Connect with Us

Kush është Henri Çili dhe si denoncohej nga CNA.al

Lajme

Kush është Henri Çili dhe si denoncohej nga CNA.al

Publikuar

-

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, pronari i UET, Henri Çili është shoqëruar në polici. Dhe më pas, pas një urdhër arresti të lëshuar nga prokuroria e Gjirokastrës është arrestuar, për shkak së dyshohet si i përfshirë në një skemë korrupsioni në sistemin e drejtësisë.

Burimet zyrtare bëjnë të ditur se arrestimi i tij ka ardhur pas urdhër arresteve të lëshuar nga prokuroria e Gjirokastrës për ndikim të paligjshëm për lirimin e të dënuarve të bandës së Lazaratit.

Por kush është Henri Çili

Prej disa vitesh, që në hapat e parë të CNA.al, Henri Çili, apo Naimi i Labinotit, ka qënë një nga personazhet e shumë akuzuar prej nesh.

Asnjëherë nuk kemi pasur asgjë personale me zotin Çili, përkundrazi ai është për t’u përgëzuar për kurajon dhe mënyrën sesi një djalë nga fshati Labinot mundi të bëhej pjesë e elitës së Tiranës. Por, gjithmonë tek ai shikohej një maskë. Një person tjetër fshihej pas asaj që shfaqej.

Së pari, egoizimi i tij dhe dyfytyrësia e tij shihej që nga ndryshimi i emrit. Një njeri që nuk mbante emrin Naim, por e bënte Henri.

Së dyti, nga cirqet e tij politike. Dikur i zvarritej Lulzim Bashës dhe Genc Pollos, pastaj kërcenti tek Edi Rama për ta shpallur si “Njeriun e Vitit”, kërkonte mandatin e tretë për Berishën, mandatin e dytë për Ramën, e kështu me radhë.

Njeriu që tentakulat e tij i shtriu fort në politikë, sa në PS, por shumë here më tepër tek Republika e re, e cila “veglat” e tij i ngjiti në elitën e saj.

Lulzim Basha e mbante në krah të djathtë kur prezantonte Halim Kosovën në vitin 2015 apo e kishte pjesë të brigadave të propagandës në 2013.

CNA.al zbuloi disa herë skandalet e borxheve të Henri Çilit, kreditë ku ishte mbytur në banka, por edhe një kontroll të fundit të Ministrisë së Arsimit gjatë Reformës për Universitetet në 2014-2015. Ç’ka do të kishte sjellë edhe mbylljen e UET, por ky universitet nuk u mbyll, duke e kapërcyer me disa këshilla.

LEXO EDHE:  “Nesër e pret gremina dhe fundi i tmerrshëm”/ Paralajmërimi i fortë i Spahos

Më tej mesa duket “kërcimet” e larta u kthyen në pasion për Çilin, me propagandën e tij me një shtëpi botuese dhe duke tentuar të shpalosë elitën që e rrethonte si produkt të UET dhe si vlerë për Shqipërinë, ai mund të kapte ekranet dhe të krijonte një universitet privat, të shumë propaganduar. Sa më lart ngjitej, aq më shumë “fluturonte”.

Ndoshta sa më shumë ngjitej, ka menduar se është i paprekshëm dhe gjithçka i është dukur si kreditë apo milionat e eurove që kishte nëpër banka, të cilat i jepnin dhe fuqinë financiare që ai nuk e kishte.

Në fund pas një “shkëlqimi” publik, duket i rrëzuar.  Kështjella prej kartoni e ngritur prej tij ka marrë “flakë”, dhe zjarrin duket se ia ka vënë vetë.

CNA.al në shumë e shumë shkrime ka raportuar mbi personazhin Henri Çili, por sot policia e ka shoqëruar dhe pas hetimeve të prokurorisë dhe gjykatës, ai është arrestuar pas zbulimit të një skeme fajdesh dhe influencën e tij për të liruar persona të arrestuar, të përfshirë në ngjarje të rënda.

Henri Çili është një nga simbolet e tranzicionit politik në Shqipëri. Një produkt i këtij sistemi që sot përfundoi nga një personazh i elitës mediatike dhe intelektuale, në shokun e dhomës të “Zogut të Tiranës”, tek 313./ CNA.al

Një arsye më shumë për të qënë kundër Ramës, Bashës dhe Estabilishmentit

Skandal/UET e Çilit me editorial, plagjiaturë

Henri Çili e dredh me Ramën/ Nga tutat tek zyra Kryeministrore

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

“Lul Basha ka zgjedhur shokun”/ Henri Çili në panik: Më shtin të dridhurat

Henri Çili, si “tradhëtare” e Lulzim Bashës

Fotot ekskluzive/ Në kasollen e Henri Çilit

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Shqipëria e fundit për besueshmërinë në zgjedhje/ SHBA renditet vetëm një shkallë më lart

Publikuar

-

Nga

Nga Astrit Patozi/ Ata që po guxojnë të përflasin Amerikën nga Tirana...

Në të gjitha studimet, Shqipëria renditet si një vend me korrupsion shumë të madh.

Këtë gjë e ka vërtetuar edhe një studim i bërë së fundmi, duke marrë shkas nga zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Presidenti aktual i SHBA, Donald Trump, ka ngritur akuzat se zgjedhjet e 13 nëntorit janë manipuluar në disa shtete dhe kjo ka bërë që amerikanët të humbasin besimin te integriteti i zgjedhjeve.

Mediat amerikane kanë raportuar se SHBA është vendi i 37-të përsa i përket integritetit te zgjedhjeve, ndërsa shteti i fundit për besueshmëri në zgjedhje është Shqipëria.

Kronikën ku rapotohet ky informacion e ka publikuar në rrjetet sociale Marko Kepi, shqiptari i parë Republikan që garoi për Asamblenë e New York-ut.

LEXO EDHE:  Video-Basha braktiset në takimin për Qeverinë tranzitore

LEXO EDHE:  Video-Paralajmërimi i frikshëm i Berishës/ Po dridhen themelet

Ai thotë se fakti që SHBA renditet pranë Shqipërisë, është vërtet shqetësuese.

Meqenëse kam lindur në Shqipëri, mund t’ju them se ata kanë sistemin e votimit më të korruptuar në botë. Për SHBA të jesh pranë Shqipërisë është jashtëzakonisht shqetësuese!!!”, shkruan Kepi në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

KLP e shkarkoi/ Kuvendi emëron Ilirjana Nano, kryetare të Komisionit Rregullator në KQZ

Publikuar

-

Nga

KQZ/ Kryetarja e Komisionit Rregullator ish shefe kabineti e Komisionerit

Bazuar në indicet mbi disa problematika të funksionimit të pjesës Administrative të Këshillit, Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka iniciuar në korrik 2020 një verifikim të situatës.

Me urdhër të Kryetarit të Këshillit, zoti Gent Ibrahimi është ngritur Komisionin Disiplinor i cili duhej të hetonte problematikat e situatës së krijuar bazuar në konstatimet dhe gjetjet e pasqyruara në dy memo të mbajtura nga këshilltarët e Kabinetit të Kryetarit të Këshillit dhe nga stafi administrativ i Këshillit Me datë 10. 07. 2020, Komisioni Disiplinor ka filluar ecurinë disiplinore për punonjësen znj. Ilirjana Nano, në cilësinë e Sekretarit të Përgjithshëm dhe me datë 10/07/2020, është njoftuar pezullimi i përkohshëm nga detyra.

Në përfundim të procesit, Komisioni Disiplinor ka konstatuar se veprimet dhe mos veprimet e saj si Nëpunësi më i Lartë i Shërbimit Civil në institucion, kanë sjellë pasoja të rënda për funksionimin normal të KLP, duke pasur dëme materiale dhe financiare. Këto veprime janë konsideruar si shkelje shumë të rënda, të parashikuara në Ligjin e 152/2013 për “Nëpunësin Civil”, neni 57, pika 1, germa “a”, dhe komisioni në përfundim të procesit pasi ka evidentuar shkeljet në Vendimin e tij Përfundimtar ka vendosur marrjen e masës disiplinore “Largimin nga shërbimi civil” për znj. Ilirjana Nano me detyrë Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Në 11.09.2020, Këshilli i Lartë i Prokurorisë është njohur me kërkesë padinë e ngritur ndaj tij nga znj, Ilirjana Nano, ku kërkohet shfuqizimin i urdhrit për largim nga detyra dhe detyrimin e palës së paditur për ta sistemuar në të njëjtin pozicion si edhe të paguajë pagën deri në ekzekutimin e këtij vendimi.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka marrë dijeni nga mediat se më datë 6 tetor 2020, znj. Nano është votuar nga Parlamenti si kryetare e Komisionit Rregullator.

Pasi eshte shkarkuar nga KLP per shkelje flgrante administrative, Parlamenti e ka votuar se fundi ne nje detyre tjeter te rendesishm, si kryetare e Komisionit Rregullator te KQZ.

LEXO EDHE:  Rama ka frikë nga e shtuna

LEXO EDHE:  Video-Paralajmërimi i frikshëm i Berishës/ Po dridhen themelet

Po si kanë rrjedhur ngjarjet në të vërtetë?

Në ligjin për Kodin Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë i ndryshuar, neni 13, pika 3, “Përzgjedhja e Komisionerit bëhet në bazë të eksperiencës së mëparshme të suksesshme në drejtim, të ligjshmërisë së demonstruar ose të provuar në ushtrimin e detyrave apo funksioneve dhe të reputacionit publik të kandidatit. Dokumentat apo referencat provuese të kandidatit lidhur me suksesin dhe ligjshmërinë në ushtrimin e detyrave duhet të shtrihen së paku për një periudhë vazhduese 3 vjeçare veprimtarie.”.

Në momentin e dorëzimit të dokumentacionit në Kuvend për kandidimim për një pozicion në Komisionin Regullator në KQZ, znj. Ilirjana Nano nuk plotësonte kriteret të cituara më lart; nuk ka një periudhë vazhduese 3 vjeçare veprimtarie dhe e cila, për më tepër, nuk mund të konsiderohet e suksesshme për deri sa largimi nga detyra e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Lartë të Prokurorisë është bërë me masë disiplinore shkarkim nga detyra.

Ditën e premte, 13. 11. 2020, gjyqtarja e Gjykatës Administrative, znj. Elvana Çiçolli ka vendosur në mënyrë të shpejt ( që në seancën e parë, kur zakonisht caktimi i seancave gjyqësore zgjaten në kohë ) të mos marrë në konsideratë argumentet dhe provat të paraqitura nga juristët të Këshillit dhe të urdhërojë shfuqizimin e urdhrit të kryetarit të Këshillit për shkarkim nga detyra dhe për rrjedhojë, rikthimin të zonjës Nano në pozicionin e mëparshëm.
Në mënyrë paradoksale, më ketë vendim, zonja Ilirjana Nano do të jetë edhe kryetare e Komisionit Rregullator të KQZ edhe Sekretare e Përgjithshme në Këshillin e Lartë i Prokurorisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Media do dalë me lajmet bombastike”/ Paralajmëron Alfred Cako: Ja kur do bëhet izolimi i dytë

Publikuar

-

Nga

Alfred Cako habit me parashikimin/ Joe Biden do shkatërrojë njerëzimin

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një paralajmërim të fortë mbrëmjen e sotme lidhur me pandeminë e koronavirusit në vendin tonë.

Cako tha në emisionin “E Diell” se shqiptarët nuk duhet të bëjnë tampon, pasi sipas tij ata mund të kenë injeksione.

Ai deklaroi se dhjetori dhe viti i ri do të kalojë më lehtë se tani, ndërsa pretendon se izolimi i dytë do të vijë në mesin e muajit janar të 2021, kur pretendon se mediat do të dalin me lajme bombastike.

Unë i kam thënë shqiptarëve, ato jo-të. Mos zini radhë për të bërë tamponë, sepse ato mund të kenë infeksion, siç thonë shumë studiues. Unë nuk di ndonjë që bredh spitaleve ose që ikën jashtë shtetit dhe bën tamponë që ta ketë zënë Covidi, asnjë. Të gjithë ato që i ka zënë Covidi kanë bërë tamponë.

Ata që kam thënë unë kanë dalë të gjitha, iu kam thënë që do të bëhet mbyllje e dytë, u bë që ishte i lehtë. Dhjetori do të kaloj akoma dhe më lehtë, fillimi i janarit gjithashtu, vitin e ri do ta bëjmë mirë. Do e shikoni nga mesi i janarit kur të fillojë bllokimi i dytë, do të forcohet virusi, media do të dalë me lajmet bombastike”, theksoi Cako./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: