Connect with Us

“Po vidhen fondet e BE”/ Neritan Ceka ashpërson, mesazhi i fortë për Sorecën

Lajme

“Po vidhen fondet e BE”/ Neritan Ceka ashpërson, mesazhi i fortë për Sorecën

Publikuar

-

Studiuesi Neritan Ceka, ka hedhur akuza të forta në drejtim të zyrës së ambasadorit të BE-së në Tiranë, Luigi Soreca.

I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, me Enkel Demin, ai ka akuzuar zyrën e ambasadorit Soreca, se po vjedh paratë që investohen, në Bylis.

Sipas tij, edhe fondet e BE dhe ato shqiptare për Apoloninë u keqpërdorën dhe për më tepër muri rrethues u dëmtua.

“Shtrembërimi nuk bëhet direkt nga Soreca por nga zyra e tij. Bashkëpunëtorja e tij shqiptare kërcënon përjashtim e dy profesorëve që kanë drejtuar punimet në Bylis. Është akti i dytë i një tragjikomedie që fillon në “Apolloni” 5 vjet më parë.

780 mijë euro nga BE dhe 80 mijë nga qeveria shqiptare 7 vite më parë, të cilat janë shpërdoruar.

Ne dimë cili person po përgatitet të marrë projektin, dhe cili krah politik. Kanë dy vite që kanë hapur faqe interneti fallto që e mbushin vetëm për të marrë këtë fond.

Por, duhet të jenë profesorët e Shqipërisë jo një njeri që nuk ka mbaruar shkollë fare. Këta përpiqen si të kapin fondet europiane. I kërkojmë Sorecës të zbatojë atë që ka thënë Komisioni.

Ne do ta çojmë edhe njëherë çështjen në Komision. Po kërkojmë zbatimin e urdhrit të Komisionit, nuk ndërhyjmë në procedura. Na kanë bërë dëmë ne monumente, është poshtëruese.

Me këtë politikë që ka gati 10 vjet që delegacioni euriopian po punon kanë shkatërruar monumente. Këta duan vetëm të marrin fondet.”-tha Neritan Ceka.

Po ashtu Prof. Ceka theksoi se edhe tani për projektin e BE në Bylis po mundohen, përmes falsifikimeve të përfitojë një fondacion në Itali pjesë e politikës së majtë të cilët nuk janë me njohuritë e duhura në këtë fushë por me mastera.

Ceka tha se në korrespodencën që ka patur me Sorecën është përdorur gjuha e ashpër pasi ambasadori e ka akuzuar se po politizon çështjen.

LEXO EDHE:  Ç’duhet bërë për të ndalur largimin e trurit nga Ballkani Perëndimor?

Gjithashtu, Neritan Ceka ka theksuar se nuk akuzon drejtpërdrejt Sorecën, por i kërkon që të mos bjerë, sikurse e tha ai, “pre e kurthit të kolegëve të tij”.

Soreca nuk ka qenë pjesë, dua që ai të mos bjerë pre e kurthit të kolegëve të tij.

Kemi patur një korrespodencë që ka marrë tone të ashpra, më akuzon se po e politizojë cështjen, që tonet e mia janë të rënda. Unë dua ti them Sorecës se unë nuk kam hyrë në shtëpinë  e tij, institucioni i tij ka hyrë në Bylis, që është shtëpia jonë, dhe mundohet të vjedh.

Ajo që është e parpritur është se kjo zyrë që duhet të përfaqësojë europën, është bërë si kortezhet e anglezëve në indi në shek 19 që kishin marrëdhënie direkte me muharaxhain.

Mënyra brutale, mënyra arrogante që kjo zyrë sillet me profesoratit shqiptar, i krahason me masterat e panjohur të horizonteve financiare, edhe mënyra se si sillen nëpunësit e tij për të përjaashtuar këtë profesotrat, si po shkatërrojnë monumente shqiptare, si po shkatërrojnë karrierën e disa të rinjve, se si po i orientojnë se si të vjedhin të tjerët është makabre.

Këta që hiqen si ekspertë, në krahasim me stafin në Bylis janë rronco-bono. Kjo është e keqja, dhe ambasadorët që vijnë këtu mirë do ishte të kishin kapele tape, dhe të vishnin qillota dhe me cizme sic i shohin në filma që tregojnë shek 19 në indi.

Unë jam gati të përballem me zotin Soreca, por besoj se nuk ka kapacitetin dhe njohuritë e duhura, ai ka bashkëpunëtorë të tij me nivel jashtëzakonisht të ulët”-tha Neritan Ceka.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“E kam shumë të vështirë të flas”/ Enca reagon për herë të parë pas vdekjes së të atit

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Enca Haxhia ka reaguar per herë të parë pas lajmit për ndarjen nga jeta të babait te saj.

Ajo i ka falënderuar të gjithë ata që i dhanë forcë në këtë ditë të vështirë dhe ka theksuar se e ka të vështirë të flas në Instagram për gjërat që i ka aq afër zemrës.

“Siç e keni kuptuar e kam shumë të vështirë të flas në Instagram për gjëra që i kam kaq afër zemrës, ndaj po e lë me kaq…”, ka shkruar ndër të tjera Enca, ndërsa ka theksuar: “Falenderime nga zemra për të gjithë miqtë, kolegët dhe dashamirësit që na kanë dhënë forcë dhe dashuri me mesazhet e tyre në këto momente të vështira”, shkruan Enca në një postim në Instastory.

E trishtë/ Enca humb njeriun e shtrenjtë

LEXO TE PLOTE

Lajme

Intervistimi i kandidatëve për Gjykatën e Lartë/ KLGJ bën njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë Gjyqësor bën me dije se ditën e sotme do të realizohet intervistimi i kandidatëve për Gjykatën e Lartë, nga radhët e juristëve.

Në njoftimin e KLGj-së, theksohet se nga lista fillestare prej 21 kandidatësh, janë kualifikuar për të vijuar procedurën e përzgjedhjes për emërim tre kandidatë,

Mësohet se në përfundim të këtij procesi, Këshilli do të bëjë vlerësimin dhe pikëzimin përfundimtar të tre kandidatëve jogjyqtarë.

“Këshilli i Lartë Gjyqësor njofton opinionin publik në lidhje me përfundimin e procesit të vlerësimit dhe pikëzimit paraprak të kandidatëve, në kuadër të procesit tëpër zgjedhjes së tyre për emërim në Gjykatën e Lartë, nga radhët e juristëve të spikatur, në tre pozicionet e lira në fushat e së drejtësadministrative, civile dhe penale.

Nga lista fillestare prej 21 kandidatësh, janë kualifikuar për të vijuar procedurën e përzgjedhjes për emërim tre kandidatë, për të cilët Këshilli ka vendosur zhvillimin e intervistave në seanca dëgjimore në datën 27.2.2020, duke filluar në orën 10.00.

LEXO EDHE:  Kaosi në Gjykatën Kushtetuese/ Soreca i shkon në zyrë Metës

LEXO EDHE:  Bie interesi strategjik i BE për Ballkanin Perëndimor

Në përfundim të këtij procesi, Këshilli do të kryejë vlerësimin dhe pikëzimin përfundimtar të tre kandidatëve jogjyqtarë, nga katër pozicione që janë gjithësej dhe do t’i propozojë Presidentit të Republikës emërimin e tyre gjyqtarë në Gjykatën e Lartë.

Këshilli i Lartë Gjyqësor po vijon procedurën e verifikimit të kushteve dhe kritereve ligjore të kandidimit për kandidatin për pozicionin e katërt nga radhët e juristëve të spikatur, si edhe vendosi në mbledhjen e datës 26.2.2020 hapjen e procedurës së ngritjes në detyrë në Gjykatën e Lartë, nga radhët e gjyqtarëve.

Këshilli i Lartë Gjyqësor vlerëson në mënyrë të veçantë interesin e publikut dhe do të informojë në vijimësi mediat për të gjithë hapat e matur që do të ndjekë për plotësimin me gjyqtarë të Gjykatës së Lartë, në mënyrë që ajo të përmbushë rolin e saj të rëndësishëm për njësimin dhe zhvillimin e praktikës gjyqësore dhe për forcimin e besimit të publikut te sistemi gjyqësor.”-thuhet në njoftim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Laj gojën kur flet për rraqet e Teatrit”/ Neritan Liçaj shpërthen në akuza ndaj Maznikut: Palaço, je objekt hetimi

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbër Mazniku, deklaroi, pak më herët, se Bashkia do ta vazhdojë projektin për ndërtimin e teatrit të ri, pasi, sipas tij, është mëkat i madh që në mes të Tiranës të ketë një vend me rraqe dhe me sende të vjetra.

Pas këtyre deklaratave, ka ardhur menjëherë dhe reagimi i aktorit Neritan Liçaj.

Në një lidhje për TV “News 24”, Liçaj ka shpërthyer në akuza ndaj Maznikut teksa e quajti këtë të fundit të “pafytyrë” duke i kërkuar të lajë gojën para se të flasë për rraqet e Teatrit Kombëtar.

“E njoh që kalama Maznikun dhe të katandiset në këtë derexhe. Nuk tha asgjë, u përpëlit. Një gjë ia kërkoj atij palaços Maznikut të lajë gojën kur flasin për rraqet e TK. Ra e gjithë propaganda e ndyrë se teatri do bjerë. Të kenë kujdes se ata janë objekt procesi penal. Të kërkojë ndjesë ai i pari. Rraqe e plehra nuk është fyerje për ata që njerëz që kanë derdhur djersë? Rraqe e plehra ku ka luajtur Sandër Prosi, ku kanë derdhur djersë gjithë ata gjigandë, rraqe e plehra ai i pafytyrë.

U ka ngelur sharra në gozhdë, i dinë ata pazaret e tyre. Këta zotërinj shkelën kushtetutën në 6 nene për atë ligj për TK. Këta kanë bërë të pabërë me TK dhe ju më thoni mua të mos i fyej?! Kemi dy vjet në rrugë dhe ai thotë rraqe e plehra. Ka punuar ajka e aktorëve dhe regjisorëve shqiptarë.

LEXO EDHE:  Rama flet nga Berlini/Pse e dëshirojmë Bashkimin Evropian

LEXO EDHE:  Majlinda Bregu jep alarmin/ Ja çfarë rrezikon Ballkani Perëndimor

Ne e kemi rijetuar atë Teatër dhe e kemi kthyer në qendër kulturore në Shqipëri. Sado të spërdridhet Mazniku, si mund të mos revoltohem unë, kam 23 vjet që e laj me djersë e kush flet Mazniku që është objekt hetimi”, deklaroi Liçaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE