Connect with Us

Pas gjashtë vitesh qeverisje/ Rama pranon publikisht dështimin  

Politikë

Pas gjashtë vitesh qeverisje/ Rama pranon publikisht dështimin  

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama, me dashje apo pa dashje ka pranuar sot që sistemi arsimor në Shqipëri është i dështuar. Është një sistem i cili prodhon diploma pa vlerë.

Gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste, Rama tha se sipërmarrjet në Shqipëri vuajnë nga mungesa e punonjësve.

“Ka shumë të rinj që nuk janë të aftë për punë, por kanë në dorë një dreq diplomë për jurist. Në Durrës një sipërmarë më tha se sipërmarrjet në Shqipëri nuk kanë punëtorë. Dhe nën atë pallat ishte një kafe, të rinjtë rrinin aty, kafe e muhabet si turqit e lashtë. Dhe kur iu them pse nuk punoni, më thanë jemi juristë”-u shpreh Rama.

Ishte kjo një frazë realisht e përsëritur nga kreu i qeverisë, por ndoshta Rama ka “harruar” që ka gjashtë vite që qeveris këtë vend e nëse universitetet tona nxjerrin jurista të paaftë për punë, është edhe përgjegjësia e tij.

LEXO EDHE:  Çfarë turpi/ Rilindasi Edi Rama kundër socialistit Arben Malaj!?

Dhe ata “jursitët e paaftë” siç i cilëson Rama janë dërguar në universitet tona vërtetë me sakrifica, nga “lekët e babit”, sikurse ka qejf të ofendojë të rinjtë Rama, por faji se pse në universitet kanë marrë një diplomë pa vlerë, sërish nuk është as i tyre dhe as i “babit” që jep lekët.

Përgjegjës për këtë është vetë Edi Rama me shokë. Bashkë me të gjithë ata që e kanë degraduar këtë vend në këtë gjendje, ku juristi me diplomë duhet të punojë në ndërtim, ndërsa i pashkolli bëhet deputet./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Fotolajm- Tërmeti “shkund” sofrën në Tepelenë/ Kryeministri ngre dolli me dhallë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në Tepelenë ku ka inspektuar nga afër punimet për Bypass-in e Tepelenës.

Rama është shoqëruar nga ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku dhe kryetari i Bashkisë, Tërmet Peçi.

Nuk ka munguar as një drekë e kryeministrit me Tërmetin në Tepelenë ku ka “plasur” dollia me dhallë.

Gazetari Artan Hoxha ka publikuar një foto të shkrepur gjatë drekës ndërsa e ka shoqëruar me dialogun mes Ramës dhe Peccit, pa kursyer ironinë.
“Tërmeti: Po ç’bëenet andej nga kasabaja e komandant?! Si venë ato halle?! Si të shkojnë punët?!!!
Komandanti: Lëre kasabane o Tërmet, se e bëj tërbjet vet, po ti shiko na mbush ndonje bardhak me dhallë, se po nxeh dielli si saç…
Edhe baxhoxhiu, i qenka përshtatur koloritit të mysafireve, me bluzë të bardhë e bardhak me dhallë.
Jemi mirë, jemi mirë….”, shkruan Hoxha bashkëngjitur fotos./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Edhe stërgjyshërit tanë iu bindën maskës/ Panariti: Më mirë të bezdisesh se të intubohesh

Publikuar

-

Nga

Edhe stërgjyshërit tanë iu bindën maskës/ Panariti: Më mirë të bezdisesh se të intubohesh

Shtimi i rasteve me Covid-19, në pamundësi të mbylljes ka nxitur thirrjet për vetëmbrojte. I radhës është Edmond Panariti, i cili gjen me vend t’u kujtojë qytetarëve se maska është mjeti më i mirë mbrojtës që kemi ndaj koronavirusit, dhe nuk ngurron të nxjerrë foto të vitit 1918 atëherë kur bota jetoi për dy vite me pandeminë e gripit spanjoll.

“Më mirë duro bezdinë e frymëmarrjes me maskë, sesa tmerrin e tubave të oksigjenimit! Edhe para më shumë se 100 vitesh, në vitin 1918 ashtu si edhe sot, ishte i nxehtë debati për mbajtjen e maskave për të parandaluar infektimin nga pandemia e gripit spanjoll”, shkruan Panariti.

LEXO EDHE:  Berisha: Për sivllaun Kokëdhima që dhunoi në 150 raste Kushtetuten, kjo e fundit është thjesht një rreckë!!

LEXO EDHE:  Rama: Zhvillimi i industrisë, pa dëmtuar natyrën

Ish-ministri i Bujqësisë, bën edhe apelin therës:

“Por nga fotot dhe fletpalosja, duket se stërgjyshërit tanë ishin më të ndërgjegjshëm dhe seriozë se shumica prej nesh sot. Më mirë duro bezdinë e frymëmarrjes me maskë se sa mbytjen nga asfiksia pulmonare e covidit bashkë me tmerrin e intubimit për tu oksigjenuar”.

Foto e sjellë në vëmendje nga Panariti

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kopshtet dhe çerdhet vatra infeksioni?/ Pranohen fëmijët e të infektuarit me Covid-19

Publikuar

-

Nga

Punonjësja rezulton pozitive ndaj Covid-19/ Mbyllet kopështi në Tiranë

Zëdhënësja e Partisë Demokratike Ina Zhupa akuzon Bashkinë e Tiranës se ka pranuar në një kopësht publik fëmijët e një punonjësi të njësisë bashkiake nr.2 në Tiranë, i cili rezultoi i prekur nga Covid-19.

Në një postim në rrjetet sociale, Zhupa shkruan se kopshtet dhe cerdhet po bëhen vatrat e infeksionit në Tiranë, më shumë nga papërgjegjshmëria e drejtuesve që i kanë në varësi që nga Veliaj dhe të vartësit e tij me rradhë.

“Kopshti nr 18, kopsht publik në Tiranë në varësi të Bashkisë Tiranë pranon fëmijët e një të infektuari të njësisë bashkiake nr 2!

Kopshtet dhe cerdhet po bëhen vatrat e infeksionit në Tiranë, më shumë nga papërgjegjshmëria e drejtuesve që i kanë në varësi që nga Veliaj dhe të vartësit e tij me rradhë.

Mbasi u mbyll njësia bashkiake nr 2 pasi një person, emrin e të cilit nuk mund ta publikoj, doli pozitiv në tamponin për Covid 19, fëmijët e tij shkojnë pa asnjë problem në kopshtin Nr.18 në Tiranë.

Në të dhënat tona drejtoresha i pranon me urdhër nga lart sipas shprehjeve te saj, pasi prindërit i kanë kërkuar mos ti pranojë sipas rregullave për sigurinë e fëmijëve të tjerë.”-shkruan Zhupa.

LEXO EDHE:  Çfarë turpi/ Rilindasi Edi Rama kundër socialistit Arben Malaj!?

LEXO EDHE:  Lela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Më tej, ajo i bën thirrje drejtueses së institucionit dhe çdo kopështi apo çerdhje të mos pranojnë asnjë femijë që ka një pjestar të familjes me Covid 19.

“Duke uruar që fëmijët e tij të gezojnë shëndet të plotë, i bej thirrje drejtueses së këtij kopshti por edhe çdo kopshti edhe çerdhe tjetër në Tiranë të zbatojnë rregullat dhe mos pranojnë asnjë femijë që ka një pjestar të familjes me Covid 19, i kujto qoftë fëmija.

Mos të bihen pre e presioneve partiake, politike por të zbatojnë ligjin se ndryshe do jenë të parët që do përballen me pasojat e ligjit për përhapjen e qëllimtë të sëmundjeve infektive.

Shëndeti duhet të jetë parësor për të gjitha dhe shifrat po rriten frikshëm nga papërgjegjshmëria e institucioneve si faktori më i rëndësishëm.”-përfundon postimin Ina Zhupa.

LEXO TE PLOTE