Connect with Us

Gjykata e liroi nga qelia/ Zbardhet mbrojtja e Henri Çilit në Gjykatë

Kronika

Gjykata e liroi nga qelia/ Zbardhet mbrojtja e Henri Çilit në Gjykatë

Publikuar

-

Gjykata e Përmetit dha pak më parë masën “detyrim paraqitje” për pronarin e UET, Henri Çili.
Ndërkohë, është zbardhur mbrojtja e Çilit në Gjykatë.

Ai ka thënë se ka në pronësi një studio ligjore për ndërmjetësime, përfaqësime lobuese dhe gjyqësore. Avokati mbrojtës i tij Ardian Visha është shprehur se çështja është ndërtuar mbi mungesë kompetence juridiksioni.

Sipas tij akuzat për mashtrim dhe ndikim të paligjshëm nuk qëndrojnë të dyja bashkë pasi kjo e dyta nuk mund t’i atribuohet Henri Çilit pasi është pronar i një studioje ligjore. Më tej Ardian Visha akuzon si të paligjshme veprimet e prokurorit dhe vendimet e Gjykatës së Përmetit.

LEXO EDHE:  Zbardhet mbrojtja e Doshit në Gjykatë/ Meçi: Urdhri për ndalimin e Doshit është i paligjshëm

Henri Çili akuzohet nga Prokuroria e Përmetit për “Fshehja e të ardhurave”, “ Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Falsifikimi i dokumenteve”, “Mashtrimit”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave qe ushtrojnë funksione publike” dhe “Falsifikimi dokumenteve” në bashkëpunim./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Sherri para derbit Partizani-Tirana/ Arrestohen 2 të rinj, nën hetim 14 të tjerë

Publikuar

-

Nga

Policia ka arrestuar dy të rinj në Elbasan si autorë të trazirave para derbit Partizani-Tirana.

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Elbasan arrestuan në flagrancë shtetasit S. V., 28 vjeç dhe K. B., 19 vjeç, banues në Tiranë, si dhe kanë proceduar penalisht në gjendje të lirë 14 shtetas të tjerë.

Arrestimi dhe procedimi i këtyre shtetasve u bë pasi në lagjen “Luigj Gurakuqi”, bulevardi “Aqif Pasha”, Elbasan, këta shtetas, si tifozë të ekipeve të futbollit Tirana dhe Partizani janë konfliktuar fizikisht me njëri-tjetrin, duke përdorur sende të forta, dhe për pasojë janë dëmtuar 3 shtetas, të cilët ndodhen jashtë rrezikut për jetën. Gjithashtu është dëmtuar me sende të forta (gurë) një lokal në pronësi të shtetasit A. M.,

LEXO EDHE:  Ekzekutoi shqiptarin/ Dënohet me 14 vite burg

LEXO EDHE:  Gjyqtari në Vlorë injoron masat anti Covid-in/ 32 të arrestuar, policë e avokatë mbushin plot sallë

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për veprime të mëtejshme procedurale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shpërndante kokainë në Tiranë/ Arrestohet 40 vjeçari

Publikuar

-

Nga

Goditet një tjetër rast i veprimtarisë kriminale në fushën e shpërndarjes të drogave të forta në doza të vogla.

Në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale të shpërndarjes së drogave të forta në doza të vogla, në zona të ndryshme të Tiranës, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, pas një pune hetimore disajavore u bë e mundur goditja dhe dokumentimi ligjor i kësaj veprimtarisë kriminale.

Gjatë operacionit policor të koduar “Lapraka”, specialistët për Hetimin e Narkotikëve kapën në rrugën “Allman Dervishi “ dhe më pas arrestuan në flagrancë shtetasin R. S., 40 vjeç, banues në Tiranë, pasi gjatë kontrollit të ushtruar nga Policia në automjetin me të cilin ky shtetas qarkullonte u gjetën 63 doza lëndë narkotike kokainë, një shumë lekësh që dyshohen se janë të përfituara nga aktiviteti kriminal i shpërndarjes së lëndës narkotike dhe katër aparate celular, të cilët janë sekuestruan në cilësinë e provave materiale bashkë me automjetin.

LEXO EDHE:  Rikthehet në gjykim çështja “Doshi”/ Zbardhet kërkesa e Prokurorisë

LEXO EDHE:  Zbardhet mbrojtja e Doshit në Gjykatë/ Meçi: Urdhri për ndalimin e Doshit është i paligjshëm

Materialet procedurale do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar/ Arrestohet 54 vjeçari në Elbasan

Publikuar

-

Nga

Ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar/ Arrestohet 54 vjeçari në Elbasan

Vijon puna për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Rënda në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me Interpol Tirana, pas një pune të mirorganizuar, lokalizuan, kapën dhe arrestuan përkohësisht, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar: R. E., 54 vjeç, banues në Elbasan.

Kapja dhe ndalimi i tij u bë pasi Gjykata e Torinos, Itali, në datën 25.11.2020, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Pjesëmarrje në organizatë kriminale për vjedhje me dhunë dhe grabitje”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

LEXO EDHE:  Henri Çili monopolizon doktoraturat, bllokadë universiteteve të tjera

LEXO EDHE:  FOTO-Gara për kreun e FRPD/ Çili i UET udhëzon Salianjin

Veprimet e mëtejshme për këtë shtetas do të kryhen nga Zyra e Interpolit Tiranë./CNA.al

LEXO TE PLOTE