Connect with Us

Fotot – Nga sikleti i Ramës, te Bushati dhe Veliaj/ Çfarë nuk u pa në Kongresin e PS

Politikë

Fotot – Nga sikleti i Ramës, te Bushati dhe Veliaj/ Çfarë nuk u pa në Kongresin e PS

Publikuar

-

Partia Socialiste ka zhvilluar sot ditën e dytë të punimeve të kongresit.

Dita e sotme filloi duke mbajtur një minutë heshtje për të përkujtuar 51 viktimat e tërmetit të 26 nëntorit.

Kjo gjë u kërkua nga sekretari i Përgjithshëm i PS Taulant Balla që në nisje të fjalës së tij në sallën e Pallatit të Kongreseve dhe më pas vazhduan fjalimet nga socialistët dhe kryeministri Edi Rama.

Por ajo që nuk u pa nga kamerat e mediave ishin reagimet e socialistëve gjatë punimeve të kongresit, të qeshurat e Ditmir Bushatit me Arben Ahmetajn, apo sikleti i Ramës që fërkonte kokën e sqetullën.

LEXO EDHE:  Avokati Gjokutaj kap mat Çilin

Për më tepër shihni fotot./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Arrestohet administratori i pronave të Henri Çilit/ Policia i gjen në banesë rekursin për Arbion Alikon

Publikuar

-

Nga

Arrestohet Betim Shkupi, personi në emër të të cilit kaluan pronat e marra nga shoqëria “Fishta sh.p.k” në Velipojë në pronësi të biznesmenit Sait Fishta.

Burime të Dosja.al bëjnë me dije se Shkupi është arrestuar të njëjtën mbrëmje si Henri Çili dhe gjithë të arrestuarit e tjerë dhe se në banesën e tij janë gjetur dokumentet e rekursit për dy vëllezërit Aliko. Po atë mbrëmje ai është nisur për në Gjirokastër.

Shkupi mban postin e administratorit të “European Education Initiative Holding” dhe ka pasur kontroll 100% mbi aksionet e Universitetit Europian të Tiranës, ku botuesi Çili është pronar.

Pas “pazarit” të bërë me Adil Alikon, botuesi dhe pronari i UET, Henri Çili kërkoi vetëm 750 mijë euro (të konvertuara edhe në prona) për ndërhyrjë në gjyqësor në mënyrë që dy djemtë e tij, Arbjoni dhe Albani të dilnin sa më shpejt para Gjykatës.

I vendosur për lirimin e djemve të tij, Adili me vetëm një telefonatë ndaj biznesmenit shkodran Sait Fishta, të vënë në pranga së bashku me vëllain e tij Besnik Fishta, i ka dhuruar botuesit sipërfaqe toke dhe dy apartamente në Velipojë.

Pronat kanë kaluar nga dera e noteres Shpresa Gjoci, e cila ka përpiluar një kontratë dhurimi që është firmosur më 10 janar 2020 në emër të Betim Shkupit, në emër dhe me dijeni të plotë të bashkëpunëtorit të tij të ngushtë, Henri Çilit. Burime të Dosja.al bëjnë me dije se Shkupi është arrestuar të njëjtën mbrëmje si Çili dhe gjithë të arrestuarit e tjerë dhe se në banesën e tij janë gjetur dokumentet e rekursit për dy vëllezërit Aliko në Gjykatën e Lartë.

LEXO EDHE:  Negociatat për Anëtarësim në KE/ Bushati takon Christian Danielsson

LEXO EDHE:  “Salinjani ua vari në qafë Babalet”/ Ndoka vë me shpatulla pas muri Ramën

Botuesi dhe pronari i UET, Henri Çili, u arrestua gjatë operacionit “Mezhgorani”, mbrëmjen e të enjtes. Bashkë me të u arrestuan avokati Ilir Korbi, biznesmeni Sait Fishta dhe 25 persona të tjerë.

Botuesi akuzohet për 6 vepra penale, ku më e rënda është ajo e ushtrimit të ndikimit tek gjyqtarët për të liruar Arbion dhe Alban Aliko, dy lazaratasin e dënuar për vrasjen e efektivit të RENEA-s në Lazarat, Ibrahim Basha.

Sot është mësuar se e përfshirë në dosje është edhe Marina, vajza e këngëtares Eli Farapasi ndihmoi dy nga të ndaluarit t’i shpëtonin policisë. Në shtëpinë e saj, policia ka ushtruar kontroll dje.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ju mirëpresim më 2 mars”/ Meta program të veçantë për bashkëatdhetarët që vijnë nga jashtë

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësi i presidentit Tedi Blushi ka njoftuar se Ilir Meta ka organizuar një program të veçantë për personat që vijnë nga jashtë shtetit për protestën e 2 marsit.

Për t’i njohur me detajet e protokollit për datën 2 mars, Blushi i kërkon bashkëatdhetarëve që po vijnë nga SHBA, Kanadaja, Mbretëria e Bashkuar, Italia, Gjermania, Franca, Zvicra, Irlanda, Holanda, Austria, Belgjika, Greqia, Turqia dhe vendet e tjera, të kontaktojnë këshilltaren për Çështjet Sociale, znj.Brunilda Paskali në numrin e celularit +355692075961 dhe drejtorin për Marrëdhëniet me Jashtë, Edvin Shvarc në numrin e celularit +355692046332.

Gjithashtu Presidenca vë në dispozicion adresën e emailit “[email protected]”, për bashkëatdhëtarët.

Blushi deklaron se kanë marrë mijra telefonata dhe mesazheve në numrat e grupit organizator që kanë vënë në dispozicion. Ai thotë se të gjithë shqiptarët dhe bashkëatdhetarët duhet të kontakojnë te: “Këshilltari për Mbrojtjen, z.Dedë Prenga

LEXO EDHE:  Autorja e projektit të vjedhur të Teatrit Kombëtar do të hedhë në gjyq Bashkinë e Tiranës

LEXO EDHE:  Erion Veliaj sot më sharlatan se Ramiz Alia 30 vjet më parë

Numër celulari: +355699848359

Këshilltari për Emergjencat Civile, z.Shemsi Prençi

Numër celulari: +355696067755

Këshilltari për Pushtetin Vendor, z.Ylli Asllani

Numër celulari: +355692053488”

Blushi thotë se për shkak të fluksit të jashtëzakonshëm ka vënë në dispozicion edhe dy numrat +355693435861, +355693354269, si dhe adresat e emailit “[email protected]” dhe “[email protected]

“Ju mirëpresim të gjithëve më 2 mars! Së bashku në pranverën kuqezi!”, thekson zëdhënësi i Metës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Dua 800 mijë vota që mos merrem me paratë tuaja”/ Belind Këlliçi “zbërthen” deklaratat e Ramës

Publikuar

-

Nga

Kreu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi, ka reaguar  lidhur me deklarat e kryeministrit Rama në Kongresin e Partisë Socialiste, ku kërkoi 800 mijë vota në zgjedhjet e ardhshme në mënyrë që të sigurojë edhe një mandat të tretë.

Sipas kreu të FRPD, ky ishte një mesazh i drejtëpërdrejtë për botën e krimit. Këlliçi shkruan se ajo qe dontë të thoshte Rama ishte se në këmbim të 800 mijë votave të pretenduara nuk do të prekë pasuritë e tyre.

“Edi Rama mesazh te qarte krimit: Dua 800 mije vota per PS, qe te mos merrem me pasurite tuaja! Keshtu e mori dhe keshtu e mban pushtetin Edi Rama. KÇK eshte thjesht presion ndaj te pabindurve, ose rivalve te bandave te Rames per pushtet dhe para!”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE