Connect with Us

Nis me përplasje gjyqi ndaj Henri Çilit/ Shtyhet seanca për 30 të arrestuarit

Kronika

Nis me përplasje gjyqi ndaj Henri Çilit/ Shtyhet seanca për 30 të arrestuarit

Publikuar

-

Seanca gjyqësore në Gjykatën e Pëmetit për Henri Çilin dhe 30 të aarrestuarit e tjerë ka nisur me përplasje.

Mësohet se në momentet e fundit është ndërruar gjyqtari për seancën ndaj 31 tëarrestuarve në operacionin “Mezhgorani”. Seancën do ta drejtojë Dritan Hasani, ndërsa gjyqtarja Yrvete Shkreli është përjashtuar me kërkesë të prokurorit Asllan Bajrami.

Por, pas prezantimit të 30 të arrestuarve, Gjyqtari Dritan Hasani ka shprehur rezerva për mënyrën e gjykimit, për t’i lënë radhën një gjyaktësi tjetër për të dhënë masën e arrestit, për shkak të lidhjes me Betim Shkupin, i cili është administratori i UET-së.

Prokurori i çështjes Asllan Bajrami ka kërkuar 30 minuta kohë dhe për të shqyrtuar nëse kemi të bëjmë me konflikt interesi apo jo.

Betim Shkupi, i cili rezulton shok fakulteti me gjyqtarin, është personi që sipas dosjes së prokurorisë ka firmosur me prokurë nga Çili për kontratat e dhurimit të dy apartamenteve në Velipojë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Përmbyset varka e peshkimit/ Nxirret i gjallë një peshkatar, vijojnë kërkimet në det për një tjetër

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në Durës, ku një varkë peshkimi është përmbysur në det.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur rreth mesditës së pranë zonës së Currilave.

Brenda mjetit lundrues ndodheshin dy peshkatarë, njëri prej të cilëve ka mundur të dalë i gjallë në breg, dhe është transportuar me urgjencë drejt spitalit,

Ndërkohë, vijojnë kërkimet në det për gjetjen e peshkatarit tjetër.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Tragjike/ Gjendet i mbytur fëmija pesë vjeç

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në zonën e Shkozës, ku një fëmijë pesë vjec është gjetur i mbytur në një përrua.

Mësohet se i mituri me inicialet K.H. ishte raportuar i zhdukur nga familjarët që prej datës 17 shkurt…vijon

LEXO TE PLOTE

Kronika

Henri Çili, sot përpara gjykatës

Publikuar

-

Nga

Henri Çili, i cili u arrestua në orët e para të së premtes pasi u shoqërua që të enjten në mbrëmje do të dalë sot përpara trupit gjykues në Përmet në orën 12.00.

Sot në mesditë në gjykatën e Përmetit pritet të jepet vendimi për masën e sigurisë ndaj Henri Çillit dhe ndaj mbi 30 personave të tjerë, të shoqëruar në operacionin “Mezhgorani”.

Çili akuzohet për 6 vepra të renda penale, ndërsa dyshohet se ai ka përfituar shuma të mëdha parash dhe akuzohet  se do ndërhynte pranë gjykatës për lirimin e vrasësist të oficerit të policisë, Ibrahim Basha, gjatë operacionit në Lazarat në vitin 2015.

Akuzat janë hedhur poshtë nga Çili ndërsa avokati i tij ka ngritur dje alarmin se klienti i tij nuk ishte marrë në pyetje dhe theksoi se Gjykata e Përmetit nuk kishte kompetencë të shqyrtonte veprat për të cilat akuzohej Henri Çili. Kjo sipas tij tregonte një fallsitet dhe akuza të pavertëta dhe të pa mbështetura në prova./ CNA.al

Skandali me Henri Çilin/ 48 orë në arrest, nuk merret në pyetje

LEXO TE PLOTE