Connect with Us

Nga Armir SHKURTI/ Më e madhe frika nga frika se nga virusi

Politikë

Nga Armir SHKURTI/ Më e madhe frika nga frika se nga virusi

Publikuar

-

“Aman boll me koronavirusin”! “Na çmendët”! “Mos me panik”! I lexon e i dëgjon përditë. Më mirë të mos e dimë të keqen. Kur të vijë – të vijë! Apo nuk është ky mentaliteti ynë? Sa prej nesh kanë dëgjuar tek mjeku: “Ke ardhur vonë”? Për vete a për familjarët. Sepse pa na rënë zali në rrugë për qamet se vemi te mjeku. Gënjejmë veten se “nuk është gjë”! “Do kalojë”! Ther e dhemb trupi por “s’është gjë”! Ftohmë, lodhje, virozë ia vëmë vetes diagnozën për të shpëtuar nga frika.

E TMERRSHME FRIKA NGA E VËRTETA!

“Vetëm 2% vdesin nga koronavirusi dhe ata mbi 70 vjeç”.
Ah sa mirë! Ia hodha! Ra zjarri në fshat – larg shtëpisë time. Ra në shtëpinë time – larg b*** time! Anipse 70 e sipër mund të keshë prindërit a të afërm. “Ata e kanë ngrënë çahirin. Ça ti bëjmë ne? Si ta kenë fatin” ! Sepse në shekujt që na u desh të zhvillonim instiktin e përshtatjes për të mbijetuar na u bë natyrë të SHPËTOJMË VETËM PRAPANICËN TONË!

“E kanë ngrënë çahirin” dëshmon dhe padijen e mungesën e respektit për jetën. Plaku ( që supozohet i tillë që kur i bie takati seksual apo i hollohet kuleta pas pensionit ) çdo ditë jete qar e ka. Sepse në shumicën e rasteve ne AS KUPTIMIN E JETËS NUK E DIMË !

LEXO EDHE:  Rama për koronavirusin/ Kujdes nga mendjet e shthurura

S’kish ç’më duhej kjo përsihatje me koronavirus e frikë këtë të dielë sikur të njejtin tip sjelljeje të mos e ndeshim në sjelljen tonë politike. Ngulet një regjim në Shqipëri, tregon dhëmbët dhe ne kemi më shumë frikë nga frika sesa nga dhembja. Para zgjedhjeve të vjetshme u përmend viti ’97. “Aman mo vetëm luftë të mos na bëhet pa…” Mjaft ta bësh gjumin e ëmbël? Për të tjerat përshtatesh ë? U përshtate 5 shekuj me turkun. Ke një shekull që përshtatesh me shtypjen, padrejtësinë dhe totalitarizmin por nuk ke frikë prej tyre! Ke frikë nga frika. Si ai në anekdodën me ferrin që zgjodhi të vuante përjetësinë në një gjol me fekale. E kur nisi të futej, një gojë që mezi dukej mbi cipën e qetë të liqenit iu lut: “Aman mos bëj dallgë”!/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Djegia e mandateve dhe mos-futja në zgjedhje ishte gabim”/ Biberaj: I lamë fushën bosh Ramës

Publikuar

-

Nga

Biberaj: Trump fuqizoi ekonominë amerikane, por dështoi në mënyrë spektakolare në politikën e jashtëm

Anëtar i Këshillit Kombëtar të PD, Aleksandër Biberaj thotë se mos-futja e PD në zgjehdjet vendore dhe djegia e mandateve ishte një gabim.

Sipas tij, kryeministrit Rama iu la fusha bosh. Në Abc News, Biberaj u shpreh se demokratët kanë nxjerrë mësime nga këto gabime.

“Ka qenë gabim djegia e mandateve dhe mosmarrja pjesë në zgjedhjet vendore. Por ishte një gabim i detyruar me idenë se ky do të reflektojë. Ky jo vetëm që nuk reflektoi por e shtriu të keqen. Sikurse kemi bërë gabim që nuk kemi marrë pjesë në ndarjen administrative. Por gabimet në politikë kanë një kosto dhe nuk është momenti që të merremi. Unë mendoj se secili prej nesh ka nxjerrë mësimet e veta. E vërteta është se iu la fusha bosh”, u shpreh Biberaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Basha i beson qarkun e rëndësishëm, Mark Markut

Publikuar

-

Nga

Ndalimi i koalicioneve/ Mark Marku: Vendi mund të shkojë në konflikt civil

Ish-deputeti dhe pedagogu i njohur Mark Marku është zgjedhur drejtuesi politik i PD-së për Lezhën.

Basha i ka besuar ish deputetit qarkun e lezhës për zgjedhjet e 25 prillit. Mark Marku ka qenë më herët deputet i Partisë Demokratike në Kuvendin e Shqipërisë.

Deri tani  Basha ka konfirmuar disa nga drejtuesit politikë në qarqe, në Shkodër do të jetë Helidon Bushati, Gazmend Bardhi në Elbasan, Enkelejd Alibeaj në Fier, Bujar Leskaj në Vlorë, Edi Paloka në Durrës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Jorida Tabaku zhyt më tej Bashën/ Asnjë shkollë e rindërtuar apo ndërtuar nga Luli

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku ka publikuar listën e godinave që sipas saj, u ndërtuan dhe rehabilituan gjatë viteve 2011-2015 në Tiranën e drejtuar nga Lulzim Basha.

Tabaku ka publikuar një tabelë që pretendon të vërtetën përkundrejt propagandës dhe akuzave ndaj Bashës në media, por edhe rrjetet sociale. Sipas Tabakut, të gjithë gënjejnë, por duket se deputetja demokrate ka bërë autogol.

Edhe në rastin kur Jorida do t’i verë vetulla Lulit, duket se i ka nxjerrë sytë.

Vetë Tabaku, me dokumentin e publikuar tregon dhe provon se Lulzim Basha kur ishte kryetar i Bashkisë Tiranë nuk ndërtoi apo rindërtoi asnjë shkollë.

Tabela e paraqitur nga zonja Tabaku tregon të vërtetën dhe faktin se askush nuk ka gënjyer, por është Lulzim Basha që s’ka bërë asgjë.

Në tabelën e publikuar nuk ka asnjë shkolle, asnjë të vetme të ndërtuar nga e para apo rindërtuar. Po t’i lexosh një e nga një në tabelën e publikuar nga zonja Tabaku duket qartë, rikonstruksioni, fasada dhe orendi, asnjë shkollë e vetme e ndërtuar apo rindërtuar.

Jorida Tabaku në fakt është një nga politikanet ndryshe në PD, por mesa duket në këtë rast duke dashur të mbrojë kryetarin i ka shërbyer propagandës të Rames dhe Veliajt. Ky i fundit akuzon Bashën se nuk ndërtoi apo rindërtoi asnjë shkolle kur ishte kryebashkiak i Tiranës, fatkeqësisht kjo qenka e vërtetë.

LEXO EDHE:  Vdekja e një “gënjeshtari”, që u kthye në hero/ Historia e mjekut që paralajmëroi botën për Koronavirusin

LEXO EDHE:  I quajti kuksianët “derra”/ Paloka: Rama ia mbathi me helikopter nga frika

A ka rindërtuar apo ndëtuar një shkollë nga themelet deri në çati? Sipas tabeles del se Luli ka suvatuar banjot

Këtë sapo na e konfirmoi vetë Jorida Tabaku me tabelën që ka publikuar.

Bashkangjitur kësaj tabele Tabaku shkruan:

 Për të gjithë sojin e propagandes dhe lakejtë e tyre më poshtë është e publikuar lista e plotë e godinave që u ndërtuan dhe rehabilituan sikundër u lanë në proces dhe dhjetëra të tjera si “Qemal Stafa” apo “Eqerem Çabej”. Këto janë të vërtetat që Edi Rama dhe kopja e tij pa ngjyra në bashkinë e betonizuar nuk i mbulojnë dot megjithë makinerinë e madhe të propagandës që kanë në dispozicion./CNA.al

LEXO TE PLOTE