Connect with Us

Foto-Agim Kajmaku i kalon “para syve” policisë/ Shëtit i lirë në mes të Tiranës

Lajme

Foto-Agim Kajmaku i kalon “para syve” policisë/ Shëtit i lirë në mes të Tiranës

Publikuar

-

Ish-kryebashkiaku në arrati i Vorës, Agim Kajmaku prej disa kohësh ndodhet në arrati pasi është shpallur në kërkim nën akuzën e prokurorisë për ‘falsifikim formularit të dekriminalizimit dhe ushtrim të funksionit pas përfundimit të mandatit’.

Mirëpo së fundmi Kajmaku është parë të lëvizë lirshëm në Tiranë dhe në Vorë. Mësohet se ai është parë disa herë duke pirë kafe në Hotel Autostation në Vorë.

Pasi morën sinjalizim nga dy persona, pa lidhje me njëri-tjetrin, për praninë e Kajmakut në barin e mësipërm, Exit News e verifikoi vërtetësinë e sinjalizimeve duke e parë Kajmakun të hyjë në këtë bar.
Kajmaku është parë gjithashtu një nga fundjavat e shkuara duke ecur në një rrugë kryesore në Tiranë, vetëm rreth 500 metra nga Drejtoria e Policisë së Tiranës, i shoqëruar me një person tjetër.

Ai kishte veshur një kapele bejsbolli blu të errët dhe një xhaketë blu, me jakën e ngritur lart. Shoqëruesi i tij kishte veshur një xhup të kuq, me një bluzë të bardhë dhe pantallona të zeza. Fotografitë e mëposhtme me rezolucion të dobët janë bërë në këtë rast.
Pasi eci në një rrugë të populluar dhe të njohur, Kajmaku u fut në një bar-kafe
Një dëshmitar ka raportuar për Exit News se për të ruajtur një profil të ulët dhe mos tërhequr vëmendjen, Kajmaku ka qarkulluar me një makinë të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit (AKU), ku punon një nga të afërmit e tij.

LEXO EDHE:  Tym dhe flakë në mes të rrugës/ Mjeti shpërthen në lëvizje

Kajmaku është në kërkim që prej muajit nëntor, për emërime të paligjshme, pasi u zbulua se kishte gënjyer në formularin e dekriminalizimit.
Ish-kryebashkiaku socialist nuk deklaroi dënimin e tij në Greqi kur kandidoi në zgjedhjet vendore të qershorit 2019.

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Flet avokati i Henri Çilit/ Ende nuk ka dhënë dëshmi për Prokurorinë

Publikuar

-

Nga

Në Shqipëri botuesi i njohur Henri Çili, i cili u arrestua mbrëmjen e së enjtes nën dyshimet se ka ndërhyrë për të siguruar favore në të paktën dy raste për të dënuar me burgim të përjetshëm, në këmbim të parave, nuk ka dhënë ende dëshmi për Prokurorinë e Përmetit lidhur me akuzat.

Avokati mbrojtës i botuesit, Andi Duraj, i thanë Zërit të Amerikës se ai ka qenë në dispozicion në çdo kohë, por deri mesditën e së shtunës zoti Çili nuk është marrë në pyetje nga Prokurori i Përmetit Asllan Bajrami.

Sipas zotit Duraj pritet që Çili të dëshmojë para Gjykatës së Përmetit lidhur me akuzat në sancën për vlerësimin e masës së sigurisë që ende nuk është përcaktuar se kur do të zhvillohet, të dielën apo të hënën. Avokati mbrojtës i Andi Duraj i thanë Zërit të Amerikës se “akuzat janë të manipuluara dhe se në gjykatë do të paraqesë prova e fakte në mbrojtje të klientit të tij”.

Avokati tha gjithashtu se donte të saktësonte se Henri Çili nuk ishte arrestuar, por vetëdorëzuar në polici rreth orës 22 të së enjtes pas një urdhër-arresti të lëshuar në orën 08:15 të po asaj dite.

Henri Çili ra në rrjetën e drejtësisë, ndërsa prokuroria e Përmetit kishte nisur hetimet për një episod transporti lëndësh narkotike nga Shqipëria në Greqi. Mes personave të përfshirë, në këtë hetim, në faza të ndryshme, falë përgjimeve, ishte dhe Gazmir Ajdini, vëllai i bashkëjetueses së Çilit, një person me precedentë të mëparshëm penal.

Pikërisht bisedat e Ajdinit me botuesin dhe opinionistin Çili, zbuluan, sipas dokumentave të prokurorisë, përpjekjet e këtij të fundit për të kërkuar favore pranë sistemit të drejtësisë, për të paktën dy raste. Bëhet fjalë për dy vëllezërit Arbjon dhe Alban Aliko, i pari i dënuar me burgim të përjetshëm dhe i dyti me 18 vite burg, me vendim të formës së prerë, për vrasjen e një efektivi të policisë në Lazarat, gjatë aksionit të vitit 2015 kundër kultivimit të marijuanës. Po ashtu dhe, në një tjetër rast, për një të dënuar tjetër po me burgim të përjetshëm. Në të dyja rastet, sipas prokurorisë, rezulton se Çili ka marrë para në këmbim të shërbimit që ai do të kryente.

LEXO EDHE:  Kanosi me thikë një person/ Arrestohet 34-vjeçari

LEXO EDHE:  Elvana Gjata “molla e sherrit”/ Flasin familjarët e komandos, Mevjol Bilo

Dokumentat e hetimit nxjerrin në pah faktin se në mesin e muajit janar, në mjediset e një hoteli në Tiranë, Çili rezulton të ketë biseduar me drejtuesin e një organi të lartë të Drejtësisë të cilit i ka kërkuar që të ndikojë që të trajtoheshin sa më shpejt rastet e të dënuarve për të cilët ai kishte marrë përsipër të ndërhynte. Funksionari i drejtësisë nga ana e tij mësohet t’i ketë premtuar se dosjet e tyre do të jenë mes 50 të parave. Duke qenë se bëhet fjalë për dosje që ndodhen në Gjykatën e Lartë, vëmendja mediatike u përqëndrua te gjyqtari i vetëm i kësaj Gjykate Ardian Dvorani. Ky i fundit mohoi dje në mënyrë kategorike të jetë përfshirë në këtë histori. “Për një gjë jam i sigurtë, që kjo dosje nuk është trajtuar me prioritet, sepse me kompetencat që ushtroj për momentin, si drejtuesi i Gjykatës së Lartë, nëse çështja do përshpejtohej, e para kush do ta shqyrtonte? Dhe nëse këshilltari do ta merrte për ta parë dosjen me prioritet, atë do ta merrte me firmën time”, shpjegoi zoti Dvorani për gazetarët duke mohuar të ketë patur biseda të cfarëdollojshme me Çilin. “Nuk e di kur mund ta kem përshëndetur shumë muaj më parë zotin Çili”, ju përgjigj zoti Dvorani pyetjeve nëse kishte komunikuar me botuesin apo ishte takuar me të. Mbetet mister se kush është funksionari i lartë i drejtësisë dhe pse nuk është vepruar ndaj tij, duke qenë se më së paku ai mund të dyshohet për moskallëzim të krimit për ndërhyrjen që ka patur nga Çili, i cili përfundoi në pranga edhe për këtë episod.

Sipas hetimeve, botuesi Çili, dyshohet për të paktën 6 vepra penale: “Fshehja e të ardhurave”, “ Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Falsifikimi i dokumenteve”, “Mashtrimit”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave qe ushtrojnë funksione publike” dhe “Falsifikimi dokumenteve” në bashkëpunim./VOA

LEXO TE PLOTE

Lajme

Vajza e Eli Farës e përfshirë në hetimin që i vuri prangat Çilit/ Policia kontroll banesës, zbulohet roli

Publikuar

-

Nga

Një tjetër personazh publik i mediave rozë, është përfshirë në botën e krimit.

Këtë radhë bëhet fjalë për Roxhensa Kapuranin, e njohur si Marina Fara, vajza e këngërtares së njohur Eli Fara.

Mësohet se Marina Fara ka dalë në përgjimet e operacionit “Mezhgorani”, ku u arrestua edhe pronari i UET-së Henri Çili.

Sipas Gazetës Shqiptare, Marina Fara akuzohet se ka ndihmuar dy të dyshuar për trafik të lëndëve narkotike të arratisen nga policia, e cila ka qenë duke i ndjekur me makinë, pasi janë konstatuar se po transportonin një sasi droge.

Dyshohet se dy djemtë kanë braktisur makinën me drogë dhe kanë telefonuar Marina Farën dhe mikeshën e saj, të cilat i kanë marrë. Blutë kanë ushtruar kontroll në banesën e vajzës së këngëtares, por nuk kanë gjetur asnjë provë dhe ende nuk është vërtetuar nëse vajzat kanë pasur dijeni ose jo për drogën që braktisën djemtë.

LEXO EDHE:  Tiranë/ Tentoi të korruptonte policin, arrestohet një person

LEXO EDHE:  Përplasen dy makina në Tiranë/ Dy persona të lënduar

Ndaj Marina Farës me profesionin juriste, Prokuroria e Përmetit ka kërkuar masën e sigurisë “Detyrim paraqitje”, pasi është konstatuar se ajo ka kryer telefonata të shpeshta me njërin prej të ndaluarve.

Ndërkohë, kujtojmë se blutë vunë në pranga një numër të madh personazh për një sërë akuzash, mes të cilave “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike”, “Falsifikim dokumentesh”, “Armëmbajtje pa leje”, etj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ndahet nga jeta në moshën 97-vjeçare Vito Kapo

Publikuar

-

Nga

Ndërron jetë në moshën 97-vjeçare, Vito Kapo, e veja e Hysni Kapos.

Vito Kapo u nda nga jeta pranë familjes së saj në Tiranë.

Kujtojmë se Vito Kapo, ishte bashkëshortja e Hysni Kapos, njëri nga figurat kryesore të PPSH-së.

Vito Kapo ka qenë ish ministre e Industrisë së Lehtë në periudhën 1987-1990, ndërsa ka mbajtur edhe postin e kryetares së Bashkimit të Grave para viteve ’90.

LEXO EDHE:  Arta Marku me “shpatë në dorë”/ Elisabeta Imeraj zbardh abuzimet

LEXO EDHE:  Bie nga ballkoni/ Humb jetën 55 vjeçarja

Vito kapo ka lindur më 9 nëntor 1922 në Nivana të Zogorisë dhe në 1941 ajo mbaroi Institutin Femnor “Nana Mbretneshë” në Tiranë.

LEXO TE PLOTE