Connect with Us

18.000 refugjatё drejt BE?/ Gjendje e tensionuar nё kufirin greko-turk

Bota

18.000 refugjatё drejt BE?/ Gjendje e tensionuar nё kufirin greko-turk

Publikuar

-

Greqia ka bllokuar 4000 migrantё qё vinin nga Turqia nga hyrja “ilegale” nё kёtё vend, njoftojnё mediat. Sipas njoftimeve nё media, Erdogan ёshtё shprehur, se i ka hapur portat pёr refugjatёt.

Situata nё kufirin greko-turk ёshtё tensionuar tё shtunёn (28.02). Greqia kёrkon tё ndalё patjetёr migrantёt qё vijnё nga Turqia. “Qeveria ёshtё e vendosur tё bёjё gjithçka pёr tё mbrojtur kufijtё”, tha zёdhёnёsi i qeverisё, Stelios Petsas tё shtunёn para gazetarёve. Nё 24 orёt e fundit, autoritetet greke kanё numёruar 4000 persona qё kanё bёrё pёrpjekje pёr tё kaluar kufirin e hyrё nё Greqi. Policёt grekё dhe mijёra migrantё janё pёrplasur ashpёr nё kufirin greko-turk nё Pazarkule. Pamjet e televizionit grek, Skai tregonin se si policia greke pёrdorte gazin lotsjellёs kundёr migrantёve, qё hidhnin gurё nga ana turke e kufirit.

Türkei Ausschreitungen am Grenzübergang Pazarkule zu Griechenland (Getty Images/AFP/O. Kose)

18 000 refugjatё drejt Europёs?

Agjencia Reuters ka bёrё tё ditur, se sipas informacioneve nga burime tё saj, Turqia ka vendosur qё tё mos i ndalё mё refugjatёt qё kanё marrё rrugёn drejt Europёs pёrmes rrugёs tokёsore ose detare. Po tё shtunёn agjencia e lajmeve, afp ka bёrё tё ditur se presidenti turk, Erdogan nё Stamboll ёshtё shprehur, se pavarёsisht ujdive me BE pёr refugjatёt, do t’i lejojё ata qё kalojnё kufirin nё Bullgari dhe Greqi. “Ne i kemi hapur portat”, citohet nga mediat Erdogan qё ka akuzuar BE,se nuk i ёshtё pёrmbajtur marrёveshjes sё refugjatёve. Sipas Erdoganit 18.000 refugjatё janё ndёrkohё qё nga e premtja nё kufijtё e Turqisё me BE.

LEXO EDHE:  Ukraina drejt liberalizimit të vizave

Gjendja ёshtё e paqartё. Sepse tё premten nё mbrёmje, i ngarkuari i BE pёr politikёn e Jashtme, Jospeh Borrell ishte shprehur, se pas njё bisede telefonike me ministrin e Jashtёm turk, Mevlüt Cavusoglu, ai ka marrё “garancinё” nga Turqia, se Ankaraja do tё pёrmbushё pjesёn e saj tё marrёveshjes sё refugjatёve, tё nёnshkruar nё mars 2016.

Türkei Edirne Ausschreitungen an Grenzübergang zu Griechenland (picture-alliance/AA/G. Balci)

Gjendja u shkallёzua papritur kёto ditё, pasi Turqia tha se do tё hakmerret pas vrasjes sё 33 ushtarёve turq nё sulmet ajrore siriane nё provincёn e Idlibit, dhe u shpreh, se nuk do t’i mbajё mё refugjatёt qё duan tё vijnё nё Europё. Tё shtunёn nga Turqia bёhet e ditur, se janё shkatёrruar magazina me armё kimike nё Siri, si edhe njё „numёr i madh” i objektivave tё qeverisё sё Bashar Al-Asadit./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Turqia nuk do t’i ndalojë refugjatët ‘që duan të shkojnë në Europë’

Publikuar

-

Nga

Qindra migrantë kanë filluar të shkojnë në Turqinë veriperëndimore drejt Bullgarisë dhe Greqisë. Partia e Presidentit, Rexhep Tajip Erdogan tha që refugjatët e filluan udhëtimin e tyre pas një sulmi sirian në Idlib.

Turqia nuk është “më në gjendje të mbajë refugjatë” pas një sulmi sirian që vrau 33 ushtarë në Idlib, tha të premten Omer Celik, një zëdhënës i partisë në pushtet AKP të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan. Njoftimi vjen ndërsa rreth 300 migrantë ecnin të premten nëpër veriperëndimin e Turqisë drejt kufijve të saj me Greqinë dhe Bullgarinë, sipas agjencisë së lajmeve DHA. “Si rezultat i sulmit, (refugjatët) në Turqi po shkojnë drejt Evropës, kurse ata në territorin sirian po shkojnë drejt Turqisë,” i tha Celik CNN Türk menjëherë pas mesnatës të premten. “Politika jonë e refugjatëve është e njëjtë si më parë, por tani jemi në një situatë ku nuk mund t’i mbajmë më ata”.

Raportet e OKB dhe BE për fluksin e ri të migrantëve

Një zëdhënës i agjencisë së refugjatëve të Kombeve të Bashkuara tha të premten se nuk kishte informacione për njerëz në Turqi që ecin drejt Greqisë ose pjesëve të tjera të Evropës. BE gjithashtu ka shprehur dyshim për fluksin e refugjatëve, të raportuar nga disa media.

“Unë do të doja të theksoja se nuk ka ndonjë njoftim zyrtar nga pala turke për ndonjë ndryshim në politikën e azilkërkimit, për refugjatët ose për politikën ndaj migrantëve”, tha një zëdhënës i ekzekutivit të BE-së në një konferencë shtypi.

“Ne nuk kemi marrë asnjë informacion për këtë. Ne nuk kemi raporte për një lëvizje të dukshme drejt kufijve,” tha zëdhënësi i UNHCR Babar Baloch në një konferencë shtypi në Gjenevë. Agjensia e lajmeve Demiroren tha se grupi i migrantëve, përfshirë gra dhe fëmijë, e nisën në udhëtimin e tyre nga provinca Edirne e Turqisë drejt kufijve me Bullgarinë dhe Greqinë – dy shtete të Bashkimit Evropian – rreth mesnatës. Në këtë grup ishin sirianë, iranianë, irakianë, pakistanezë dhe marokenë. Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis e ka diskutuar situatën në Turqi dhe lëvizjen e migrantëve drejt kufijve grekë në një telefonatë me kancelaren gjermane Angela Merkel.

LEXO EDHE:  Tensionet SHBA-Iran pas vrasjes së gjeneral Soleimanit

LEXO EDHE:  BE: T'ia dalim të bashkuar ose të dështojmë të veçuar!

Greqia rrit patrullimin kufitar

Në pritje të migrantëve, Greqia ka rritur patrullimet kufitare “në nivelin maksimal të mundshëm”, sipas Agjencisë France Presse (AFP). Greqia rriti praninë e saj ushtarake përgjatë kufirit turk në fillim të këtij muaji. Qeveria po përpiqet të instalojë një barrierë lundruese në Detin Egje, për të ndaluar ardhjen e migrantëve.

Bullgaria është gjithashtu e gatshme të dërgojë 1000 ushtarë në kufirin turk, për të parandaluar fluksin e paligjshëm të migrantëve, tha ministri i Mbrojtjes. Ky shtet anëtar i BE ka një kufi tokësor prej 300 km me Turqinë./ DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjermania midis panikut dhe kujdesit nga koronavirusi/ Çfarë thonë ekspertët

Publikuar

-

Nga

Virusi Korona është tema numër një në bisedat në Gjermani. Ekspertët paralajmërojnë të mos kalohet në panik.

Çfarë do të thotë epidemia e virusit Korona për Gjermaninë? A do të ndalet së shpejti jeta publike, a do të anulohen aktivitetet e mëdha, siç po bëhet në Zvicër? Virusi i ri është në titujt e të gjitha gazetave gjermane. “Mos kalo në panik” këshillon të paktën gazeta e përditshme “Taz”. Por epidemia përcakton në masë të madhe bisedat mes njerëzve: në autobus dhe në tren, në rrugë, në restorante dhe në vendin e punës.

Qëndrim i arsyeshëm te ekspertët

Relativisht me qetësi reagojnë ata që duhet ta dinë më mirë: Instituti-Robert-Koch, autoriteti më i lartë në Gjermani për sëmundjet infektive, mban konferenca shtypi të përditshme. Lars Schaade, mjek specialist në mikrobiologji dhe nënkryetar i institutit, rendit: 52 infektime njihen deri tani në Gjermani, ka tre zona lokale të përqendrimit. Një në Renaninë Veriore-Vestfatli me një pacient të sëmurë rëndë, një në Baden-Württemberg, një rast të ri në Mynih.

Sa për krahasim: në të gjithë botën janë infektuar me virus deri tani mbi 80.000 vetë, në 52 vende. Dhe, sipas ekspertëve, numri i rasteve të paraportuara është i lartë. Kjo është arsyeja pse Schaade arrin në përfundimin se “për momentin virusi nuk duket të ketë një përhapje të gjerë në Gjermani. Dhe kjo është arsyeja pse rreziku për shëndetin e popullatës është i vogël deri në mesatar”.

Takim krize i ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn dhe atij të Brendshëm, Horst Seehofer

Më e rëndësishmja tani: larja e duarve

Schaade edhe njëherë dha këshilla shumë specifike se si duhet të sillet popullata tani: “Përdorni shami që mund t’i flakni, kur kolliteni ose teshtini, hidhini ato. Lani duart, dhe kur kjo nuk është e mundur është mirë të ktheheni pas kur teshtini ose kolliteni dhe teshtini në bërryl. “Për më tepër, prekeni sa më pak të jetë e mundur fytyrën, gjë që një person normal e bën deri në dyqind herë në ditë.

LEXO EDHE:  Hahn paralajmëron Shqipërinë/ “Ka rezultate, por ende duhet shumë punë”

LEXO EDHE:  "Rregulli i Maltës" për shpërndarjen e refugjatëve

Çfarë ndodh, e pyesin Schaade, në rast të një infektimi? Rreth 85 përqind e rasteve kalojnë si grip i butë, por: “Ka disa raste që përkeqësohen, që përkeqësohen pas rreth nëntë ditëve: këto janë rastet që kanë rrjedhën më të rëndë të sëmundjes. Dhe kur ke një rrjedhë kaq të rëndë të sëmundjes , atëherë mund të duhen tre, katër, ose në raste ekstreme madje edhe gjashtë javë për ta marrë veten, siç përshkruhet në Kinë ”.

Qeveria federale ka reaguar dhe ka ngritur një ekip krizash të cilit i përkasin shumica e dikastereve. Ministri i Brendshëm Horst Seehofer (CSU) dhe Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn (CDU) e kanë diskutuar gjendjen e punëve me kancelaren Angela Merkel. Zëdhënësi i Merkel-it, Steffen Seibert tha të premten: “Kancelarja, për këtë të jeni të sigurtë, do të informohet çdo ditë për përparimin e ngjarjeve, si në aspektin e përhapjes, ashtu edhe për gjendjen e përgatitjeve.”

A duhet të anulohet panairi i turizmit?

Ndërkohë, është shtyrë edhe panairi kryesor botëror i turizmit ITB me mijëra vizitorë nga e gjithë bota, i cili do të fillonte në Berlin të mërkurën e ardhshme. Një temë tjetër do të jetë ndoshta nëse Gjermania ka mjaft kostume speciale dhe maska ​​mbrojtëse, veçanërisht për personelin ndihmës, po të përkeqësohet epidemia. Nuk duket se ato mjaftojnë. Ministri Spahn, pra, po shqyrton, siç tha dje në “Televizionin e Dytë Gjerman” (ZDF), një ndalim eksporti, nëse është e nevojshme./ DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

La burrin për të dashurin/ E mitura përdhunohet nga tre shokët e tij

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë raportohet nga Gjilani, ku një 17 vjeçare është detyruar nga i dashuri të kryejë marrëdhënie seksuale me shokët e tij.

17 vjeçarja ishte e fejuar, por nuk donte të martohej me të, dhe për këtë arsye vendosi të braktisë familjen mesnatën e 23 shkurtit.

Pas kësaj prindërit e vajzës kanë lajmëruar policinë, duke bërë të mundur dhe kthimin e saj në shtëpi.

Bazuar në dëshminë që ajo ka dhënë në Policinë e Kosovës, e mitura ka rrëfyer se është detyruar që të kryejë marrëdhënie seksuale me shokët e të dashurit të saj.

LEXO EDHE:  Hahn paralajmëron Shqipërinë/ “Ka rezultate, por ende duhet shumë punë”

LEXO EDHE:  Hahn paralajmëron Shqipërinë/ “Ka rezultate, por ende duhet shumë punë”

Nga katër të dyshuarit, tre prej tyre janë arrestuar.  Prokuroria Themelore në Gjilan ka kërkuar caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarve me inicialet S.I, A.A dhe S.L./CNA.al

LEXO TE PLOTE