Connect with Us

“Dua 800 mijë vota që mos merrem me paratë tuaja”/ Belind Këlliçi “zbërthen” deklaratat e Ramës

Politikë

“Dua 800 mijë vota që mos merrem me paratë tuaja”/ Belind Këlliçi “zbërthen” deklaratat e Ramës

Publikuar

-

Kreu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi, ka reaguar  lidhur me deklarat e kryeministrit Rama në Kongresin e Partisë Socialiste, ku kërkoi 800 mijë vota në zgjedhjet e ardhshme në mënyrë që të sigurojë edhe një mandat të tretë.

Sipas kreu të FRPD, ky ishte një mesazh i drejtëpërdrejtë për botën e krimit. Këlliçi shkruan se ajo qe dontë të thoshte Rama ishte se në këmbim të 800 mijë votave të pretenduara nuk do të prekë pasuritë e tyre.

“Edi Rama mesazh te qarte krimit: Dua 800 mije vota per PS, qe te mos merrem me pasurite tuaja! Keshtu e mori dhe keshtu e mban pushtetin Edi Rama. KÇK eshte thjesht presion ndaj te pabindurve, ose rivalve te bandave te Rames per pushtet dhe para!”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Foto-Delegati socialist 100 vjeçar ngre në këmbë Pallatin e Kongreseve/ Rama e puth në ballë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama prezantoi sot në Kongresin e Partisë Socialiste, anëtarin më të vjetër në moshë të kësaj partie, Zeqirin.

Kreu i qeverisë kujtoi bisedën me një gazetare dhe ftoi në podium, të moshurain, për të cilin tregoi se është 100 vjeç.

“Dje në mos gabohem më bëri një pyetje një gazetare që siç tha ajo që disa socialistë të vjetër kanë kërkuar disa gjëra. Unë i thashë se s’ka socialistë të vjetër. Sot dua të sjellë provën për të gjithë ata që nuk na njohin akoma. Dua të sjellë këtu në skenë një delegat, dua të sjell këtu Ziqirin. Çohuni në këmbë, duartrokiteni, është 100 vjeç”, tha Rama, ndërsa ia la fjalën Zeqirit.

“Të nderuar socialistë, falënderoj zotin Edi Rama për mundësinë që më dha. Mendoj se ky kongres do ta forcojë akoma më shumë unitetin e PS. Edhe lidhjet e saj me masën. Ne veteranët e Luftës Nacional Çlirimtare e mbështesim shumë mazhorancës qeverisëse, pasi po përballon situata të vështira, në zgjidhjen e halleve të popullit”, deklaroi i moshuari, por kreu i qeverisë mes batutash i kërkoi që të kthehet në vendin e tij.

LEXO EDHE:  Rama me urgjencë drejt Torinos/ Zbulohet arsyeja

LEXO EDHE:  Hetimet mbi lobimin rus të Bashës/ Mbërrijnë dy letër porosi në Prokurori

“Tani mund të uleni se u lodhët duke qëndruar në këmbë”, theksoi Rama, ndërsa i moshuari u duartrokit nga salla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Tanush Çaushi/ Mjaft më!

Publikuar

-

Nga

Shqipërinë e kryqëzuat dhe e gozhduat si Krishtin e gjorë. Pastaj i bëtë xhenazen duke qarë me lot krokodili. Mjerë ne që na kanë pushtuar këta shplarësit e trurit. Pse nuk heshtni më mirë dhe të na lini në hallet tona?

Boll më, se jeta nuk është bardh e zi dhe siç na e servirni ju o Analistë, Opinionistë dhe Politikanë.

Edhe në Shqipëri jetohet dhe punohet. A do na lini të punojmë dhe jetojmë në këtë vend? A do i ndalni mallkimet për rininë që e detyroni të lërë atdheun?

Pse për ç’do arritje ngrini vetullat dhe rrudhni buzët? Pse ulërini dhe bërtisni dhe debatet televizive i ktheni në “llogje kavaje”?

Nxiheni dhe bëheni stuhi sa herë atdheu bën hapa përpara?

Pse o politikanë nuk konkuroni me programe dhe me intelektualë, por me kriminelë dhe me njerëz që mbajnë fjalime debatiku sikur do çlirojnë atdheun?

Kryeministri bën si Sulltan me shumë vezirë.

Presidenti gati të marrë kalin me shqiponjën në ballë dhe të shpëtojë mëmëdhenë.

Kryeopozitari herë del si Ertugrul dhe herë bëhet si Manhatma Gandi.

Drejtësia ende pa kokë pret që të gjejë ëngjëllin në Tokë.

Çështë gjithë ky ekstremizëm?

LEXO EDHE:  Hetimet mbi lobimin rus të Bashës/ Mbërrijnë dy letër porosi në Prokurori

LEXO EDHE:  Kujt i trembet Rama?/ “Vesh jelek antiplumb në Parlament”

Ndërsa kthehemi të lodhur nga puna dhe stresi i ditës, përpiqemi që të dëgjojmë ndonjë lajm të mirë. Televizori mbetet e para alternativë.

Përpijmë emisionet televizive me shpresën se do mësojmë diçka të re dhe të bukur për të ardhmen tonë. A thua mund të gjejmë një shpresë?

Por, mbetemi të zhgënjyer dhe të habitur sesi emisionet më të ndjekura politike, nuk kanë në tematikën e tyre çështjet që shqetësojnë komunitetet, hallet e njeriut të thjeshtë dhe problemet apo edhe arritjet.

Të diskutosh “për mustaqet e Çelos” dhe të injorosh problematika të shumta. Çfarë media është kjo dhe kujt i shërben? Shplarja e trurit kryhet më së miri nga këto media që i shërbejnë interesave të ngushta.

Halli kryesor është Presidenti Meta, Zemërimi i Bashës dhe batutat e Ramës.

Rrotull kësaj vërtiten disa analistë politikë që përditë e më shumë na shplajnë trurin me idetë që hedhin. Nuk kemi probleme dhe çështje të tjera ne vallë?

Boll më o pseudointelektualë! Na mërzitët dhe na morët edhe atë energji pozitive që kemi.

Befas mu kujtua Ferma e Kafshëve: “të gjitha kafshët janë të barabarta, por disa janë më të barabarta se të tjerat”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Do i lironte nipat nga burgu/ Roland Bejko tregon “të vërtetat” e Henri Çilit

Publikuar

-

Nga

Ish kryetari i PD-së së Gjirokastrës, Roland Bejko, ka reaguar një ditë pas arrestimit të pronari i UET, Henri Çili i cili ishte përfshirë për lirimin e dy nipërve të tij, Arbjon dhe Alban Alikon.

Në një postim në rrjetet sociale ai thotë se e kishte paralajmëruar se një ditë do ta godisnin, pasi nuk mund t’ia falnin origjinën e tij, ish-bllokistët.

“Déjà vu!

I thoja shpesh, me kujdes se të urrejnë, dhe nëse je bërë kaq pa lejen e tyre do të godasin herët a vonë, por dhe nëse je bërë me bekimin e tyre, prapë do ta hash se nuk ta falin origjinën, as “kapardisjen”.

Ti vjen nga periferia e provincës dhe ata nuk mund ta durojnë dot të bësh ato punë që për mirë apo për keq kanë qenë, janë, dhe do të jenë ekskluzivitete natyrale të elitës së Bllokut.

Nuk blihet me para as dashuria, as miqësia, as respekti,as qëndrueshmëria, as mirënjohja, as partneriteti, as suksesi, as e shkuara dhe as e ardhmja.

LEXO EDHE:  “Lajthit” çuni i Fahriut/ “Sa njerëz mbledh Rama në mitingje, Basha pi kafe”

LEXO EDHE:  Kujt i trembet Rama?/ “Vesh jelek antiplumb në Parlament”

Çdo vlerë e blerë është e reme.

E njihte parimin e 4K-ve të cilat mendonte se i zotëronte, por ku të lënë ujqërit e vjetër avantazh se…, ato parime i kanë shpik për vete.

Duke i paguar, mendonte se do ti zotëronte. Ata që pagun më shumë “të duan fort” kur të kanë pranë, por tregojnë barsoleta me ty sapo kthen shpinën.

Kështu është kur injoron dhe lufton miqtë e vërtetë. Miqtë fallco në fund të lënë vetëm në rastin më të mirë, dhe në rastin më të keq, të japin një të shtyrë, fërkojnë duart e lëngëzojnë nga kënaqësia që “e hëngri provinciali, mirë ju bë”.

Si mund të pranonte Rama t’i dilte nga vatha, ku u fut vet a e futi nevoja, këtë po, kurrë nuk e morëm vesh…

Ju duket fatalitet?

E thotë një miku im i mençur referuar Frojdit, mos haro nga vjen dhe cili ke qenë deri në moshën 3-5 vjeçare.

Kjo është e vërteta e vetme në këtë rast, s’ka tjetër”, shkruan Bejko./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE