Connect with Us

Dvorani në Komisionin për Hetimin e Metës/ Asnjëra palë nuk është superiore, duhet tu përmbahemi kompentecave

Politikë

Dvorani në Komisionin për Hetimin e Metës/ Asnjëra palë nuk është superiore, duhet tu përmbahemi kompentecave

Publikuar

-

Kreu i KED Ardian Dvorani ka deklaruar se presidenti Ilir Meta i ka tërhequr vëmendje institucionit që ai drejton për një kandidate që garonte për t’u bërë anëtare e Gjykatës Kushtetuese, ndërkohë që  sipas tij të dy institucionet janë të barabartë.

Sipas Report Tv, bëhet fjalë për kandidaten Zhaklina Peto për të cilën kishte mungesë relacioni. Nisur nga ky fakt presidenti Ilir Meta i tërhoqi vëmendjen KED me anë të një shkrese të dërguar në datë 31 gusht.

“KED është një organ kolegjial. Këshilli mblidhet sa herë ka një vakancë. Listat e vendeve vakante kishin një numër të konsiderueshëm që kandidonin edhe për poste të tjera. Ky proces zgjati deri në fund të muajit korrik dhe muajin gusht kaluam në procesin e vlerësimit. U verifikua edhe një fenomen tjetër, e tërheqjes së kandidatëve. Këshilli njoftonte presidentin për të bërë rishpalljen e vakancave. Janë 57 kandidatë që u shqyrtuan për Gjykatën Kushtetuese  15 u tërhoqën, 20 të tjerëve iu ndalua kandidimi dhe mbetën vetëm 6 kandidatë. Procesi dëshmoi se në vendin vakant të parë nga 22 kandidatë të shpallur nga presidenti ngelën vetëm 4 kandidatë. Për vendet e tjera vakante mungonin kandidaturat. Një pyetje e ngritur edhe publikisht është se iu kualifikuan vetëm 6 kandidatë për të gjitha postet. Kushte e kandidimet janë të hollësishme. Ato duhet të përmbushen. Një element tjetër që kishte të bënte me verifikimin është edhe pse u ndaluan 20 kandidatë të ndalonin, vetëm 9 iu drejtuan gjykatës për t’u ankuar. Ne kemi bërë 108 herë relacione dhe njëherë është gabuar. Ky relacion nuk i jep kandidatit ndonjë element për të pretenduar më shumë. Gjykata e konsideroi shkelje këtë gjë. Në datë 22 gusht u dha një vendim nga Gjykata Administrative për këtë kandidate.  Problematikë është fakti se presidenti i tërheq vërejte KED pse bën interpretime. Në raportet institucionale funksionon ndryshe. Në këtë proces jemi katër palë dhe asnjëra nuk është superiore nda tjetër. Organet e tjera, qoftë Gjykata e Lartë, Kuvendi apo presidenti duhet të ishin përmbajtur në kompetencat e tyre”, tha Dvorani.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Hajdari propozon vetting për të gjithë kandidatët për deputetë dhe kryetarë bashkie

Publikuar

-

Nga

Pas mbledhjes së Komisionit për Reformën Zgjedhore Rudina Hajdari bën me dije se ka propozuar që të kalojnë në vetting të gjithë kandidatët për deputetë apo kryetarë bashkie.

Ajo shprehet se për këtë propozim u gjet dakordësia e të gjitha palëve.

Sipas Hajdarit, kjo nismë do të pastrojë politikën nga ata persona që kanë patur gisht në vrasjen e shumë shqiptarëve gjatë regjimit komunist.

“Ka ardhur koha që ne ta hedhim këtë hap. Mendoj se ky është hap shumë i mirë dhe u gjet një dakordësi për këtë propozim. Kjo do të pastrojë njëherë e mirë politikën nga ata persona që kanë pasur gisht në internimin dhe vrasjen e shumë shqiptarëve gjatë regjimit komunist. Kemi rënë dakord për përdomin e teknologjisë gjatë procesit zgjedhor. Palët janë duke punuar bashkë dhe ekspertët do vihen në punë për aplikimin e teknologjisë”, u shpreh Hajdari./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Naim-Henri Çili, lëpirësi apo lobisti i të gjitha palëve?!

Publikuar

-

Nga

Sot në orët e para të mëngjesit, pas një hetimi gjashtë mujor është arrestuar Naim Çili, me emrin e ndryshuar Henri Çili. Djali nga Labinoti i cili prej disa vitesh ishte kthyer në personin kryesor të ekrabeve shqiptare dhe në një nga personazhet e mjaft përdorur nga politika.

Le të bëjmë një retrospektivë të shkurtër dhe të kthehemi pas të shohim, është një lobist në politikë, siç e ka trumbetuar vetë me të madhe ekraneve, apo një lëpirës i saj?

Henri Çili ka kaluar në universitetin e tij të rinjtë e Bashës, ata të Republikës së re, këta të FRESH, të LRI-së, e kështu me radhë.

Por, këto vetëm vitet e fundit duke iu dhënë bursa falas forumeve rinore, apo përmes UET-it të tij, duke ushtruar ndikim me ndere dhe qoka tek personazhet e ndryshme politike.

Gjithçka fillon me drejtimin prej tij të gazetës “Standard” dhe më pas me themelimin e UET, universiteti që u themelua nga pesë pedagogë të rinj, të cilët më pas u ndanë dhe Çili “rrëmbeu” gjithçka.

Në vitin 2005 mbështeste Sali Berishën, në vitin 2007, Çilin e pamë në krah të Ramës, ishte mbështetës për rizgjedhjen e tij në krye të Bashkisë. Në vitin 2009 sërish ishte në krah të Saliut, duke kërkuar që PD të fitonte mandatin e dytë dhe lidhjet kryesore i kishte me Lulzim Bashën dhe të rinjtë që vinin vërdallë tij.

Në vitin 2012 kalon në krah të Lulzim Bashës hapur kundër Edi Ramës. Në vitin 2013 kërkon mandatin e tretë për Berishën, publikisht.

Menjëherë pas disa muajsh, pasi Berisha humbet mandatin, shpall Ramën “njeriun e vitit” dhe hidhet në krahun e tij.

Më vonë ai influencon fort tek Edi Rama dhe qeveria e tij për ndryshimin e ligjit për Arsimin e Lartë.

Për më tepër qeveria në atë kohë zhvilloi një operacion të gjerë, në universitetet private. Çili duhej të ishte i pari që duhej të mbyllte atë që quhej kioskë universitare, siç ishte UET për dhjetëra e dhjetëra skandale, por kjo nuk ndodhi kurrë. Ai kishte një imazh më të madh, kishte një godinë më të bukur dhe fasada ishte e shkëlqyer.

Nëpërmjet saj ai shpëtoi dhe e shpëtoi Edi Rama, e shpëtoi Lindita Nikolla.

Por, në vitin 2015 i fshehur në një cep shkoi në krah të Lulzim Bashës, kur kandidoi për kryetar Bashkie Halim Kosova.

LEXO EDHE:  Macja e Metës, parashikoi tërmetin 

LEXO EDHE:  Macja e Metës, parashikoi tërmetin 

Ka pasur një përplasje publike me Erion Veliajn, por më pas marëdhëniet me të i ka pasur shumë të mira. Së fundi në 2017 u pa i mërzitur me Ramën, por thoshte se ai duhej të kishte një mandat të dytë i vetëm. Pak më vonë filloi ta sulmonte. Gjithçka vinte nga luhatjet e tij ekonomike, si edhe ato politike.

Shpesh e kemi parë në ekranet televizive. Deklaroi  në “Zonë e lirë” tek Arian Çani, se lobimi njihet në politikë, megjithëse në Shqipëri nuk ka ligj zyrtar për lobimin e partive politke.

Ai trumbetonte me të madhe këtë, duke përmendur parimet amerikane. Por, në qoftë se Europa apo Amerika e ka të sanksionuar me ligj, në Shqipëri është e ndaluar.

Çili influencat e tij i kishte shumë të mëdha. Ai mundi të fuste deputetë në parlament nga të dyja palët apo të emëronte ministra apo zv.ministra, si në rastin e Odeta Barbullushit, në ministrinë e Jashtme apo disa personazhe si Ervin Salianji apo Grida Duma në PD.

Po përmendim 2-3 emra sepse në qoftë se do të filojmë listën e UET, tek Republika e re e Lulit dhe tek Rilindja do të ishin shumë.

Janë shumë personazhe, kancelarë, pedagogë, drejtues të UET, produkte të dala nga UET, të cilët janë suportuar fort prej Henri Çilit.

E gjithë kjo skemë, që Çili të siguronte pushtet. Një lloj pushteti që i vinte nga krijimi i universitetit dhe më pas nga ajo që ai në publik e quante lobim.

Ndoshta dhe skemat e fajdeve apo këto që ka hetuar prokuroria dhe policia për të influencuar mbi sistemin e drejtësisë me pagesa apo duke krijuar skenarë për të shpëtuar ç’të mundë nga vrasës policësh, ndoshta e quan lobim. Ndoshta mendon se kishte gjithçka në dorë, ishte i paprekshëm, ishte njeriu që kishte një universitet privat, kishte shumë deputetë, ishte miku i kryeministrit, i ish-kryeministrit, i kryetarit të opozitës, por në fakt sot e gjithë piramida “Naim Çili” ra. Edhe sikur të dalë i pafajshëm nga drejtësia, edhe sikur të përpiqet të justifikohet sërish me lobime, skema dhe skenarë të shpëtojë, sot Henri Çili ra dëshmorë. Dhe më shumë sesa ajo që ai quan lobist, Henri Çili ishte thjeshtë dhe vetëm një lëpirës pushtetesh./ CNA.al

Kush është Henri Çili dhe si denoncohej nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Prangosja e Henri Çilit/ Patozi “këshillon” portalet që zgjohen pas orës 9

Publikuar

-

Nga

Koordinatori i Bindjes Demokratike ka reaguar pas arrestimit të pronarit të UET, Henri Çili teksa shprehet se portalet  zgjohen pas orës 9:00.

Patozi thotë se ata që duan të bëjnë revolucion, grusht shteti, diktaturë apo gjëra të kësaj natyre në Shqipëri, por kanë hallin e mediave të internetit, duhet ta dinë se portalet zgjohen gjithmonë pas orës 9.

Sipas Patozit, kjo u provua sot kur dhanë lajmin për arrestimin e Henri Çilit.
Sipas tij, nëse duan të kenë sukses, të bëjnë çfarë kanë për tè bërë përpara se të vijë koha e shtriqjes së mëngjesit.

LEXO EDHE:  Komisioni i Venezias, fundos Metën dhe Bashën

LEXO EDHE:  Komisioni i Venezias, fundos Metën dhe Bashën

“Portalet zgjohen pas orès 9.
Ata që duan të bëjnë revolucion, grusht shteti, diktaturë apo gjëra të kësaj natyre në Shqipëri, por kanë hallin e mediave të internetit, duhet ta dinë se portalet zgjohen gjithmonë pas orës 9.
E provuan sot te gjithë, përvec njërit, (i cili ngjante sikur e kishin caktuar dezhurn) kur dhanë lajmin për arrestimin e Henri Çilit.
Ndaj, nëse duan të kenë sukses, të bëjnë çfarë kanë për tè bërë përpara se të vijë koha e shtriqjes së mëngjesit. Ndryshe, nuk kanë gjë në terezi”, shkruan Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE