Connect with Us

Dosja 339/ Gjykata e Posaçme kthen për plotësim hetimesh një nga fraksionet

Kronika

Dosja 339/ Gjykata e Posaçme kthen për plotësim hetimesh një nga fraksionet

Publikuar

-

Gjykata e Posaçme ka kthyer për plotësim të hetimeve një nga fraksionet e dosjes 339.

Sipas News 24, gjyqtarja paraprake thotë se akuza e SPAK është e paqartë dhe ka nevojë për plotësim të hetimeve.
Dosja 339 ka 24 të pandehur, mes të cilëve Avdylajt e Shijakut dhe të akuzuarit për laboratorin e drogës në Brenog të Hasit.

Sipas gjykatës prokuroria nuk ka individualizuar akuzat për të pandehurit, referuar episodeve kriminale. Ndaj i ka dhënë 2 javë kohë prokurorisë për saktësimin e akuzave./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Shkon në 40 numri i të arrestuarve/ Ja për çfarë akuzohen

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 40 numri i personave të arrestuar në kuadër të një operacioni të zhviluar në orët e para të mëngjesit të sotëm, ku ndër të arrestuarit është edhe pronari i UET, Henri Çili.

Mësohet se operacioni ka ardhur pas disa muaj hetime dhe përgjime. Ndërkohë, CNA.al mëson se gjatë këtij operacioni janë sekuestruar edhe shuma të mëdha parash dhe pasuri të tjetërsuara.

Të njëtat burime theksuan se ka përgjime prej gjashtë muajsh dhe në skemë janë të përfshirë edhe njerëz të botës së krimit.

Operacioni ka çuar në zbulimin e një tentative për të zbutur dënimin me burg përjetë për Arbion Alikon, nga gjykata e Apelit për Krime të Rënda, për vrasjen e ish-efektivit të RENEA-s, Ibrahim Basha në Lazarat.

Skemë korrupsioni për lirimin e të dënuarve nga burgu/ Në pranga edhe ish-kandidati për deputet, zbulohet emri

LEXO TE PLOTE

Kronika

Operacioni që çoi Henri Çilin në pranga/ Braçe: Gjaku i Ibrahim Bashës nuk bëhet dot pasuri

Publikuar

-

Nga

Zëvendës kryeministri Erion Braçe ka reaguar pas arrestimit pronarit të UET, Henri Çilit.

Braçe ka zbuluar se operacioni që çoi në arrestimin e disa personave, mes të cilëve edhe të Çili, ka lidhje me ndërhyrjet për lirimin e vrasësve të ish-oficerit të RENEA-s, Ibrahim Basha.

Braçe kujton Ibrahim Bashën, efektivin e vrarë në Lazarat dhe i thotë se ‘gjaku i tij nuk bëhet dot pasuri’.

Ai thotë se ka pasur ndërhyrje për lirimin e tyre, edhe nga persona që kanë qenë në listë për deputet.

“Ibrahim Basha, sherbyes i shtetit dhe i ligjit! Nuk do të harrojë kurrë kush ty! Nuk do të shesë kurrë kush ty! Ti do te jesh perhere dëshmor i atdheut. Gjaku yt nuk do të bëhet kurrë para e pasuri për batakcinjtë! Bravo Prokurorisë së Republikës e Policisë se Shtetit. I neveritur nga llumi qe do drejtësinë per ta blere e shitur, i neveritur nga llumi politik qe uleret kunder reformës në drejtësi, por bleresit e shitesit i ka ne liste deputetesh, i neveritur nga llumi me firme e vule qe noterizon blerjen e shitjen e drejtesise”, shkruan zv.kryeministri Erjon Braçe.

LEXO EDHE:  Ish-drejtori i policisë në kërkim për drogë/ Sfidon drejtësinë

LEXO EDHE:  Ish-drejtori i policisë në kërkim për drogë/ Sfidon drejtësinë

Emri i themeluesit të UET del në përgjime për ndërhyrje te një gjyqtar, për lirimin nga burgu t për dy vëllezërit Aliko, të cilët janë dënuar me burg për vrasjen e efektivit të RENEA-s Ibrahim Basha, ndodhur në Lazarat gjatë aksionit të policisë në vitin 2015, kundër kultivimit të drogës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Jo vetëm Çili/ Mes të arrestuarve edhe nipi i Dash Alikos dhe drejtori juridik i UET

Publikuar

-

Nga

Në operacionin ku u shoqërua dhe më pas arrestua pronari i UET, Henri Çili, në pranga kanë përfunduar edhe disa persona të tjerë.

Raportohet se një prej tyre është edhe Amarildo Aliko, nip i ish-kryekomunarit të Lazaratit dhe aktualisht kreu i PD-së së Gjirokastrës, Dash Aliko.

Gjatë momentit të arrestimit, atij i janë gjetur në banesë armë e municione.
Ndërsa një tjetër i arrestuar është edhe avokati Ilir Korbi, drejtori juridik i UET, i cili shërben edhe si pedagog pranë këtij universiteti.

LEXO EDHE:  Hetimi i Prokurorisë për Denar Bibën/ KLSH fsheh raportin final

LEXO EDHE:  Hetimi i Prokurorisë për Denar Bibën/ KLSH fsheh raportin final

Bashkë me Korbin janë shoqëruar edhe disa persona të tjerë, të cilët kanë qenë në tavolinë me të.
Dyshohet se të arrestuarit kanë ndikuar tek gjyqtarët për lirimin e të arrestuarve të Lazaratit./CNA.al

LEXO TE PLOTE