Connect with Us

“S’keni arritur asgjë konkrete, zhgjënjyet demokratët”/ Analisti ia thotë në sy Bardhit

Politikë

“S’keni arritur asgjë konkrete, zhgjënjyet demokratët”/ Analisti ia thotë në sy Bardhit

Publikuar

-

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi ka replikuar mbrëmjen e sotme me analistin Arjan Curi lidhur me protestat dhe strategjinë e ndjekur nga opozita për rrëzimin e kryeministrit Edi Rama.

Bardhi tha se Rama po rrëzohet, ndërsa Curi i përplasi në sy faktin që deri më tani opozita nuk ia ka dalë dhe për më tepër theksoi se kanë mërzitur demokratët dhe mbështetësit e opozitës.

Gjithashtu Curi i tha sekretarit të PD se strategjitë që kanë përdorur nuk kanë arritur asgjë konkrete, por Bardhi pretendon se opozita është më e fortë se një vit më parë.

Replikat:

Bardhi: Po rrëzohet. I vetmi mjet për të rrëzuar Edi Ramën dhe çdo qeveri që keqqeveris vendin është bashkim i vullnetit të qytetarëve dhe zgjedhje të lira e të ndershme. Kemi nisur një betejë, prandaj jemi bërë pjesë e një proçesi që duhet të prodhojë standarte për zgjedhje të lira e të ndershme si Reforma Zgjedhore. Nuk do njohim një Reformë Zgjedhore nëse nuk garanton zgjedhje të lira e të ndershme.

Curi: Dy herë e ka provuar PD ta rrëzojë me demonstrata dhe nuk ia ka dalë, është tërhequr. Dihet një moment do iki ai, por varet se kur, në cilën të ardhme. E dyta, nëse pyet me mjete politike a është e zonja PD të shkaktojë një palë zgjedhje të parakohshme në mënyrë që ta rrëzojnë, unë them që jo. Nuk rrëzohet dhe jo me zgjedhje të parakohshme e jo të shkaktuar nga kjo PD që kemi tani. PD i bëri një nder Ramës, menduan se do bënin  hata të madhe duke djegur mandatet. E forcoi edhe më tepër pushtetin e Ramës,  këta i thonë Ramës prano që je hajdut dhe Rama do ishte i marrë po ta pranonte. Jo vetëm janë djegur mandatet, është lëshuar i gjithë pushteti lokal. Mirë që si thanë hajde merre dhe PD. Shkaktuan mërzitje në opinion publik, shkaktuan mërzitje të madhe tek mbështetësit, deputetët që dy-tre herë i keni nxjerrë në betejë, keni mërzitur ata që do kandidonin për kryebashkiak në rrethe dhe që mund ta fitonin.

LEXO EDHE:  Pranimi i mandateve/ Spaho: Mësim për opozitën

Bardhi: Mua më rezulton që të gjitha vendimet  e marra nga PD janë marrë në mbështetje të organeve më të larta të partisë. Ka patur një vendim unanim të gjithë strukturave të partisë. Më rezulton që nga ai vendim, PD dhe opozita, i ka shërbyer interesit publik. Arsyeja pse jemi në politikë nuk është t’i bëjmë qejfin 50-60 vetave, por t’i shërbejmë shumicës, interesit publik. Do dalim në protestë kur të gjykojmë kur të jetë koha, nuk i kemi paralajmëruar protestat që në vjeshtë. Thamë se kur opozita të gjykojë se i vjen në ndihmë organizimi i protestave, patjetër do ketë.

Curi: Deri tani këto strategjitë tuaja nuk kanë arritur një gjë konkrete.

Bardhi: Strategjitë tuaja kanë bërë atë që PD të jetë më e fortë se një vit më parë. Ne jemi shumë më të fortë se sa ishim para një viti dhe Rama është më i dobët se ç’ishte para një viti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bylykbashi nxjerr pamjet “e turpshme”/ Durrsakët janë lënë qëllimisht në mes të pisllëkut

Publikuar

-

Nga

Bylykbashi më i ndëshkuari në Durrës/ Skualifikoi Rusmalin nga gara për Komisioner

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, ka publikuar videon e FRPD-së së Durrësit, e cila ka nxjerrë pamjet e kanalizimeve dhe mbeturinave të papastruara nga bashkia.

Bylykbashi ngre akuzat se socialistët i kanë shuar Durrësit memorjen nën beton dhe i kanë zhdukur qendrën.

Sipas tij, banorët e qytetit bregdetar janë lënë qëllimisht në mes të pisllëkut mungesës së infrastrukturës dhe të shërbimeve.

Durrësit, ne 20 vitet qe jane ne pushtet ne kete qytet, qeveritaret socialiste i shuan memorien nen beton. Ia zhduken qendren e qytetit sic e mbajne mend durrsaket. Sot eshte nje shesh qe i ngjan cdo qendre qyteti ne Lindjen e Mesme. Lum kush ruan fotot e femijerise per ta kujtuar ate qytetin e bukur buze detit.

Por sot ne 2020 Durresi ‎eshte edhe realiteti i kesaj video. Jane banore te qytetit qe lihen qellimisht ne mes te pisllekut, mungeses se infrastruktures dhe te sherbimeve. Ish Keneta dhe zonat e tjera te periferise jane deshmia e nje pushteti qe perbuz qytetaret e vet. U merr parate me taksa qe shpenzohen per Velieren dhe riberjen e rrugeve e lukse te kota çdo vit sepse ashtu mund te vidhet me lehte, ama keta banore te Durresit trajtohen si ne bidonvilet e Botes se Trete.

Ky eshte turp qe merr fund me 25 prill 2021. Ate dite vota vlen sa 20 vitet qe ju kane vjedhur!”, shkruan demokrati në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Agron Duka ultimatum Bashës/ Ose i dyti në Durrës, ose iki nga koalicioni

Publikuar

-

Nga

Agron Duka ultimatum Bashës/ Ose i dyti në Durrës, ose iki nga koalicioni

Kreu i PAA-së, Agron Duka ka qenë i ftuar pasditen e sotme në Report Tv, ku është shprehur se nëse Lulzim Basha nuk i siguron një vend dinjitoz në listën e kandidatëve për qarkun e  Durrësi, do të dalë në koalicion më vete.

Duka tha se është në negociata me Bashën për të krijuar një listë të përbashkët në mënyrë që ai t’i sigurojë kandidatë në të gjitha qarqet kryesore të vendit dhe sipas tij gjasat janë që opozita të dalë me listë të përbashkët, pasi e ndarë në grupe të fragmentizuar favorizon fitoren e PD.

Nëse negociatat dështojnë Duka tha se do të bëjë kalkulimet e veta për të nxjerrë kandidatë ku e ka të sigurt fitoren.

“Dy janë mënyra ose të dilet i vetëm në një koalicion ose të dilet me opozitën, me atë që tashmë jemi. Faktit që u bënë ndryshime të njëanshme në kodin zgjedhor kufizon shumë vendet për partitë e vogla në listë dhe kjo na kushtëzon paksa, por dhe dalja vetëm pa komisioner dhe pa numërues edhe kjo është e rrezikshme, por jo e pamundur.

Po presim të mbyllim negociatat me opozitën e bashkuar dhe me PD si parti e madhe dhe të dalim me një listë që të maksimilizojë votat. Ne kërkojmë përfaqësi në të gjitha qarqet kryesore me një kandidat.

LEXO EDHE:  Seancë dhe protestë/ Çfarë pritet të ndodhë sot

LEXO EDHE:  Pranimi i mandateve/ Spaho: Mësim për opozitën

Mund të tolerojmë në Kukës, ku janë 3 mandate, por jo në Fier, Elbasan, Tiranë, Durrës, Shkodër etj. Dalja me një listë e bën më të mundshme fitoren e opozitës se sa dalja e fragmentizuar me lista të veçanta. Dalja më vete mund të bëjë që në disa qarqe të mos fitojmë deputet dhe se votat shkojnë në dëm të opozitës dhe në favor të PS.

Unë do kandidoj në Durrës, pasi nuk mund të jap më shumë në qark tjetër se sa në Durrës. Nuk pranoj asnjë lloj negociate se sa në një vend dinjitoz dhe jo më në një vend të sigurt, pra 2 ose të 3. Nëse kjo nuk ndodh dilet vete dhe i bëhet ftesë partive të vogla që të maksimilizohet vota dhe tentohet që të nxirren disa deputet në disa qarqe ku mendohet se mund të fitohet”, tha Duka./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mimi Kodheli zgjidhet zv.presidente e Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Publikuar

-

Nga

Kodheli akuza PD-së/ “Ka penguar procesin e integrimit me deklaratat tek ndërkombëtarët”

Deputetja socialiste Mimi Kodheli është zgjedhur zv.presidente e Asamblesë Parlamentare të NATO-s.

Kodheli u zgjodh si zv.presidente me unanimitet të plotë gjatë Mbledhjes Plenare të Sesionit të 66-të Vjetor, të Asamblesë Parlamentare NATO-s. Kështu Kodheli është bërë shqiptarja e parë që mban këtë post.

Ndërkohë, president i Asamblesë Parlamentare u zgjodh Kongresmeni amerikan Gerry Connolly.

Kujtojmë se Kodheli është aktualisht Kryetare e Komisionit Parlamentar për Politikën e Jashtme dhe Kryetare e Delegacionit parlamentar shqiptar në Asamblenë Parlamentare të NATOs

LEXO EDHE:  Dako drejt tërheqjes/ Zbulohen kandidatët e PS në Durrës

LEXO EDHE:  Nga Arian Galdini/ Opozita jo si stinë e re, por si mision!

Që prej vitit 2007 ajo është bërë anëtare e Kryesisë së PS-së dhe në vitin 2013 ka qenë ministre e Mbrojtjes në Shqipëri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE