Connect with Us

Gjykata jep vendimin për Henri Çilin

Kronika

Gjykata jep vendimin për Henri Çilin

Publikuar

-

Gjykata e Përmetit ka dhënë vendimin për 31 të arrestuarit e operacionit të policisë “Mezhgorani”.

Mësohet se trupi gjykues ka liruar nga burgu pronarin e UET-së Henri Çilin, duke e çuar në “detyrim paraqitje”.

Çili akuzohet për 6 vepra të renda penale, ndërsa dyshohet se ai ka përfituar shuma të mëdha parash dhe akuzohet  se do ndërhynte pranë gjykatës për lirimin e vrasësist të oficerit të policisë, Ibrahim Basha, gjatë operacionit në Lazarat në vitin 2015.

Ndërkohë, Gjykata ka dhënë masën “arrest shtëpie” për drejtorin juridik të UET-së, Ilir Korbin, “detyrim paraqitje” për noteren Shpresa Gjocaj, për Kristina Bashin dhe Kejsi Meçon.

Gjatë seancës së sotme kanë qenë të pranishëm 30 nga të arrestuarit, ndërsa biznesmeni Sait Fishta ndodhej në spital. Raportohet se Fishtës do t’i komunikohet masa e sigurisë nesër në spital. Gjykata e Përmetit nuk ka dhënë masë arresti për Betim Shkupin, pasi ka konflikt interesi.

LEXO EDHE:  FOTO-Gara për kreun e FRPD/ Çili i UET udhëzon Salianjin

Disa nga masat e mara:

Henri Çili – Detyrim paraqitje

Shpresa Gjocaj – Detyrim paraqitje

Besnik Fishta – Arrest shtëpie

Ilir Korbi – Arrest shtepie

Liko Jazi – Detyrim paraqitje

Renato Toska – Detyrim paraqitje

Kejsi Meço – Detyrim paraqitje

Edmond Xaka – Detyrim paraqitje

Kristina Bashi – Detyrim paraqitje

Lisandër Alikollari – Detyrim paraqitje

Entilon Kamberaj -Detyrim paraqitje

Abaz Dani (Mesi) – Detyrim paraqitje

Daniel Yzeiraj -Detyrim paraqitje

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Gjykata e liroi nga qelia/ Zbardhet mbrojtja e Henri Çilit në Gjykatë

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Përmetit dha pak më parë masën “detyrim paraqitje” për pronarin e UET, Henri Çili.
Ndërkohë, është zbardhur mbrojtja e Çilit në Gjykatë.

Ai ka thënë se ka në pronësi një studio ligjore për ndërmjetësime, përfaqësime lobuese dhe gjyqësore. Avokati mbrojtës i tij Ardian Visha është shprehur se çështja është ndërtuar mbi mungesë kompetence juridiksioni.

Sipas tij akuzat për mashtrim dhe ndikim të paligjshëm nuk qëndrojnë të dyja bashkë pasi kjo e dyta nuk mund t’i atribuohet Henri Çilit pasi është pronar i një studioje ligjore. Më tej Ardian Visha akuzon si të paligjshme veprimet e prokurorit dhe vendimet e Gjykatës së Përmetit.

LEXO EDHE:  Çili dhe UET, rezervuari kryesor i ujërave të zeza/E vërteta pse godet Doktori sot

LEXO EDHE:  Çili dhe UET, rezervuari kryesor i ujërave të zeza/E vërteta pse godet Doktori sot

Henri Çili akuzohet nga Prokuroria e Përmetit për “Fshehja e të ardhurave”, “ Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Falsifikimi i dokumenteve”, “Mashtrimit”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave qe ushtrojnë funksione publike” dhe “Falsifikimi dokumenteve” në bashkëpunim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shpërthen tritol në një gurore në Krujë/ Ndërron jetë një person, një tjetër me urgjencë drejt Traumës

Publikuar

-

Nga

Një sasi tritoli ka shpërthyer në një gurore mbrëmjen e sotme në Krujë.

Mësohet se si pasojë ka humbur jetën shtetasi Asllan Jaupaj dhe është plagosur 48-vjeçari G.Demnushi.

Nga informacionet paraprake, raportohet se i plagosuri ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore dhe është dërguar me urgjencë drejt Spitalit të Traumës.

Demnushi kishte vetëm dy ditë që ishte punësuar dhe sot u plagos rëndë ku rrezikon të humbasë njërin sy.

LEXO EDHE:  Skandali me Henri Çilin/ 48 orë në arrest, nuk merret në pyetje

LEXO EDHE:  Fotot/ Makina e Henri Çilit rrezikon këmbësorët në Pedonale

Ndërkaq, policia ka shkuar në vendngjarje dhe ka hapur hetimet pë zbardhjen e rrethanave dhe shkaqeve të plota./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Arrestimi i bujshëm i Henri Çilit/ Pronari i UET flet para gjykatës

Publikuar

-

Nga

Pronari i UET, Henri Çili ka mohuar akuzat gjatë seancës së mbrojtjes para Gjykatës së Përmetit ku tha se  arrestimi i tij është bërë pa prova.

Seanca e mbrojtjes zgjati vetëm 35  minuta. Mësohet se pronari i UET u mbrojt nga avokat Andi Duraj.

Kujtojmë se Çili dyshohet  se i ka premtuar Adil Alikos se do të mundësonte heqjen e dënimit me burg përjetë për djalin e tij, Arbionin, i cili akuzohet për vrasjen e Ibrahim Bashës, efektivit të RENEA-s, përkundrejt një përfitimi rreth 1 milionë euro./CNA.al

LEXO TE PLOTE