Connect with Us

Refugjatët bëhen “mollë sherri”/ Tensione në kufirin Turqi-Greqi, hidhet gaz lotsjellës

Bota

Refugjatët bëhen “mollë sherri”/ Tensione në kufirin Turqi-Greqi, hidhet gaz lotsjellës

Publikuar

-

Një situatë e tensionuar është krijuar sot në kufirin Turqi-Greqi për shkak të fluksit të madh të refugjatëve.

Mediat greke raportojnë se forcat e policisë greke janë duke u munduar që të mos lejojnë hyrjen e emigrantëve, ndërsa policia turke i ka sulmuar me gaz lotsjellës.

Gazi ka pasur si qëllim hapjen e kufirit dhe futjen e emigrantëve brenda territorit të Greqisë. Si pasojë ka marrë plagë në fytyrë një polic grek, i cili është jashtë rrezikut për jetën.

Mësohet se rreth 13 mijë refugjatë janë duke pritur të kalojnë në kufi, për të shkuar drejt vendeve të Bashkimit Europian.

Policia dhe Garda e Republikës së Greqisë janë vënë në gatishmëri të plotë, ndërsa Kryeministri Kyriakos Mitsotakis do të mbledhë Këshillin Qeveritar për Punët e Jashtme.

LEXO EDHE:  Të shtëna me armë në kufirin greko shqiptar/ Plagoset polici

Nga ana tjetër, presidentit turk Recep Tayyip Erdogan ka kërcënuar se “kufijtë nuk do të mbyllen”. Duket se situata po shkon drejt përkeqësimit të marrëdhënieve. Kujtojmë se refugjatët janë bërë jo pak herë “mollë sherri” mes dy shteteve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Isa Mustafa kërkon heqjen e tarifave me Serbine/ Ambasadori Grenell vlerëson kreun e LDK

Publikuar

-

Nga

Ambasadori Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi tha të dielën se heqja e tarifave ndaj mallrave serbe që nga nesër, do të ishte një fillim i mbarë për më shumë përparim.

Ai i bëri këto komente në llogarinë e tij në twitter, duke i bërë jehonë deklaratës së kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, i cili bëri thirrje që të hiqen tarifat që nesër ashtu siç kanë kërkuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Zoti Mustafa shkroi në rrjetet sociale se aktualisht “tarifa objektivisht mbetet vetëm si relikt, i cili po i shërben Serbisë të paraqitet si viktimë në arenën ndërkombëtare dhe disave në Kosovë si mjet i vetëm i një kauze të paqëndrueshme politike. Askujt nuk i mbushet mendja se Kosova e detyron Serbinë që ta njohë përmes tarifës”, tha ai, citon radioja amerikane VOA.

“Nëse dikush luhatet, Lidhja Demokratike, deputetët e saj dhe anëtarët e qeverisë do të mbështesin pa asnjë rezervë dhe me besim e bindje të plotë heqjen e menjëhershme të tarifës, dhe atë jo vetëm se po e kërkon partneri ynë strategjik SHBA, por se jemi të bindur se kjo është në interes të shtetit të Kosovës”, shkroi zoti Mustafa duke nënvizuar se në qoftë se Serbia, nuk e ndal fushatën kundër Kosovës dhe nuk mënjanon pengesat tregtare dhe ekonomike, Lidhja Demokratike mbetet e përkushtuar për zbatimin e masave të reciprocitetit pas një periudhe që qeveria e bashkërendon me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian.

LEXO EDHE:  “Hapja kanale dhe gdhendja gurë”/ Gena rrëfen punët e para në shtetin fqinj

LEXO EDHE:  Ndikimi i Erdogan në Shqipëri/ Si presidenti i Turqisë po përhap idetë e tij nëpërmjet shkollave

Ambasadori Grenell, duke e quajtur Isa Mustafën udhëheqës të guximshëm, tha se “heqja e tarifave nesër do të ishte një fillim i shkëlqyeshëm për shumë më tepër përparim. Zhvillimi ekonomik nuk mund të ecë përpara derisa tarifat të mos hiqen”, shkroi zoti Grenell…

LEXO TE PLOTE

Bota

Luksemburg, nga sot transporti publik falas për të gjithë

Publikuar

-

Nga

Duke nisur nga sot, 1 mars 2020 transporti publik në Luksemburg do të jetë falas për të gjithë.

Luksemburgu bëhet vendi i parë në botë që merr një masë të këtij lloji për të ulur ndotjen, duke bërë që shumë qytetarë të mos përdorin me makina.

Nisma është pjesë e një plani të qeverisë së Luksemburgut për lëvizjen në një vend ku mbizotërojnë makinat dhe bllokimet e trafikut janë të shpeshta gjithashtu për shkak të trafikut të rëndë të udhëtarëve që punojnë në Luksemburg, por jetojnë në Belgjikë, Francë dhe Gjermani.

LEXO EDHE:  Ndikimi i Erdogan në Shqipëri/ Si presidenti i Turqisë po përhap idetë e tij nëpërmjet shkollave

LEXO EDHE:  Tenton të kalojë kufirin drejt Greqisë me 4.5 kg kanabis në çantë shpine/ Pranga shqiptarit

Makineritë e shitjes së biletave gradualisht do të tërhiqen dhe vetëm pikat e shitjes për biletat hekurudhore ndërkombëtare dhe të klasit të parë do të qëndrojnë në stacione./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në SHBA

Publikuar

-

Nga

Një grua në shtetin e Uashingtonit ka vdekur nga koronavirusi duke shënuar rastin e parë të vdekjes në SHBA. Lajmi u njoftua të shtunën nga zyrtarët e shëndetit publik. Presidenti Trump duke iu referuar të dhënave më të fundit pas vdekjes së parë të raportuar në SHBA tha se ajo ishte një grua mbi 50 vjeç dhe e me të dhëna mjeksore që tregonin rrezik të lartë për shëndetin.

Presidenti tha gjithashtu se nuk ka vend për panik dhe se çdo amerikan i shëndetshëm nesë preket nga COVID-19 do të jenë në gjendje të shërohet.

Nënpresidenti Mike Pence njoftoi gjatë konferencës për shtyp në Shtëpinë e Bardhë se Uashingtoni do të ndalojnë udhëtimet drejt Iranit si përgjigje ndaj situatës së krijuar atje për shkak të koronavirusit të ri. SHBA gjithashtu kanë rritur nivelin e paralajmërimeve mbi udhëtimet drejt Italisë dhe Koresë së Jugut, shkruan Voa.

Të premten Shtetet e Bashkuara raportuan rastin e katërt me koronavirus për të cilat autoritetet thonë se nuk janë ende të qartë mbi mënyrën e infektimit të tyre.

LEXO EDHE:  Ndjekje si nëpër filma/ Policia kap 16-vjeçarin me drogë, në kërkim shoku i tij

LEXO EDHE:  “Hapja kanale dhe gdhendja gurë”/ Gena rrëfen punët e para në shtetin fqinj

Rasti më i ri u konfirmua në shtetin e Uashingtonit. Autoritetet në Oregon njoftuan gjithashtu të premten për një pacient i cili sipas tyre dyshohet se mund të jetë bartës i virusit, dy rastet e tjera janë identifikuar në Kaliforni./VOA

LEXO TE PLOTE