Connect with Us

Video-“Do të të vras”/ Roza Lati i hidhet në prehër Laert Vasilit, Rita shuan “sherrin”

Lajme

Video-“Do të të vras”/ Roza Lati i hidhet në prehër Laert Vasilit, Rita shuan “sherrin”

Publikuar

-

Roza Lati dhe e ëma e saj Rita, kanë qënë të ftuara në emisionin e ‘Soiree’ mbrëmjen e djeshme ku nuk kanë munguar batutat.

Roza është përfshirë në një debat me aktorin Laert Vasili të cilit i është hedhur edhe në prehër pasi ai nuk e lë të mbarojë fjalinë që ka nisur.

Roza fillon dhe tregon se ku do të dëshironte që të ishte, duke përshkruar një plazh.

“Më lër të flas. Do të të vras! Do të të vras! Do të dojë valët e detit dhe gjethet e palmave. Do të doja shampanjë, shalqi dhe luleshtrydhe,”-thotë Roza.

LEXO EDHE:  Roza Lati me pushime/ Ja kush e shoqëron

Ndërsa nëna e saj, aktorja e humorit Rita Lati, e ka ndërprerë duke i thënë vetëm: Na çave trapin.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lajme

‘Ke zënë hyrjen e ministrit’/ I riu në Tiranë dënohet se ishte ulur në shkallët e godinës

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e 4 qershorit të këtij viti 29-vjeçari Marsel Shehu kishte dalë për shëtitje bashkë me qenin e tij, pa e menduar se do të përfundonte në qeli.

Në orën 9 e 20 minuta, teksa qëndronte i ulur në një shkallë pranë Ministrisë së Brendshme, i riu është pikasur nga polici Abdulla Lika i cili i është afruar duke i kërkuar të largohet, pasi po qëndronte në shkallët e një objekti të rëndësisë së veçantë.

Sipas deklarimeve të policit, i riu që mbante edhe një çantë në shpinë ishte ulur pranë hyrjes së ministrit të Brendshëm. Sipas vendimit të gjykatës që disponon Euronews Albania, duke ndeshur refuzimin e të riut për t’u larguar, polici ka lajmëruar shefin e tij. 29-vjeçari është shoqëruar në komisariat dhe sipas pretendimit të policëve, i ka ofenduar dhe kërcënuar duke u bërë edhe foto.

LEXO EDHE:  Rama batuta në Kamëz/Thumbon Xhelal Mziun: Ia dhamë lejen dhe kunatit të tij

LEXO EDHE:  Roza Lati publikon foton e varrit të të atit: “Nuk mbaj mend shumë nga ty por…”Ndaj të riut Prokuroria ngriti akuzën e “mosbindjes ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”. Me gjykim të shkurtuar, në përfundim i riu u dënua me 20 ditë burg por ky dënim do të konvertohet me 60 orë pune me interes publik.

Gjykata e ka cilësuar të ligjshëm urdhrin e policisë për t’u larguar nga qëndrimi pranë hyrjes së ministrit të Brendshëm dhe çmon se ky dënim do t’i shërbejë edukimit të të pandehurit si dhe parandalimit të përgjithshëm të kësaj vepre penale në shoqëri./euronews

LEXO TE PLOTE

Lajme

Dyfishohet numri i të dënuarve me probleme të shëndetit mendor në burgje

Publikuar

-

Nga

Numri të dënuarve me probleme të shëndetit mendor në burgje është dyfishuar në 5 vjetët e fundit.

Nga rreth 500 persona që vuajnë nga shëndeti mendor dhe janë në burgje, 232 prej tyre janë dënuar që në fillim nga gjykata për t’u izoluar burgun e Zaharisë – burg i posaçëm për këtë kategori.

Ata kanë kryer vepra penale për të shkak të gjendjes së tyre shëndetësore.

Nga 232 personat që ndodhen në burg me vendim gjykate për mjekim të detyruar, 24 janë gra.

Femi Sufaj, zëvendës drejtori i përgjithshëm i burgjeve thotë se burrat ndodhen në burgun e Zaharisë, ndërsa gratë gjenden në spitalet e burgjeve.

Brenda muajit nëntorit pritet që të gjithë këta të burgosur të zhvendosen në 2 godinat e posaçme të rikostrukuara në Lezhë.

LEXO EDHE:  Divorci dhe dhuna në familje! Roza Lati e pranon publikisht: “Kam parë prindërit e mi duke u zënë”

LEXO EDHE:  Rama batuta në Kamëz/Thumbon Xhelal Mziun: Ia dhamë lejen dhe kunatit të tijZoti Sufaj thekson se kujdesi burgim-trajtim do t’i kalojë në administrim të Ministrisë së Shendetësisë.

Përveç të dënuarve të izoluar në burgun e Zaharisë, pas vendimit të gjykatës për mjekim të detyruar, rreth 300 të burgosur të tjerë vuajnë nga shëndeti mendor.

Gjendja e tyre shëndetësore kryesisht është evidentuar gjatë kohës së vujatjes së denimit për crregullime psikiatrike, depresioni, ankthi dhe vështiresi në përshtatje.

Ata trajtohen nga stafet mjeksore dhe sociale në burgje.

Ndërsa pjesa tjetër, në një shkallë më të lehtë, janë evidentuar gjatë kohës së vuajtjes së dënimit dhe ndodhen në qeli bashkë me të burgosurit e tjerë./euronews

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ndotja nga hidrokarburet mban peng Gjanicën dhe rilindjen urbane në Fier

Publikuar

-

Nga

Qeveria shqiptare shpenzoi miliona euro për rehabilitimin urban të qytetit të Fierit, pa zgjidhur ndotjen e vazhdueshme të Gjanicës nga kompanitë e naftës, që i derdhin mbetjet e tyre në lumë. Materiali u përgatit nga gazetari Vladimir Karaj për rrjetin investigativ BIRN.

Gjatë viteve të fundit, qeveria investoi miliona euro në rehabilitimin urban të Fierit. U prishën ndërtimet pa leje, u rehabilituan brigjet e lumit, u mboll bar, u shtruan pllaka dhe u ngritën ura këmbësorësh. Por ndotja e lartë e hidrokarbureve i mban larg banorët nga shëtitorja e re në qendër të qytetit.

“Të dalësh këtu në darkë me fëmijët, të mbyt era e amoniakut, era e karburanteve. Është bërë gjith ky investim… vetëm për kompanitë që derdhin mbeturinat në atë”, thotë Aleksandër Robo, banor i Fierit.

Sipas Agjencisë Rajonale të Mjedisit, ndotja e lumit Gjanica vjen si rrjedhojë e shkarkimeve nga kompanitë e nxjerrjes dhe përpunimit të naftës.

“Janë kryer 11 inspektime janë vendosur 5 masa administrative dënim me gjobë me vlera të ndryshme, nga 5 milionë lekë të vjetra deri në 10 milionë”, thotë një insepektor i Agjencisë Rajonale të Mjedisit.

BIRN mësoi se një nga kompanitë e gjobitura është dhe rafineria e naftës në pronësi të “Al Global Oil”. E vendosur në zonën industriale të qytetit, kjo kompani i derdh ujërat teknologjike në një kolektor pranë lumit.

Drejtuesi teknik thotë se shkarkimet e rafinerisë janë brenda parametrave të lejes mjedisore. Ai pranon se në rast vërshimesh edhe mbetje nga rafineria përfundojnë në lumë, por këto janë raste të rralla.“Ne vërtet shkarkojmë në Gjanicë, shkarkojmë ujëra teknologjikë, por këto janë brenda parametrave. Ka raste ku mund të vinë edhe nga rafineria, në momentet që ka shira dhe ka përmbytje”, thotë Robert Shehaj, nga “Al Global Oil”.

I gjatë 42 kilometra, Gjanica është një degë e lumit të Semanit. Ai konsiderohet si lumi më i ndotur në Shqipëri. Përveç rafinerisë së Fierit, në këtë lumë shkarkon ujërat teknologjike edhe rafineria e Ballshit dhe stacioni i dekantimi i fushës naftëmbajtëse të Visokës.

LEXO EDHE:  Roza Lati publikon foton e varrit të të atit: “Nuk mbaj mend shumë nga ty por…”

LEXO EDHE:  Roza Lati me pushime/ Ja kush e shoqëron

Fatos Mihali, drejtues i një televizioni në Fier, shprehet se investimet e Rilindjes Urbane në brigjet e Gjanicës nuk e kanë zgjidhur problemin e ndotjes, e cila sipas tij duhej të ishte prioritet.

“Ky lum tashmë është prishur fare dhe qytetarët ndjejnë aroma të pakëndëshme, mbytësë, jashtëzakonisht të rënda, sidomos gjatë verës kur temperaturat janë shumë të larta. E para fare kjo duhet të ishte, të heqim derdhjen, të heqim mundësinë e shkarkimeve në Gjanicë – që nga burimi deri këtu, dhe pastaj të merreshim me mirëmbajtjen dhe rregullimin e saj”, thotë zoti Mihali.

Kryetari i bashkisë së Fierit shprehet se ndotja e sotme e Gjanicës ka filluar gjatë kohës së komunizmit, periudhë kur qeveria i dha përparësi industrisë së naftës. Megjithatë, ai thekson se ka ardhur koha që këto raporte të rishikohen duke i kushtuar rëndësinë e duhur mjedisit.

“Lumi Gjanica ishte një lumë plotësisht i pastër, madje thonin se këtu madje lanin rrobat shpesh herë. Por ndërtimi i rafinerisë së Fierit dhe Ballshit dhe në një lloj kuptimi me një lloj vetdije të plotë ku dekantimi do të derdhej në lumë, bëri që çdo gjë të ndryshonte negativisht. Zgjidhejet janë që këto kompani, qoftë kompanitë që operojnë rafineritë, qoftë kompanitë që operojnë në nxjerrjene naftës ti investojnë një pjesë të fitimeve të tyre në këtë sektor”, thotë zoti Aramando Subashi.

Sipas Subashit teknologjia për impiantet e pastrimit ekziston dhe kërkohet një investim nga kompanitë hidrokarbure prej 2 deri në 4 milionë euro për ta zgjidhur përfundimisht këtë problem./CNA.al

LEXO TE PLOTE