer një shkollë për arte figurative e më vjen n’doresh të dizenjoj, më besoi e më ofroi punë për shkrimin e disa parrullave në pankartat që do të përdoreshin sipas saj nga anëtarët e Shoqatës së Mbrojtjes të të Drejtave të Maceve në Shqipëri në tubimin që keni thirrur Shkëlqesia Juaj në Bulevardin Dëshmorët e Kombit në Tiranë, ditën e hënë më 2 mars në ora 17.00.

Në fletën që më la në dorë zonja, apo zonjusha, lidere lokale e asaj partisë me iniciale me tre gërma, ishin shkruar disa parrulla me përmbajtje për të cilat me thënë të vërtetën isha e mbetem krejt indiferent. Për të llogaritur sasinë e bojës dhe të bezeve që do të më duheshin për të kryer atë punë, mua më interesoi vetëm numri dhe madhësia e gërmave. Duke llogaritur ato, pra: sasinë dhe markën cilësore të bojës (nga ajo që shiu që do të bjerë të hënën mbasdite i merr të keqen) dhe të bezes e ristelave mbajtëse, u morëm vesh dhe zonja, apo zonjusha në fjalë, u pajtua me preventivin i cili përfundimisht kushtoi 306 000 lekë të vjetra. Pa llogaritur hakun tim të punës dhe gërmat e parrullës për koronaviruesin që shitësi kinez i bojës kineze që përzgjodhëm premtoi se e sponsorizonte nga ana e tij… Pra, u llogaritën para për bojë për plot 306 gërma dhe shenja pikësimi.

Për transparencë të numrit të tyre (gërmat janë me gjatësi 1 metër secila) po Ju njoh me parrullat:

Mjau! deputetë shpërndahuni! çët, çët, çët!

Mjau, mjau! duam referendum!

Mjau, mjau! duam kushtetutë të re!

Të gjitha macet e shqipërisë – tualete më vete! mjau, mjau!..

Të sansionohet në kushtetutë mëvetësia e tualeteve tona! mjauuu!..

Mjau! të gjtha macet e shqipërisë me wc si mace sasha e lalëzit!

Duam kushte dhe privatësi për të bërë kakën! mjau, mjau, mjau!..

I nderuar Shkëlqesi!

Zonja, apo zonjusha, që bëmë kontratën në emër të Kryetares së Shoqatës së Mbrojtjes të të Drejtave të Maceve në Shqipëri u bë pishman dhe sot nuk erdhi t’i marrë në dorëzim parrullat e përfunduara nga ana ime. Më çoi haber se nuk do të vijë kurrë t’i marrë(!!!)… Me pak fjalë: Gjithë puna dhe mundi im shkoi dëm… Por kjo nuk më shqetëson aq shumë. S’di ku të futem nga pronari kinez të cilit i detyrohem për koston e bojës. Ai pret paratë dhe tani, meqë puna vajti kështu, më kërkon edhe ato që na kish falur për parrullën me përmbajtje: “JO KUSHTETUTËS! JO KORONAVIRUS! JO KAKA E MACEVE RRUGËVE!”. Pra shtoi edhe 49 000 lekë të tjera për 49 shkronjat… Pra, duke i shtuar 306 000 lekëve të para edhe 49 000 lekët për parrullën e koronaviruesit, unë tashmë i jam debitor shitësit kinez me plot 355 000 lekë të vjetra…

LEXO EDHE:  Zëri i Amerikës: Pse Meta nuk e shkarkon Ditmir Bushatin

LEXO EDHE:  Sfidat mes dy vendeve/ Meta falenderon homologen kroate për mbështetjen

Vendosa t’Ju drejtohem Juve jo vetëm se zonja apo zonjusha që m’u paraqit e foli në emër të Kryetares së Shoqatës së Mbrojtjes të të Drejtave të Maceve në Shqipëri përmendi familjarë (midis tjerash edhe emrin e maces Suaj “Sasha” dhe tualetin personal të Saj në banesën Tuaj me 11 të tilla në Gjirin e Lalzit), por se Ju jeni dhe mbeteni për mua i vetmi institucion legal e i besueshëm që mendoni vërtetë për hallet tona, mu ashtu, si për macen Tuaj, fisniken Sasha.

Gjithashtu, Ju drejtohem Juve se zonja, apo zonjusha, lidere lokale e partisë me siglën me tre iniciale e (që dikur ishte jo fort e parëndësishme) e cila më kontraktoi në emër të Kryetares së Shoqatës së Mbrojtjes të të Drejtave të Maceve në Shqipëri, gjithë këtë prerje në besë, e lidh (jam krejt i sigurtë abuzivisht) me Shkëlqesinë Tuaj…

Ajo më shpjegon se gjithçka ndryshoi për arsye se Ju keni ndryshuar mendim për përmbajtjen e tubimit të së hënës më 2 mars. Gjithnjë sipas saj, Ju, për arsye që mua personalisht s’më interesojnë, nuk do të merrni nismën për të shpërndarë parlamentin, por do të inicioni vetëm mbledhjen e 50 000 firmave për një referendum për ndryshimin e Kushtetutës… Për këtë, sipas saj, por edhe sipas zëdhënësit Tuaj z. Tedi Blushi, parrullat e shkruara me bojën cilësore kineze dhe me mundin e me djersën e një shqiptari të varfër siç jam unë, do të shmangen për t’u zëvendësuar me ca buqeta me lule mimoze(!!!)…

I nderuar Shkëlqesi!

Më falni, por mendoj se ky arsyetim është dashakeq për Ju dhe cënon abuzivisht nivelin e lartë të ndershmërisë Tuaj.

Ju lutem, ndërhyni pranë Kryetares së Shoqatës së Mbrojtjes të të Drejtave të Maceve në Shqipëri e më ndihmoni të më japin të paktën paratë që i detyrohem pronarit kinez të dyqanit të bojrave kineze. Është kohë koronaviruesi dhe ai më ka lënë të kuptohet se mund të hakmerret ndaj meje duke më infektuar. Teshtiu dy herë përpara meje dje kur më trokiti në derë pa maskë… Prandaj Ju lutem: Vëreni dorën në zemër për mua! Ju vë sinqerisht në dijeni se vuaj nga sëmundje shumë e rëndë kardiovaskulare… Pra, hyj tek njerëzit me risk të lartë e, nëse prekem nga koronaviruesi kinez, mortja mbaron punë shpejt me mua dhe pastaj nuk do të kem rast të votoj ashtu siç do ta kërkoni Ju të hënën më 2 mars me inicimin e referendumit për Kushtetutën e re…

Me konsideratë sipërore, Ilir Mborja.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama reagon për situatën në Kosovë/ Albin Kurti është në rrugën e duhur,  paturpësi baltosja nga Ramushi 

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me situatën politike në Kosovë.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama e cilëson si paturpësi baltosjen që sipas tij ish-kryeministri Ramush Haradinaj ka nisur në drejtim të kryeministrit Albin Kurti.

“Me paturpësi Ramushi ka nisur baltosjen e Albin Kurtit! Albini mund të jetë gjithçka po kurrë nuk është shërbëtor i Serbisë! Uroj të mos tutet prej sulmeve të ulëta për heqjen e taksës që shkatërroi reputacionin ndërkombëtar të Kosovës dhe viktimizoi Serbinë në sytë e botës!

Kurrë nuk është dëgjuar një idiotësi më e madhe se sa predikimi që taksa do sjellë njohjen e Kosovës nga Serbia dhe asgjë s’i ka bërë më shumë dëm Kosovës,se sa ajo taksë e kthyer nga një thirrje për vëmendje ndaj shkeljeve të CEFTA-s nga Serbia, në një litar në fytin e Kosovës!”-shkruan Rama.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha ka një mesazh për Ramën, Bashën dhe Metën/ Ndollën retë e zeza…

LEXO EDHE:  Berisha: Meta i dërgoi kapuçonin e zi përsëri Bamit në qeli

Më tej, ai thekson se “Albin Kurti është në rrugën e duhur!Heqja e taksës do jetë dita e parë e tij si kryeministër në zyrë, jo më si lider opozite në zyrën e kryeministrit! Do t’i duhet të përballet me etiketën e “tradhëtarit” po ani, ajo etiketë i dallon udhëheqësit e paqes nga statujat e luftës”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ylli Dylgjeri rrëfen historinë e padëgjuar me Fatos Nanon/ Tre “pengjet” e ish-kreut të PS

Publikuar

-

Nga

ps ftese per nanon

Nga Ylli Dylgjeri

“Hapni sytë katër, Zotat…”,
(pas videos ne Kongres me Dritëroin e Nanon)

Propaganda! Propaganda! Propaganda! -Rama po i mban socialistet ngulur ne karriget e Kongresit te PS
Them Prapagande dhe jo Mardhenia Publike per faktin e thjeshte se kjo e dyta eshte thare, eshte shkurtuar eshte larguar, nga Partia ne pushtet. Kerkohet me djallezi te evokohet e kaluara por eshte e kote. Memorja institucionale eshte perzene me kohe nga Partia Socialiste. E meqenese video e Rames therret: “Hapni syte kater, Zotat…” , po Ju njoh te dashur Socialiste me nje emocion tjeter te jetuar me nje nga Zotat e PS, te titulluar nga Unë : “Hapni veshet 102.4”. Duke kujtuar njeheresh edhe teksin e publicitetit te nje stacioni te njohur Radio qe trasmetonte vite te shkuara me sllogani: Syte kater, veshet 102.4!
Per mos e zgjatur ngjarja ime daton ne 3 korrik 2005.
Ora 18.30 ne Sarande, ne Shtepine e Pushimit te Qeveritareve, ku ish Kryeministri i kohes Fatos Nano priste rezultatin perfundimtar te fushates zgjedhore. Ne keto çaste ndodhesha aty, bashke me Te, per ndare informacionet e fundit, pasi Nano do te fluturonte me helikopter drej Tiranes. Ne keto çaste hyn ne salle piloti i mjetit dhe lajmeron se ne oren 19.00 duhet patjeter te niseshin nga Sarande per aresye se erresohej dhe veshtiresohej fluturimi. Duke thithur cigaren e rradhes, i merzitur, Kryeministri me ben me dije se rezultati zgjedhor nuk eshte premtues: kemi fituar Saranden por kemi humbur Shqiperine !-me thote.
E pyes: Si ka mundesi? Isha prej 3 muajsh ne Sarande nen drejtimin e shtabit elektoral te kandidatures se Kryeministrit per deputet. Njihja ne hollesi Saranden, por jo ecurine e zgjedhjeve ne vend. Nano, pasi thith serisht cigaren, me thote dhimbshem:
Po, i kemi humbur zgjedhjet, por ato çka me mbeten pishman gjate tere kesaj kohe ne Qeverisje jane tre shqetesime madhore,
e para, qeverisja ne PS ka rene,
e dyta, nuk arrita te zgjidh çeshtjen madhore te prones, dhe e treta, nuk zgjidha dot çeshtjen e Kosoves!
Keto 3 çeshtje te mbetuar pa zgjidhur nga koha e Nanos, me mbeten ne mendje per vite te tera. I verejta ato me pas, kur drejtimin ne PS e rrembeu Edi Rama. Do kalonin vite… Do kalonin 15 vite nga 2005, dhe prap sot te treja keto çeshtje jane pa zgjidhur nga qeverisja e PS, nga “Lideri ballkanik Edi Rama”.Çfare zgjidhi?
Kjo eshte historia. Ky eshte realiteti e jo Propaganda ne videon me Zotat…/ CNA.al

LEXO TE PLOTE