Connect with Us

“Turp o faqezi!”/ Berisha publikon foton: Si mashtron dhe tallet me qytetarët, Erion Veliaj

Denoncim

“Turp o faqezi!”/ Berisha publikon foton: Si mashtron dhe tallet me qytetarët, Erion Veliaj

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me një lajm të publikuar në media, sipas të cilit kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka mashtruar në lidhje me projektin e kampusit të ri Universitar.

Ndërsa Veliaj shkruan se ka shkruar se nis puna për kampusin e ri Universitar, në media thuhet se fotoja e publikuar nga kryebashkiaku është e Institutit të Artit Bashkëkohor në Boston.

“Shikoni si mashtron dhe tallet me qytetaret e Tiranes Lal Plehu! Turp o faqezi! sb

Exit.al- Kryebashkiaku i Tiranës Veliaj ka postuar në Facebook një foto të Institutit të Artit Bashkëkohor në Boston duke e shitur si foton e projektit të kampusit të ri Universitar. Për më tepër, Veliaj ka shkruar se nis puna për kampusin e ri Universitar, pavarësisht se nuk ka asgjë publike për projektin, arkitektët dhe tenderat. Duket se i gjithë postimi është një gënjeshtër. Më poshtë fotot.”-shkruan Berisha në postimin e tij./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

“6000 euro, ose të nxorra lajmin”/ Arrestohet gazetari i rremë që zhantazhoi mjekun

Publikuar

-

Nga

Një doktor në Tiranë, me 12 copë eurosh të prerjes 500-she u kthye në “grackën” e një “gazetari” të rremë, i cili po e priste prenë e tij t’i merrte 6 mijë euro, në shkëmbim të mosbotimit të një artikulli.

Historia nis në muajin nëntor 2019, kur mjekut të njohur Besim Boçi në “Facebook” i postohet një mesazh së bashku me fotografinë e një femre që ai nuk e njihte. Së bashku me fotografinë, nga profili i rremë me emrin Gentian Tahiri, që prezantohej si Ceo i portalit Blitz, mjeku paralajmërohet se do të nxirrej për botim shkrimi me titull “Kapet mat shefi i ORL në QSUT”.

Gazetari i rremë flet me një fjalor të përzgjedhur dhe shfaqet i edukuar. Madje edhe i shqetësuar për reputacionin e doktorit. Ai madje ia qan hallin se artikulli do bëhej viral dhe se doktori do dëmtohej, pasi ishte person publik.

Doktori Boçi pas bisedës në “Facebook” ku gazetari i rremë i kërkon 6 mijë euro, i drejtohet policisë, e cila e përfshin në aksion për kapjen e kërcënuesit. Gjatë  dorëzimit të parave që policia i printoi nga ‘google’, rezultoi se gazetari i rremë ishte Mario Kodra, një 22-vjecar nga Pogradeci, i cili deklaroi menjëherë pasi i hodhën prangat se kishte sajuar gjithçka për shkak të vështirësisë ekonomike.

Gazeta “Si” po zbardh pjesë nga dosja e bisedës mes “gazetarit” dhe mjekut, referuar këqyrjes në internet në adresat e “Facebook” të kryer nga laboratori i kriminalistikës. Aty jepet i plotë kërcënimi i gazetarit nga njëra anë dhe shuma që ai kërkon, në shkëmbim të mos shpërndarjes së fotografive që ai i kishte montuar.

Gentian Tahiri: Përshëndetje. Zoti Boci, jam gazetar i portalit Blitz si dhe gazetar në disa portale të tjera. Nëse keni pak kohë ju lutem

Besim Boçi: Përshëndetje

Gentian Tahiri: Nëse keni pak privatësi, pasi mund t’ju rëndoj pak, ditën e nesërme është në plan të botohet një artikull shumë shqetësues për ju.

Besim Boci: Për çfarë bëhet fjalë? Në gazetë? Portal?

Gentian Tahiri: Janë disa informacione që kanë mbërritur dhe pritet të bëhen 2 apo tri publikime në vijim. Më lejoni t’ju çoj një demo të artikullit, ju lutem

Besim Boçi: Informacione për çfarë?

Gentian Tahiri: Një moment ju lutem

Prokuroria thotë referuar materialit të policisë se në këtë çast gazetari i rremë i poston një fotografi të një shtetaseje, të cilën mjeku e njeh vetëm si pjesë e personelit mjekësor, por që nuk ka asnjë kontakt apo njohje me të. Gazetari paralajmëron se titulli i shkrimit do ishte “kapet mat shefi i ORL”

Gentian Tahiri: Artikulli nuk është botuar akoma

Besim Boçi: Kush portal e boton?

Gentian Tahiri: Blitz.al dhe më pas edhe disa të tjera. Meqë është çështje shumë e prekshme, më duhet t’ju njoftoj se ka shumë mundësi edhe për të mos u botuar, pasi ju jeni edhe njeri publik dhe e dini sa shpejt hapet lajmi. Dhe besoj mund ta kuptoni vetë.

Besim Boçi: Takohemi nesër

Gentian Tahiri: Nuk mund të bëjmë asnjë lloj takimi apo telefonate. Çështja rregullohet vetëm nëpërmjet një shume. Të konsiderueshme, pasi e kuptoni, nuk është punë vetëm e një personi.

Besim Boçi: Flasim nesër, takohemi

LEXO EDHE:  Skandali/ Imami del në fushaten e Veliajt: Ky do të bëhet kryetar i PS-se

LEXO EDHE:  “Na ndihmoni, po na helmojnë fëmijët”/ Trafikantët bëjnë “namin”, policia hesht  

Gentian Tahiri: Më vjen keq, nuk mund të takohemi. E lëmë me kaq bisedën nëse dëshironi

Besim Boçi: Po kush e do këtë shumë?

Gentian Tahiri: Tani flasim pa doreza sepse edhe unë duhet të jap një njoftim për vete. Nëse do biem dakord, anulohet publikimi i nesërm. Ndoshta është shumë e papërshtatshme për ju dhe kjo lloj manovre nuk bëhet për këdo. Por ju jeni personalitet dhe nuk është në interes të askujt prishja e imazhit. Fillimisht duhet të biem dakord dhe më pas ju shpjegoj detajet. Më falni se nuk kam edhe shumë kohë.

Besim Boçi: Po për çfarë të biem dakord me sms

Gentian Tahiri: Atëherë, shuma duhet të jetë 6 mijë euro. Nëse bini dakord mund të presim gjer të enjten dhe më pas do bëhet një shkëmbim me dikë. Informacionet nuk janë askund tjetër dhe më pas fotografitë do fshihen.

Besim Boçi: Takohemi nesër dhe flasim

Gentian Tahiri: Zoti Boçi më duket se nuk po e kuptoni. Nuk mund të takoj askënd

Besim Boçi: Po nëse nuk takoj askënd, kush do ta marrë shumën?

Gentian Tahiri: Do i flasim këtu detajet nëse bini dakord, ma bëni të qartë tani se ju thashë duhet të bëj edhe unë njoftimin tim.

Besim Boçi: Parimisht jam dakord

Gentian Tahiri: Atëherë nuk do botohet artikulli nesër, maksimumi ju thashë do pritet deri të enjten, por nëse e siguroni shumën mund ta mbyllim edhe nesër dhe ju them për detajet.

Besim Boçi: OK

Gentian Tahiri: Do bëni një takim disasekondësh me dikë vetëm për dorëzimin nëse më kuptoni. Ta lëmë për të enjten apo nesër?

Besim Boçi: Të enjten, nuk jam gati nesër

Gentian Tahiri: Shuma do jetë në dorë, besoj e kuptoni , ju kontaktoj të enjten atëherë. Do ju sugjeroja mos të bëni shumë lëvizje, pasi janë disa që ju janë vënë mbrapa. Pasi të mbyllim punën do ju jap më shumë informacion. Ju kërkoj shumë falje për shqetësimin dhe pres mirëkuptimin tuaj maksimal.

Besim Boçi: Faleminderit

Pas këtij komunikimi thonë burimet e Gazetës “Si”, mjeku i njohur nuk ka hezituar aspak t’i drejtohet policisë dhe t’i dorëzojë komunikimin. Njëkohësisht policia e ka inkurajuar mjekun të vazhdojë bisedën për të caktuar takimin e radhës me gjobëvënësin, i cili i ka thënë se dorëzimi do kryhej në afërsi të Librit Universitar. Pikërisht aty, teksa mjeku kallëzues po i jepte një shumë letrash të printuara që ngjanin si euro, ka ndërhyrë grupi i agjentëve të krimeve dhe kanë kryer arrestimin. 22 vjeçari tashmë do të përballet me Gjykatën për akuzën e shtrëngimit për dhënie pasurie me anë të kanosjes , raporton gazeta t“Si”.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Dokument/ “Legal Studio” është 100% pronë e Henri Çilit dhe zyrë e UET për akte juridike, bankare e dorëzani pasurore

Publikuar

-

Nga

Ditën e prangosjes së Henri Çilit; të punësuarit e tij pedagogë në UET, publikuan një “Letër të hapur”, me mesazhin “sqarues shkencor”, se pronari i tyre ishte “mbyllur padrejtësisht brenda qelisë.

Në deklaratën publike, me një leksion shumë të dobët sqarues; shtabi i pedagogëve, deklaroi se prangosja e Henri Çilit, nuk ka asnjë lidhje me veprimtarinë e UET, mirëpo Henri (Naimi) është pronari “de jure” i këtij universiteti, sepse “de fakto” e ka shitur me peng-lënie bankare për 2 milionë euro.

Edhe mund t’i besonim pedagogët e UET, që thonë se Henri Çili nuk është prangosur për pazare në emër të EUT, por të firmës “Legal Studio shpk”; e cila, sipas tyre ka veprimtari të pavarur e pa asnjë lidhje me UET.

Mirëpo pedagogëve që mashtruan publikisht, për të pastruar profilin e “beut” të tyre; po iu kujtojmë, se sipas dokumenteve të QKB, biznesi “Legal Studio shpk” është strukturë e kompanisë “European Education Initiative shpk” dhe 100% në pronësi të Henri Çilit, me adminstrator vëllain e tij, Mario Çili, krijuar në vitin 2015.

LEXO EDHE:  Skandal- Shefi i policisë plagos vartësin/ Fsheh ngjarjen

LEXO EDHE:  Berisha: Qeveria mashtroi per vellezerit Aliko

(Nuk) e dimë se çfarë niveli logjik mund të kenë profesorët e UET, që “zbuluan” se biznesi UET, nuk ka lidhje me filial-biznesin e tij “Legal Studio shpk”, të dy 100% në pronësi të Henri Çilit; por kësaj i thonë: “Gjuha, nuk ka asnjë lidhje me buzët”.

Madje, 3 nga akuzat, për të cilat është prangosur “beu” i UET, janë objekt të biznesit “Legal Studio shpk” në pronësi të Çilit, si pjesë strukture ekonomiko-financiare e këtij biznesi:

1. Negocimi e përfaqësimi, në gjykata dhe institucione shtetërore, ose private.

2. Ushtrim i do lloj aktiviteti tregtar, pasuror, noterial, financiar e bankar.

3. Përfaqësim si dorëzanës pasuror, për çdo rast që vlerësohet i dobishëm apo i nevojshëm, për arritjen e qëllimeve të kësaj shoqërie.

Nëse “Prof. Dr.” të UET; qoftë dhe nga ata, që e kanë marrë gradën tek ndjesë pastë universiteti “Kristal”; madje edhe familjarë të atyre që do shpëtonte Çili nga burgu; kanë ndonjë “sqarim shkencor” më bindës, le ta publikojnë./Pamfleti

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncon “Stop” / Aplikoi për zjarrfikës, por fituesi ishte shpallur një ditë më parë!

Publikuar

-

Nga

Një qytetar, që nuk do të identifikohet, denoncon në “Stop” portalin e Bashkisë Kamëz. Më datën 9 janar 2020, u shpall një vend i lirë pune për asistent zjarrfikës dhe si afat, për të dorëzuar dokumentacionin, ishte data 19 janar. Pas disa ditësh qytetari mësoi, se fitues i portalit ishte Alket Rapi.

Por në datën 4 shkurt u shpall një tjetër mundësi për një tjetër vend pune, sërish zjarrfikës.Aplikimi mbyllej në 14 shkurt, por fituesi ishte shpallur një ditë më parë, në 13 shkurt.

Gazetarja iu drejtua bashkisë së Kamzës dhe kryetarit Rakip Suli.Ky i fundit fillimisht e quajti një problem ordiner shqetësimin në fjalë. Por më pas Suli thërret në zyrë drejtuesin e burimeve njerëzore dhe atë të zjarrëfikëseve, për të sqaruar procedurën. Megjithatë, pas këmbënguljes së gazetares, kryebashkiaku i Kamzës, thërret në zyrë dy drejtuesit,

Burimet njerëzore dhe drejtorin e zjarrfikëses, për të sqaruar të gjithë procedurën. Pasi shpjegojnë gjithë ngatërresën, drejtorët kërkojnë ndjesë dhe premtojnë të rihapin konkursin, që denoncuesi të mund të aplikojë për vendin e punës.

LEXO EDHE:  Zbulohet mashtrimi/ Veliaj bashkëpunëtor në pastrimin e parave të krimit?

LEXO EDHE:  Skandali/ Imami del në fushaten e Veliajt: Ky do të bëhet kryetar i PS-se

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

LEXO TE PLOTE