Connect with Us

UET shfajësohet/ Arrestimi i pronarit tonë s’ka lidhje me ne

Lajme

UET shfajësohet/ Arrestimi i pronarit tonë s’ka lidhje me ne

Publikuar

-

Pas arrestimit të pronarit të UET, Henri Çili, ka reaguar profesorati i këtij univeristeti.
Në një mbledhje të zhvilluar ditën e sotme, rektorati sqaron se ndalimi i Henri Çilit nuk ka asnjë lidhje me veprimtarinë e UET dhe European Education Initiative shpk, që ka në pronësi këtë universitet.

Sipas profesoratit, thirrja nga Drejtësia e Çilit ka të bëjë me dhënien e sqarimeve mbi “Legal Studio” që është entitet i pavaruar nga UET.

“Në interes të informimit të drejtë publik, Senati Akademik i Universitetit Europian të Tiranës sqaron se ndalimi i z. Henri Çili nuk ka asnjë lidhje me veprimtarinë e UET dhe European Education Initiative shpk, që ka në pronësi këtë universitet. Performanca ekselente i ka dhënë këtij Universiteti statusin e një aktori publik me rëndësi kombëtare dhe më gjerë, ndaj ne si anëtarë të Senatit Akademik reagojmë me indinjatë ndaj pasaktësive, spekulimeve ose dashakeqësive në raportimin e ngjarjes së sotme, duke sqaruar se thirrja e z. Cili në organet e drejtësisë lidhet me dhënien sqarime mbi Legal Studio shpk, i cili është një entitet krejtësisht i pavarur nga Universiteti Europian i Tiranës. “ – thuhet në qëndrimin e Senatit të UET, i cili është firmosur në unanimitet nga të gjithë anëtarët./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Ekskluzive/ Digitalb humb garën për Champions League

Publikuar

-

Nga

Një nga eventet më të mëdha sportive, jo vetëm në Europë por edhe në botë, është Champions League, e cila është një nga kompeticionet më spektakolare sportive në botë.

Të drejtat e transmetimit të këtyre ndeshjeve, pra eventeve dhe gjithçka ndodh në botë futbollistike në këtë kompeticion janë pjesë e një marketingu të fortë, por edhe shitjesh të drejtash televizive.

Hapet një garë, ka një procedurë nga UEFA dhe më pas shpallet edhe fituesi apo ata që kanë të drejtën e transmetimit të Champions League.

Disa herë, për disa vite rrjesht, këtë event e ka transmetuar Digitalb dhe më pas Tring.

Së fundi mësohet zyrtarisht se është zhvilluar gara dhe Digitalb e ka humbur. Megjithëse me një ofertë spektakolare është humbur beteja për të marrë të drejtat e transmetimit të Chiampions League, të cilat mesa duket edhe për 2 deri në 3 vitet e ardhshme do të jenë pjesë e platformës Tring.

LEXO EDHE:  Drejtonte mjetin pa leje drejtimi/ Arrestohet në flagrancë 21 vjeçari

LEXO EDHE:  Turqi/Arrestohet profesori shqiptar për bindje guleniste

Këto janë informacionet e para zyrtare që vijnë ekskluzivisht për CNA.al, por nuk dihen vlerat e sakta të ofertave, megjithëse Digitalb mësohet se kishte dhënë një shumë maramendëse, por nuk ka mundur dot të mposhtë Tringun, në garën për Champions League.

Në ofertën e bërë, Tring është si paktetë “Pay TV” dhe Free është televizioni Vizion Plus dhe nga ana tjetër përballë ishte platforma Digitalb dhe Televizioni Kombëtar Top Channel, që mesa duket në finale, pas kësaj gare kanë rezultuar humbës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Bujar Leskaj nuk rikandidon më për kreun e KLSH/ Maxhoranca të nisë procedurat për titullarin e ri

Publikuar

-

Nga

Kreu i Kontrollit të Lartë të Shtetit Bujar Leskaj ka deklaruar se nuk do të kandidojë sërish për këtë post.

Në analizën vjetore të KLSH në Vlorë, Leskaj u hspreh se ka dërguar kërkesën për moskandidim duke i kërkuar maxhorancës të nisë procedurat për titullarin e ri.

“Nuk do të rikandidoj. Kam dërguar kërkesën për mos kandidim. Të nisë mazhoranca procedurat për titullarin e ri të KLSH”, tha Leskaj.
Ndërkohë Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela u shpreh i gatshëm për një marrëveshje të re KLSH-Prokurori./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Detajet/ Kur e ndryshoi emrin Henri Çili

Publikuar

-

Nga

Policia ka zhvilluar në orët e para të mëngjesit të sotëm një operacion, ku në pranga është vënë edhe pronari i UET, Henri Çili.

Arrestimi i Çilit është bërë pas një urdhër arresti të lëshuar nga prokuroria, pasi dyshohet për ndikim të paligjshëm në sistemin e drejtësisë, për të liruar nga burgu të dënuarit e bandës së Lazaratit.

Henri Çili që e njeh opinioni publik, është një personazh kompleks që nga media shkoi pedagog e më pas pronar i një universiteti privat, që shpesh “shkëlqen” mediatikisht, por plot me re të zeza sipër dhe skandale në opinionin publik.

Ai njihet në opinionin publik si Henri Çili, por në fëmijëri emri i tij ka qënë Naim Çili.

Ky i fundit ka lindur në në një shtëpi pas shinave të trenit, buzë rrugës nacionale  dhe u quajt Naim.

LEXO EDHE:  Vidhnin naftë/ Arrestohen dy vëllezër

LEXO EDHE:  Arrestimi i Enver Bajrit/ Artan Hoxha tregon detaje tronditëse

CNA.al ka zbardhur më parë detajet, sesi dhe kur e ndryshoi emrin Henri Çili.

Ndryshimi i emrit nga Naim në Henri, është bërë nga komuna e Fushë Labinotit, në 27 tetor të vitit 1995, me vendimin vendimin nr 11-4.

Mesa duket emri Naim”ishte një “barrë” tepër e rëndë për Henri Çilin, dhe nuk do të mund të arrinte “shkëlqimin” e sotëm.

Në linkun më poshtë të gjitha detajet se si dhe kur e ndryshoi emrin Henri Çili./ CNA.al

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

Ndikim tek gjyqtarët për të liruar të arrestuarit për drogë/ 11 persona në pranga, mes tyre edhe Henri Çili  

Kush është Henri Çili dhe si denoncohej nga CNA.al

LEXO TE PLOTE