Connect with Us

Operacioni që çoi Henri Çilin në pranga/ Braçe: Gjaku i Ibrahim Bashës nuk bëhet dot pasuri

Kronika

Operacioni që çoi Henri Çilin në pranga/ Braçe: Gjaku i Ibrahim Bashës nuk bëhet dot pasuri

Publikuar

-

Zëvendës kryeministri Erion Braçe ka reaguar pas arrestimit pronarit të UET, Henri Çilit.

Braçe ka zbuluar se operacioni që çoi në arrestimin e disa personave, mes të cilëve edhe të Çili, ka lidhje me ndërhyrjet për lirimin e vrasësve të ish-oficerit të RENEA-s, Ibrahim Basha.

Braçe kujton Ibrahim Bashën, efektivin e vrarë në Lazarat dhe i thotë se ‘gjaku i tij nuk bëhet dot pasuri’.

Ai thotë se ka pasur ndërhyrje për lirimin e tyre, edhe nga persona që kanë qenë në listë për deputet.

“Ibrahim Basha, sherbyes i shtetit dhe i ligjit! Nuk do të harrojë kurrë kush ty! Nuk do të shesë kurrë kush ty! Ti do te jesh perhere dëshmor i atdheut. Gjaku yt nuk do të bëhet kurrë para e pasuri për batakcinjtë! Bravo Prokurorisë së Republikës e Policisë se Shtetit. I neveritur nga llumi qe do drejtësinë per ta blere e shitur, i neveritur nga llumi politik qe uleret kunder reformës në drejtësi, por bleresit e shitesit i ka ne liste deputetesh, i neveritur nga llumi me firme e vule qe noterizon blerjen e shitjen e drejtesise”, shkruan zv.kryeministri Erjon Braçe.

LEXO EDHE:  Gara për kreun e FRPD/Kandidatët e Lulzim Bashës dhe kandidati i Çilit

Emri i themeluesit të UET del në përgjime për ndërhyrje te një gjyqtar, për lirimin nga burgu t për dy vëllezërit Aliko, të cilët janë dënuar me burg për vrasjen e efektivit të RENEA-s Ibrahim Basha, ndodhur në Lazarat gjatë aksionit të policisë në vitin 2015, kundër kultivimit të drogës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Jo vetëm Çili/ Mes të arrestuarve edhe nipi i Dash Alikos dhe drejtori juridik i UET

Publikuar

-

Nga

Në operacionin ku u shoqërua dhe më pas arrestua pronari i UET, Henri Çili, në pranga kanë përfunduar edhe disa persona të tjerë.

Raportohet se një prej tyre është edhe Amarildo Aliko, nip i ish-kryekomunarit të Lazaratit dhe aktualisht kreu i PD-së së Gjirokastrës, Dash Aliko.

Gjatë momentit të arrestimit, atij i janë gjetur në banesë armë e municione.
Ndërsa një tjetër i arrestuar është edhe avokati Ilir Korbi, drejtori juridik i UET, i cili shërben edhe si pedagog pranë këtij universiteti.

LEXO EDHE:  Sulmi në Lazarat, arrestohet një tjetër person

LEXO EDHE:  Gazetari lëshon bombën/ Vrasja e Kacifas çështje shërbimesh, e kanë dërguar për tu vrarë

Bashkë me Korbin janë shoqëruar edhe disa persona të tjerë, të cilët kanë qenë në tavolinë me të.
Dyshohet se të arrestuarit kanë ndikuar tek gjyqtarët për lirimin e të arrestuarve të Lazaratit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Premtoi se do i nxirrte të birin nga burgu/ Henri Çili dyshohet se i mori para e prona babait të të dënuarit përjetë

Publikuar

-

Nga

Detaje të reja kanë dalë lidhur me shoqërimin dhe më pas arrestimin e pronarit të UET, Henri Çili.

Sipas hetimeve të gjykatës së Përmetit, dyshohet se Henri Çili ka komunikuar me babain e Arbion Alikos, Adil Aliko, ku i premtonte se do të negocionte me një gjyqtar për lirimin nga burgu të të birit.

Sipas News 24, ka dyshime që Çili i mori shuma të konsiderueshme parash, apartament, dyqan dhe prona të tjera me premtimin se do e ndihmonte ta nxirrte të birin nga burgu.
Kujtojmë se Arbion Aliko, pjesë e grupit të zjarrit, është dënuar me burg përjetë për vrasjen e efektivit të RENEA-s, Ibrahim Basha, gjatë aksionit për të kapur grupin kriminal që kishte nisur të shtënat ndaj policisë lokale, operacion antikanabis në 2014-ën në Lazarat.

LEXO EDHE:  Ku ka humbur Henri Çili?!

LEXO EDHE:  Lazarat/ Policia identifikon 4 autorët e armatosur dhe të maskuar

Ndaj Henri Çili, Prokuroria ka ngritur akuzat e falsifikimit të dokumenteve, mashtrimit, si edhe ushtrimit të ndikimit të paligjshëm te organet e drejtësisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ndikim tek gjyqtarët për të liruar të arrestuarit për drogë/ 11 persona në pranga, mes tyre edhe Henri Çili  

Publikuar

-

Nga

Të tjera detaje kanë dalë në dritë në lidhje me prangosjen e pronarit të UET, Henri Çili.

Burimet për CNA.al bëjnë të ditur se Çili është shoqëruar në orët e para të mëngjesit të sotëm, së bashku me 11 persona të tjerë.

Mësohet se prangosja ka ardhur pas urdhër arresteve të lëshuar nga prokuroria e Gjirokastrës për ndikim të paligjshëm për lirimin e të denuarve të bandës së Lazaratit.

LEXO EDHE:  Lazarat/ Policia identifikon 4 autorët e armatosur dhe të maskuar

LEXO EDHE:  Ja dosja e Prokurorise per vrasjen e oficerit te RENEA-s ne Lazarat

Mes personave të prangosur është edhe drejtori juridik i UET. Operacioni është zhvilluar nga drejtoria e policisë Gjirokastër në bashkëpunim me Tiranën.

Operacioni është zhvilluar pas një hetimi të gjatë dhe u finalizua rreth orës 3 të mëngjesit të sotëm./ CNA.al

Henri Çili me pranga në polici/ Kush e dha urdhërin e shoqërimit, ja për çfarë dyshohet

Zbulohen detajet/ Pse u prangos Henri Çili

LEXO TE PLOTE