Connect with Us

SHBA/ A do të përqafojnë demokratët socializmin radikal të Berni Sanders?

Politikë

SHBA/ A do të përqafojnë demokratët socializmin radikal të Berni Sanders?

Publikuar

-

Nga Patrick Buchanan “News Max”

* Senatori Berni Sanders, mund të jetë në prag si të nominimit si kandidat zyrtar i Partisë Demokratike për president, por edhe të një transformimi dramatik të partisë së tij, ngjashëm me presidentin Donald Trump që e dominoi dhe riformatoi Partinë Republikane.

Pas triumfit të fundit në Nevada, si dhe pas fitoreve në Ajoua dhe Nju Hempshajër, Sanders ka entuziazmin dhe vrullin e duhur, ndërsa betejat vendimtare nisin këtë të shtunë në Karolinën e Jugut, dhe më pas me Super të Martën e datës 3 mars. Tetë ditët e ardhshme, mund të vendosin gjithçka.

Dhe nga tani deri të martën tjetër, çfarë mund ta ndërpresë marshimin triumfal të Sanders drejt nominimit në Milluoki? Një pengesë e mundshme, është gara në Karolinën e Jugut. Sanders do të vijojë garën me qasjen e një socialisti radikal, emërimi i të cilit mund të përfundojë në nëntor me disfatë.

Sanders është sulmuar shpesh, por është treguar i aftë në mbrojtjen e pozicioneve të tij. Dhe sulmet ndaj senatorit të Vermontit, mund të ekspozojnë vetëm dëshpërimin politik të kundërshtarëve të tij. Kongresmeni Xhim Klajbërn, politikani zezak më me ndikim në Karolinën e Jugut, paralajmëroi se emërimi i një socialisti si Sanders si kandidat zyrtar, do të parathoshte një katastrofë për PD-në në zgjedhjet e nëntorit.

Por pozicionimi i Klajbërn pro Xhon Bajdenit, mund të jetë një bekim i përzier. Me të, Bajden bëhet i preferuari në një shtet ku 60 për qind e votave janë afro-amerikane. Nëse Bajden nuk mund të arrijë ta mundë Sandersin edhe atje, atëherë çfarë shpresash ka që të vazhdojë më tej?

Ndërkohë, ai përballet me një problem tjetër:Miliarderi Tom Stejer ka shpenzuar miliona dollarë në Karolinën e Jugut, ka punësuar shumë liderë të komunitetit afro-amerikan, dhe është zotuar të mbështesë dëmshpërblimet për skllavërinë. Sondazhet tregojnë se Stejer ka një mbështetje në rritje midis votuesve zezakë, që në rethana të tjera do të kishin mbështetur Bajdenin.

Për Bajdenin, Karolina e Jugut vendos gjithçka. Nëse ai fiton këtu, ringjallen edhe shpresat e tij. Megjithatë, atij i mungon ende mbështetja e gjerë që ka aktualisht Sanders, dhe fondet e Majkëll Blumberg, për të qenë konkurrues në të 14 shtetet ku mbahen votimet brendapartiake në 3 mars, përfshirë mega-shtetet e Teksasit dhe Kalifornisë.

Sanders parashikon fitore në të dyja këto të fundit, dhe po fiton në sondazhe ndaj senatores Elizabet Uorren edhe në Massaçusets, shtetin e saj të lindjes, që mban po të martën votimet. Pyetja kryesor është:Me Bajdenin, Batigig, Uorren, Stejer dhe Klobushar që nuk kanë qenë në gjendje ta mundin Sandersin deri tani në votime, kush mund ta mposhtë këtë të fundit?

LEXO EDHE:  LSI i kundërpërgjigjet SHBA/ Kush "harron" Komisionin e Venecias bëhet…

Ndoshta Blumberg mund të blejë vota të mjaftueshme për të fituar në disa shtete. Por, a do të qëndrojnë mënjanë kandidatët e tjerë demokratë, që po luftojnë prej 1 viti, që t’ja lënë fushën e lire një ish-oligarku republikan ta shpëtojë partinë e tyre nga Sanders? E pse duhet ta bëjnë këtë gjë?

Për më tepër, ku janë provat se Blumberg mund ta mposhtë Sandersin? Apo të mundë më pas Trumpin? Debati i parë mbi Blumberg shtron pyetjen se çfarë, përveç 60 miliardë dollarëve të tij, e kuafilikon atë për të qenë në këtë garë. Establishmenti i Partisë Demokratike, ka nisur të shqetësohet që nëse “të moderuarit” në garë nuk tërhiqen nga gara dhe i bashkohen një kandidati të vetëm – Bajden, Batigig apo Bluberg – për të sfiduar Sandersin, nominimi do shkojë tek ky i fundit, dhe zgjedhjet do fitohen me siguri nga Trump.

Dhe establishmenti ka të drejtë të shqetësohet. Fundja, çfarë modeli ka në mendje për Partinë Demokratike socialisti Sanders? Diçka të ngjashme me Partinë Laburiste të Xheremi Korbin në Britani. Shërbim shëndetësor universal, anulim të sigurimeve shëndetësore private. Luftë ndaj Uoll Stritit.

Një marrëveshja të re mbi klimën. Zero tarifa për studentët në universitete. Falje e të gjithë borxheve të tyre. Kufij të hapur. Legalizim dhe mirëqenie për emigrantët ilegalë. Dyfishim i pagës minimale në 15 dollarë në orë. Uinston Çurçill tha dikur:”Disa e konsiderojnë ndërmarrjen private si një tigër grabitqar që duhet vrarë. Të tjerët si një lopë që mund të milet dhe japë qumësht. Vetëm një pjesë e vogël e sheh për atë që është vërtet:një kalë i fortë që tërheq një karrocë të tërë”.

Sanders e sheh kapitalizmin e tregut të lire, si një patë të dhjamosur që bën vezë të arta, që mund të rrihet për të prodhuar shumë më tepër. Dhe ata që e pranojnë më shumë mesazhin e tij janë të rinjtë./ Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tritan Shehu: “Xhevahiret” e komitetit nuk mund ta fshehin më gjendjen katastrofale epidemiologjke!

Publikuar

-

Nga

Tritan Shehu: “Xhevahiret” e komitetit nuk mund ta fshehin më gjendjen katastrofale epidemiologjke!

Ish-deputeti i PD-së Tritan Shehu ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se Shqipëria është në një katastrofë epidemiologjike.

Shehu thekson se asnjë institucion zyrtar shtetëror shqiptar e as Komitetet që krijon Rilindja, nuk mund të fshehtë këtë realitet të hidhur.“Xhevahiret” e atij komiteti me testimet nuk mund te fshehin gjendjen katastrofale epidemiologjke!
Ne nje llogari te thjeshte te bazuar edhe ne deklaratat qellimisht te “mjegullta” te atij Komiteti, pozitiviteti i testimeve sot eshte reth 35%.
Shifer kjo tejet alarmante qe flet per nje realitet epidemiologjik krejt jashte kontrollit e ekstremisht te rrezikshem.
Ne fakt per ta maskuar kete shifer ky Komitet me disa “akrobaci” me shtimin artificial te numrit te testimeve perpiqet ta ule ne reth 20%, qe perseri ngel shume e larte e flet per nje situate tejet te rende.
Por spekullimi nuk mund te fshihet.
Psh edhe ne shifren e sotme prej 877 testimeve ne dite ky Komitet vazhdon te mbledh te pa bashkueshmet, testimet ne baze te nje metodike gratis per popullesine qe jane nen 500, me ato qe individet bejne per aresye nga me te ndryshmet te privati kundrejt pageses e jashte metodikes, pra qe nuk mund te merren per baze per te tilla statistika.
Por meqe e verteta nuk mund te fshihet, dje ishte vete perfaqsuesja e atij Komiteti, qe ne nje interviste konfuze deklaron ne menyren absurde, se testimet te privati nuk jane e dhene per konfirmimin e infektimit te pacientit, kurse nga ana tjeter mund te bashkohen me ato nen metodike ne nje grup statistikor!
Edhe nje nxenes qe njeh sado pak statistikat nuk do ta pranonte kete, qofte edhe per te maskuar numrin shume te ulet te testimeve me pozitivitetin ekstremisht te larte te tyre, duke bere keshtu dy gabime trashanike kontradiktore:
— Testimet te privati absolutisht provojne njelloj si te publikut pozitivitetin ose jo te infeksionit te subjektit dhe duhen marre per baze per kete gje.
—Por keto duke u kryer per aresye te ndryshme, jashte testimit metodik qe eshte vecse gratis, nuk mund te sherbejne ne llogaritjen e konkluzioneve per te cilat eshte ndertuar testimi zyrtar, pra nuk mund te jene pjese e numrit te atyre testimeve qe ne vendin tone ngelin tejet te ulta, reth 500 ne dite e me nje pozitivitet te frikshem prej reth 35%.
Nqs ne Itali komunikohet per reth 100 mije teste ne dite, keto jane vetem cfare ben shteti gratis, si pjese e metodikes. Testimet konform pageses e jashte saj nuk perfshihen ketu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rasti i familjes Cakoni/ Berisha nxjerr dokumentin: Kontrata për dhurimin e banesës u bë katër ditë pas denoncimit të PD

Publikuar

-

Nga

“Qeveria asnjë përpjekje për sigurimin e vaksinës”/ Berisha ngre alarmin: Pasojat do jenë të mëdha

Kryeministri Edi Rama iu kundërpërgjigj sot akuzave të PD në lidhje me rastin e Manjola Cakonit, e cila humbi burrin dhe vajzën në tërmetin e 26 nëntorit.

Pas kësaj ka ardhur reagimi i ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili deklaron se Rama po mashtron për dhurimin e apartamentit.

Berisha ka publikuar një dokument të siguruar nga një qytetar dixhital dhe deklaron se kontrata për dhurimin e banesës është nënshkruar katër ditë pas denoncimit të PD.

“Përgënjeshtrim i Edvin Hajdutit! Mashtrim i pafytyrë i Edvin Hajdutit dhe narkozyrtarëve të tij për kontratën për apartament e familjes Cankoni që humbi 8 pjesëtarë të familjes nga tërmeti.

LEXO EDHE:  SHBA-ja s’ka nevojë për një kandidat, që ka nostalgji Bashkimin Sovjetik

LEXO EDHE:  LSI i kundërpërgjigjet SHBA/ Kush "harron" Komisionin e Venecias bëhet…

Kontrata u nënshkrua me datën 7 shtator, 4 ditë pas denoncimit nga mediat të braktisjes dhe mashtrimit të kësaj familje nga Edvini”, shkruan ish-kryetari i PD-së.Ndërkohë, kujtojmë se denoncimi i parë u bë nga ish-deputetja e PD-së Grida Duma më 3 shtator, ndërsa në dokument thuhet se dokumenti është firmosur më 7 shtator./ CNA.al

“Aktrimi” pranë familjes së Manjola Cakonit/ Grida Duma del dy herë bllof

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Situata e rëndë në Dibër/ Fëmijët shesin misra për të blerë librat e shkollës

Publikuar

-

Nga

Video-Situata e rëndë në Dibër/ Fëmijët shesin misra për të blerë librat e shkollës

Ish deputetja e PD-së Dhurata Çupi ka publikuar një video në rrjetet sociale ku denoncon realitetin e vështirë, me të cilin përballen fëmijët në rrethin e Dibrës dhe të Matit.

Çupi shprehet se fëmijët në këto zona detyrohen të shesin misra në rrugë, me qëllim që të blejnë librat e shkollës.

“Nesër do të shikoni pamje nga fasada e qeverisë me shkollat, por duhet të njihni edhe një realitet tjetër, larg propagandës.

Me dhjetra fëmijë në rrugët e Matit e Dibrës dalin në rrugë për të shitur misra apo çajra të ndryshme, në përpjekje për të blerë librat ose veshjet për shkollën.

Ministrat që kanë kaluar dy ditë më parë në atë rrugë me makina superluksoze as nuk kanë ndërmend të bëjnë diçka për të ndryshuar situatën.

Varfëria dhe dëshira për dije luftojnë me njëra-tjetrën në çdo cep të Dibrës. Fatkeqësisht, tani kemi një kryeministër që nuk do t’ia dijë për fëmijët e Dibrës.Na duhet një qeveri që të luftojë varfërinë, bashkë me dibranët dhe t’u japë fëmijëve mundësinë për të mësuar dhe për të bërë përpara në jetë me dijet e tyre.”/CNA.al

Nesër do të shikoni pamje nga fasada e qeverisë me shkollat, por duhet të njihni edhe një realitet tjetër, larg propagandës. Me dhjetra fëmijë në rrugët e Matit e Dibrës dalin në rrugë për të shitur misra apo çajra të ndryshme, në përpjekje për të blerë librat ose veshjet për shkollën. Ministrat që kanë kaluar dy ditë më parë në atë rrugë me makina superluksoze as nuk kanë ndërmend të bëjnë diçka për të ndryshuar situatën. Varfëria dhe dëshira për dije luftojnë me njëra-tjetrën në çdo cep të Dibrës. Fatkeqësisht, tani kemi një kryeministër që nuk do t’ia dijë për fëmijët e Dibrës. Na duhet një qeveri që të luftojë varfërinë, bashkë me dibranët dhe t’u japë fëmijëve mundësinë për të mësuar dhe për të bërë përpara në jetë me dijet e tyre.

Gepostet von Dhurata Çupi Tyli am Sonntag, 13. September 2020

LEXO TE PLOTE