Connect with Us

Vdekja e punëtorit në gurore/ KSSH tregon kur ndodhi ngjarja: U mbajt e fshehtë

Kronika

Vdekja e punëtorit në gurore/ KSSH tregon kur ndodhi ngjarja: U mbajt e fshehtë

Publikuar

-

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë ka reaguar lidhur me vdekjen e një punëtori në një gurore në zonën e Krujës.

Sipas Konfederatës së Sindikatave të Shqipërisë ky ka dyshime se nuk janë respektuar rigozorisht rregullat e kushteve të sigurisë teknike.

Në reagimin e saj KSSH thotë se ngjarja që ka ndodhur që në orën 11 të paradites së kësaj të diele është mbajtur e fshehur.

“Një aksident tragjik në punë është rregjistruar paraditen e kësaj të diele në jë gurore në zonën e Krujës.
Asllan Jaupaj është viktima e radhës për shkak të mosrespektimit të kushteve të sigurisë teknike në punë, ndërsa i plagosur rëndë ka mbetur kolegu i tij Gani Demushaj.
Ky aksidenti tragjik është shkaktuar nga shpërthimi i tritolit, ndërsa burime pranë policisë së Krujës bëjnë me dije për Konfederatën e Sindikatave të Shqipërisë se ka dyshime se nuk janë respektuar rigozorisht rregullat e kushteve të sigurisë teknike.
Guroret punojnë në informalitet të plotë dhe siguria e punëtorit është gjëja e fundit që përpiqen të bëjnë.
KSSH ngushëllon familjen Jaupaj dhe i urin shërim të shpejtë të plagosurit, ndërsa Prokuroria duhet të nisë një hetim së përse ngjarja që ka ndodhur që në orën 11 të paradites së kësaj të diele është mbajtur e fshehur.
Vec pronarëve duhet të shoqërohen edhe inspektorët e inspektoratit të punës dhe inspektorët e mjedisit dhe të përgjigjen ligjërisht për cdo shkelje që mund të kenë kryer.
Mosrrespektimi i kushteve të sigurisë teknikë ne punë vret dhe shteti duhet të ndërgjegjësohet”, thuhet në reagimin e KSSH./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Vrasja që tronditi Tiranën/ Prangoset autori, sekuestrohet arma e krimit

Publikuar

-

Nga

Vrasja që tronditi Tiranën/ Prangoset autori, sekuestrohet arma e krimit

Policia e Tiranës ka vënë në pranga autorin e vrasjes me armë zjarri të 34-vjeçares Jetmira Hasani, një ditë më parë në Kamzë, Tiranë.

Sipas uniformave blu, Agron Tanushi 31 vjeç, u vu në pranga nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Lushnje dhe të DVP Tiranë që e kishin mbajtur të rrethuar zonën ku ishte lokalizuar vendndodhja e tij.

Ky shtetas si pasojë e një konflikti të çastit, për motive të dobëta ka vrarë me armë zjarri ish –kunatën e tij shtetasen J. H., 34 vjeçe.

Gjithashtu, mësohet se është sekuestruar edhe arma e zjarrit pushkë me të cilën autori kreu vrasjen.

“Si rezultat i kontrolleve të pandërprera, përdorjes së metodave speciale të hetimit dhe pamundësisë së fshehjes më gjatë autori i dyshuar i vrasjes ka rënë në prangat e shërbimeve të policisë së Lushnjës dhe të DVP Tiranë , pasi ishte i rrethuar pa asnjë mundësi largimi apo fshehjeje të mëtejshëme.Menjëherë pas njoftimit të marrë për një ngjarje të ndodhur për shkak të marrëdhënieve familjare në orët e mbrëmjes të ditës së djeshme në Bathore, Kamzë, ku mbeti e vrarë me armë zjarri shtetasja J. H, Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Nr.5, Kamëz kanë ushtruar kontrolle të pandërprera si dhe kanë përdorur metodat proaktive për të bërë të mundur lokalizimin e vendndodhjes së autorit.

LEXO EDHE:  “A ka burrëri ai”?/ Balla sfidon hapur Bashën

LEXO EDHE:  Denoncmi në "Fiks Fare"/ Vlorë, dy biznese në konflikt për guroren, askush nuk zbaton vendimin e gjykatës

Si rezultat i trysnisë së ushtruar nga ana e Policisë duke kryer kontrolle të shtuara e të pandërprera në dhjetëra objekte, banesa, hotele, dhe godina të braktisura, informacioneve të grumbulluara, bashkëpunimit me familjarët, bashkëpunimit me Komisariatin e Policisë Lushnje dhe falë metodave proaktive mëngjezin e sotëm u bë lokalizmi i vendndodhjes së autorit , i cili fshihej në një lagje në Lushnje.

Pas disa orë kërkimesh, para pak minutash autori i dyshuar i ngjarjes, shtetasi A. T., 31 vjeç, u vu në pranga nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Lushnje dhe të DVP Tiranë që e kishin mbajtur të rrethuar zonën ku ishte lokalizuar vendndodhja e tij.

Ky shtetas si pasojë e një konflikti të çastit, për motive të dobëta ka vrarë me armë zjarri ish –kunatën e tij shtetasen J. H., 34 vjeçe.

Në bashkëpunim me Prokurorinë, vijon puna për dokumentimin e plotë të kësaj ngjarjeve.”-thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Flet mjeku i Preng Gjinit/ Ja si është gjendja shëndetësorë e tij

Publikuar

-

Nga

Dritan Çela, shefi i Kirurgjisë në Spitalin e Traumës ka ndarë detaje lidhur me gjendja shëndetësore të  51 vjeçarit Preng Gjini, i cili mbeti i lënduar pas atentatit që iu bë ditën e djeshme në zonën e Selitës në Tiranë.

Sipas mjekut gjendja shëndetësore tashmë është stabël pavarësisht dëmtimeve që ka në sy, fytyrë, qafë, bark, mushëkri dhe në gjendrat tiroide.“Gjendja e pacientet që ka ardhur dje me eksploziv, është e stabilizuar. Po bën një ndërhyrje te sytë. Dje ka bërë operacion dhe ka shkuar mirë, ka zgjatur rreth 4-5 orë. Të gjitha parametrat kanë qenë stabël edhe gjatë natës. Pacienti për momentin ka qenë në reanimacion, ka pasur dëmtime në kokë, sy, në fytyrë, në qafë, një nga ciflat i kanë mbetur në gjendën tiroide, dëmtime në mushkëri dhe bark, është hequr një pjesë zorrësh e janë qepur. Deri sa të dalë nga spitali ka risqe se plagët konsiderohen të rrezikshme, do ta ndjekim. Me përjashtim të dorës së majtë që ka disa gishta të dëmtuara rëndë, pjesa tjetër nuk besoj se do të kenë ndërhyrje”, është shprehur mjeku Çela për mediat.

LEXO TE PLOTE

Kronika

U akuzua për ngacmim seksual ndaj një 16-vjeçari/ Gjykata e Beratit liron të moshuarin

Publikuar

-

Nga

U akuza për ngacmim seksual ndaj një 16-vjeçari/ Gjykata e Beratit liron të moshuarin

Gjykata e Beratit ka dhënë masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për 66-vjeçarin Romeo Oço i arrestuar për “ngacmim seksual” ndaj një 16-vjeçari.

Ai ka mbërritur në gjykatë nën masa të rrepta sigurie dhe seanca e dhënies së masës së sigurisë ndaj tij është kryer me dyer të mbyllura dhe pa praninë e gazetarëve.Prokurori i çështjes Tasim Puci i ka kërkuar gjykatës vlerësimin “të ligjshëm” të arrestimit të tij dhe dhënien e masës së sigurisë “arrest me burg”.

LEXO EDHE:  Shpërthen tritol në një gurore në Krujë/ Ndërron jetë një person, një tjetër me urgjencë drejt Traumës

LEXO EDHE:  Denoncmi në "Fiks Fare"/ Vlorë, dy biznese në konflikt për guroren, askush nuk zbaton vendimin e gjykatës

66 vjeçari u denoncua në polici nga një 16 vjeccar, mbrëmjen e së shtunës, duke treguar gjithë historinë disa mujore të ngacmimeve seksuale që kishte ushtruar ndaj tij Romeo Oço./CNA.al

LEXO TE PLOTE