Connect with Us

“Dvorani vazhdon të bëjë moral”/ Meta flet për arrestimin e Henri Çilit

Politikë

“Dvorani vazhdon të bëjë moral”/ Meta flet për arrestimin e Henri Çilit

Publikuar

-

Presidenti, Ilir Meta, ka folur lidhur me arrestimin e pronarit të UET, Henri Çili.
Teksa akuzoni kryeministrin Edi Ramën dhe qeverinë e kryesuar prej tij për shkelje të Kushtetutës, Meta tha se Çili duhet të përgjigjet në Gjykatë për shkeljet që dyshohet se ka bërë.

Ndërkohë me tone të ashpra Meta ka kërkuar llogari kur ka thenë se si ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, vazhdon të mos përgjigjet për shkeljen e Kushtetutës dhe Dvorani vazhdon të jetë në kryee të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

“Henri Çili mund të ketë shkelur ligjin e për këtë duhet të përgjigjet në Gjykatë. Ndërkohë, nga ana tjetër, Dvorani vazhdon bën moral edhe vazhdon të jetë në krye të KED dhe ministrja e Drejtësisë vazhdon të mbrojë shkeljet antikushtetuese që ka bërë qeveria. Në fund të fundit Çili është privat, kurse Gjonaj është pjesë e strukturës qeverisëse”, u shpreh Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Prokuroria kërkoi “arrest me burg”/ Trupa gjykuese tërhiqet të marrë vendimin për Çilin dhe 30 të arrestuarit

Publikuar

-

Nga

Trupa gjykuese në Gjykatën e Përmetit është tërhequr pak minuta më parë për të marrë vendimin për 31 të arrestuarit e operacionit të policisë “Mezhgorani”.

Mësohet se trupa gjykuese ka dëgjuar dëshmitë dhe është tërhequr për të dhënë një vendim edhe për pronarin e UET-së, Henri Çili.

Prokuroria ka kërkuar masën “arrest me burg” për Çilin dhe 30 të tjerë, ndërsa për një vajzë të vënë në pranga për moskallëzim krimi, u kërkua masa e sigurisë “detyrim paraqitjeje”.

Gjatë seancës, pronari i UET, Henri Çili, ka mohuar akuzat gjatë seancës së mbrojtjes para Gjykatës së Përmetit, pasi deklaroi se arrestimi i tij është bërë pa prova./ CNA.al

Prokuroria kërkon burg për Henri Çilin

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama e ka kaluar vijën e kuqe”/ Nuk përmbahet Meta: Ka mision përçarës

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka ashpërsuar tonet lidhur me kryeministrin Edi Rama të cilin e quan “Gruaja e Bilalit”.

Sipas Metës Rama e ka tepruar shumë duke provokuar ish kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj.

“Nuk është ndonjë situatë e re. E kanë të qartë të gjithë shqiptarë, misioni i tij është mision përçarës. Një nga objektivat kryesor në interes të organizata kombëtare është të krijoj probleme në rajon. Ndoqa lojërat e tij, e ka kaluar me lkohë kufirin dhe vijën e kuqe, e ka tepruar shumë, po provokon Haradinaj, ishte kjo sharlatane se doli e para taskën e serbisë, gruaja e Bilalit . Gruaja e Bilatit nxitoi të thoshte se kishte të drejtë. Nuk mban mend ça bën, fillon të merret me Ramushin, nuk na nevojë askush në Kosovë. Të mos e provokojë më Ramush Haradinaj, mund të ketë 500 probleme se politikan, por Haradinaj për të gjithë shqiptarët është një hero i gjallë. Ndërsa ‘gruaja e Bilalit’ për të gjithë është turpi i turpit dhe të mos merret më me familjen dhe figurën e Haradinajt, se në oborrin e familjes së vet ka gati 40 varre dhe kur del nga shtëpia u thotë mirëmengjes 40 vllezërve dhe kushërinjve që kanë dhënë jetën për pavarësisnë e Kosovës dhe të mos e provokojë me për llogari të shefave në Serbi se mund ta marrë përgjigjen nga Shqipëria. Nuk mund të pranojmë më lojëra të tillë. Udhëheqësit e Kosovës kanë përgjegjësitë e tyre, të bashkëpunojmë me të dhe me aleatët. Nuk kemi detyre t’i pëçajmë ato””, tha Meta gjatë konferencës për shtyp./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Denoncimi i Metës para protestës/ Sekti mafioz në krye të grushtit te shtetit

Publikuar

-

Nga

Një ditë para protestës, presidenti Ilir Meta ka dalë në një konferencë për shtyp ku denoncoi miratimin e ligjit për dividentin.

Meta e quan këtë “një krimin të tmerrshëm kushtetues të konsumuar nga sekti mafioz në krye të grushtit të shtetit dhe me pasoja të rënda”.

“Me pasoja të rëndë, për buxhetin dhe financat e shtetit, për sigurinë publike për të favorizuar një grusht oligarkësh që pasurohen në kurriz të shqiptarëve. Ligji për devidentit, rast flagrant se si kuvendi ka dhunuar hapur Kushtetutën për të cilën ju premtoj se do të japin llogari. Nuk do të ketë shpëtim për ta.. Barazia bara ligjit është tipar thmelor i kushtetutës, parim i njohur i financave publike. Por në datën 3 dhjetor rilindja në 2018 miratoi ligjin për disa ndryshime në ligj për tatimin mbi të ardhurat në dëm të sipërmarrësve të ndershëm. Në këtë nen marvi kuvendi u vends nga 18% u bë 8% me efekt prapaveprues. Ky parashikim dhunon nenin e kushtetutës që ndalon efektin prapaveprues, se kjo do të thotë diskriminim para ligjit. Pasojët e këtij krimi është e pabesë, goditje e rëndë pas shpine për bizneset e ndershëm që kanë paguar tatimin prej 15%, ndërsa me ligjin e ri oligarkët që kanë paguar deputetët do të favorizoheshin që të mos paguanin 15%, por 8%. përmbyset sistemi fiskal duke majmur më shumë shtresën e vogël dhe më të pasur të shoqërisë dhe duke varfëruar njerëzit e thjeshtë. Për këtë asre me dekretin e datën 20 dhjetor 2018 vendosa kthimin për rishikim, ky dekret iu përcoll kuvendit. Cfarë ndodhi? Në të njëtën ditë ku presidenti i thotë Kuvendit “thërriti mendjes se po bëni një krim financiar”, në të njëjtën ditë kuvendi zhvilloi seancë plenare. Komisioni Ekonomik shqyrtoi në mënyrë mafioze këtë ligj, pa thirru presidencën për të dhënë sqarime, pa lajmëruar opozitën dhe brenda po të njëtës ditë, e miratuan në seancë penale. Për këtë arsye iu bëj me dije se për këtë vendim do të paraqes në ditët e ardhme kallëzimin penal në SPAK për të zbardhur këtë skemë dhe vendosjen para drejtësisë autorëve të saj”, ” u shpreh Ilir Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE