Connect with Us

“Presim këngën që do e përjetësojë”/ Olli tregon “trimërinë” e Ramës në mes të Moskës: I bëmë sërish zap

Politikë

“Presim këngën që do e përjetësojë”/ Olli tregon “trimërinë” e Ramës në mes të Moskës: I bëmë sërish zap

Publikuar

-

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ka komentuar vizitën që kryeministri Edi Rama bëri një ditë më parë në Moskë, dhe takimin e tij me ministrin e Jashtëm rus, Lavrov.

Në një postim në rrjetet sociale, Olli e cilëson të turpshme qëndrimin e kreut të qeverisë, për të cilin thotë se nuk ndali denigrimin e përfaqësuesve të Kosovës.

“Nga Moska si hodhi gurin e fshehu dorën, nuk ndali denigrimin e përfaqësuesve të Kosovës, duke thelluar gjithmonë e më shumë zullumin që sherrnajën e sistemin e baltologjisë kaq të preferuar në Tiranë ta mbjellë gjithë zell edhe në hapësirën Shqipëri-Kosovë! Se ku ka më “bukur” e qasje më domethënëse “patriotike” se të denigrosh shqiptarët nga Moska?! Të qenit lider suprem ta jep edhe këtë avantazh!”-shkruan Olli.

Më tej, ai shprehet se “lideri ynë suprem” është i veçantë në llojin e tij, e mund të baltosë shqiptarër, qoftë edhe nga Moska.

“Nuk kam dëgjuar kurrë që Moska zyrtare të ketë fyer liderët serbë edhe në ato pak raste kur ata nuk kanë vepruar konform linjës së tyre. Nuk kam dëgjuar kurrë Athinën zyrtare të fyejë liderat e Qipros edhe kur nuk kanë qenë në unison për çështje të ndryshme, por lideri suprem prandaj është i tillë e mund të baltosë shqiptarët edhe nga Moska se nga Tirana e ka bërë telef situatën.”.

LEXO EDHE:  “U dogjën të gjallë apo u tretën në vaskat me acid”/ Deklarata shokuese e Berishës

Po ashtu, Olli ironizon Ramën dhe mediat që i mbajnë “ison”, ndërsa heq edhe një paralele me ish-diktatorin Enver Hoxha.

“Ky soj shtetari, këtë bulmet nxjerr…. pa folur për shpurrën mediatike që na shiti “qëndresën” e liderit suprem, njëlloj si ajo e qoftëlargut në mbledhjen e 81 partive! Vaj medet…. Dy herë i kemi bërë zap në mes të Moskës… një herë me vetizolim kriminal, e një herë duke sharë…. njëri-tjetrin kuptohet… Tani presim këngën e radhës që do e përjetësojë në histori…”-përfundon postimin e tij Leonard Olli.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta vijon betejën “dhëmbë për dhëmbë” me mazhorancën/ Rrezikojmë të kthehemi 30 vite pas  

Publikuar

-

Nga

Në një intervistë me studiot qendrore të grupit Euronews në Francë, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, këmbënguli edhe një herë se në Shqipëri po vendoset një regjim njëpartiak me strukturë kriminale, që do të marrë nën kontroll të gjitha pushtetet, përfshi gjykatën kushtetuese dhe të drejtën e presidentit për të zgjedhur disa nga gjykatësit kushtetues, ndaj ai i ka bërë thirrje popullit që të dalë në rrugë e të mbrojë institucionet demokratike të vendit.

“Duhet të them që sot po jetojmë në një regjim njëpartiak. Rrezikojmë të kthehemi 30 vite më parë, kur ishim Koreja e Veriut e Europës.

Po jua shpjegoj tani. Kjo është harta kushtetuese e Shqipërisë, që përfaqëson të gjitha institucionet në Kushtetutën tonë, që duhet të garantojnë pavarësinë dhe barazinë e pushteteve. Ky është pushteti ekzekutivi. Ka një parti, atë në pushtet. Dhe një parti në zgjedhjet e paligjshme dhe antikushtetuese  të kryera në të gjithë vendin.

Duhet të them që kjo parti, në bashkëpunim me krimin e organizuar, me dosjet që vazhdojnë të flenë në Prokurori prej tri vitesh, kanë manipuluar vullnetin e popullit duke mashtruar me zgjedhjet. E gjithë Europa ka vite që kërkon të bëhen hetime, por s’ka ndodhur asgjë.

Këtu është parlamenti. Është parlament një-partiak, me 122 deputetë, nga 140 në total. Sepse të gjithë deputetët e opozitës, nga zgjedhjet e fundit, i lanë parlamentin për shkak të sjelljes autokratike të shumicës…”-tha Meta.

I pyetur nëse bëhet fjalë për një përplasje politike midis presidentit dhe kryeministrit, i cili ka kërkuar ta shkarkojë për shkak se ka dalë përtej rolit të tij unifikues, Meta tha se nuk është aspak rasti dhe se e vetmja arsye që po i bën këto thirrje është për të mos lejuar që Shqipëria të rikthehet edhe një herë në regjimin njëpartiak të 30 viteve më parë.

LEXO EDHE:  “Do të jetë super e dënueshme”/ Rama tregon “dhëmbët” kundër mediave

LEXO EDHE:  “Sharlatanë që i keni në qafë”/ Rama sulmon ashpër pedagogët  

“Jo, nuk është luftë politike. Po luftoj për rendin ligjor në Shqipëri, për të mbrojtur demokracinë nga regjimi një-partiak që ka zaptuar çdo institucion të pavarur në këtë vend, dhe tani do të kapë Gjykatën Kushtetuese.”-theksoi presidenti.

Për sa i përket ndikimit që do të ketë kjo përplasje në vendimin e BE-së në lidhje me negociatat, Meta tha se ajo që ka për të bërë që negociatat të mbeten gjithnjë një ëndërr për shqiptarët është pikërisht sjellja e kësaj qeverie dhe përpjekjet e saj për të kapur të gjitha institucionet duke manipuluar opinionin publik, ndaj qytetarët duhet ta marrin situatën në dorë më 2 mars.

“Mik i dashur, ndërtimi i Gjykatës Kushtetuese, në bazë të Kushtetutës dhe integritetit, është një nga kushtet kryesore të Bundestagut gjerman dhe partnerëve europianë. Shqipëria ka shumë probleme me rendin ligjor, por nëse vazhdojmë me këtë drejtim, hapja e negociatave do të mbetet ëndërr  për vite me radhë.”-deklaroi presidenti Meta.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-ministri i Ramës i “përvishet” ambasadores së SHBA/ Po bën zëdhënësen e qeverisë

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim ka publikuar qëndrimin e kryeministrit Edi Rama gjatë konferencës së djeshme me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Në një postim në rrjetet sociale, Kim publikon deklaratën e Lavrov dhe korrigjimin e Ramës që thotë se Shqipëria nuk është në të njëjtën linjë me aleatët e mëdhenj, NATO dhe BE sepse është e detyruar por se ka zgjedhur.

Por, pas këtij publikimi, ka reaguar ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani.

Ky i fundit, në një postim në rrjetet sociale, ironizon ambasadoren Yuri Kim, ndërsa shkruan “Uuu sa mirë!

Po merre e çoje në Amerikë, moj zonjë!

Bëje President atje, se këtu nuk na duhet gjë me gjithë këto mend që ka për gjithë botën. Nuk i bën punë hiç popullit të vet që e varfëron dhe e dëbon nga territori.

Është overqualified për këtu Ai. Merre! Ta kemi falë!

LEXO EDHE:  Ylli Rakipi: Rama i ka premtuar Mimi Kodhelit për t’a bërë presidente

LEXO EDHE:  PD vijon denoncimet për parcelat me kanabis/Trafikanti i njohur nga Durrësi vrau 28 vjeçarin në Këlcyrë

Me këtë rast nuk ka se si të akuzohet më për ndërhyrje në zgjedhjet në Amerikë, njësoj si Lavrovi…”.

Më tej, ish-ministri akuzon ambasadoren e SHBA se po bën zëdhënëesen e qeverisë.

“Ah, meqë ra fjala si i vajti filli atij 2% -it që Shqipëria duhet të ketë si buxhet për ushtrinë e NATOs?! Teksa e bën zëdhënësen e qeverisë na e thuaj dhe këtë, të lutem!

Apo s’nuk…!”-shkruan Ylli Manjani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

SHBA/ A do të përqafojnë demokratët socializmin radikal të Berni Sanders?

Publikuar

-

Nga

Nga Patrick Buchanan “News Max”

* Senatori Berni Sanders, mund të jetë në prag si të nominimit si kandidat zyrtar i Partisë Demokratike për president, por edhe të një transformimi dramatik të partisë së tij, ngjashëm me presidentin Donald Trump që e dominoi dhe riformatoi Partinë Republikane.

Pas triumfit të fundit në Nevada, si dhe pas fitoreve në Ajoua dhe Nju Hempshajër, Sanders ka entuziazmin dhe vrullin e duhur, ndërsa betejat vendimtare nisin këtë të shtunë në Karolinën e Jugut, dhe më pas me Super të Martën e datës 3 mars. Tetë ditët e ardhshme, mund të vendosin gjithçka.

Dhe nga tani deri të martën tjetër, çfarë mund ta ndërpresë marshimin triumfal të Sanders drejt nominimit në Milluoki? Një pengesë e mundshme, është gara në Karolinën e Jugut. Sanders do të vijojë garën me qasjen e një socialisti radikal, emërimi i të cilit mund të përfundojë në nëntor me disfatë.

Sanders është sulmuar shpesh, por është treguar i aftë në mbrojtjen e pozicioneve të tij. Dhe sulmet ndaj senatorit të Vermontit, mund të ekspozojnë vetëm dëshpërimin politik të kundërshtarëve të tij. Kongresmeni Xhim Klajbërn, politikani zezak më me ndikim në Karolinën e Jugut, paralajmëroi se emërimi i një socialisti si Sanders si kandidat zyrtar, do të parathoshte një katastrofë për PD-në në zgjedhjet e nëntorit.

Por pozicionimi i Klajbërn pro Xhon Bajdenit, mund të jetë një bekim i përzier. Me të, Bajden bëhet i preferuari në një shtet ku 60 për qind e votave janë afro-amerikane. Nëse Bajden nuk mund të arrijë ta mundë Sandersin edhe atje, atëherë çfarë shpresash ka që të vazhdojë më tej?

Ndërkohë, ai përballet me një problem tjetër:Miliarderi Tom Stejer ka shpenzuar miliona dollarë në Karolinën e Jugut, ka punësuar shumë liderë të komunitetit afro-amerikan, dhe është zotuar të mbështesë dëmshpërblimet për skllavërinë. Sondazhet tregojnë se Stejer ka një mbështetje në rritje midis votuesve zezakë, që në rethana të tjera do të kishin mbështetur Bajdenin.

Për Bajdenin, Karolina e Jugut vendos gjithçka. Nëse ai fiton këtu, ringjallen edhe shpresat e tij. Megjithatë, atij i mungon ende mbështetja e gjerë që ka aktualisht Sanders, dhe fondet e Majkëll Blumberg, për të qenë konkurrues në të 14 shtetet ku mbahen votimet brendapartiake në 3 mars, përfshirë mega-shtetet e Teksasit dhe Kalifornisë.

Sanders parashikon fitore në të dyja këto të fundit, dhe po fiton në sondazhe ndaj senatores Elizabet Uorren edhe në Massaçusets, shtetin e saj të lindjes, që mban po të martën votimet. Pyetja kryesor është:Me Bajdenin, Batigig, Uorren, Stejer dhe Klobushar që nuk kanë qenë në gjendje ta mundin Sandersin deri tani në votime, kush mund ta mposhtë këtë të fundit?

LEXO EDHE:  Berisha: Uroj pleqëri të mbarë për Ramën dhe Kokëdhimën

LEXO EDHE:  Ylli Rakipi: Rama i ka premtuar Mimi Kodhelit për t'a bërë presidente

Ndoshta Blumberg mund të blejë vota të mjaftueshme për të fituar në disa shtete. Por, a do të qëndrojnë mënjanë kandidatët e tjerë demokratë, që po luftojnë prej 1 viti, që t’ja lënë fushën e lire një ish-oligarku republikan ta shpëtojë partinë e tyre nga Sanders? E pse duhet ta bëjnë këtë gjë?

Për më tepër, ku janë provat se Blumberg mund ta mposhtë Sandersin? Apo të mundë më pas Trumpin? Debati i parë mbi Blumberg shtron pyetjen se çfarë, përveç 60 miliardë dollarëve të tij, e kuafilikon atë për të qenë në këtë garë. Establishmenti i Partisë Demokratike, ka nisur të shqetësohet që nëse “të moderuarit” në garë nuk tërhiqen nga gara dhe i bashkohen një kandidati të vetëm – Bajden, Batigig apo Bluberg – për të sfiduar Sandersin, nominimi do shkojë tek ky i fundit, dhe zgjedhjet do fitohen me siguri nga Trump.

Dhe establishmenti ka të drejtë të shqetësohet. Fundja, çfarë modeli ka në mendje për Partinë Demokratike socialisti Sanders? Diçka të ngjashme me Partinë Laburiste të Xheremi Korbin në Britani. Shërbim shëndetësor universal, anulim të sigurimeve shëndetësore private. Luftë ndaj Uoll Stritit.

Një marrëveshja të re mbi klimën. Zero tarifa për studentët në universitete. Falje e të gjithë borxheve të tyre. Kufij të hapur. Legalizim dhe mirëqenie për emigrantët ilegalë. Dyfishim i pagës minimale në 15 dollarë në orë. Uinston Çurçill tha dikur:”Disa e konsiderojnë ndërmarrjen private si një tigër grabitqar që duhet vrarë. Të tjerët si një lopë që mund të milet dhe japë qumësht. Vetëm një pjesë e vogël e sheh për atë që është vërtet:një kalë i fortë që tërheq një karrocë të tërë”.

Sanders e sheh kapitalizmin e tregut të lire, si një patë të dhjamosur që bën vezë të arta, që mund të rrihet për të prodhuar shumë më tepër. Dhe ata që e pranojnë më shumë mesazhin e tij janë të rinjtë./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE