Connect with Us

Arrestimi i Henri Çilit/ Deputeti Zeneli: Drejtësia të shkojë deri në fund

Politikë

Arrestimi i Henri Çilit/ Deputeti Zeneli: Drejtësia të shkojë deri në fund

Publikuar

-

Deputeti Alban Zeneli ka folur sot për arrestimin e pronarit të UET-së Henri Çilit, i cili dyshohet se ka ndërhyrë për të siguruar favore për dy vëllezërit Arbjon dhe Alban Aliko për vrasjen e një efektivi të policisë në Lazarat.

Zeneli tha se drejtësia duhet të shkojë deri në fund dhe Çili duhet të trajtohet si i barabartë me njerëzit e tjerë para ligjit.

“Në këto 30 vite jemi mësuar me njerëz të paprekshëm në çdo fushë dhe nuk është e arsyeshme që të bëhet vetting vetëm në drejtësi e polici, por dhe media e institucione të tjera të kalojnë në vetting. Media ka pasur një ndikim negativ dhe influencë në lidhje me shumë vendime duke dëmtuar shoqërinë shqiptare. Unë e njoh Çilin vetëm nga media dhe uroj që e vërteta dhe e drejta të shkojnë deri në fund. Reforma në drejtësi nuk ka pse merret vetëm me njerëz dytësor apo tretësor të krimit të organizuar, por çdo njeri duhet të jetë i barabartë para ligjit dhe subjekt i tij”, tha Zeneli në studion e Report Tv.

LEXO EDHE:  SPAK filloi punën/ Berisha mosbesues: Drejtësia po paralizohet, është e kapur

Kujtojmë se Henri Çili akuzohet për veprat penale “Mashtrim”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm tek gjyqtari”, dhe “Pastrim të produkteve të veprës penale”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Helmimi i nxënësve në Fier/ Ish-deputeti i PD-së: Janë të porositur të tregojnë të njejtën histori

Publikuar

-

Nga

Shtatë nxënës të shkollë “Janaq Kilica” në Fier janë helmuar ditën e sotme në rrethana ende të paqarta teksa zhvillonin një eksperiment në orën e labortatorit të Kimisë.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar dhe ish deputeti i Partisë Demokratike, Luan Baçi teksa ka publikuar dhe një video në rrjetet sociale.

Baçi thotë se ndërsa ende nuk është marrë vesh se çfarë ka ndodhur realisht, mësues dhe drejtues të shkollës, në panik po porosisin nxënësit, që të tregojnë të njëjtën histori.

Nuk kane te sosur, problemet e Arsimit ne Fier, sot, ne shkollen “Janaq Kilica ” nxenesit kane dale ,te tmerruar dhe ne panik, jashte ambjenteve te mesimdhenies.
Disa nxenes dhe mesuese te kesaj shkolle, jane shtruar ne spitale, me urgjence, pasi kane pasur, bllokim dhe veshtiresi ne frymmarrje kolle dhe keputje te pergjithshme.
Versione nga me te ndryshmet, te japin te spitali rajonal i Fierit.
Mesues dhe drejtues te shkolles, ne panik, porosisin nxenesit, qe te tregojne te njejten histori.
Nuk e dime,çfar ndodhi.
Po benim mesim dhe erdhi befas.
Nuk kuptuam gje.
Ndoshta kaldaja, thone disa.

Ne fakte sot kane qene dhe shume te zene me pune se shume nga mesuesat dhe drejtuesit merreshin edhe me autobuzat e dele (gateve )per ne kongres, qe ishin rreshtuar para kesaj shkolle.

Mjeket, me nje perkushtim te admirushem, per te qetesuar, familjaret dhe per te dhene garanci se nuk ka asnje rrezik serioz, per jeten e te demtuarve, por shmangin dhe nuk japin asnje pergjigje, per ate se çfar ka ndodhur.

Nuk besoj se do na thone qe ishte diçka e panjohur, viroze, apo nga te ftohtit se nuk punonte kaldaja.
Pasi ketu do te benin autogol, se nxenesit ne prononcimet e tyre, si vidjo qe po japim, thone se, mund te kete ardhur nga kaldaja, kur vet nxenesja pohon se kaldaja nuk punon.

Si ne çdo gje, drejtuesit e rilindjes, jane mjeshtra te manipulimit, te fallsifikimit dhe fshehjes te se vertetes.

Ne klasen e kimise, diçka ka ndodhur, sipas disa deshmimtareve, qe nuk identifikohen, nga frika e hakmarrjes, te pushtetit, edhe me ardhjen e policise, ne vend ngjarje, nuk u dha asnje spjegim.”

Po mundohen, ta kalojne duke u thene te shkuara nxenesve dhe ta harrojne.

Si nje trup i vetem, Drejtuesit e Arsimit, te Spitalit dhe te Policise, besoj se do ta nxjerrin te verteten.
Policia e shtetit dhe prokuroria duhet te nisin hetime te menjehershme, per zbardhjen e te vertetes.

LEXO EDHE:  Ngadhenjim mbi “perdhunuesit e drejtesise”/ *Nga Muharrem MEKO

LEXO EDHE:  Drejtësia drejt kolapsit/ Bylykbashi: Ja nga se ka frikë Rama që po bllokon procesin

Thirrjen e ben edhe ky prind i nxeneses ,qe u prononcua ketu, ne qofte se nuk i bejne presion ne format qe vetem keta i dine, per ta manipuluar dhe te filloj te mos flas edhe ky si te tjeret./CNA.al

Nuk kane te sosur, problemet e Arsimit ne Fier, sot, ne shkollen "Janaq Kilica " nxenesit kane dale ,te tmerruar dhe ne panik, jashte ambjenteve te mesimdhenies.Disa nxenes dhe mesuese te kesaj shkolle, jane shtruar ne spitale, me urgjence, pasi kane pasur, bllokim dhe veshtiresi ne frymmarrje kolle dhe keputje te pergjithshme.Versione nga me te ndryshmet, te japin te spitali rajonal i Fierit.Mesues dhe drejtues te shkolles, ne panik, porosisin nxenesit, qe te tregojne te njejten histori.Nuk e dime,çfar ndodhi.Po benim mesim dhe erdhi befas.Nuk kuptuam gje.Ndoshta kaldaja, thone disa.Ne fakte sot kane qene dhe shume te zene me pune se shume nga mesuesat dhe drejtuesit merreshin edhe me autobuzat e dele (gateve )per ne kongres, qe ishin rreshtuar para kesaj shkolle.Mjeket, me nje perkushtim te admirushem, per te qetesuar, familjaret dhe per te dhene garanci se nuk ka asnje rrezik serioz, per jeten e te demtuarve, por shmangin dhe nuk japin asnje pergjigje, per ate se çfar ka ndodhur.Nuk besoj se do na thone qe ishte diçka e panjohur, viroze, apo nga te ftohtit se nuk punonte kaldaja.Pasi ketu do te benin autogol, se nxenesit ne prononcimet e tyre, si vidjo qe po japim, thone se, mund te kete ardhur nga kaldaja, kur vet nxenesja pohon se kaldaja nuk punon.Si ne çdo gje, drejtuesit e rilindjes, jane mjeshtra te manipulimit, te fallsifikimit dhe fshehjes te se vertetes.Ne klasen e kimise, diçka ka ndodhur, sipas disa deshmimtareve, qe nuk identifikohen, nga frika e hakmarrjes, te pushtetit, edhe me ardhjen e policise, ne vend ngjarje, nuk u dha asnje spjegim.Po mundohen, ta kalojne duke u thene te shkuara nxenesve dhe ta harrojne. Si nje trup i vetem, Drejtuesit e Arsimit, te Spitalit dhe te Policise, besoj se do ta nxjerrin te verteten.Policia e shtetit dhe prokuroria duhet te nisin hetime te menjehershme, per zbardhjen e te vertetes.Thirrjen e ben edhe ky prind i nxeneses ,qe u prononcua ketu, ne qofte se nuk i bejne presion ne format qe vetem keta i dine, per ta manipuluar dhe te filloj te mos flas edhe ky si te tjeret.

Gepostet von Luan Baci am Freitag, 28. Februar 2020

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta vlerëson poetin Xhevahir Spahiu/ I jep dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta vlerëson poetin Xhevahir Spahiu në ditëlindjen e tij të 75-të, me dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, me motivacionin: “Poet, që me krijimtarinë e tij, u bë pararendës i një brezi krijuesish që solli në poezinë shqipe ndryshime cilësisht të spikatura në formë e përmbajtje dhe guxoi t’i japë asaj dimensione të denja për letërsitë e mëdha, qytetar dhe intelektual që ka sfiduar me dinjitet kohën e vet”.

Në ceremoninë solemne të organizuar në Presidencë, Kreu i Shtetit nënvizoi kënaqësinë për dekorimin e njërës prej figurave më të spikatura jo vetëm të poezisë shqipe, por edhe të jetës artistike dhe sociale.

“Xhevahir Spahiu është një prej atyre emrave që i bën nder çdo epoke, çdo gjuhe, çdo letërsie. Ai bëri emër në një kohë të vështirë. Xhevahiri ka jetuar si qytetar i denjë i këtij vendi çdo ditë, çdo javë, çdo muaj, çdo vit. Ai bashkoi në artin e tij protestën e të indinjuarit, frymëzimin e novatorit, mirësitë naimiane. Kur të bëhet një histori e vërtetë e publicistikës shqiptare, Xhevahir Spahiu do të jetë në krye të vendit si reporter, prej të cilit gazetarët e sotëm të Shqipërisë, që e kapërcejnë Unazën e Tiranës vetëm kur ka zgjedhje, do të ndihen kokëulur.

Kur të shkruhet një histori e poezisë militante, por jo për motive ideologjike: nje poezi militante si e Migjenit, prapë Xhevahir Spahiu do të jetë në vendin e nderit. Kur të kemi një histori të dukurive letrare që ndodhën në vitet 1970, sërish Xhevahiri ynë, Xhevahiri i letërsisë shqipe, do të jetë një emër i pazëvendësueshëm. Tek Xhevahir Spahiu, tek poezia e tij, janë shartuar Jugu e Veriu, Malindi dhe Skrapari e po aq edhe Vlora e Kosova, deti e Bjeshkët e Namura, Naimi e Migjeni, vargu i popullit e këngët e Demir Zykos dhe teknikat e Zhak Preverit, intuita dhe leximi, gjuha e vendlindjes, vetëdija e metropolit, dashuria për njeriun dhe krenaria kombëtare.

LEXO EDHE:  Çili shpërthen me akuza ndaj Bashës/Boçi: Je klient i qeverisë

LEXO EDHE:  Një arsye më shumë për të qënë kundër Ramës, Bashës dhe Estabilishmentit

Kryelartë Xhevahir Spahiu, sfidat i pranoi si sfida dhe dorashkën e hodhi duke qenë gjithnjë sfidant i kohës së vet. Poeti që guxoi të shtjerë në dritë të vetëtimës; poeti që guxoi të ecë në teh të briskut, poeti që nuk njohu kurrë lajka, mite dhe mbase as perëndi, sot merr një nderim që rrallëkush si ai e meriton”, deklaroi Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skandali i “Dosjes Çili”/ Pse nuk arrestohet zyrtari i lartë i drejtësisë?

Publikuar

-

Nga

Në dosjen mediatike Çili, apo siç e quan policia “Mezhgorani”, e cila çoi në pranga gati 40 persona, del dhe një zyrtar i lartë i drejtësisë. Sipas të gjithë hetimit dhe publikimit në media ai është Ardian Dvorani, kreu i KED dhe i vetmi person që vazhdon detyrën në Gjykatën e Lartë.

Ka pasur shumë akuza për qëndrimin e tij në detyrë dhe mënyrën sesi ai e kaloi vettingun, ndërkohë që shumë kolegë të tij në gjyqësor dhe Prokurori e “pësuan” për gjysmën e problematikave që kishte Dvorani.

Sot, ndaj kreut të KED dhe Gjykatës së Lartë ka pasur një mbrojtje tjetër nga qeveria dhe policia, kjo për faktin se nuk u prit që hetimi të çohej deri në fund, pra skenari Çili të realizohej në Gjykatën e Lartë bashkë me premtimin, por gjithçka në hetime u ndërpre deri tek premtimi. Pse nuk u çua në fund? Kush e mbrojti Dvoranin? Ky i fundit ishte relator i çështjes, ndoshta dhe mund të mos zbatonte skenarin Çili, por hetimi duhej çuar deri në fund. Pse nuk priten hetimet përfundimin e negociatës me zyrtarin e lartë?

Por le të shkojmë më tej. Sot Dvorani u pyet publikisht për njohjen e tij me Henri Çilin e UET, por ai tha se nuk kishte kontakte, ndoshta e ka harruar që djali i tij ka studiuar në këtë universitet apo dhe e ka takuar. Se Henri nuk kryente asnjë veprim pa të njohur, ose mund të shkonte nëpërmjet Ben Blushit. Se ka kontakte direkte dhe indirekte. Pra, hetimet mund të nxirnin të tjera lidhje të afërta dhe Dvoranin sot ta prangosnin në flagrancë.

Sot kreu i KED “rrëshkiti” sërish duke na thënë se janë 23.500 dosje që kanë atë relator, se nuk i ka dhënë prioritet dosjes së premtuar nga Çili dhe ky nuk është rasti i parë që kërkon të shpëtojë “lëkurën”.

LEXO EDHE:  FOTO-FAKT/Basha nën thundrën e sektit të Çilit

LEXO EDHE:  FOTO-FAKT/Basha nën thundrën e sektit të Çilit

Pak kohë më parë ai u fotofgrafua me drejtorin e TV “Top Channel”, Ben Blushi, në atë kohë në gjykatë ishte një temë e nxehtë ajo e aksioneve të Top-it. Dvorani e kaloi “lumin” duke thënë se nuk ishte në trup gjykues, por atëherë pati një furtunë sulmesh nga “Top Channel” për disa nga anëtarët e Gjykatës së Lartë të cilët u shkarkuan, ndërsa Dvorani mbijetoi dhe mban ende drejtimin e KED. Rastësi e madhe kjo për Shqipërinë.

Kreu i KED shkon njëtrajtësisht më parimin që edhe mund t’i gënjej njërzit, por sa kohë që në fund nuk kam firmosur gjë, dmethënë s’kam bërë gjë, ndodhi çfarë ndodhi unë dal “palagur”. Prandaj hetimi duhej çuar në fund, por kjo nuk ndodhi.

Në rastin më të mirë duhet të deklaronte se kishte gënjyer dhe të tregonte pse del në përgjimet e dosjes Çili apo në takime me Blushin kur situata ishte e ndezur me çështjen e “Top Channel”. Rastësisht, gjithmonë rastësisht, kaq shumë rastësi dhe hetimet nuk çohen në fund për të zbardhur gjithë të vërtetën. Pa shkuar më tej në skenarin qesharak të Kuvendit ku u mblodh “Komisioni Meta”, një mbledhje e papritur që e panë direkt të gjithë që ishte kot dhe dukej qartë që po kërkohej t’i jepej kurajo Dvoranit tamam ditën që arrestohej Henri Çili./ CNA.al

“Relator i çështjes së vëllezërve Aliko që donte të shpëtonte Çili”/ Dvorani: Nuk jemi miq, s’ e mbaj mend…

Naim-Henri Çili, lëpirësi apo lobisti i të gjitha palëve?!

Çili i kërkoi zyrtarit të lartë lirimin e vëllezërve të dënuar për vrasje/ Gjyqtar do të ishte Dvorani

“700 mijë euro, apartamente në Velipojë e toka” / Zbardhen detajet e marrëveshjes së Çilit me Alikon për t’i liruar djemtë

Video-Çili me pranga drejt burgut/ Pamje nga arrestimi i pronarit të UET

LEXO TE PLOTE