Connect with Us

“Arrestimi i Çilit lajm shokues”/ Jonila Godole bën avokaten e pronarit të UET

Politikë

“Arrestimi i Çilit lajm shokues”/ Jonila Godole bën avokaten e pronarit të UET

Publikuar

-

Pedagogia pranë Departamentit të Gazetarisë në Universitetin e Tiranës, Jonila Godole ka reaguar në lidhje me arrestimin e pronarit të UET, Henri Çili.

Në një postim në rrjetet sociale, Godole ka dalë hapur në mbrojtje të Henri Çilit, arrestimin e të cilit e cilëson si lajm shokues.

Sipas saj, hetimi mund të ishte bërë në gjendje të lirë.

“Arrestimi me bujë i Henri Çilit është shokues, për mënyrën se si u krye dhe u mediatizua. Henri mund të ishte hetuar në liri sepse as nuk do arratisej jashtë vendit, as nuk do kundërshtonte të bashkëpunonte dhe mbi të gjitha nuk paraqiste ndonjë rast rreziku shoqëror. Përkundrazi, rasti i tij u trajtua sikur kishim të bënim me kriminelin më të rrezikshëm dhe jo me një botues, studiues dhe publicist, një model të sipërmarrësit dhe njeriut të bërë vetë në Shqipëri, pa klane dhe lidhjet përkatëse familjare, me bllokistët e nomenklaturës apo me “pasanikët” e krimit pas 1990–ës. Në dekadat e fundit, shqiptarët janë njohur me video dhe materiale filmike të shumë figurave të rëndësishme politike, të cilët jo vetëm nuk janë arrestuar si Henri me forca policore dhe janë transportuar masa të rrepta sigurie, por janë shpërblyer me poste edhe më të rëndësishme me ndikim të drejtpërdrejt mbi jetën e shqiptarëve.”-shkruan Godole.

Më tej, ajo thekson se “Për këdo që e ka njohur nga afër Henri Çilin, dhe unë e njoh që kur ishim gazetarë në mes të viteve 1990, ai nuk mund të reduktohet thjesht në “një produkt të tranzicionit shqiptar” sepse është shumë më tepër se sa kaq, me gjithçka që arriti dhe që rrezikon të humbasë sot. Është modeli i njeriut me ide dhe vizion dhe energji, në një vend që vret idetë, “blen” vizionet dhe energjinë e kanalizon në punët e djallit.”.

Sipas Godoles, Henri Çili ka marrë kosto të mëdha përsipër personale dhe publike kur kauzat e tij kanë dështuar, kur ka mbështetur qeveritë dhe njerëzit e gabuar, ka riskuar dhe luajtur vazhdimisht me zjarrin gjatë gjithë ngjitjes së tij nga gazetar i thjeshtë dhe doktorant në Paris deri te pronari i një biznesi të suksesshëm.

LEXO EDHE:  Shpërthen festa në PD/ Çili u rikthye tek Luli

Gjithashtu ajo i dërgon edhe një mesazh Henri Çilit, ndërsa shkruan “Shpresoj që do të dijë ta përballojë siç duhet këtë betejë, më të vështirën e jetës së tij, në përballje me akuzat mjaft të rënda që i bëhen, të cilat ai vetë i mohon, dhe ka gjasë të jenë një flluckë sapuni, një sulm politiko-meditiak për të zhvendosur vëmendjen nga ngjarjet politike të ditës, apo një përpjekje për të inaguruar “me këmbë të mbarë” reformën në drejtësi, të cilën për ironi të fatit, Henri vetë e ka mbështetur vazhdimisht në biseda publike dhe private, edhe kur e kundërshtonin.
Një shije tjetër të hidhur të lë anatemimi që i bëhet si fajtor dhe goditja nga shumë anë, pa pritur të verifikohet akuza, si në gjyqet pa gjyq të diktaturës. Prezumimi i pafajsisë është një ndër parimet bazë të shtetit ligjor të së drejtës dhe çdo përpjekje e pushtetit për të fituar kredite nga një individ potencialisht “i pafajshëm” duke e njollosur si “fajtor”, apo më keq akoma si “kriminel” etj, duhet të na bëjë skeptikë ndaj reformës në drejtësi dhe modelit të drejtësisë që duam të vendosim.”

Ndër të tjera, Jonila Godole nuk lë pa kritikuar edhe mediat, ndërsa thekson se ato nuk janë as prokurori dhe as gjykatë.

“Arrestimet selektive dhe të mediatizuara janë veprime propagandistike për të arritur objektiva politike! Kritikë duhet të na bëjë edhe pozicionimi dhe loja e mediave në këtë proces: Media nuk është prokurori apo gjykatë që të dënojë njerëz apo të shkatërrojë jetën dhe imazhin e personave publikë nisur vetëm nga dyshime dhe jo nga fakte, pavarësisht interesit që audienca ka për kësi lajmesh! Sepse nëse gjëma ka rënë sot mbi kokën e Henrit – le të supozojmë në mënyrë të padrejtë! – nesër mund të bjerë pa dashur në kokën e secilit prej nesh, dhe pavarësisht vendimit pozitiv që mund t’i japë gjykata një ditë, dëmi i shkaktuar ndaj personit dhe personalitetit të tij mbetet i parekuperueshëm.”-përfundon postimin e saj Jonila Godole.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. kocodhima

    1 Mars, 2020 at 2:11 pm

    I shijofte ca vite burg, në te dhemb shko beji vizite

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Rama i pabesë”/ Si po tenton të përçajë Kosovën

Publikuar

-

Nga

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me përplaasjen në distancë mes kryeministrit Edi Rama dhe ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shkruan se Rama kërkon me çdo kusht të fusë përçarje në Kosovë.

“Palaçua Rama apo perçaresi i pabese antiKosove!!(FOTO).

Me kurajon qe vetem nje palaço i pabese mund te kete, Rama kerkon te fuse me çdo kusht percarjen ne Kosove.

Dje mbronte haptas taksen 100% ndersa sot ben sikur perkrah heqjen e takses.(FOTO).

Dje shtrengonte duart mbi flamur me Ramushin dhe shante Albinin.

Sot hedh ne gjyq dhe shan Ramushin dhe mburr Albinin.

Ka vetem nje bese ky.

Asaj po i qendron besnik, beses se dhene ne Beograd.

Ne emer te beses se dhene ne Beograd ky e shet Kosoven dhe gjithcka lidhet me Kosoven.”-shkruan Vasili.

LEXO EDHE:  Shpërthen festa në PD/ Çili u rikthye tek Luli

LEXO EDHE:  Sekuestrohet kokainë dhe arsenal armësh/ Në pranga një person

Më tej, ai thekson se Kosova ia ka kthyer përgjigjen “palaços percares”, sikurse cilëson ai Ramën.

“Por Kosova dhe burrat e saj, qe e qeverisin ja kane kthyer pergjigjen palaços percares.

Burrat e Kosoves i bejne zgjedhjet shembullore dhe jo si ky “idiot” politik, qe ben zgjedhje me nje parti qe as Milosheviçi i tij i dashur nuk i bente më.

Kosova mbulohet vetem nga bora e bardhe e maleve dhe jo si Rama qe e mbuloi anembane Shqiperine me te bardhen e droges.

Kosova e zhvillon bisnesin ndersa ky e ka lene Shqiperine ku e ku pas Kosoves.

Ndaj Kosoves i mbetet qe vetem te beje gjithmone te kunderten e saj, qe thote palaçua perçares dhe do te jete gjithmone ne rregull.

Shihni fotot dhe kuptoni vete sharlatanin qe dje mbronte taksen sot ne emer te percarjes thote te kunderten.”-përfundon postimin e tij Petrit Vasili.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama kërkoi mandatin e tretë/ PD i numëron “bëmat” e qeverisë

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike ka reaguar pas fjalës së kryeministrit Edi Rama, i cili gjatë Kongresit të PS thaa se kërkon një mandat të tretë.

Në një postim në rrjetet sociale, PD akuzon Ramën se keqqeverisja e vendit dhe rritja e pasigurisë ka shkaktuar shpopullimin dhe eksodin e shqiptarëve drejt vendeve të BE.

Partia Demokratike thotë se Rama akuzon Bashkimin Europian por dhe vetë shqiptarët për largimin, por në fakt fajin e vetëm e ka ai e barazoi Shqipërinë me vendet në luftë për nga numri i lartë i shqiptarëve azilkërkues.

Sipas PD zgjidhja e vetme e këtij fenomeni janë zgjedhjet e lira  dhe se për Ramën nuk duhet të ketë më një mandat të tretë.

“”Kush është i poshtri?

LEXO EDHE:  Në kërkim për trafik droge dhe organizatë kriminale/ Prangoset 27-vjeçari

LEXO EDHE:  Dështoi në arrestimin e peshqve të mëdhenj/ Arta Marku tenton të justifikohet

Në 2 mandatet e Edi Ramës kryeministër më shumë se 300 mijë shqiptarë u larguan nga vendi. Me korrupsion, krim, arbitraritet, papunësi dhe injorancë, Edi Rama e barazoi Shqipërinë me vendet që janë në luftë për nga numri i lartë i shqiptarëve azilkërkues në Bashkimin Europian. Poshtërsi është të mohosh këtë të vërtetë, duke bërë me faj herë Bashkimin Europian, herë shqiptarët që ikin se nuk pajtohen me qeverisjen e keqe të Edi Ramës. Kjo do të marrë fund me votë të lirë! Për Edi Ramën nuk do të ketë më një mandat të tretë! Për Shqipërinë nuk do të ketë më eksod!” thuhet në mesazhin e PD./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

SPAK përballë skandalit/ Hetoi Pezën, hesht për Ben Blushin

Publikuar

-

Nga

Tre vite më parë, në 13 Janar, 2017, CNA.al pas një investigimi publikoi pasurinë e plotë të ish-deputetit socialist, gazetarit, aktualisht sekretar në PS, Alfred Peza.

Peza ishte një nga njerëzit e mediat, që iu bashkua Rilindjes në vitin 2013, duke marrë edhe një post të rëndësishëm, duke qënë në një zonë thuajse të fituar nga e majta dhe më pas sekretar në Partinë Socialiste.

Peza do të mbahet mend për dy gjëra. Së pari, për premtimet e tij në Peqin, ku thoshte se do ta lidhte ekipin e Peqinit me Lacion, ku do të ndërtonte një stadium si në Romë, e të tjera pallavra si këto.

Dhe e dyta, pasuria e tij prej 1 milion dollarësh, blerë aksione në një bankë private.

Pas një investigimi disa mujor të CNA.al, të dhënave zyrtare nga QKB, deklarimeve të tij të pasurisë e të gjithë të tjerave, është zbuluar se Peza kishte një shumë marramendëse parash, në një bankë të nivelit të dytë. ( Lexo këtu)

Më pas lajmi i publikuar në CNA.al bëri bujë. Të gjitha mediat e raportuan, pa asnjë përjashtim. Dikush që tentoi ta mbronte ishte e pavlerë. SPAK i sotëm, atëherë quhej Prokuroria e Krimeve të Rënda. Ky institucion, ende i pareformuar menjëherë hapi hetimet, dhe çështja shkoi në gjykatë. Me justifikime, me dokumente, Peza tha se paratë e tij nuk ishin të fshehura, ishin të fituara nga rrogat, proçeduralisht paratë i shpëtoi duke i justifikuar ato me punën e bërë, por megjithëse ne kemi pretenduar se aty minimalisht kishte një evazion të pastër fiskal, Alfred Peza, duke shfrytëzuar pushtetin e Rilindjes doli i pafajshëm. Çështja u mbyll dhe ai ka një vendim gjykate në dorë që tani mund ta shkundë kudo ekraneve, por ashtu njësoj nuk mund të shkundë edhe vërtetimin e pagës së tij prej 80 mijë lekësh të reja, të cilën e çonte në gjykatë, për djalin e tij.

Përtej Pezës qëndron Ben Blushi. Prej dy javësh CNA.al ka sjellë një investigim disa mujor të filluar në muajin tetor, në lidhje me pasurinë e ish-ministrit, ish-prefekt, ish-deputet, ish-kryetar i partie, Ben Blushi. Ky i fundit në më shumë se 15 vite është paguar nga taksat e shqiptarëve, në të gjitha postet publike që ai ka mbajtur.

Pasi investiguam sërish si rastin e Pezës në QKB, ku bashkëshortja del aksionere në katër biznese, zbuluam se edhe në Bullgari kishte aksione tek një kompani private, ku ishte bashkëortake me biznesmenët të cilët kanë koncesionin e inceneratorëve në Shqipëri, i shumë akuzuar nga opozita dhe opinioni publik, për të cilin është thënë se është aferë mbi 300 milion euro. (Lexo këtu)

Gjithashtu bashkëshortja e tij Eva Blushi, me kompaninë bullgare, ku ishte aksionere me 33% të kuotave, kishte blerë Valtelina shpk, e cila mban emrin tregatr Lori Kafe, që ka të njëjtët aksionerë me Top Channel. (Lexo këtu) 

               Prona në Korçë

Gjithashtu, CNA.al publikoi, edhe një pronë në Korçë të deklaruar nga Ben Blushi për vetëm 30 mijë euro, e cila në fakt vlen të paktën 500 milion sipas vlerës së tregut, në kohën kur ajo është blerë ( Lexo këtu). Dhe i njëjti biznes është dhënë me qera për 2 mijë euro në muaj dhe për gati 18 muaj ka nxjerrë të gjithë lekët e investimit.

Në krah të këtij biznesi qëndron dhe një tjetër objekt. Sërish një ambient tregtar, në emër të ish-vjehrrit të Ben Blushit, i shkëmbyer me një apartament 120 metër katëror në Tiranë, i cili vlente të paktën 250 mijë euro. Por, ky biznes regjistrohet dhe duket se ka vlerë reale, por ajo e Ben Blushit megjithëse më e madhe si sipërfaqe, gati edhe një herë më e madhe regjistrohej me një vlerë qesharake.

LEXO EDHE:  Parandalohet ngjarja kriminale/ Arrestohet në flagrancë autori

LEXO EDHE:  Kërcënoi policinë dhe prokurorin/ Arrestohet i “forti” i Burrelit

             Pallati në Tiranë

Pas kësaj CNA.al ka denoncuar edhe një pallat në Tiranë, ndërtuar nga një jurist A. Brati, i cili nëpërmjet një proçedure e cila duket të jetë qartazi një skemë, përfiton një pjesë trualli me një gjyq, ku pala e paditur nuk ka asnjë pretendim, por thjeshtë dhe vetëm bëhet marrëveshja. Se pse duhet të ketë një gjyq ku pala tjetër e bën marrëveshje, dorëzohet dhe firmos në gjykatë pa asnjë pretendim kjo tregon se gjithçka ka qënë formale dhe një “dhuratë” i është bërë vjehrrit të Ben Blushit nga ndërtuesi i atij pallati, i cili pretendon se ka qënë Blushi ortaku i vërtetë dhe jo vjehrri i tij. (Lexo këtu) 

Pasuria e përfituar nga ai truall dhe leja e ndërtimit e dhënë më pas me një gjyq formal, më pas shkoi të paktën në pesë milion dollarë. Këto janë shkruar dhe publikuar vazhdimisht në CNA.al dhe do të përsëriten. Por, ajo që duhet të ndodhë  tani është vendosja përballë SPAK.

SPAK, ish-Prokuroria e Krimeve të Rënda, tashmë institucion i reformuar, duket të jetë përballë skandalit. E në rastin e Alfred Pezës, atëherë Prokuroria e Krimeve të Rënda reagonte dhe regjistronte procedimin penal, dhe hetonte qoftë edhe formalisht, kishte një gjyq dhe në fund jepej një vendim.

Ndërsa për rastin e Ben Blushit askush nuk lëviz gishtin. Askush nuk cel hetimet. Asnjë vepër penale nuk po regjistrohet. SPAK po hesht.

Ne do të jemi këtu për të mos u ndalur dhe për të detyruar SPAK të flasë. Për t’i detyruar institucionet të reagojnë. Nuk mund të ndodhë më në Shqipëri, zhurmë zhurmë për asgjë. E vërteta duhet një dhe vetëm një.

Ben Blushi duhet të hetohet për pasurinë e tij të fshehur, për deklarime të rreme. Këto janë faktet minimale që ne kemi zbuluar. Mund të ketë edhe shumë të tjera që prokurorët duhet t’i hetojnë dhe t’i zbulojnë.

E në rast se Alfred Peza rrogën si gazetarë e kishte fshehur për të mos paguar taksat, Ben Blushi ka përfituar qindra miliona lekë pasuri në marrëdhënie me biznesmenë të ndryshëm, duke ushtruar influencën e tij si deputet, prefekt apo ministër.

SPAK ndodhet përballë një skandali. Heshtjes dhe mbulimit të çështjes së Ben Blushit. Po duket qartazi se ky institucion, përtej pretendimit publik, është kapur nga mazhoranca e cila merr në mbrojtje shërbëtorët e saj të shpërndarë në media.

SPAK të paktën në kaq kohë duhet të kishte regjistruaar fillimin e hetimit, por nuk ka ndodhur ende asgjë. Faktet dhe argumentat janë publikuar, dosja është e plotë. Por, ajo që u quajt shpresa e shqiptarëve, po hesht. Megjithëse për të do të ishte një fillim i mirë. Tani ndodhemi përballë faktit se ka vetëm heshtje. Asnjë reagim. Një institucion që u pretendua se do të reagonte fort ndaj denoncimeve të korupsionit, por po hesht dhe po bën tani avokatinë e Ben Blushit, jo publikisht, por ligjërisht, duke e shpëtuar atë nga akuzat./ CNA.al

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

Ekskluzive-SKANDALI/Deputeti i Rilindjes dhe ish-gazetari Alfred Peza ble 1.1 miliard lekë, 1% aksione në një bankë private (Dokumentat)

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

SPAK do marrë në hetim familjen Blushi?!

Detajet e reja/ Dokumentet që zbulojnë përqindjen e aksioneve të Ben Blushit me kompaninë e inceneratorëve

“Sheiku” i mediave/ Të gjitha miliardat dhe skandalet e Ben Blushit

LEXO TE PLOTE