Connect with Us

Çfarë nuk u pa në derbin Tirana-Partizani/ Dhunë, sende të forta në fushë dhe shkatërrim, ndëshkohen 11 tifozë  

Kronika

Çfarë nuk u pa në derbin Tirana-Partizani/ Dhunë, sende të forta në fushë dhe shkatërrim, ndëshkohen 11 tifozë  

Publikuar

-

Derbi i mbrëmshëm Tirana-Partizani në në stadiumin “Air Albania” është shoqëruar edhe me akte dhune.

Policia e Tiranës bën të ditur se 11 persona janë proçeduar penalisht, ku dy prej tyre janë arestuar, për shkatërrim të pronës, prishje të rendit e qetësisë dhe hedhje të sendeve të forta në fushë, gjatë zhvillimit të ndeshjes së futbollit midis ekipit të Tiranës dhe Partizanit, në stadiumin “Air Albania”.

“Më datë 28.02.2020, në orën 19:00, në stadiumin “Air Albania” u zhvillua ndeshja e futbollit ndërmjet skuadrave të Tiranës dhe Partizanit.

Gjatë zhvillimit të ndeshjes së futbollit janë kryer veprime të dhunshme nga tifozët, janë hedhur sendet të forta në fushën e lojës, janë dëmtuar stolat, si dhe janë futur në fushën e lojës gjatë zhvillimit të ndeshjes.

Pas veprimeve të shpejta hetimore të kryera nga ana e Seksionit për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 1 Tiranë, janë identifikuar dhe arrestuar në flagrancë dy tifozë, për veprat penale “Veprime të dhunshme në aktivitetet sportive” dhe “Shkatërrimi i pronës”, konkretisht:

A.M., 24 vjeç dhe M.U, 27 vjeç, të dy banues në Tiranë.

LEXO EDHE:  Lejuan ndërtime pa leje/ Në pranga tre inspektorë të Bashkisë

Gjithashtu u proceduan në gjendje të lirë për veprën penale “Shkatërrim prone” dhe 9 tifozë të tjerë, konkretisht shtetasit: M.H, A.P, G.M, L.T, A.M, A.O, K.R, R.J dhe K.M

Vijon puna për kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe identifikimin e prsonave të tjerë të përfshirë në këto veprime të kundërligjshme.

Materialet hetimore do t’i referohen Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme.”-thuhet në njoftimin e policsë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Armëmbajtje pa leje, dhunë në familje dhe përndjekje/ Tre të arrestuar në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Policia e Tiranës bën të ditur se ka vënë në pranga tre persona, ndaj të cilëve rëndojnë akuza të ndryshme.

Kështu, uniformat blu kanë vënë në pranga 26-vjeçarin V.M, pasi gjatë kontrolit në banesën e tij policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pushkë.

Në pranga ka rënë edhe shtetasi E. J., 37 vjeç, banues në Tiranë. Ky shtetas ka ushtruar presion psikologjik ndaj ish-bashkëjetueses së tij.

Gjithashtu u bë arrestimi në flagrancë për veprën penale “Dhunë në familje” i shtetasit K. H., 37 vjeç, banues në Laknas.

“Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2, në vijim të punës për kapjen e personave që qarkullojnë me armë zjarri apo që mbajnë në banesë sende të kundraligjshme, mbi bazën dhe të informacioneve të marra në rrugë operative se një i ri mbante armë zjarri në banesë, organizuan punën për arrestimin e këtij shtetasi.

Si rezultat i ushtrimit kontrollit të befasishëm në banesën e shtetasit V. M., 26 vjeç, në rrugën “Frosina Plaku”, Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pushkë. Në përfundim të veprimeve të para hetimore ky shtetas u arrestua në flagrancë për veprën penale ” Mbajtja pa leje e armëve luftarake”, për të cilën parashikohet dënim deri në 7 vite burg.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen 19 kg drogë/Arrestohen dy persona në Korçë

LEXO EDHE:  Foto-Kontrolli i policisë “fundos” 41-vjeçarin/ E pabesueshme çfarë iu gjet në banesë

Po nga shërbimet e Policisë të Komisariatit Nr.2 u bë arrestimi në flagrancë për veprën penale “Përndjekja”, i shtetasit E. J., 37 vjeç, banues në Tiranë. Ky shtetas ka ushtruar presion psikologjik ndaj ish-bashkëjetueses së tij.

Gjithashtu u bë arrestimi në flagrancë për veprën penale “Dhunë në familje” i shtetasit K. H., 37 vjeç, banues në Laknas. Ky shtetas ka kërcënuar me fjalë ish-bashkëshorten.

Materialet i kaluan për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë në ngarkim të shtetasve të lartpërmendur.”-thuhet në njoftimin e policisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Makina godet automjetin e policisë/ Plagosen dy efektivë

Publikuar

-

Nga

Një aksident ka ndodhur rreth orës 02:20 tek Ura e Dajlanit.

Mësohet se një makinë ka goditur një automjet të patrullës së policisë, dhe si pasojë dy efektivë kanë mbetur të lënduar.

Dy efektivët, identiteti të cilëve ende nuk është bërë i ditur, ndodhen në spital jashtë rezikut për jetën.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Video-Shpejtësi në kufijtë e çmendurisë dhe të dehur në timon/ Policia bën “kërdinë”

Publikuar

-

Nga

Policia rrugore, vijon kontrollet me radar në rrugën Tiranë-Durës-Tiranë, për të parandaluar aksidentet.

Por, pavarësisht kontrolleve, Policia Rrugore bën të ditur se gjatë natës që lamë pas, në 250 minuta kontroll në të dyja kahet e lëvizjes, u evidentuan shumë drejtues mjetesh që shpejtonin për të fituar vetem disa minuta me shumë, duke qarkulluar gati me dyfishin e shpejtësisë së lejuar, pa konsideruar edhe lagështirën dhe erresirën në rrugë.

Gjithashtu, polica bën të ditur se janë tërhequr 14 Leje Drejtimi dhe drejtuesit e mjeteve jane percjelle per ne Organin Administrativ Shteteror per gjykim, për shpejtësi nga 148 km/h deri në 171 km/h,çka tregon papërgjegjshmëri ndaj jetës.

Po ashtu, janë marrë edhe 11 masa administrative shpejtësi mbi normat e lejuara, jo me shume se 20 km/h dhe 8 masa administrative për manovra të rrezikshmë në rrugë duke kërkuar parakalim.

“Shpejtësia në rrugë dhe alkooli në timon, destinacioni 🏡???🚑.

171 km/h nuk qarkullon në rrugë por je duke fluturuar✈ për të arritur aksidentin dhe jo për të shijuar fundjavën.

Si çdo fundjavë vijojnë kontrollet parandaluese me Radar në rrugën Tiranë- Durrës-Tiranë, për të parandaluar ngjarjet rrugore dhe per te siguruar rruget e perdoruesit e saje pergjate udhetimit.

Megjithëse kontrollet janë shumëfishuar, sensibilizmi është rritur në maksimum, përsëri shumë drejtues mjetesh në fundjavë abuzojnë me shpjetësinë dhe alkoolin në timon.

250 minuta kontroll në të dyja kahet e lëvizjes, u evidentuan shumë drejtues mjetesh që shpejtonin për të fituar vetem disa minuta me shumë, duke qarkulluar gati me dyfishin e shpejtësisë së lejuar, pa konsideruar edhe lagështirën dhe erresirën në rrugë.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen 19 kg drogë/Arrestohen dy persona në Korçë

LEXO EDHE:  Kontrolle të rrepta në orët e vona të natës/ Pezullohen 17 patenta

14 Leje Drejtimi të tërhequra dhe drejtuesit e mjeteve jane percjelle per ne Organin Administrativ Shteteror per gjykim, për shpejtësi nga 148 km/h deri në 171 km/h,çka tregon papërgjegjshmëri ndaj jetës.

11 masa administrative shpejtësi mbi normat e lejuara, jo me shume se 20 km/h dhe 8 masa administrative për manovra të rrezikshmë në rrugë duke kërkuar parakalim

KUJDES! Viti 2020, Viti i Sigurisë Rrugore.

Mos nxito të arrish fundin, trego durim në drejtim🚙, respekto normat e sjelljes në rrugë, mos tejkalo kufizimet e shpejtësisë, mos drejto mjetin pas përdorimit të pijeve alkoolike, vendos rripin e sigurimit, kaskën mbrojtëse, mos përdor në asnjë mënyrë celularin gjatë drejtimit të mjetit, ndalo makinën në xhep rruge dhe fol në telefon, mos rreziko veten dhe përdoruesit e tjerë të rrugës, mos mbaj fëmijët në vend të parë dhe pa serxholin, ndiq udhëzimet dhe këshillat e👉👮🏻♀, për sigurinë tuaj dhe të tjereve.

Ndryshimet po ndodhin në Kodin Rrugor, me qëllimin e vetëm, për të rritur parametrat e sigurisë së jetës në rrugë. Kontribuo edhe ti në rritjen e sigurisë në rrugë, duke manifestuar rregull dhe disiplinë, në raport me rregullat e qarkullimit rrugore.”-thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO TE PLOTE