Connect with Us

Meta falenderon Bujar Kapexhiun për 2 marsin/ Kush cënon Kushtetutën, armik i popullit

Politikë

Meta falenderon Bujar Kapexhiun për 2 marsin/ Kush cënon Kushtetutën, armik i popullit

Publikuar

-

Presidenti Meta ka falenderuar një tjetër artist, i cili ka deklaruar mbështetjen për 2 marsin.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan se Kushtetuta duhet të bëhet Bibla dhe Kurani për çdo shqiptar, ndërsa shton se kush cenon Kushtetutën do të jetë armiku i popullit tonë.

“Një falënderim për Profesor Bujar Kapexhiun për solidarizimin me 2 Marsin dhe përgjegjshmërinë e tij qytetare, intelektuale dhe patriotike.

Ke të drejtë Profesor, Kushtetuta duhet të bëhet për çdo shqiptar Bibla dhe Kurani ynë. Të jetë e paprekshme dhe e padhunueshme me ligje anti-kushtetuese sot e përgjithmonë.
Kush cenon Kushtetutën do të jetë armiku i popullit tonë, sepse vetëm mbrojtja e Kushtetutës na mbron nga rreziqet e brendshme si tirania dhe arbitrariteti, por edhe nga rreziqet e jashtme që janë shtuar.
Vetëm Kushtetuta na mban të bashkuar! 🇦🇱
#PërKushtetutën #PërRepublikën #PërShqipërinë #PërKombin”, shkruan presidenti Meta.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Çfarë ndodhi pas largimit të Fatos Nanos/ Prapaskenat e Kongresit të PS

Publikuar

-

Nga

ps ftese per nanon

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri, ndërsa komenton Kongresin e PS-së, shprehet se pas largimit të Fatos Nanos, ish-Partia e Punës është kthyer në origjinë.

Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri thekson se ajo çfarë po ndodh në Kongresin e PS-së, tregon vetëm nënshtrim, bindje dhe konformizem.

“Me largimin e Fatos Nanos nga kreu i Partise Socialiste, ish Partia e Punes u kthye ne origjine! Kongresi i PS aktual eshte nje salle ku drejton vetem nje njeri, ndersa te tjeret brohorasin. Nenshtrim, bindje, konformizem! Servilizmi, karrierat falso te njerezve pa histori, aftesi e integritet kane prodhuar nje parti autokratike ku vullneti i kryetarit eshte i vetmi mendim, qasje e veprim.
Asnje debat, asnje dyshim, asnje peshperime! Vec bindje!”-shkruan Kulluri.

Gjithashtu, Kulluri thekson se edhe në qeverisje nuk mund të jetë ndryshe, pasi sipas tij nuk qeveris ligji, por vetëm një njeri, duke iu referuar kështu kreut të PS, Edi Rama.

“Dhe qeverisja nuk mund te jete e ndryshme. Nuk qeveris ligji, por personi. Askush nuk kontrollon drejtimin e PS ashtu sic askush nuk kontrollon qeverine! Deputete te emeruar por jo te zgjedhur! Ministra pa asnje atribut te vecante politik apo publik, por produkte te vullnetit autoritar te nje njeriu!”-shkruan Kulluri.

Po ashtu, ai thekson se ky është deshtim total 30 vjet pas renies se Komunizmit!

Më tej, ai shkruan se “Te gjitha vlerat e demokracise si mbajtja e pergjegjesise, llogaridhenia, kontrolli dhe kufizimi i pushtetit ne parti dhe me tej ne qeverisje jane tashme nje e shkuar ne koshin e plehrave te historise! Nje turp i vertete per nje vend qe eshte anetar i NATO-s dhe kandidat ne BE! Dhe e gjitha ne emer te “liberalit perendimor”, politikanit-artist rebel qe ka shtypur cdo mendim apo veprim te ndryshem nga i veti!
Ky degradim demokratik i Partise Socialiste nuk eshte problem vetem i tyre, por i gjithe Shqiperise per sa kohe PS qeveris vendin dhe eshte nje nga dy partite e madha! Ky model mund te prodhoje vetem autokraci, cenim te te drejtave te individeve dhe grupeve shoqerore dhe mbi te gjitha korrupsion galopant!
30 vjet pas renies se komunizmit autokracia e partive politike po prodhon autokraci qeverise, qe do te thote deshtim demokratik!”

LEXO EDHE:  Ish presidenti i tërheq vëmendjen Metës/ Nuk mund ta përfaqësosh nëse bëhesh palë me…

LEXO EDHE:  Ish presidenti i tërheq vëmendjen Metës/ Nuk mund ta përfaqësosh nëse bëhesh palë me...

Sipas Kullurit, liri politike dhe ekonomike ne nje vend qe drejton nje njeri dhe vartesit e bindur te tij, nuk ka dhe nuk mund te kete!

Gjithashtu ai thotë se edhe në krahun tjetër, duke iu referuar kështu PD-së, ndodh e njëjta situatë. Gjë që sipas tij tregon se gjithë shoqëria jonë është në krizë.

“Dhe kur kthen koken ne krahun tjeter dhe sheh te njejtin model, do te thote se nuk jemi perballe krizes demokratike te PS, por gjithe shoqerise!
Ndaj zgjedhjet e ardhshme duhet te shkaterojne monopolin e pushtetit te nje apo disa njerezve, por ti kthejne qytetareve qeverisjen e tyre. Parlamenti i ardhshem duhet ti kthehet sovranit, pra qytetareve!”-përfundon postimin e tij Edvin Kulluri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shkonte nga fryn era”/ Noka i përvishet Henri Çilit: Të paguajë pasojat e asaj që ka bërë

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Brendshëm Flamur Noka, ka reaguar për arrestimin e pronarit të UET-së, Henri Çilit, mbi të cilin rendojnë e një varg akuzash, nga mashtrimi deri tek ndikimi i organeve të drejtësisë.

I ftuar në studion e “Pa protokoll” Noka tha se nuk mund të bësh pazarë me gjakun e një oficeri policie ndaj, nëse akuzat janë të vërteta Çili duhet të paguajë pasojat.

Ndërkaq, ai nuk ngurroi ta etikojë Çilin dhe si një njeri që shkon “nga fryn era”.

” Henri ka luajtur kështu, 90% ishte me pushtetin dhe kur e shikonte se po rrëzohej kalonte në anë tjetër të opozitës,  duke u përgatitur për pushtetin e radhës. Këtë bëri edhe në 2013. Uroj të mos ketë qenë kjo, pse i doli kundër qeverisë. Nga ana tjetër, nëse është e vërtetë akuza pastaj këtu është histori tjetër.

Unë kam qenë Ministër i Brendshëm dhe jam kategorik kundër cdokujt që ngre dorën kundër policisë. Uroj dhe dëshiroj që të mos ketë prapavijë. Dëgjova se akuzohet për ndikim të paligjshëm, do të thotë se ka tentuar të korruptojë dikë, Dvoranin. Por si mund të arrestosh korruptuesin, por jo të korruptuarin. Kur arreston këtë, po gjyqtarin? U përfol gjithë paraditen kjo cështje dhe pasdite thuhet se u ra. Dvorani nuk e mohoi njohjen dhe kontaktin.

LEXO EDHE:  Zbardhet takimi/ Ja çfarë i tha Metës deputeti gjerman   

LEXO EDHE:  Ilir Meta takon Presidentin e FES në Berlin z. Kurt Beck

Në rast se janë të vërteta këto që thuhen, unë jam me ligjin dhe Henri Çili të paguajë pasojat e asaj që ka bërë, sepse të bësh pazar me gjakun e një oficeri policie mëshirë nuk ka.” tha Noka./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“S’duhet të ndërhynte aty ku ka lënë gjak policia”/ Ceka flet për arrestimin e Çilit

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Brendshëm Neritan Ceka ka folur për arrestimin e Henri Çilit, i cili akuzohet për një sërë akuzash.

Ceka deklaroi se vendi ka humbur një personalitet, por theksoi se mes keqardhjes dhe drejtësisë do zgjidhte drejtësinë.

“Nuk është koha kur isha unë ministër i Brendshëm, por një ngjarje na lidh në këtë rast, Lazarati. Kur isha unë ministër për herë të parë policia hyri në Lazarat dhe familja Aliko ishte ndër aktorët e kësaj situate problematike. Kjo më habit si mund të bëhet një lidhje e trishtuar mes një personaliteti të kulturës, një ndër intelektualët e shquar të vendit. Janë vrima që nuk mbyllen më, ky vend nuk ka më intelektualë, po ikin njerëz, janë vende bosh. Unë e trajtoj nga njohja personale.

LEXO EDHE:  Marrëveshja Meta-Veliaj/ Pse i firaksin këshilltarët LSI-së në Këshillin Bashkiak?

LEXO EDHE:  Ilir Meta takon Presidentin e FES në Berlin z. Kurt Beck

Henri Çili ishte intelektual. Unë e ndjej si lajm të trishtuar. Nëse ndërhyn atje ku policia ka lënë gjak, kjo është një gjë e rëndë. Kur e vendos pjesë e një liste të një grupi, kjo do të më habiste shumë. Kjo histori më duket si teatër absurd. Uroj të mos ketë prapavijë dhe mes keqardhjes dhe drejtësisë, zgjedh drejtësinë”, tha ai në emisionin “Pa Protokoll”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE