Connect with Us

Makina godet automjetin e policisë/ Plagosen dy efektivë

Kronika

Makina godet automjetin e policisë/ Plagosen dy efektivë

Publikuar

-

Një aksident ka ndodhur rreth orës 02:20 tek Ura e Dajlanit.

Mësohet se një makinë ka goditur një automjet të patrullës së policisë, dhe si pasojë dy efektivë kanë mbetur të lënduar.

Dy efektivët, identiteti të cilëve ende nuk është bërë i ditur, ndodhen në spital jashtë rezikut për jetën.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Video-Shpejtësi në kufijtë e çmendurisë dhe të dehur në timon/ Policia bën “kërdinë”

Publikuar

-

Nga

Policia rrugore, vijon kontrollet me radar në rrugën Tiranë-Durës-Tiranë, për të parandaluar aksidentet.

Por, pavarësisht kontrolleve, Policia Rrugore bën të ditur se gjatë natës që lamë pas, në 250 minuta kontroll në të dyja kahet e lëvizjes, u evidentuan shumë drejtues mjetesh që shpejtonin për të fituar vetem disa minuta me shumë, duke qarkulluar gati me dyfishin e shpejtësisë së lejuar, pa konsideruar edhe lagështirën dhe erresirën në rrugë.

Gjithashtu, polica bën të ditur se janë tërhequr 14 Leje Drejtimi dhe drejtuesit e mjeteve jane percjelle per ne Organin Administrativ Shteteror per gjykim, për shpejtësi nga 148 km/h deri në 171 km/h,çka tregon papërgjegjshmëri ndaj jetës.

Po ashtu, janë marrë edhe 11 masa administrative shpejtësi mbi normat e lejuara, jo me shume se 20 km/h dhe 8 masa administrative për manovra të rrezikshmë në rrugë duke kërkuar parakalim.

“Shpejtësia në rrugë dhe alkooli në timon, destinacioni 🏡???🚑.

171 km/h nuk qarkullon në rrugë por je duke fluturuar✈ për të arritur aksidentin dhe jo për të shijuar fundjavën.

Si çdo fundjavë vijojnë kontrollet parandaluese me Radar në rrugën Tiranë- Durrës-Tiranë, për të parandaluar ngjarjet rrugore dhe per te siguruar rruget e perdoruesit e saje pergjate udhetimit.

Megjithëse kontrollet janë shumëfishuar, sensibilizmi është rritur në maksimum, përsëri shumë drejtues mjetesh në fundjavë abuzojnë me shpjetësinë dhe alkoolin në timon.

250 minuta kontroll në të dyja kahet e lëvizjes, u evidentuan shumë drejtues mjetesh që shpejtonin për të fituar vetem disa minuta me shumë, duke qarkulluar gati me dyfishin e shpejtësisë së lejuar, pa konsideruar edhe lagështirën dhe erresirën në rrugë.

14 Leje Drejtimi të tërhequra dhe drejtuesit e mjeteve jane percjelle per ne Organin Administrativ Shteteror per gjykim, për shpejtësi nga 148 km/h deri në 171 km/h,çka tregon papërgjegjshmëri ndaj jetës.

11 masa administrative shpejtësi mbi normat e lejuara, jo me shume se 20 km/h dhe 8 masa administrative për manovra të rrezikshmë në rrugë duke kërkuar parakalim

KUJDES! Viti 2020, Viti i Sigurisë Rrugore.

Mos nxito të arrish fundin, trego durim në drejtim🚙, respekto normat e sjelljes në rrugë, mos tejkalo kufizimet e shpejtësisë, mos drejto mjetin pas përdorimit të pijeve alkoolike, vendos rripin e sigurimit, kaskën mbrojtëse, mos përdor në asnjë mënyrë celularin gjatë drejtimit të mjetit, ndalo makinën në xhep rruge dhe fol në telefon, mos rreziko veten dhe përdoruesit e tjerë të rrugës, mos mbaj fëmijët në vend të parë dhe pa serxholin, ndiq udhëzimet dhe këshillat e👉👮🏻♀, për sigurinë tuaj dhe të tjereve.

Ndryshimet po ndodhin në Kodin Rrugor, me qëllimin e vetëm, për të rritur parametrat e sigurisë së jetës në rrugë. Kontribuo edhe ti në rritjen e sigurisë në rrugë, duke manifestuar rregull dhe disiplinë, në raport me rregullat e qarkullimit rrugore.”-thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shfaqi simptoma të koronavirusit/ Humb jetën rrugës për në spital shqiptari në Greqi, zbulohet e vërteta

Publikuar

-

Nga

Një shqiptar ka humbur jetën ditën e sotme në Greqi, teksa po transportohej për në spitalin e Nafplios.

Mësohet se 32-vjeçari, emri i të cilit ende nuk bëhet me dije, kishte shfaqur simptoma të njëjta me ato të koronavirusit.

Të afërmit kishin njoftuar ambulancën, por fatkeqësisht i riu nuk ka mundur të jetojë.

Pas ekzaminimeve, doktorët kanë treguar se shqiptari nuk ka humbur jetën nga virusi që ka marë qindra jetë njerëzish, por nga encefaliti i rëndë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Transportonin 27 klandestinë/ Arrestohen 9 persona në Korçë, një tjetër në kërkim

Publikuar

-

Nga

9 persona kanë rënë pasditen e sotme në prangat e policisë së Korçës, pasi u kapën duke transoportuar 27 klandestinë.

Mësohet se gjithashtu autoritetet kanë shpallur në kërkim një person, i cili nuk iu bind urdhrit të bluve për të ndaluar, por kreu manovra të rrezikshme me mjetin e tij, duke aksidentuar dy pasagjerë dhe më pas u largua nga vendngjarja.

Raportohet se në pranga janë vënë shtëtasit me inicale L.C., 35 vjeç, banues në Prishtinë, N.K., 43 vjeç, banues në Vushtrri të Kosovës, R.K., 29 vjeç, banues në Fushë-Kosovë, K.M., 21 vjeç, K.L., 19 vjeç dhe K. M., 21 vjeç, të tre banues në Tiranë, si dhe K.P., 21 vjeç, L.B., 20 vjeç dhe F.D., 19 vjeçe. Ndërkohë në kërkim u shpall i riu me inciale K.D., 21 vjeç, banues në Durrës.

Në fshatin Çiflig, Korçë, shërbimet e Policisë pasi kanë patur në ndjekje mjetet tip “Benz” dhe “Citroen”, me të cilat shtetasit K. P., L. B., F. D., dhe K.D., në bashkëpunim mes tyre ishin duke transportuar drejt Tiranës kundrejt fitimit 4 shtetas të huaj, i kanë bërë me shenjë drejtuesit të mjetit tip “Citroen” shtetasit K. D., që të ndalonte, por ky i fundit me qëllim shmangien e kapjes nga policia, kreu manovra të rrezikshme duke dalë nga rruga. Për pasojë janë dëmtuar dy shtetas të huaj, pasagjerë në këtë mjet, të cilët u transportuan në Spitalin e Korçës, ku më pas njëri prej tyre u dërgua në Tiranë për mjekim të specializuar.

Në Maliq, pranë vendit të quajtur “Tyrbja”, tre shtetasit kosovarë L. C; N. K., dhe R. K., janë kapur në flagrancë me mjetet tip “Volksëagen Golf” dhe “Volksëagen Sharan”, duke transportuar kundrejt fitimit 4 shtetas të huaj në drejtim të Tiranës, të cilëve më pas iu kishin premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së.

Si edhe në dalje të qytetit të Pogradecit, tre shtetasit nga Tirana K. M; K. L., dhe K. M., janë kapur me mjetet tip “Volksëagen”dhe “Skoda” duke transportuar kundrejt fitimit në drejtim të Tiranës, 19 shtetas të huaj, emigrantë të paligjshëm.

Sakaq, materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve, kryer në bashkëpunim”, “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik” dhe “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE